[ Ivek33 @ 10.09.2005. 14:15 ] @
Hi,
sorry, pogresio sam mjesto pa evo nova tema.

Svaka cast decki
Pogledao sam na forumu ovu temu i odusevljen sam savjetima i znanjem u vezi sigurnosti kompa.

No imam nekoliko pitanja:
1. U temi kako onemoguciti WSH? pise: Važna uputa: Neke aplikacije zahtijevaju WSH za svoje izvršavanje i neće raditi ako ga onemogućite ili maknete.
Zanima me koje aplikacije zahtjevaju WSH, ako neko zna ?

2. Imam dual boot menu: Win98 i WinXP ( sve je FAT32). U bilo koji sistem da udjem vidim sve particije.
Na C:\ instaliran je Win98 a na D:\ instaliran je WinXP.
Ako instaliram Microsoft Antispyware na XP da li ce on pronaci maliciozne programe tj. datoteke i na sistemu gdje su Win98
i sa sigurnoscu ukloniti samo ono sto treba. Da mi ne osteti neki program pa kada udjem u Win98 isti neradi?

3. Ako koristim Winsock2, kako znati koja je datoteka maliciozna da bi je sklonio?

4. Dobio sam neki maliciozni "dialer" koji poziva neki broj 006973??? a datoteka koja je uz njega bila je intranet.exe.
Uz to stvorio se novi direktorij "dllcache" cca 410 MB koji nemogu nikako obrisati niti preimenovati a koji je kopija direktorija SISTEM32 . Kada se spojim na Internet mrezu dodatno se otvaraju neke web stranice XXX i Games iako mi je home page OK.
Probao sam uci u SAFE MODE ali mi na monitoru LCD upozorava "da nije support video" i samo seta po ekranu. Nemam boot CD trenutno
[ Shadowed @ 31.10.2005. 16:16 ] @
1. Shell skriptovi zahtevaju WSH
2. Microsoft Antispyware nece pronaci sav malware na drugoj instalaciji jer mnoge stvari nalazi na osnovu prisustva odredjenih stvari u Registry-u a njima nece moci da pristupi iz drugog OS-a.
3. Nejasno mi pitanje.
4. Obrisi tog dialer-a. Koja je verzija Win-a u pitanju?
[ IcyImpact @ 31.10.2005. 16:53 ] @
4. Da bi se rijesio tog dialera, skini Spybot Search and Destroy i Ad-Aware SE Personal, napravi update definicija i odradi skeniranje te popravi sve nadjene probleme (gdje bi trebao biti i problematicni dialer). Zatim skini i instaliraj T-Com Antidialer koji ce te upozoriti kad god neki program pokusa zvati sa tvog kompa (pustaj samo broj od tvog ISP-a) te ce te tako zastititi od velikog telefonskog racuna.
[ Ivek33 @ 31.10.2005. 18:38 ] @
hi,
uspio sam se riješiti dialera
imam dual boot win98 i XP
SpyBoor S&D je instaliran na winxp, a također MS AntiSpyware beta1, kao i ad-aware 1.05

Na win98 imam ad-awareSE personal, regcleaner, startupmechanic, proces explorer
T-com antidialer

što se tiče pitanja br.3 : ne znam kako koristiti winsock2 ( nisam nikada koristio )

bye