[ mrax @ 26.09.2005. 22:14 ] @
Želio bih upravljati radnim strojem pomoću paralelnog porta računala a da sistem ostane pod vindowsom.?
Koji program.?
U 3.11 je to bio terminal.exe , a u xp-u?
Preciznije?
Želim isprogramiranom mikrokontroleru slati podatke od 4 bita možda i 8 bitova i da ovaj vraća potvrde nazad paralelnim portom. Mikrokontroler nije problem.
Problem je komunikaciaj pc-mikrokontroler.
[ shale.skay @ 01.10.2005. 21:21 ] @

Windows XP je radjen na NT platformi (tako barem kazu?!?) tako da je direktan pristup portovima (kao sto je to bilo kod 98) zabranjen.

Ipak postoji resenje. Kupi ili pozajmi knjigu

PC INTERFEJSI

( http://milan.milanovic.org/skola/knjiga01.htm )

u kojoj je detaljno objasnjen rad sa paralelnim, serijskim, I2C portom i delimicno obradjen USB. Knjiga dolazi sa CD-om u kojem se nalaze najprostiji primeri i objasnjenja.

[ dr.NPN @ 05.10.2005. 06:24 ] @
Da, radi se u VB-u, ja licno imam i par verzija u Pascal-u, i sve radi ok.
[ vladobk @ 07.10.2005. 13:18 ] @
- Neznam zasto insistirate na paralel portu. Zna se da paralel port ima domet tj duzinu kabla sa interfejsom svega 1metar.
- Ja sam to radio na comm portu. Iz vb ima direktna komanda za slanje i prijem stringa sa comm porta i radi fantasticno
- Mislim da je mnogo lakse raditi na serijskom portu
[ _str_ @ 07.10.2005. 20:38 ] @
Citat:
vladobk: - Neznam zasto insistirate na paralel portu. Zna se da paralel port ima domet tj duzinu kabla sa interfejsom svega 1metar.


Moj HP6L je spojen sa LPT kablom od 10m i radi odlicno. Vecina se odlucuje za lpt jer je potrebno minimum elektronike za upravljanje nekim procesima. Da pojednostavim mnogo je prostiji interfejs, sto je za pocetnike od velikog znacaja.
[ vladobk @ 08.10.2005. 18:21 ] @
- profesionalni uredjaji koriste (OMRON) koriste serijsku komunikaciju
- koliko ja znam da zbog parazitnih kapaciteta kabal za LPT mora biti duzine oko 1metar
- sto se tuce komplikovanosti ako lik koristi mikro kontroler onda nije pocetnik
[ _str_ @ 08.10.2005. 19:14 ] @
Kako lpt tako i seriski kabal sa povecanjem duzine povecava i kapacitet. Sa povecanjem duzine se smanjuje brzina prenosa podataka, normalno. Covek je pocetnik cim je pitao za lpt komunikaciju. Ja mu preporucujem da odradi sa seriskom komunikacijom, ostace mu vise slobodnih pinova na kontroleru.

pozdrav
[ vladobk @ 09.10.2005. 09:19 ] @
jedina prednost LPT - a je u brzini
[ todorva @ 09.10.2005. 14:14 ] @
Na sajtu http://milan.milanovic.org/skola imas lep primer 4-kanalnog interfejsa koji je izveden sa mikrokontrolerom a komanduje se sa njim preko serijskog porta. Takodje su dati različiti načini komandovanja: IR kontrolom, kao i radio kontrolom.



[Ovu poruku je menjao todorva dana 09.10.2005. u 15:15 GMT+1]
[ mrax @ 10.10.2005. 22:46 ] @
Pratio sam malo odgovore pa se sad opet javljam. Paralelni me je interesovo samo zbog dvosmjerne komunikacije, ali sam uvidio da preko 232 komunikacije nije tako ni loša opcija.
Todorva : Nisam radio sa PIC kontrolerima već samo sa atmelom 2051.
mislim da kod njega moram koristiti LM232 za serijsku komunikaciju a PIC vjerojatno ima ugrađenu u sebi.
Nije mi problem isprogramirati mikrokontroler već mi je problem Visual basic jer ne znam naredbe za komunikaciju "nisam radio sa VB" da imam primjer programa koji šalje i prima stringove ili "01010101" pa da se igram sa njim malo bih i nešto naučio.
[ mrax @ 10.10.2005. 22:56 ] @
A i kad već pričamo o serijskoj komunikaciji izgleda da smo u krivoj temi....