[ Zozon83 @ 06.09.2005. 17:47 ] @
Pozdrav, i odmah izvinjenje moderatorima ako je Thread na pogresnom mjestu.

Zanima me kako i da li je moguce upaliti npr. Siemens telefon sa baterijom sa npr. ?!??! Nokia telefona. Drugim rijecima postoji li nacin da se simulira orginalna baterija? Ako je napon logicno odgovarajuci , + na +, - na - i dalje...... ?!

Ima li neko ideju?
[ skymobile @ 06.09.2005. 19:43 ] @
Moguce je
[ Zozon83 @ 06.09.2005. 20:11 ] @

Je li ti tesko objasniti kako?

Naime dobio sam neki C62 bez baterije pa me zanima da li je ispravan telefon.

[Ovu poruku je menjao Zozon83 dana 06.09.2005. u 21:11 GMT+1]
[ silicva @ 07.09.2005. 07:47 ] @
Citat:
Zozon83: Ako je napon logicno odgovarajuci , + na +, - na -

Ima li neko ideju?


i to je to

[Ovu poruku je menjao silicva dana 07.09.2005. u 08:48 GMT+1]
[ Zozon83 @ 08.09.2005. 22:54 ] @

Ipak nije samo + na + i - na - .... Probao sam!

Pitanje glasi sta je treci tj. konektor u sredini (uzmimo za primjer nokia BL-5C bateriju). Pretpostavljam da je to neka kontrola punjenja ili slicno?!

Ako je neko voljan da objasni :)
[ daso1 @ 09.09.2005. 07:34 ] @
Preko srednjeg kontakta telefon dobiva neke impulse iz baterije tokom koristenja (ja sam pokusao izvaditi elektroniku iz Li-Ion baterije i tada se telefon gasio nakon 10-ak minuta rada - ocito nije dobio odgovor na nesto sto je "pitao" bateriju).

Ako se ne pali, tada ti je neispravan telefon (mora paliti samo sa + i -).
Jesi dobro okrenuo polaritet??

[Ovu poruku je menjao daso1 dana 09.09.2005. u 08:34 GMT+1]
[ v_stojanov @ 09.09.2005. 08:32 ] @
Moze da upali ja licno imam tri nikel baterije spoeni su u serii na kraju stipaljke tako kada trba prikacim stipaljke da isprobam ,samo trba voditi racuna koi je konektor "+" a koi je "-"(GND).
[ Zozon83 @ 09.09.2005. 12:33 ] @

Hmm.... tek mi sada nije nista jasno. Mozda ovo spajanje ++ i -- funkcionise kod nekih telefona, ali ja sam probao na svojoj 6230 da izoliram SAMO srednji kontakt ali tada nisam mogao upaliti telefon! Znaci ista baterija, samo izoliran srednji kontakt, isto postavljena (normalno) ali ne radi! Skinem parce selotepa i RADI!

Prije nekog vremena sam dobio neki SONY bez baterije. Pogledao sam specifikacije orginalne baterije na netu, uzeo Nokia-inu bateriju koja je bila istog napona, probao isto ovako sa samo 2 kontakta... i nije radilo! Bio sam siguran da je fon mrtav, ali kada sam ga u prodavnici sa org. baterijom probao, telefon je sasvim NORMALNO radio - i radi dan danas!

Znaci, taj treci konektor ipak ima neke veze?

[Ovu poruku je menjao Zozon83 dana 09.09.2005. u 14:49 GMT+1]
[ drgrga @ 09.09.2005. 12:45 ] @
Evo ovako :

-Ni jednu Nokiu ne mozes upaliti direktno na "+ i -"
-Eriksone i SE mozes.
-Siemense mozes.
-Motorole nikako sem Acer(T191...c200,ali ce prijavljivati "invalid batery")
-Philipse stare mozes(ali nece biti prikazana bat u uglu displeja).
-Samsung nisam siguran.

Eto ako sam ti nesto pomogao,inace ta srednja linija o kojoj pricate je jako bitna u celokupnom procesu punjenja ali sad ce ispasti da mnogo pametujem.

Pozdrav,
[ skymobile @ 09.09.2005. 16:35 ] @
Upravo kako je Grga rekao
[ Zozon83 @ 09.09.2005. 18:53 ] @

Ovo vec ima smisla... :) Mada mene i dalje zanima sta je tacno treci (sredisnji) konektor (ili cak dva dodatna konektora na npr bateriji od 3310).

Ipak, sve zajedno znaci da Siemens C62 koji sam dobio ne radi :(((
[ daso1 @ 10.09.2005. 11:27 ] @
Da malo pojasnim ulogu elektronike:

Li-ion baterije se ne smiju isprazniti ispod 20% svog kapaciteta jer taj proces dovodi do nereverzibilnog postupka (neki elektroni i supljine se vise ne mogu odvojiti) i da se tako stalno baterija prazni do kraja, vrlo brzo bi izgubila kapacitet. Elektronika osigurava tih 20%, tj. ona nama "veli" da je baterija prazna i spusta joj razinu izlaznog napona.
Kad je baterija skroz prazna (tj. na onih 20%), elektronika osigurava da nema APSOLUTNO NIKAKVE STRUJE iz baterije prema van i iskopca strujni krug. Ponovo ukljucivanje strujnog kruga se desi kada dodje okidni impuls iz vana, a njega predstavlja upravo struja iz punjaca.

Ovaj odlomak gore opisuje rad baterije, a ovaj dolje je moja filozofija (s kojom se ne morate sloziti ).

E sad, moja pretpostavka je da telefoni koji se nece upaliti dok im izoliras srednji kontakt u sebi nemaju mjerac razine napunjenosti baterije (razine napona na bateriji), nego tu informaciju dobiva preko srednjeg kontakta baterije i tako nam pokazuje (npr. nokia) da je baterija jos 2 crtice puna. Kad srednji kontakt izoliramo, te informacije nema pa se tel. nece ni upaliti jer "misli" da je baterija prazna.


[ MLADEN TRIVIC @ 30.11.2012. 11:37 ] @
mogu li upaliti NOKIU SAMO SA + I - bez onoga u sredini