[ virtualx @ 07.09.2005. 00:13 ] @
eh ne znam strucan naziv pa cu pokusati opisati sta kontam praviti:
onu spravicu sa oko 5 metalnih kuglica koje se spojene koncem da vise u zraku jedna uz drugu.
kad se jedna povuce i pusti onda udari od ostale, pa ona zadnja se odbije a ostale ostanu gdje jesu.
eto.
kako da to napravim.
gdje da nabavim kuglice.
iz lezaja.
[ nesovarny @ 13.09.2005. 13:24 ] @
Ta spravica se zove "perkusiona masina" (ako se ne varam) i demonstrira ispravnost zakona odrzanja momenta impulsa.

Teoretski je jednostavno napraviti je: kupis 5 metalnih klikera (ili odes kod nekog mehanicra da ti da 5 identicnih lagera) i nesto strune (za pecanje), potom zavaris male alke na vrh klikera i kroz te alke provuces 5 komada strune iste duzine. Svaki komad strune vezes za postolje koje se sastoji od dve horizontalne sipke i to je to.

Bitno je da konac o koji su okacene kuglice bide neistegljiv, da kuglice ne budu prelagane (lakse bi bilo koristiti ping pong loptice ali nece funkcionisati) i da varenje bude izvedeno sto savrsenije.

Kazem teoretski jer sam i sam pokusavao nekoliko puta da je napravim i video sam koliko je to tesko. Na kraju sam pre neku godinu u radnji (Savremena Administracija u Knez Mihajlovoj u Beogradu) nasao tu spravicu koja se prodavala kao ukras!
[ virtualx @ 14.09.2005. 23:24 ] @
zasto bi bilo tesko za napraviti.
imam ja nekih velikih lezaja pa cu iz njih izvaditi kuglice.
naravno trebam prvo rasjeci lezaj.
[ McKracken @ 15.09.2005. 10:20 ] @
Lezaj ne moras da rasecas, svaki moze da se otvori i izvade kuglice bez secenja.
[ dandelion @ 07.11.2005. 19:48 ] @
A kako ova perkusiona masina demonstrira moment impulsa?