[ Davor Vlajkovic @ 19.09.2005. 05:47 ] @
17.09.2005, 19:52

BE­O­GRAD - Pred­stav­ni­ci Svet­ske ban­ke ju­če su srp­skoj jav­no­sti i zva­nič­no pred­sta­vi­li glav­ne na­la­ze iz­ve­šta­ja "Po­slo­va­nje u 2006: stva­ra­nje rad­nih me­sta i po­u­ke za da­lju po­li­ti­ku Sr­bi­je i Cr­ne Go­re".
- Sr­bi­ja je u pro­šloj go­di­ni od 155 is­tra­ži­va­nih ze­ma­lja sve­ta naj­vi­še uči­ni­la na po­bolj­ša­nju uslo­va za po­slo­va­nje - is­ta­kla je na pre­zen­ta­ci­ji iz­ve­šta­ja u Skup­šti­ni gra­da Be­o­gra­da Ke­ro­lajn Jun­gr, šef kan­ce­la­ri­je Svet­ske ban­ke u SCG. - Isti­na, po­treb­no je još da po­ra­di na, za sa­da sku­pim i kom­pli­ko­va­nim pro­ce­du­ra­ma spolj­no­tr­go­vin­skog po­slo­va­nja i iz­da­va­nja gra­đe­vin­skih do­zvo­la.
U Sr­bi­ji su, do­da­la je ona, stvo­re­ni do­bri uslo­vi za sta­bi­lan pri­vred­ni rast.
- U pro­šloj go­di­ni de­fi­ni­tiv­no je naj­vi­še uči­nje­no u obla­sti re­gi­stra­ci­je no­vih pred­u­ze­ća, što se vi­di iz po­da­ta­ka da je čak za 42 od­sto po­ve­ćan broj no­vo­o­sno­va­nih fir­mi ne­go u go­di­ni pre - is­ta­kla je Ke­ro­lajn Jung. - Me­đu­tim, re­for­me mo­ra­ju da se na­sta­ve i to pre sve­ga one u obla­sti za­ko­no­dav­stva, uknji­že­nja imo­vi­ne i pri­vla­če­nja ka­pi­ta­la. Mno­go do­brih stva­ri se do­go­di­lo u na­šoj ze­mlji i deo za­slu­ga za to ima Vla­da Sr­bi­je. Me­đu­tim, po­sle ve­li­kog na­pret­ka, ne sme se od­u­sta­ti i re­ći da je po­sao za­vr­šen.
Je­dan od auto­ra iz­ve­šta­ja "Ka­ko po­slo­va­ti u 2006" go­di­ni, Si­me­on Đan­kov, is­ta­kao je, pred­sta­vlja­ju­ći glav­ne na­la­ze ko­ji se od­no­se na na­šu ze­mlju, da "iako je pro­ces re­gi­stra­ci­je no­vih fir­mi zna­čaj­no skra­ćen, sa 51 da­na na sa­mo dve ne­de­lje, taj po­stu­pak još uvek tra­je du­go".
- Da bi Sr­bi­ja ima­la šan­se da se svr­sta me­đu de­set ze­ma­lja gde je naj­ja­trak­tiv­ni­je ula­ga­ti, po­treb­no je da se skra­ti po­stu­pak u re­ša­va­nju pri­vred­nih spo­ro­va, jer oni u va­šoj ze­mlji da­nas tra­ju u pro­se­ku po dve go­di­ne - na­gla­sio je Đan­kov.
Ta­ko­đe, re­zul­ta­ti is­tra­ži­va­nja Svet­ske ban­ke po­ka­za­li su da Sr­bi­ja spa­da me­đu naj­sku­plje dr­ža­ve za za­po­či­nja­nje grad­nje i po ce­na­ma po­slov­nog pro­sto­ra.
Pot­pred­sed­nik Vla­de Sr­bi­je Mi­ro­ljub La­bus oce­nio je da će re­zul­ta­ti ovog iz­ve­šta­ja po­pra­vi­ti imidž ze­mlje i uti­ca­ti na pri­vla­če­nje stra­nih in­ve­sti­ci­ja.
- Od uslo­va po­slo­va­nja za­vi­si i pri­vred­ni rast, bez ko­jeg ne­ma sma­nje­nja ne­za­po­sle­no­sti i si­ro­ma­štva - na­gla­sio je ju­če pot­pred­sed­nik La­bus. - Plan Vla­de je da ubr­za­no po­ra­di na po­jed­no­sta­vlje­nju re­ži­ma spolj­no­tr­go­vin­skog po­slo­va­nja, uknji­že­nja vla­sni­štva i iz­da­va­nja gra­đe­vin­skih do­zvo­la, kao i re­for­ma pra­vo­su­đa.
La­bus je is­ta­kao i da je je­dan od mer­lji­vih po­ka­za­te­lja po­bolj­ša­nja po­slov­ne kli­me u Sr­bi­ji po­ve­ća­nje no­vo­o­sno­va­nih pred­u­ze­ća, a što je po­sle­di­ca od­lu­ke Vla­de Sr­bi­je da omo­gu­ći da se fir­me osni­va­ju lak­še i jef­ti­ni­je.
- To je je­di­ni na­čin da se ozbilj­ni­je sma­nji broj ne­za­po­sle­nih - oce­nio je ju­če pot­pred­sed­nik La­bus i do­dao da će Sr­bi­ja za­dr­ža­ti po­stig­nu­ti ni­vo re­for­mi kroz oču­va­nje ma­kro­e­ko­nom­ske sta­bil­no­sti, ko­ja se ogle­da u po­ra­stu bru­to dru­štve­nog pro­iz­vo­da i sma­nje­nju plat­nog de­fi­ci­ta. Mi­ni­star za pri­vre­du mr Pre­drag Bu­ba­lo na­gla­sio je ju­če da je iz­ve­štaj Svet­ske ban­ke za nas, kao dr­ža­vu, od iz­u­zet­nog zna­ča­ja.
- Ono što je još zna­čaj­ni­je, on pred­sta­vlja pri­zna­nje za po­sao ko­ji smo ura­di­li i sig­nal stra­nim in­ve­sti­to­ri­ma da se ov­de ipak ne­što pro­me­ni­lo i da u Sr­bi­ju vre­di ula­ga­ti - re­kao je ju­če Bu­ba­lo.
Mi­ni­star za pri­vre­du na­gla­sio je i da je u ovoj go­di­ni u Sr­bi­ji osno­va­no 7.000 no­vih fir­mi, što je za 66 od­sto vi­še ne­go u go­di­ni pre.
- Za osni­va­nje fir­mi u Sr­bi­ji ra­ni­je je tre­ba­lo 5000 do­la­ra, a da­nas 500 evra, a za sa­mu re­gi­stra­ci­ju sa­da je po­treb­no iz­dvo­ji­ti sa­mo 50 evra - is­ta­kao je ju­če Bu­ba­lo.

GO­DI­NA IZA­ZO­VA

PRED­SED­NIK Sa­ve­ta stra­nih in­ve­sti­to­ra Majk Ahren oce­nio je ju­če da će za Sr­bi­ju na­red­na go­di­na "bi­ti iza­zov".
- Mi­slim da Za­kon o ra­du ko­ji je usvo­jen u mar­tu već po­ka­zu­je od­re­đe­ne manj­ka­vo­sti, na­ro­či­to ka­da su u pi­ta­nju in­te­re­si do­brih kom­pa­ni­ja - re­kao je ju­če pred­sed­nik Sa­ve­ta stra­nih in­ve­sti­to­ra.

PUT U EVRO­PU

POT­PRED­SED­NIK Vla­de Sr­bi­je Mi­ro­ljub La­bus is­ta­kao je ju­če da je "Sr­bi­ja u mno­gim stva­ri­ma ura­di­la vi­še ne­go ne­ke ze­mlje ko­je su već čla­ni­ce ili kan­di­da­ti za član­stvo u EU".
- Sa­ma od­lu­ka o ot­po­či­nja­nju pre­go­vo­ra za pri­dru­ži­va­nje Uni­ji bi­će do­ne­ta 3. ok­to­bra, ali to ni­je ni­ka­kva smet­nja da pre­go­vo­ri kre­nu već 10. ok­to­bra - re­kao je ju­če La­bus. Pr­va i naj­va­žni­ja pre­pre­ka u ostva­re­nju pra­ve sa­rad­nje sa Uni­jom je po­li­tič­ka i od­no­si se na is­pu­nje­nje oba­ve­za pre­ma Ha­škom tri­bu­na­lu.
- Ka­da pre­sko­či­mo tu pre­pre­ku, naš put u Evrop­sku uni­ju bi­će mno­go kra­ći ne­go put ze­ma­lja ko­je su na­ši su­se­di - sma­tra La­bus i do­da­je da se na spro­vo­đe­nju pu­ne sa­rad­nje sa Ha­gom ra­di ve­o­ma ozbilj­no i da je "pi­ta­nje vre­me­na ka­da će ona bi­ti za­i­sta u pot­pu­no­sti i ostvarena".

G.B.