[ Goran Rakić @ 14.09.2002. 16:00 ] @
Cisto reda radi sam pokrenuo memtest86 (memtest86.com). Kompajlirao, napravio bootabilnu disketu i restartovao komp. Imam 2x256MB RAM-a na Abit BX ploči. U drugom testu mi izbaci da imam 29 grešaka na 400 i nekom MB memorije. Izvadim ja drugi modul, pustim samo sa 256, sve je u redu. Izvadim ja taj i ubacim onaj drugi, kad ono opet sve u redu.

Tako da ako testiram samo jedan modul (u 1, 2 ili 3-cem slotu) sve je ok, ali ako ubacim oba modula (kao 1-2,1-3 ili 2-3) dobijem famoznih 29 gresaka u drugom testu i 2 greške u 7 testu.

Mašina mi se nije nestabilna (padne otprilike jednom u nedelju dana i to kada se izivljavam sa Mozilla-om).

Šta nevalja? memorije, ploča, procesor?
[ luner @ 14.09.2002. 20:39 ] @
Ja sam imao sličnih problema (sa tom razlikom što je meni to i pravilo probleme u radu - jedno vreme sam mislio da je KDE mnogo bagovit ali sam posle provalio da memorija nije u redu).

Kod mene je uzrok bio kombinovanje memorijskih modula različitih proizvođača (IBM original i neka uboga firma za koju nikad nisam čuo). Kad sam izvadio taj ubogi modul - greška mi se više ne pojavljuje.

Proveri da li si možda mešao module različitih proizvođača.
[ Goran Rakić @ 15.09.2002. 10:23 ] @
Oba su NPC. Ne znam, da li je moguce da ploca ne radi lepo sa 512MB, tj da prepozna 512 ali da ne moze da koristi celu memoriju ili tako nesto.
[ random @ 16.09.2002. 00:08 ] @
Nisi naveo koju ploču i čipset koristiš. Da li si probao da se igraš sa podešavanjima u BIOS-u vezanim za memoriju? Ja bih recimo pogledao Delay DRAM Read Latch -- probaj da staviš na što veći delay, nekim čipsetima je potrebno više vremena da pristupe određenom modulu ako se memorija sastoji od više modula. Pošto kažeš da nemaš problema kad koristiš samo jedan DIMM, ovo bi moglo da pomogne.

Takođe probaj da povećavaš DRAM CAS Latency Time, da isključuješ Bank Interleaving, i da probaš Data Integrity Mode da staviš na "ECC". Šta znam, možda pomogne. Od pomoći pri tweakovanju BIOSa ti može biti ovaj tekst.

U krajnjoj liniji podesi sve na varijantu najveće stabilnosti (i najgorih performansi nažalost) pa vidi da li se problem javlja i dalje. Ako ne, onda uključuj jedno po jedno dok ne provališ u čemu je stvar.

P.S. Mašina koja pada jednom u nedelju dana JESTE nestabilna.