[ 01011011 @ 10.09.2002. 08:56 ] @
Pozdrav,
instalirao sam ovaj VS .net I nervira me cinjenica kad sam nesto malko pokusao da napisem u C++ da pokazem drugu na kom principu programiranje radi jer me upitao nije radilo. Ustvari radilo je ali nisam znao kako da debugujem....Smesno zar ne... Nakon nekih 10 minuta odustao sam i iskljucio, i rekao sam ovome da cu mu pokazem neki drugi put...hehehe zalosno...

E sta se sad dogodilo, nisam hteo da otvaraj porjekat, nego sam samo hteo da napravim New -> File -> pa sam isao na .cpp file...

E sad kad sam to izabrao napisao sam jednostavan kode ovako...

Code:

//Nikola
// Igra sa arrays

#include <iostream>
#include <iomanip>

using namespace std;

int main()
{
    const int arraySize = 10;
    int n[ arraySize ] = { 19, 56, 25, 14, 4, 9, 63, 9, 35, 44};

    cout <<" Elemenat"<<setw(13)<< "Vrednost"<<setw(17)<< "Graficki" << endl;

    // ovde ide for loop

    for (int i=0; i < arraySize; i++){
        cout <<setw(7)<<i<<setw(13)<<n[ i ]<<setw(9);
        
        for (int j=0; j < n[ i ]; j++)
            cout <<'*'; 
cout  << endl;
    }

    return 0;
}


i onda nesreca, kad sam hteo da debugujem i da pokrenem program nisam mogao da nadjem kako da debugujem jer je debug bio zamagljen i nisam mogao da kliknem na njega....

Mucio sma se 10 minuta i odustao. Znam da je nesto jednostavno u pitanju i da je pitanje malko glupavog tipa, ali eto da pitam da vidim, jer mi nije jasno, ovako sam u VS 6 non stop radio.

Caos....

Please bez Flamea...hehehe


[Ovu poruku je menjao 01011011 dana 10.09.2002 u 02:19 PM GMT]
[ leka @ 10.09.2002. 12:25 ] @
Za takve stvari ti uopste ne treba VisualStudio ... Dev-C++ je odlican IDE, radi fantasticno i takvih problema sa njim neces imati jer ima jedan od najboljih dibagera koji postoje - GDB :)

URL: www.bloodshed.net

P.S. Besplatan je, i naravno OpenSource, i naravno pod GPL-om, i naravno koristi GCC i naravno ima fantastican update (vUpdate), i naravno produkuje native exe... bla bla bla
[ Dragi Tata @ 10.09.2002. 17:18 ] @
E pa, care, morao si da napraviš projekat.
[ 01011011 @ 10.09.2002. 21:11 ] @
Hvala,
Dev C++ radi ono sto sam trazio, a skontao sam kako i visual studio radi na kom principu, mora d ase napravi novi project.

Jedino sto mi nije jasno kod Dev C++ je kad pokrenem program ne ostane prozor da vidim rezultat moj, nego ga automatski izbrise. Zasto to?
[ leka @ 11.09.2002. 01:26 ] @
Ako ne znas zasto se prozor zatvori odmah (brzo) onda programiranje nije za tebe - bez uvrede ...
[ Reljam @ 11.09.2002. 01:34 ] @
Leka, stvarno ne treba da vedjas coveka... To sto stavis "bez uvrede" ne menja stvar. IMHO, bolje je da environment ima opciju da ne zatvara prozor automatski vec da eventualno saceka dugme / klik. Ali nema veze.

Nikola, ako hoces da vidis izlaz, moras da rucno sacekas da korisnik pritisne bilo koje dugme. Posto ja vise volim C I/O, ja koristim getch() iz conio.h, ali sigurno moze i sa cin.
[ Dragi Tata @ 11.09.2002. 03:16 ] @
U Visual Studio-u, ako startuješ program bez debug-a (Ctrl+F5) prozor se ne zatvara automatski.
[ 01011011 @ 11.09.2002. 08:41 ] @
leka,
pa ti si mi preporucio program i prvi put je da radim u nekom programu a da nije Visual Studio. Mislim nisam siguran kako se to radi a ti si mi preporucio dev c++, pa sam zato upitao.
[ leka @ 11.09.2002. 17:54 ] @
I ja koristim getch() za sitne programcice...
Mada radi i
Code:

system("pause");
return 0;
}


I dalje stojim iza onoga sto sam rekao, te stvari nemaju veze sa vizuelnim alatima uopste. Stavise ovo samo dokazuje da vizuelni alati ubijaju ono programersko u coveku, jer ako on ne zna zasto se program tako brzo zatvara onda ... i ako ne zna da IDE zapravo izvrsava njegov program (IDE je jedna aplikacija, PROGRAM druga, kad se program zavrsi ostaje samo IDE ( najprostije receno) to se, kad su mali programi u pitanju, odvija rapidnom brzinom i logicno je da se program "zatvori" jer je odradio svoj posao!)

Ja bi sve buduce programere FORSIRAO da svoje programe pisu u najobicnijem editoru (joe, nano, pico, notepad na windows-u...) i da pokrecu kompajere i linkere iz komandne linije - dakle da nauce kako sve to funkcionise, pa tek onda da koriste neki IDE.
[ leka @ 11.09.2002. 17:59 ] @
Jedna VEOMA zanimljiva stvar - kad se Dev-C++ kaze da se pocinje sa novim C projektom on da GOTOV program:
Code:

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main(int argc, char *argv[])
{
  
  system("PAUSE");    
  return 0;
}

Kao sto vidite Dev-C++ odmah napravi gotov program koji radi upravo ono sto Nikoli treba i resi ono sto ga je zbunjivalo. Dakle postavljam evo javno pitanje - zasto to Nikola nije video? Zasto je (jos bolje pitanje) obrisao famoznu system() liniju? :)
[ Dragi Tata @ 11.09.2002. 18:32 ] @
Citat:
leka:

Ja bi sve buduce programere FORSIRAO da svoje programe pisu u najobicnijem editoru (joe, nano, pico, notepad na windows-u...) i da pokrecu kompajere i linkere iz komandne linije - dakle da nauce kako sve to funkcionise, pa tek onda da koriste neki IDE.


Nemoj Notepad Leko, ako Boga znaš. Ima toliko finih editora...

[ Dejan Lozanovic @ 11.09.2002. 20:15 ] @
Citat:
leka:
Ja bi sve buduce programere FORSIRAO da svoje programe pisu u najobicnijem editoru (joe, nano, pico, notepad na windows-u...) i da pokrecu kompajere i linkere iz komandne linije - dakle da nauce kako sve to funkcionise, pa tek onda da koriste neki IDE.


A onda takvi progameri provale kako se koristi GNU make, i batale ceo IDE u totalu, jer shvate da je GNU make vise nego dovoljna alatka :)
[ Dragi Tata @ 11.09.2002. 21:52 ] @
Malo off-topic.

Leko, koliko sam razumeo Dev-C++ za Linux je još u alfa fazi?
[ leka @ 11.09.2002. 22:45 ] @
Nemanja, uopšte nisam govorio o Dev-C++ za Linux :) Čak štaviše mislim i da ne rade na njemu uopšte više... Dev-C++ za Windows je meni interesantan, jer je baziran na MinGW-u i daje native Windows aplikacije (dakle nema cygwin.dll-a i ostalih zezalica, licenciranja...). Sa treće strane aplikacija je sve bolja i bolja i za čisto C/C++ programiranje čoveku zaista ne treba ništa bolje po meni. Da ne pominjem njegove pakete, te čovek može za tili čas da napiše allegro igru, SDL igru, FLTK aplikaciju, wxWindows aplikaciju, GTK aplikaciju - šta god čovek poželi.

Definitivno po meni jedna od najboljih OpenSource aplikacija koje postoje.

[ 01011011 @ 12.09.2002. 02:39 ] @
U svakom slucaju hvala...

Kao sto rekoh nikad nisam radio nigde drugo do VS. Porbao sam Borlandov Builder i nije mi se svidjao. Normalno da sma programer na studijima i izvinjavam se sto sam postavio glupo pitanje ali to me interesovalo.

hvala svima na odgovorima.
[ leka @ 12.09.2002. 11:12 ] @
Borland-ov C++ Builder je najbolji RAD alat koji je ikada izmisljen u ovoj galaksiji, a i sire...
[ tosa @ 12.09.2002. 12:00 ] @
Borland ... je nekada bio nesto ... a sada ga Delphi odrzava u zivotu.

U svakom slucaju, VS.NET je sigurno bolji razvojni alat od BCB-a ..
Ko proba, shvatice

[ dulesmc2 @ 26.09.2002. 13:35 ] @
leka,nisi u prvu u vezi toga da treba pisati programe u Notepad-u.
jer se mnogo sporije pisu.
Mada ja mislim da bi ipak trebalo da se nauci pisati u obicnom Tekst editor-u
i da se zna kako kompajlirati program iz komandne linije jer pola njih sto predje na Linux nece da prgramira na njemu jer ne zna sta znaci:

moc -i hederfajl.h -o hderfajl.moc(ako imas Linux ,trebalo bi da znas sta znaci ovaj red)
g++ cpp_fajl -o izvrsni_fajl

i usput sta radi funkcija setw(int)?
[ degojs @ 26.09.2002. 18:43 ] @
setw(int) sluzi za formatiranje ispisa.. nesto poput:


int x=24;
cout << setiosflags(ios::right) << setw(10) << x;

[ Riste Pejov @ 27.09.2002. 09:58 ] @
Citat:
tosa:
Borland ... je nekada bio nesto ... a sada ga Delphi odrzava u zivotu.

U svakom slucaju, VS.NET je sigurno bolji razvojni alat od BCB-a ..
Ko proba, shvatice



Da, shvatice da je uglavio sa MFC,ODBC,Win32,IIS,ATL i ostala MS sranja
a kad si uglavio sa Win32 + IIS, onda si najebo naveliko