[ Milos Stojanovic @ 07.09.2005. 01:53 ] @
Da li neko ima informacije o stipendijama za koje mogu konkurisati studenti domaćih univerziteta? Konkretno mene interesuje za Beogradski Univerzitet, tj. preciznije ETF, mada bih voleo da čujem i druge.

Jedino na šta sam ja naleteo je na infostudovom sajtu, neka Republička Stipendija, ali nažalost, mogu konkurisati samo studenti nakon druge godine studija, koju ja tek sad upisujem :(

A ima i onih studentskih kredita, ali mislim da za to još uvek nije izašao konkurs, pa ne mogu da nađem ništa o tome.

Ima li neko neke informacije?
[ A.H. @ 09.09.2005. 03:40 ] @
*Drzavna stipendija (za studente druge godine):
Ako si ocistio godinu i imas prosek iznad 8.50 mozes dobiti stipendiju koja je prosle godine iznosila 3750 dinara,isto koliko i kredit. Ocekuje se povecanje stipendije jer su bonovi za hranu poskupeli oko 50%.
Ako nisi ocistio godinu mozes uzeti kredit. Kredit vracas u slucaju da na kraju studja imas prosek ispod 8.50.
Konkurs ce uskoro izaci.Obavestenja ces naci na fakulktetu

*Stipendja grada Beograda
Ako imas prebivaliste na teritoriji grada mozes dobiti i tu stipendiju.

*Stipendija opstine
Skoro svaka opstina u Srbiji ima fond za mlade talente.Obicno daju stipendije ili jednokratnu novcanu pomoc.Obavezno proveri da li tvoja opstina ima taj fond.Moja opstina ima taj fond.

*Dijaspora
Prosle godine su davali po 500 dolara jednokratne pomoci ali uz obavezu da se ostane u zemlji :(

*Razne firme
Proveri da li je negde na fakultetu istaknut neki konkurs.


Imaj dobar prosek i nadaj se!
Uvek ce postojati dobri ljudi!
Pozdrav!
[ Milos Stojanovic @ 09.09.2005. 20:40 ] @
Hvala na informacijama. Koliko sam video konkurs za ove stipendije još uvek nije izašao? A bolje i 3750 dinara nego ništa, mada da naleti i neka inostrana stipendija ne bih se žalio :)

Citat:
A.H.: Imaj dobar prosek i nadaj se!
Uvek ce postojati dobri ljudi!
Pozdrav!

Pa nije problem prosek (10.0, i očišćena godina), problem je što fale ti dobri ljudi ;)
[ A.H. @ 09.09.2005. 23:51 ] @
Svaka cast!
Samo nastavi tako!
Stvari ce doci na svoje mesto.Ako tvoj potencijal ne prepoznaju nasi ljudi
sigurno ce ga prepoznati stranci!

Danas sam procitao da ce stipendija(kredit) biti 5000 dinara.

Napred!
[ Milos Stojanovic @ 15.09.2005. 02:56 ] @
Zna li neko kada kreće konkurs za te republičke stipendije/kredite? I imam li ja pravo na te kredite/stipendije kao student koji se vodi kao samofinansirajući? (iako mi sponzori fakulteta plaćaju školarinu... duga priča...)

Nemoguće da niko ne zna ni jednu drugu stipendiju? Ili jednostavno informacije ljubomorno čuvate za sebe, smanjujući konkurenciju ;)


Citat:
A.H.: Svaka cast!
Samo nastavi tako!

Heh :) hvala...

[Ovu poruku je menjao trooper dana 15.09.2005. u 03:56 GMT+1]
[ mijatovic_86 @ 15.09.2005. 14:08 ] @
Koliko jA ZNAM taj konkurs ce poceti tek krajem oktobra, a ko dobije stipendiju/sredit novec ce videti tek u febuaru, martu (naravno isplacuje se i retroaktivno).

Posto si ti na softverskom ne mogu da ti garantujem da ti uopste mozes da konkurises, posto ne postoji budzet, svi ste samofinansirajuci, mada mislim da to sto nisi na budzetu je vanzno samo za konkurisanje za studentski dom ,a ne i za stipendiju!

Kad izadje konkurs kupis to lepo, popunis, i izvadis prosek primanja u tvojoj porodici, po clanu porodice!

ja sam ove godine primao studentski kredit, ali izgleda da cu ponovo konkurisati za isti jer sam sjebao prosek ,a 8.45!

A sto se tice nekih drugih stipendija to stvarno ne znam, i meni bi bilo korisno kad bi neko ovde izneo gde jos moze da se konkurise za neku, osim republicke, i gore navedenih, jer moja opstina ne daje NISTA
[ Milos Stojanovic @ 15.09.2005. 19:11 ] @
Citat:
mijatovic_86: Kad izadje konkurs kupis to lepo, popunis, i izvadis prosek primanja u tvojoj porodici, po clanu porodice!

Hehe, ovo me podsetilo na srednju školu. Je lepo izvadim prosek primanja, i gledam onaj papir i mislim se u sebi kolka smo socijala i kako smo bedni, i par nedelja kasnije izađu rezultati konkursa i tamo jedno 30-40 ljudi sa prosekom primanja 0 dinara :) Pa onda idu po 200-300 ... naravno da nisam dobio stipendiju. Moj prosek primanja od par hiljada po članu porodice je ipak samo za Rokfelere :)
[ A.H. @ 15.09.2005. 23:32 ] @
Za stipendije koje daje republika Srbija ti ne treba prosek primanja po
clanu domacinstva.
Za ostale stipendije:
Vece sanse za dobijanje stipendija imaju studenti zavrsnih godina.Firmama su
najatraktivniji studenti trece i cetvrte godine.Ja sam na masinskom
fakuletetu (sad upisujem trecu). Znam da je prosle godine par firmi davalo
stipendje dobrim studentima uz obavezu da na kraju studija kod njih
rade.Kako se zemlja bude razvijala tako ce se povecavati broj firmi koje
traze mlade talentovane ljude, treba sacekati...


Sto se tice ovih novih stipendija za studente zavrsnih godina mislim da je
to potpun promasaj.
Potrebnije su stipendije studentima druge,trece,cetvrte godine nego
studentima zavrsne,pete.
To stipendije ce podobijati studenti drustvenih fakulteta.Retko ko sa
masinca,ETF-a,matematike , itd.. ce konkurisati.

DA LI JE NEKO OD MODERATORA RAZMISLJAO DA STAVI OVU TEMU NA "TOP" ?

Ako bilo sta novo saznam napisacu.
Pozdrav!
[ momsab @ 16.09.2005. 17:28 ] @
stipendije grada BG-a su ove godine divne :)
postoje 2: za odlične studente i za studente sa posebnim potrebama

nisam siguran, treba da si III il istarija godina studija
[ Milos Stojanovic @ 17.09.2005. 01:20 ] @
@momsab:
A jel potrebno da imam prebivalište u BGDu, ili je dovoljno da studiram na Beogradskom Univerzitetu ? Mada džabe kad sam ja tek druga godina ...
[ momsab @ 18.09.2005. 01:05 ] @
moraš da budeš iz Beograda da bi dobio stipendiju grada Beograda (ove godine su delili samo za Beograđane koji studiraju na Univerzitetu u Beogradu, ak ose dobro sećam)

imaš na www.beograd.org.yu dobru arhivu pa pogledaj.


[ vbvlada @ 20.09.2005. 19:23 ] @
Ja sam na Visoj elektrotehnickoj,smer Nove racunarske tehnologije,na kome nema buzdeta.Ocistio sam prvu godinu....
Imam prosek 9.11,i nisam bas siguran da ce mi skola dati stipendiju,pa me zanima da li ja mogu da dobijem stipendiju grada(zivim u Bg-u)Da zanemarimo primanja i te svtvari,nego sto nisam na buzdetu...
[ kobrejabre @ 20.09.2005. 19:58 ] @
Visa skola i poluprivatni smer... Cisto sumnjam, ali nista te ne kosta da probas.
[ ovcica @ 02.10.2005. 14:51 ] @
Ako sam ja dobro razumela, stipendije grada Beograda dele se na pocetku (kalendarske) godine?!

http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=522093
[ Milos Stojanovic @ 02.10.2005. 16:59 ] @
OK, zna li neko šta mi sve treba da prijavim prebivalište u Beogradu, pošto sam ipak 80% vremena ovde na studijama, i da li je to pametna stvar za uraditi?
[ A.H. @ 02.10.2005. 18:22 ] @
>
Nije se tesko odjaviti i prijaviti.Idi do svoje opstine i pitaj ih kako to
da izvedes.Ja sam prosle godine slicnu stvar radio.
Jedini problem je bio vojni odsek.Moras da se odjavis iz svog maticnog
vojnog odseka i prijavis u novi vojni odsek I na tu novu adresu ce ti stalno
stizati pozivi.
Trebas da im odneses potvrdu da si se odjavio iz svog maticnog SUP-a.

Cela procedura promene mesta prebivalista traje dva do tri dana.Sve zavisi
koliko ti je udaljena kuca.Teoretski sve mozes uraditi za jedan dan..Gledaj
da sve informacije pokupis pre nego sto se upustis u tu avanturu.

Mislim da vredi to uraditi zbog stipendije grada.Prvo se dobro raspitaj koji
su uslovi!
[ eLLeCtRiCiTy @ 04.10.2005. 13:11 ] @
trooperu ne vredi ti da se prebacujes u bg sada jer se beogradske stipendija deli od III god.pa nadalje...za drzavne stipendije moras da nabavis obrasce-to preko puta doma omladine ili u ministarstvu prosvete u zahumskoj 14 (iza vise poslovne,to ti je 5min.od faxa).popunis i predas na faxu. rok je od 1. do 31. oktobra.
pre nego sto sam posla u poteru za stipendijama bilo je prica o raznoraznim stipendijama i velikim ciframa, ali je ispalo da su to ipak samo price...zamislite kad vam zena koja radi na informacijama na faxu i pri tom se kod nje prijavljuju dom i stipendije kaze kako je nacula za neke stipendije, cak i za neku od 5000eu (!kako da ne), ali se ona time ne bavi(!!!) pa joj je na jedno uvo uslo a na drugo izaslo...
izgleda je za II god. jedina dostupna stipendija ta drzavna (raspitala sam se i u ministarstvu prosvete); i na mom faxu recimo postoji lokalna stipendija i neka jednokratna nagrada za najbolje studente (u pitanju je neka sica) pa se raspitaj da nema nesto tako i kod tebe...
prica se jos da s vremena na vreme izadju neki konkursi u novinama, posebno u Politici. pa ako neko na nesto naidje nek baci ovde na forum

aj pa nek nam je svima sa srecom;)
[ 2weird4u @ 23.10.2005. 11:38 ] @
Kolike su garancije za dobijanje tih republickih stipendija?
Studiram vishu PTT i ocistio sam I sa prosekom tacno 8,5 :)

Da li je bolje da se u ovakvim slucajevima konkurise za kredit ili stipendiju?
[ 2weird4u @ 26.10.2005. 22:45 ] @
Ako zna neko nesto neka odgovori, istice vreme za konkurs.

Konkurisao sam za stipendiju, da li je bilo pametno videcemo :) Ne znam samo da li mogu josh konkurisisati sada i za kredit, pa ako ne dobijem stipendiju da dobijem kredit? Zna li neko kako to ide?

[Ovu poruku je menjao 2weird4u dana 27.10.2005. u 00:36 GMT+1]
[ eLLeCtRiCiTy @ 31.10.2005. 14:26 ] @
_________________________________________________________________
Express yourself instantly with MSN Messenger! Download today it's FREE!
http://messenger.msn.click-url.com/go/onm00200471ave/direct/01/
[ momsab @ 31.10.2005. 23:43 ] @
ovcice, dele za celu KALENDARSKU godinu al' ne dele od početka

ove godine beše ovako: prijava u prvoj trećini godine, izlazak rang listi pa žalbe, pa novi krug (eventualno) pa dok gradonačelnik verifikuje...

naravno, uplaćeno je za sve mesece od početka kalendarske godine zaključno sa mesecom uplaćivanja..kasnije se za neki mesec uplaćuje u tom mesecu

[Ovu poruku je menjao momsab dana 01.11.2005. u 00:54 GMT+1]
[ eLLeCtRiCiTy @ 01.11.2005. 19:56 ] @
za 2weird4u:
Koliko mi se cini, mnogi konkurisu za oba. Pretpostavljam da onda nije sigurno da svi koji ispunjavaju uslove konkursa dobijaju stipendiju, ali nisam sigurna...

Za svaki slucaj evo hitne pomoci (pasus iz konkursa):
"Izuzetno od prethodnog stava, uz dokaz o sprecenosti blagovremene prijave na konkurs, mogu se naknadno dostaviti konkursna dokumenta, najvise 20 dana po isteku utvrdjenog za prijavljivanje na konkurs." -sto bi znacilo do 20-og novembra

A ti lepo pitaj u studentskoj sluzbi, informacijama ili gde se to vec radi na tvom faxu, pa vidi sta ces...

Drzim ti fige;)
[ 2weird4u @ 04.12.2005. 01:07 ] @
eLLeCtRiCiTy, sad je tek kasno :) Da li sam mogao da li nisam, nemam pojma, zato sto ovi moji iz studentske sluzbe nemaju pojma i nisu uopste obavesteni o stipendijama i kreditima. Pitao sam jos onda da li mogu da konkurisem za oba, a zena mi je samo rekla da nemaju pojma nista u vezi toga, kaze sve pise u konkursu, oni samo prosledjuju to banci. Toliko od studentkske sluzbe :)

Btw...Zna li neko kada ce rezultati kredita i stipendija?
[ A.H. @ 05.12.2005. 11:40 ] @
Sva obavestenja u vezi kredita i stipendija se nalaze na www.ubbad.co.yu
Pozdrav!
[ 2weird4u @ 06.12.2005. 18:26 ] @
Vala si nam mnogo pomogao
To je banka koja je zaduzena za brigu stipendija i kredita, ali tamo nisam pronasao datume kada ce biti objavljene liste koje ista banka i pravi. Nema tamo mnogo informacija osim brojeva telefona.
[ A.H. @ 06.12.2005. 22:55 ] @
Na toj adresi obicno postave Excel fajl sa imenima studenata koji su dobili
stipendiju/kredit...
Tu listu ocekuj u drugoj polovini decembra.
Pozdrav!
[ 2weird4u @ 07.12.2005. 00:39 ] @
Nadam se da će izbaciti uskoro onda, ova neizvesnost ubija.
[ momsab @ 09.12.2005. 21:03 ] @
u toku je prijavljivanje za konqrs grada Bga
vidite na sajtu beograd.co.yu
[ Dave16 @ 11.12.2005. 12:09 ] @
Stipendija iznosi 3750 dinara? Ne mogu da verujem!!!! Ja zivim u Sloveniji. Moja stipendija iznosi 150€ ili 12900 dinara. I to je samo minimalna stipendija + putni troskovi, jer je plata mojih roditelja velika. Uvek sam se pitao zasto svi zele da studiraju u inostranstvu... Eto mi odgovor! Sa 3750 dinara mozes (ako imas srecu) u Delta sportu da kupis patike! Strasno! Ja zelim da studiram u Beogradu, jer je fakultet u Beogradu priznatiji nego onaj u MB ili LJ + dobijas kvalitetije obrazovanje.
[ eLLeCtRiCiTy @ 16.12.2005. 13:58 ] @
izgleda da je ovako (da znas za ubuduce):
na nekom faxu moze da se prijavi za oba, a na nekom ne, uglavnom svi koji
imaju ispunjen uslov za stipendiju dobiju stipendiju i to ti je to

_________________________________________________________________
Express yourself instantly with MSN Messenger! Download today it's FREE!
http://messenger.msn.click-url.com/go/onm00200471ave/direct/01/
[ 2weird4u @ 18.12.2005. 23:29 ] @
Izasli su rezultati za kredite za stipendije(jos 13-og), tako da koga zanima da li je dobio neka proveri na www.ubbad.co.yu

Btw...odobrena mi je stipendija sa prosekom 8,5, tako da nisam pogresio sto nisam konkurisao za kredit.
[ eLLeCtRiCiTy @ 25.12.2005. 04:51 ] @
extra!

_________________________________________________________________
FREE pop-up blocking with the new MSN Toolbar - get it now!
http://toolbar.msn.click-url.com/go/onm00200415ave/direct/01/
[ Tashana_89 @ 08.09.2008. 10:36 ] @
Mene interesuju sve stipendije koje mogu da dobiju brucosi...
Na budzetu sam na arhitekturi, a primala sam republicku stipendiju sve cetiri godine srednje skole - ako mi to uopste i znaci nesto (mada sumnjam)...
[ fearofthemrak @ 16.07.2009. 19:23 ] @
I mene interesuje sta ima od stipendija za brucose.. imam 5.0 i isto sam imala 3 godine stip. ministarstva i jos neku od fonda. i jel mogu, ako nista pametnije, da konkurisem bar za stud. kr?
[ sanja2010 @ 16.07.2009. 22:32 ] @
Citat:
imam 5.0 i isto sam imala 3 godine stip. ministarstva i jos neku od fonda.

Mozes da produzis tu od fonda ako mislis na onaj iz Zahumske :)
[ donwule @ 05.10.2010. 13:49 ] @
Hteo bih da postavim jedno pitanje, ako je tema jos uvek aktivna (a svakako je aktuelna). Ja sam druga godna na VTS (NBg) i zavrsio sam prvu godinu sa prosekom 8.6. Zanima me da li imam sansu da dobijem republicku stipendiju?