[ Davor Vlajkovic @ 21.09.2005. 05:01 ] @
19/09/2005

Blic istražuje - Socijalna slika Srbije okom statistike i istraživanja

Od ukupno sedam i po miliona stanovnika koliko je Srbija (bez Kosova i Metohije) imala prema poslednjem popisu, zvanično je zaposleno tek nešto više od dva miliona (ovaj podatak Republičkog zavoda za statistiku ne obuhvata seljake, vojsku i policiju). Ukupan broj penzionera u republici je oko milion i po, od kojih je najviše na „platnom spisku“ Fonda PIO, oko 1,2 miliona. Na listi nezaposlenih Nacionalne službe za zapošljavanje poslednjeg dana avgusta ove godine evidentirano je 893.517 ljudi.

Oni koji su imali sreću da se zaposle, u julskoj koverti su kući u proseku odneli po 17.634 dinara. Međutim, statistika svakog meseca zabeleži i nemali procenat zaposlenih koji za taj mesec nisu primili ni dinara. Taj procenat za mart iznosio je čak 14,81.

Penzioneri, srećom, takve mesece nemaju, ali su zato njihova primanja znatno manja od radničkih. Tako je julska penzija korisnika Fonda zaposlenih dostigle prosek od svega 11.854 dinara, što je za gotovo 6.000 manje od prosečne plate. Kada se, međutim, uračunaju i seljačke penzije i penzije samostalaca, ukupan prosek penzija sroza se na 9.992 dinara.

Sudeći po statističkim podacima, žene se i dalje teže zapošljavaju nego muškarci, pa njihov broj preovladava samo na listi nezaposlenih NSZ, gde pripadnice lepšeg pola čine 54 odsto od ukupnog broja. Zato je na spisku zaposlenih od ukupno 2.070.947, žena manje od polovine, tačnije 902.039.

R.M. - J.S.P.

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 21.09.2005. u 06:03 GMT+1]
[ MC_ @ 21.09.2005. 09:54 ] @
Gledajuci ulice beograda, pune kafice itd. reklo bi se da su ljudi prilicno bogati. Tako to izgleda naam iz inostranstva i ne uklapa se u ovu statisticku sliku.
[ filo @ 21.09.2005. 13:16 ] @
Citat:
MC_: Gledajuci ulice beograda....

je kljucan deo recenice.
prosetaj malo juznije od beograda
ili istocnije
ili zapadnije....
[ mulaz @ 21.09.2005. 13:36 ] @
malo juznije.. ceo dan prodaje paradajz ispred kafane.. uvece ispred prodavnice pije pivo :D
[ Milos niks @ 21.09.2005. 21:36 ] @

Sto juznije to tuznije :( .

Inace bice jos gore , cim puknu jos vise oblika ciste trgovine ....

poz
[ MC_ @ 22.09.2005. 12:20 ] @
>ceo dan prodaje paradajz ispred kafane.. uvece ispred prodavnice pije pivo

ne znaci li to da imaju dovoljno novca za opusten nocni zivot
[ obucina @ 22.09.2005. 13:01 ] @
Citat:
MC_: Gledajuci ulice beograda, pune kafice itd. reklo bi se da su ljudi prilicno bogati. Tako to izgleda naam iz inostranstva i ne uklapa se u ovu statisticku sliku.

Na tim ulicama vidiš 10000 ljudi. Šta je sa ostalih 7490000? Ovakvi komentari su zaista nesuvisli. Šta ti misliš, ljudi imaju para, a prave se da nemaju? Država zna da ljudi imaju para, a kaže da nemaju? Za ovakvo mišljenje treba biti glup.

A i ako je to što neko sedi u kafani znak bogatstva, onda stvarno do k....

I još jedna stvar, ova cifra od 17000, je BRUTO plata, a ljudi nose kući oko 10000. Nemaš ti pojma kakva beda ovde vlada.


[Ovu poruku je menjao obucina dana 22.09.2005. u 14:03 GMT+1]
[ Milos niks @ 22.09.2005. 22:41 ] @

Ljudi gledaju uglavnom centar grada, ako se pogledaju neka prigradska naselja - mirjevo - vidikovac - krnjaca - sremcica .. tu moze da se vidi koji je kontrast

s tim da nije problem da li (zvanicno ) radi trecina populacije , to bi jos bio i uspeh nego je problem sta rade i za koliko para .

[ dejankr @ 23.09.2005. 09:25 ] @
Čovek nije rekao da ljudi imaju para nego da tako izgleda. I tu je 100% u pravu. Nigde u normalnon svetu ne možeš videti toliko ljudi po kafićima i ulicama tokom radnog vremena. Tu očigledno nešto nije u redu. Nije stvar da ljudi nemaju para, već da se mnogo njih, pogotovo mladi, prave kao da su bogataši.

U svetu je normalno da se u radno vreme radi, eventualno vidiš ljude kada izađu na ručak. A izlazi se za vikend.

Mi jesmo siromašna država ali isuviše problema ovde potiče iz porodice i mentaliteta ljudi. Zato nemojte mnogo da se žalimo, jer koliko radimo odlično živimo (u proseku, naravno).

Dejan

P.S.

17000 jeste NETO plata.
[ obucina @ 24.09.2005. 20:37 ] @
Citat:
dejankr: Čovek nije rekao da ljudi imaju para nego da tako izgleda. I tu je 100% u pravu. Nigde u normalnon svetu ne možeš videti toliko ljudi po kafićima i ulicama tokom radnog vremena.

Kao, sto rekoh, ako je boravak u kafani luksuz i bogatstvo, onda nam je gore nego u mojim najcrnjim mislima.
Citat:
dejankr: U svetu je normalno da se u radno vreme radi, eventualno vidiš ljude kada izađu na ručak. A izlazi se za vikend.

Ljudi rade kada imaju da rade, a izlaze kada im se izlazi. Kada budu imali posao, nece blejati po kafanama. Inace, uopste ne vidim da se toliko bleji po kafanama koliko neko ovde zeli da prikaze. Kafane u centru su pune, jednostavno zato sto su u centru. Npr GreeNet na bulevaru moze biti pun zato sto ima dva fakulteta, visu skolu i ko zna koliko firmi u najneposrednijoj blizini.
Citat:
dejankr: Mi jesmo siromašna država ali isuviše problema ovde potiče iz porodice i mentaliteta ljudi. Zato nemojte mnogo da se žalimo, jer koliko radimo odlično živimo (u proseku, naravno).

Problem privrede i zaposljavanja ne potice iz porodice i mentaliteta.
Citat:
dejankr: 17000 jeste NETO plata.

I opet coveku treba 1,33 takve da bi pokrio potrosacku korpu.

[Ovu poruku je menjao obucina dana 24.09.2005. u 21:41 GMT+1]
[ simor @ 25.09.2005. 11:29 ] @
@obucina

"Ljudi rade kada imaju da rade, a izlaze kada im se izlazi. Kada budu imali posao, nece blejati po kafanama..."

Vecu glupost nisam cuo??? Milslis da u ovoj drzavi nema sta da se radi??? Gresis grdno.
Sta jel treba ici od kafica do kafica i terati mlade u fazonu - e slusaj, nasao sam ti posao jel bi hteo da radis?

Ako neko hoce (ili mora) da radi, taj ce da radi! Mislis da bi ovi sedeli u kaficima ceo dan da ih roditelji ne kesiraju? Stan, mamicin rucak, taticin dzeparac i zasto bi neko sa 20-30 godina radio???

Pa to samo kod nas ima da toliko mladih i ostalih sede u prepunim kaficima u radno vreme. Da se ja pitam, ja bi to govnjivom motkom oterao u fabriku ili na njivu pa da vidis kako bi nastao prosperitet.

U Nemackoj npr. te roditelji drze do 18. godine, a posle se zaposlis bilo gde, ne zivis na maminoj i tatinoj sisi ko ovde do cetrdesete.

E sad drugo je sto je drzava kriva za ovu bedu,
[ dejankr @ 25.09.2005. 12:27 ] @
Citat:
Kao, sto rekoh, ako je boravak u kafani luksuz i bogatstvo, onda nam je gore nego u mojim najcrnjim mislima.

Ako neko nema novca onda je trošenje vremena po kafićima luksuz. Da se razumemo, nemam ništa protiv sedenja po kafićima, ali ima protiv shvatanja da je za nemanje para sve drugo krivo (država, društvo,...) osim samog pojedinca.
Citat:
Ljudi rade kada imaju da rade, a izlaze kada im se izlazi. Kada budu imali posao, nece blejati po kafanama.

Da to je problem. Većina će radije da kaže da nemaju šta da rade i da se vrate kafanama. Posla ima, samo nema ko da ga radi, jer su ljudi ovde gadljivi na većinu poslova. Ja sam nalazio posao kad god mi je trebao. Sada, kao programeru, definitivno mi nije problem da nađem posao. Ali sam isto tako i za vreme raspusta u srednjoj školi, i za vreme fakulteta, uvek mogao da nađem posao preko omladinske/studentske zadruge.

Citat:
Problem privrede i zaposljavanja ne potice iz porodice i mentaliteta.

Naravno da potiče. Jer kod nas je mentalitet takav da je uvreženo mišljenje da je bolje džaba sedeti nego džaba raditi. Kad nešto ne funkcioniše u firmi, onda je lakše izaći na ulicu i štrajkovati. Pogledaj zemlje sa značajno drugačijim mentalitetom, poput Kine ili Japana, koje i pored daleko većih problema postaju svetske sile. Ne kažem da treba da budemo takvi, samo ti dajem primer kako mentalitet ljudi utiče na privredu.
A što se tiče porodice, mislim da nigde na zapadu nećeš videti na je normalno da "deca" sa dvadeset i nešto sede kući i ne rade ništa. Nigde nećeš videti toliko "studenata" kao kod nas. Jer bože moj, deca ne treba da se muče kao njihovi roditelji da bi nešto postigli u životu. Na žalost, mnogo toga počinje u porodici.
Citat:
I opet coveku treba 1,33 takve da bi pokrio potrosacku korpu.

To je istina. Ali sam siguran da većina ljudi može da zaradi mnogo više od te prosečne plate.

Dejan
[ cvijic_ltd @ 27.09.2005. 14:27 ] @
Citat:
Nigde nećeš videti toliko "studenata" kao kod nas.


Apsolutno netacno! U Srbiji studira jako malo ljudi, tacnije procentualno je mali broj studenata na broj stanovika ove drzave. Pogledaj broj studenata u Britaniji, Francuskoj i naravno koliki je to procenat u odnosu na ukupan broj stanovnika... Zapanjices se. Uostalom u SAD postoji i takozvano lifelong learning iliti continual education za ljude koji hoce da studiraju da bi unapredili svoju karijeru ili u potpunosti promenili profesiju... Uh. Informisite se malo pre nego napisete neke bezvezne stvari.
[ dejankr @ 27.09.2005. 16:43 ] @
Bojim se da nisi shvatio poentu. Uopšte nisam pričao o pravim studentima već o ljudima koji sa dvadeset i nešto sede kući i ne rade ništa, mada se vode da su na nekom fakultetu. Zato sam i stavio znake navoda jer ovi "studenti" uglavnom i ne završe fakultet. Koliki procenat ljudi na Pravima ili Ekonomiji završe fakultet u nekom razumnom roku.

Ispravi me ako grešim, ali toga na zapadu nema u ovolikim količinama. Tamo je normalno da studenti rade part-time poslove, a i kada se već plate studiranje neke ozbiljnije pare, onda se uglavnom i potrude da ih završe. Ko ne misli da može da završi, uglavnom i ne upisuje.
Da ne grešim dušu, ne znam baš da li je ovako u svim zapadnim zemljama, ali znam da u većini jeste (u SAD na primer).

Dejan
[ pctel @ 27.09.2005. 17:40 ] @
Da, moja sestra zivi u jednoj od razvijenijih zemalja EU i tamo radi i studira. To je sasvim normalna pojava, naci nekog ko studira o trosku roditelja je prava retkost. Osim toga, tako se sticu neophodna radna iskustva pa ce student tamo cim zavrsi biti sposoban da radi, dok ce nasem trebati jos najmanje 2-3 godine da se pripremi za rad. I... ma dosta o studiranju, tema je rad tj. nerad na domacim prostorima.