[ Vladica Savić @ 26.09.2005. 16:59 ] @
Pozdrav ljudi, zelim da naucim kako da napravim neku 3D igru, pa me zanima posto da sad nisam cak ni probao, a ne znam tacno ni kako se prave 3D igre pa me zanima sta da koristim od alata za izradu neceg "jednostavnog" >po meni naravno< da na primer napravim neku igricu gde ce neki lik moci za pocetak da seta nekim gradom,za koji napravim u nekom od programa za 3D dizajn >preporucite mi neki i za to<

I neka neko postuje tutorial na srpskom za ovako nesto ako ima, znaci za izradu ovako neceg ali od n u l e...

Citamo se, Vladica
[ sucur @ 26.09.2005. 21:51 ] @
E prijatelju to nije jednostavna igra, pravi nesto sa nekim lopticama ili kockama (tj. osnovnim geografskim elementima), jer ipak animacija covjeka u 3D svijetu je ipak jedan mnogo veci nivo znanja od pocetnika.
[ SashaX @ 27.09.2005. 00:08 ] @
Mislis geometrijskim elementima :)
Ja bih ti preporucio da prvo ucis programiranje tek onda kasnije razmisljaj o igrama
poz
[ sucur @ 27.09.2005. 06:26 ] @
E vidi sta sam napisao, hvala na ispravci, nisam ni primijetio da sam napisao tu glupost.
[ Vladica Savić @ 28.09.2005. 14:31 ] @
Ljudi, ja sam vas pitao koji programi se koriste za onako nesto, a ne sa cim bi trebalo da pocnem, cisto da ne skrenemo od teme...

Uostalom, nisam ni mislio da napravim neki grad nalik onom u GTA, ili nesto tako ogromno...
Mislio sam da napravim neki manji grad >bez ljudi, i nekih ludih animacija u njemu< u nekom od programa za 3D kao sto je 3D Studio Max, i siguran sam da cu uspeti u tome,imam i neke prijatelje koji bi uradili tog lika, znaci i to nebi bio problem, ali mene zanima kako da odradim programski deo za njega, znaci u kom programu, kako se odradi na primer kontrole za kretanje kroz grad, kako da se usklade kamera i kretanje, i tako to...

Nadam se da smo se sad razumeli...
[ cubicle @ 28.09.2005. 14:56 ] @
Ljudi su ti lepo rekli. Ako hoćeš da praviš igru moraš da znaš da programiraš. Čak i sa nekim alatima tipa 3D Game Studio (nadam se da sam pogodio naziv) ćeš morati da naučiš njihov scripting jezik.
Pravljenje igre koju si ti naveo je dugotrajan i mukotrpan proces, nije to samo: "ortak će da izmodelira" i vozi...

Najbolje je da ti lepo sedneš, priučiš VB (ako te smara ostalo), napraviš 3D tetris ili nešto još jednostavnije, pa će ti stvari biti mnogo jasnije...
[ mulaz @ 28.09.2005. 14:59 ] @
kad vec oces da pravis igricu.. umi neki quage engine.. i pravi sa tim...

btw.. ako hoces na brzaka nesto.. uzmi DukeNukem 3D.. i neki level editor.. gde mozes sam da napravis level.. i teksture za zgrade.. :) i nacrtaj teksture.. u editoru napravi izgled.. (3d oblik) i namesti teksture.. :)

ps: zanimljivo bi bilo kad bi svoj domaci kraj tako napravio :D
[ visla @ 28.09.2005. 14:59 ] @
Jednostavno. Uzmes neki C++ kompajler ili kompletan Visual Studio.
Instaliras samo C++ (posto ti Visual Basic i slicno ne treba). Nabavis
sa Microsoftovog sajta ili od drugara koji pravi igrice DirectXSDK.
Zatim instaliras i njega. Namestis onaj njegov .x exporter (recimo,
najjednostavnije je). Zatim uzmes neki 3d Max ili neki Lightwave za 3d
objekte. Napravis neke objekte i exportujes u taj .x format.

E sada ti ostaje ono:
1. da znas da programiras.
2. Da znas da iskoristis DirectX SDK kako bi inicijalizovao grafiku.
3. Da znas da sve ovo pokrenes.

a kako bi ukombinovao kameru sa kretanjem ... pa vrlo jednostavno...
Kada stisnes nesto na tastaturi ili pomeris misa, ti mrdas kameru. Ili mrdas neki objekat za koji je kamera zakacena. A kako ces zakaciti kameru za neki objekat (i sta je objekat) ... ili me razumes, ili ce ti trebati puno kolaca da pojedes kako bi razumeo.

Ako nisi do sada nista radio na tom pitanju a znas C++ ondak lepo uzmes pa proucis kako ces preko DirectX-a (ili koristi OpenGL ako hoces, meni je to svejedno). A ondak sebi lepo zacrtaj neki jednostavniji cilj. Tipa: napravicu kockicu koja se rotira na ekranu. Kada tako nesto napravis onda ces uz malo truda napraviti i ovo sto hoces.
[ cubicle @ 28.09.2005. 15:51 ] @
Baci pogled na:

http://www.elitesecurity.org/tema/89124/0#571519

Možda ti i da ideju kako da napraviš igru koja može da ti služi kako prototype... Ako hoćeš da napraviš nešto što vredi, stvarno moraš da naučiš da programiraš.
[ sucur @ 28.09.2005. 22:27 ] @
Upravo dakle pocni sa tim stvarima rotacija kocke, pa recimo kretanje na pritisak dugmeta, tako neke osnovne stvari, jer obicni gamer, kada pogleda neku igru, recimo tetris ili slicno on pomisli ovo je lagano napraviti, jer nema pojma o programiranju, bas kao sto ti sada pokusavas da odradis neki skromni grad, sa likom iz 3DS, al' pocni tako nesto raditi stat ces odmah na pocetku neces se znati pomaci, i tek ces tada shvatiti koji je to problem i koliko ti treba vremena za to, jer animacija lika, 3D lika je tesko ostvarljiva i nekim programerima koji imaju iskustva iza sebe, mada se te stvari u dev. studijima odradjuje preko motion capturinga.
Tako polako, idi redom, jer ako krenes odmah od tih ideja, neces kako treba ni poceti, a vec ces odustati od game developmenta.
Polako ...
[ tosa @ 29.09.2005. 02:22 ] @
A ja bih preporucio malo linearne algebre i analiticke geometrije pre programiranja
bilo kog tipa vezanog za 3D grafiku. U svakom slucaju moras znati da programiras
ako zelis uopste da imas tu vrstu uloge u timu.
Uvek mozes da budes u ulozi nekoga ko ce da skuplja ljude koji znaju da rade
pojedine stvari dok ne organizujes tim, jedino sto je tako mnogo teze nesto
napraviti. Poslednji uspesni projekat tog tipa je Far Cry, gde je Cevat Yerli
nasao ljude preko interneta, i napravili su igru koja je uspela na trzistu.
Secam se kako je sve to pocelo, tada sam se cesto pricao sa Cevat-om.
Kako god krenes, veoma je tesko nesto uraditi ako hoces da konkurises AAA igrama.
[ Vladica Savić @ 29.09.2005. 16:35 ] @
Ljudi, samo da mi niko vise ne pominje algebru, analizu, geometriju i slicno, to ubija, verujte jer to imam kao predmete ...

Ipak, pitanje je bilo KOJE PROGRAME DA KORISTIM, a NE STA DA PRAVIM...

Pozdrav Vl@d@
[ sucur @ 29.09.2005. 17:05 ] @
Rekao ti je neko gore, DirectX ili openGL.
Al' sjetiti ces nas se !
[ TripPiLoT @ 29.09.2005. 17:23 ] @
platis neki engine, recimo quake 3 ili eto farcry engine i tamo ima sve sto ti treba pa ako zelis moze da import neke custom made modele (ako ti se nesvidzaju one predefinirane), napravis staze, postavis neprijatelje ....
[ yooyo @ 29.09.2005. 17:57 ] @
Ne postoji program za pravljenje igara. Postoji vise razlicitih programa koji se koriste u izradi igara (Maya, Max, Photoshop, nesto za zvuk...).

Igra je program, bas kao sto su to Maya ili Photoshop, samo sto je dosta "interaktivnija" od njih. Svaki program se mora isprogramirati.

Ti imas zelju da pravis igrice. Da bi to uradio moras da ispunis neke preduslove, a to su po mom misljenju:
1. Da naucis da programiras u C++ i da dobro naucis okruzenje u kome ces da radis
2. Da naucis rad sa matricama i vektorima. Bez ovoga nemoj ni da pokusavas
3. Da naucis da koristis jedan od postojecih API-a za 3D grafiku, tj. Direct3D ili OpenGL
4. Da naucis da koristis, bar elemenarno, 3D programe (Maya, Max ili nesto trece)

yooyo
[ Yu Raider @ 29.09.2005. 22:12 ] @
Pa najbolje ti je da pocnes sa sledecim programima:

3D GameStudio/A6 Engine - Jedan od najboljih na tržištu, a da je kompletno opremljen, uz njega dobijaš i program za modeliranje, ali i gomilu tutoriala, i već predefinisanih skripti. Iz ovog programa je moguće napraviti krš pucačinu bez znanja programiranja ali već ako hoćeš nešto svoje, originalno da uradiš tu je interni scripting jezik veoma lak za učenje. Više informacija na www.3dgamestudio.com.

Virtools Dev 3 - Ostvarenje snova za one koji ne znaju ništa o programiranju, a želeli bi da naprave svoju 3D igru. Poenta je u tome što, iako ima svoj programski jezik, možeš jednostavno da povezuješ neke linijice i kockice (tzv. Building Blocks) i na taj način da uradiš svoju igru. Više informacija na www.virtools.com.

Nadam se da ti je ovo pomoglo...

Pozdrav od Ivana! :D
[ Mitrović Srđan @ 30.09.2005. 07:05 ] @
just for a record q3 egnine je sada free tj Open Source.
[ TripPiLoT @ 30.09.2005. 20:30 ] @
nisam znao!?! znaci to da svako moze da si iskompajlira i napravi svoju igru baziranu na quake 3 engine. samo da pitam gde mogu da nadjem taj engine, neki direktni link, da vidim i ja kako izgleda to
[ bkaradzic @ 30.09.2005. 23:52 ] @
Citat:
TripPiLoT: nisam znao!?! znaci to da svako moze da si iskompajlira i napravi svoju igru baziranu na quake 3 engine.

Može. Pročitaj GNU GPL licencu koja ide uz izvorni kod.
Citat:
TripPiLoT: samo da pitam gde mogu da nadjem taj engine, neki direktni link, da vidim i ja kako izgleda to

Ovde:
http://www.elitesecurity.org/t...-Arena-full-source-code-v1-32b
[ tosa @ 01.10.2005. 05:21 ] @
Da skratim muke onima koji nisu upoznati sa GPL-om, svodi se na to da sve sto
uradis na bazi tog koda moras objaviti takodje kao GPL kod - dakle u javnost.
[ Angel_of_Dark @ 01.10.2005. 18:23 ] @
Citat:
Yu Raider
...
Virtools Dev 3 - Ostvarenje snova za one koji ne znaju ništa o programiranju, a želeli bi da naprave svoju 3D igru. Poenta je u tome što, iako ima svoj programski jezik, možeš jednostavno da povezuješ neke linijice i kockice (tzv. Building Blocks) i na taj način da uradiš svoju igru. Više informacija na www.virtools.com.

Iako je Virtools program koji dosta olaksava proizvodni proces - bez poznavanja principa programiranja ne mozes da odes daleko. Jedina razlika je u samom pristupu programiranja - jer u Virtoolsu umesto da koristis objektno orijentisani programski jezik (c++) ti koristis 'vizuelne objekte' (sto dosta pomaze citljivosti koda i kompleksnih petlji), i ne moras da kompiliras projekat (tj, mozes da radis na njemu cak i kada je igrica pokrenuta).
Medjutim, kako su vec napomenuli prethodno - bez poznavanja programiranja, trigonometrije, fizike - nemoguce je napraviti bilo kakvu 3d igricu.
[ Vladica Savić @ 02.10.2005. 15:30 ] @
Bacicu se ja i na OpenGL programiranje...
Ali za pocetak sam mislio nesto da uradim bez njega, ili koristeci nesto osnovno od programiranja...
[ bkaradzic @ 02.10.2005. 23:40 ] @
Citat:
VladaLe: Bacicu se ja i na OpenGL programiranje...
Ali za pocetak sam mislio nesto da uradim bez njega, ili koristeci nesto osnovno od programiranja...

Nažalost još niko nije napravio kompletno "idiot proof" program za pravljenje igara.

Ako baš hoćeš nešto osnovno, pogledaj stare brojeve Sveta Kompjutera (iz 80-ih). Tamo je bilo dosta izvornog koda jednostavnih igara. Ili kupi Dark Basic (http://darkbasic.thegamecreators.com/) jer ima dosta jednostavnih primera za upoznavanje sa programiranjem igara.
[ Vladica Savić @ 03.10.2005. 14:29 ] @
Citat:
bkaradzic: Nažalost još niko nije napravio kompletno "idiot proof" program za pravljenje igara...


Kako sam ja shvatio hoces da kazes da je neko IDIOT samo zato sto hoce da napravi nesto sa sto manje truda...

Zanimljivo, pitam se koliko li je onda pametnih

Pozdrav, Vladica


[Ovu poruku je menjao VladaLe dana 03.10.2005. u 15:41 GMT+1]
[ bkaradzic @ 03.10.2005. 17:24 ] @
Citat:
: Kako sam ja shvatio hoces da kazes da je neko IDIOT samo zato sto hoce da napravi nesto sa sto manje truda...

Od prilike... Samo je razlika u tome, da onaj ko neće da se zadubi i razmišlja previše o detaljima niskog nivoa, mora imati alat koji će ga tako i tretirati. Što je u principu "idiot-proof". Znači neće ti zadavati nikakve poteškoće u radu, neće od tebe zahtevati posebno znanje (tipa: matematika, C++ programiranje, OpenGL, DirectX, itd.), jednostavno radi u svakoj situaciji i ti ne možeš svojim rukovanjem da prouzrokuješ nikakav problem... Čitajući tvoje postove na odgovore ostalih u ovom forumu, zaključio sam da je tebi baš takav program potreban.
Citat:
Idiot-proof: Made or designed to be used or operated with very little risk of breakage or failure: “These point-and-shoot cameras are almost idiot-proof” (Donald H. Dunn).

http://www.answers.com/idiot-proof&r=67
[ Vladica Savić @ 04.10.2005. 14:24 ] @
A ja se cudim zasto se domaca Game industrija slabo razvija...
Pa kako i ne bi kad neko ne moze ni da pocne nesto ma koliko to vredelo a da ne bude kamenovan sa svih strana...

[Ovu poruku je menjao VladaLe dana 04.10.2005. u 15:24 GMT+1]
[ cubicle @ 04.10.2005. 14:39 ] @
Citat:
VladaLe: A ja se cudim zasto se domaca Game industrija slabo razvija...
Pa kako i ne bi kad neko ne moze ni da pocne nesto ma koliko to vredelo a da ne bude kamenovan sa svih strana...

Evo jos jednog Kalimera! Svi su ti lepo rekli da uzmes i naucis da programiras da bi napravio igru, cak su ti i dali neka alternativna resenja. Sta ocekujes? Da neko napravi igru umesto tebe???
Nauci da programiras, nauci OpenGL ili DirectX, kreni nesto da radis, pa ako ne ide, ti se javi, pa cemo ti objasniti...
Bolje tako nego da odmah pocnes da places zbog samo jedne (JEDNE!) reci kritike.

Ja znam da si ti hteo da cujes nesto tipa: "Skini taj i taj program i on ce ti napraviti igru kojom ces zaraditi milione, a da se ne pomucis"... Medjutim toga nema. Poslusaj savete koje si dobio na forumu i mozda i nesto napravis, umesto sto odmah negodujes.
[ Yu Raider @ 04.10.2005. 18:23 ] @
Citat:
cubicle: Evo jos jednog Kalimera! Svi su ti lepo rekli da uzmes i naucis da programiras da bi napravio igru, cak su ti i dali neka alternativna resenja. Sta ocekujes? Da neko napravi igru umesto tebe???
Nauci da programiras, nauci OpenGL ili DirectX, kreni nesto da radis, pa ako ne ide, ti se javi, pa cemo ti objasniti...
Bolje tako nego da odmah pocnes da places zbog samo jedne (JEDNE!) reci kritike.

Ja znam da si ti hteo da cujes nesto tipa: "Skini taj i taj program i on ce ti napraviti igru kojom ces zaraditi milione, a da se ne pomucis"... Medjutim toga nema. Poslusaj savete koje si dobio na forumu i mozda i nesto napravis, umesto sto odmah negodujes.


Ovo je apsolutno tacno...

Medjutim postoji jos nesto sto nije bas u redu... A npr to je da bkaradzic sve nas koji nismo na njegovom nivou (neki od nas to i ne zele, ali ja zelim), gleda sa visine i naziva idiotima (da, IDIOTIMA!). Mislim u redu, ako neko zeli da napravi nesto, a nema dovoljno znanja to ne znaci da je idiot, jel bi svi, pa cak i bkaradzic bili idioti u onom periodu kad nisu znali napredne programske jezike i sl. Niko ko ne zna programiranje ne planira da napravi FarCry 555 ili DOOM 3000 (bar se nadam da je tako).

[Ovu poruku je menjao Yu Raider dana 04.10.2005. u 19:25 GMT+1]
[ bkaradzic @ 04.10.2005. 18:41 ] @
Citat:
Yu Raider: gleda sa visine i naziva idiotima (da, IDIOTIMA!)

Nikoga nisam nazvao idiotom. I nije mi jasno zašto se ti osećaš uvređen?
[ Yu Raider @ 04.10.2005. 18:46 ] @
Ne osecam se toliko uvredjen pa cak ni da me nazoves idiotom, nego sto niko nije hteo da mi pomogne na slicnu temu (Virtools Tutoriali)... Razmisli malo... Ovo je forum gde se ljudi ispomazu medjusobno a ne kritikuju.
[ TripPiLoT @ 04.10.2005. 18:50 ] @
@bkaradzic

mozda i on nije skontao ono idiot-proof

@Yu Raider

ja nisam nista video da se bkaradzic izdize iz drugih, a to sto ga ti sam dizes sa tvojom izjavom...
[ Yu Raider @ 04.10.2005. 18:56 ] @
@TripPiLoT na ovo:

Citat:
VladaLe: Kako sam ja shvatio hoces da kazes da je neko IDIOT samo zato sto hoce da napravi nesto sa sto manje truda...


BKaradzic je odgovorio "Od prilike..."

Ali dobro, previse smo skocili sa teme, predlazem da se na istu i vratimo.

[Ovu poruku je menjao Yu Raider dana 04.10.2005. u 19:57 GMT+1]
[ yooyo @ 04.10.2005. 19:04 ] @
Idiot-proof nema nikakve veze sa vredjanjem. Svi mi koristimo poneki Idiot-proof programe pa opet nismo idioti. Uzmi npr. MS Paint... jednostavan program u kome mozes nesto da nacrtas i njegovom upotrebom nemozes da nesto pokvaris ili da zablokiras racunar, ali i nemozes da pravis lepe texture ili odradis kolor korekciju.

Da bi napravio igru bez trunke programiranja moras imati program koji to omogucava. To znaci da se u tom programu nalazi nekakav engine koji je 100% data driven (tj. ponasa se u skladu sa podacima koji su mu dati). Ja za takav program nisam cuo, mada takve osobine imaju Doom3 i Far Cry level editori (koji su ugradjeni u igru).

yooyo
[ Mitrović Srđan @ 04.10.2005. 19:08 ] @
Ma dajte ljudi recite coveku onaj vas tajni program za pravljenje iigara ;0

Elem,
imas game maker pa se mozes sa njim backati sa pocetka kao sto je vec neko pomenuo ali pre toga mislim da treba da procitas par knjiga o istoriji igara . game dizajnu i sl tematike koje se ticu game industrije.
[ defufna @ 04.10.2005. 20:48 ] @
Pa dobro, mora covek od negde da pocne. Nisi spomenuo VladaLe sta trenutno imas od skillova ?
Citat:
Ljudi, samo da mi niko vise ne pominje algebru, analizu, geometriju i slicno, to ubija, verujte jer to imam kao predmete ...


Sto naravno dovodi do pitanja, koju skolu ides? ako te uce svim ovim matematikama sigurno te uce i nesto programiranja ( lici mi na matematicku gimnaziju po predmetima? ) Bilo koje programiranje da su te ucili u skoli dobro ce ti doci. Ako zaista ne zelis da programiras, onda jedino sto ti ostaje je da modeliras ali moras naci nekog programera, bez njega se ne moze. Aj pa reci sta znas pa da ti damo savete kako i sta mozes da uradis sa tim. Da i ona varijanta sto si rekao cikica koji trcka po malom gradu, je jednako komplikovana kao i cikica koji trcka po velikom gradu. Da bi dobio to treba ti kod koji renderuje grad, renderuje animiranog cikicu, i vrsi neka vrsta colision detection-a, jednom kada to imas, svejedno je kolki grad napravis u 3d MAX-u ili nekom editoru. Isti kod ce raditi posao. Kao sto je isti word i za mali dokument i za veliki ;) Znaci napisi sta trenutno znas i sta si ucio u skoli.. sve se moze nekako iskoristiti
[ reject @ 05.10.2005. 08:41 ] @
Da li se moderator ovog foruma izgubio negde ili nema volje da
reaguje? :)
[ NastyBoy @ 05.10.2005. 10:16 ] @
Citat:
Ljudi, samo da mi niko vise ne pominje algebru, analizu, geometriju i slicno, to ubija, verujte jer to imam kao predmete ...


'Leba bez motike, omiljena balkanska sportska disciplina...

Sa takvim stavom, pozicija dizajnera je otprilike jedino shto mozhe da upali. I to "teorijskog", pen-and-paper dizajnera.
[ Vladica Savić @ 05.10.2005. 15:13 ] @
Samo vas citam

Neko je spomenuo da zeli da zna moje skilove, i obrazovni profil, pa da vam ispunim i tu zelju

Dakle ucenik sam cetvrte godine specijalizovanog odeljenja za obdarene ucenike matematicke gimnazije...
Pomenuo sam da znam koliko su predmeti tipa analiza, algebra, fizika i jos neki
veoma zamorni a sad znate i zasto >osetio na svojoj kozi<...
Sto se tice odgovora na jedno od prethodnih pitanja vezanog za to dali ucim i
programiranje odgovor je da, ucim programiranje, i to u prvoj i drugoj sam ucio
Pascal, u trecoj sam ucio C, a sad uskoro treba da predjemo i na C++ programski jezik...
Uzgred u trecoj sam ucio i Assambler iz informatike >jer informatiku imam kao
jedan predmet, a programiranje kao drugi, poseban predmet<Ucio sam sam i Delphi >koji i najvise koristim pri izradi nekih aplikacija za resavanje zadataka nekih koje dobijem u skoli, za izradu aplikacija koje rade sa bazama podataka i slicno >znam da on moze da radi i sa OpenGl-om, ali ja nemam dovoljno iskustva tako da nisam ni pokusavao da radim sa njim tako nesto<<

Medjutim sto se tice programiranja koje ucim u skoli, tu se rade najcesce zadaci preko kojih treba da se resi neki nenormalno tezak matematicki problem, i to je i tesko i dosadno...

Sto se tice toga koliko poznajem Geometriju,Trigonometriju,Analizu, Fiziku,hm,nisam siguran ali mislim da poznajem dovoljno...

Naravno imam i volju da zavrsim ono sto sam osmislio,samo sam hteo da to uradim na sto laksi nacin,misleci da postoji neki alat za izradu onog sto sam na pocetku foruma pomenuo,misleci da ima vec definisane neke komande koje mogu lako da pozivam i dobijem zeljeni rezultat,nesto poput vec definisanih Makroa ili slicno,a vi me tu odmah sve pogresno razumeli,i pre nego sto sam i poceo da radim da me kritikujete...

Hvala naravno i onima koji su mi kratko i jasno dali odgovore i nazive programa u kojima samuspeo bar relativno pronadjem ono sto sam hocu da uradim...

@Yu Raider - Hvala na preporuci programa




[Ovu poruku je menjao VladaLe dana 05.10.2005. u 16:21 GMT+1]
[ defufna @ 06.10.2005. 01:33 ] @
Pa fino sto si iskopao ono sto ti je trebalo, ja ti i dalje savetujem Turbo Pascal i pravljenje Arkanoida :) Tako se pocinje :)