[ shibbypower1 @ 25.09.2005. 19:05 ] @
Nedavno sam uzeo novi monitor. Posto se nisam informisao kupio sam 795DF. Kada sam odlucio da malo procackam po internetu video sam da nije pravi ravan ekran. Sada ne znam da li da uzmem stari Hansol 705D ili da koristim 795DF. Takodje nisam siguran li je stari monitor sa ravnim ekranom zbog "D" u nazivu.
[ dragancesu @ 26.09.2005. 07:46 ] @
Ako trazis pravi ravan ekran ond uzmi TFT.

Nekad davno se pojavio sony sa trinitron ekranima. Pitao sam se u cemu je stos. Obicni ekrani su deo sfere/kugle a trinitron je deo valjka pa je bar po vertikali ravan. Naravno da ima ekrana kojima je prednje staklo ravno i to mnogo modela ali ce ti i mnogi reci da je tehnologija katodne cevi takva da su izvesne deformacije postoje, pitanje je koliko se vide i koliko smetaju. Probaj sa test slikama pa ces mozda videti na obodu neka izoblicenja i deformacije. Ili bolje, ako si zadovoljan sa slikom nemoj, jer savrsenu geometriju ima tvoj sledeci monitor (a to kosta).
[ pctel @ 26.09.2005. 13:36 ] @
Potpuno ravan ekran ima Samsungova serija NF i ima nesto od LG-a, B, P, nisam siguran, proveri.
[ tdjokic @ 26.09.2005. 17:38 ] @
TFT Smatram da ti naziv pitanja nije dobar, jer ovakvo kakvo je, nije za forum. Ti ne pitas 'Da li da uzmem monitor sa ravnim ekranom?' ili 'Gde ima da se kupi?'. Ti si se odlucio, znas sta hoces, sad samo treba da pitas prodavce (www.pcberza.co.yu): "Halo, imate li monitore sa ravnim ekranom?" ili da gledas cenovnike i proveravas modele na netu ("Google je tvoj prijatelj"). A i ako ti neki prodavac kaze da ima, opet ti proveri na netu, desi se da ne poznaje karakteristike proizvoda koje prodaje.

A evo sta "moj prijatelj" kaze sta je to "ravan ekran":

"It utilizes Samsung's DynaFlatTM display technology, which has no visible curvature of the internal screen surface - horizontally or vertically - resulting in razor-sharp images without distortion and only minimal glare."

Rec je o modelima sa oznakom DF, pa bi se onda reklo da imas ravan ekran.

Nazalost, ponovo sam primetio jos jednu "prljavu" stvar - na www.samsung.com nema tvog modela, nema ni serije NF, ali se zato obe oznake mogu naci na www.samsung.de. To sam do sada vise puta primetio, kod raznih proizvodjaca. Razliciti (i / ili zastareli) proizvodi za razna trzista.

NF znaci NaturalFlat-Modell i na nemackom sajtu su osobina nekih monitora koji se preporucuju za rad sa grafikom, a DynaFlat na istom sajtu pominju u vezi sa radom pod razlicitim uglovima gledanja, tako da su oba modela odlicna.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 26.09.2005. u 19:24 GMT+1]
[ highlander82 @ 15.10.2005. 01:54 ] @
samsung NF serija je apsolutno ravna katodna cev (diamondtron natural flat) i ti monitori su daleeeeko bolja stvar od df ili mb serije, i prema tome su za svaku preporuku..
[ StORM48 @ 15.10.2005. 12:31 ] @
Citat:
dragancesu: Nekad davno se pojavio sony sa trinitron ekranima. Pitao sam se u cemu je stos. Obicni ekrani su deo sfere/kugle a trinitron je deo valjka pa je bar po vertikali ravan.


Netačno.
Trinitron tehnologije je smišljena iz jednog jedinog razloga - Pure flat CRT. Potpuna ravnoća po obe ose. To ima svoju cenu i zato su takvi CRT ekrani ubedljivo najskuplji, a iz razloga što postoji grill, koji eliminiše problem deformacija piksela sa leve i desne strane horizontalne ose (a sve to zbog deformacije zraka elektronskog topa, izazvane veoma oštrim uglom dodira sa fluorescentnim premazom ekrana). Sama mreža "žica" postavljenih vertikalno ima i svoje mane, pa trinitron zahteva postavljenje najmanje jedne, a često i dve vertikalne "žice", koje pridržavaju horizontalne. Broj vertikalnih žica zavisi od dijagonale, a sama mana se oglada u blagoj vidljivosti tih vertikalnih žica na izrazito svetloj, homogenoj podlozi.

Eh da, trinitron ekrani nisu baš za kategoriju "nekad davno". Ustvari, nisu uopšte. :)

Pozdrav