[ Brolly @ 30.09.2005. 19:30 ] @
Naime, nabavio sam Red Hat. Sada trenutno rezem sve na kompjuteru, pa cu formatirati sistem a zatim instalirati XP i Red Hat. Zanima me da li su inace velike razlike izmedju Linux distribucija? Npr. kucanje komandi i tome slicno? Ili su komande iste? I ima li uopste korisnika Red Hata, ili sam izabrao neku "DZ" varijantu Linuxa, koju niko ne koristi?
[ tdjokic @ 30.09.2005. 21:12 ] @
Koju verziju si nabavio? Zasto si se odlucio bas za tu distribuciju kad se pitas da li je neko koristi? Ovde http://www.linuxquestions.org/questions/f31 mozes dobiti neku sliku koliko ljudi to koristi. Za koje namene ces koristiti Red Hat? Mozda si mogao da uzmes Fedoru, koja je nesto drugacija od RH-a.

Komande su u principu iste, samo sto ima distribucija kod kojih ih ne treba kucati, nego vec postoje neke potstapalice - gotove skripte, koje odradjuju to kucanje, ili graficke komande - "klik, klik, gotovo".
[ Brolly @ 30.09.2005. 22:16 ] @
Rede Hat 9.0 sam nabavio od kolege, a imam i Knoppix, ali on se bootuje s CD-a, a instalacija na HDD je dosta komplikovana (tako su mi bar rekli). Ali nije problem, ako Red Hat ne valja, mogu ja nabaviti i neku drugu distribuciju. Mada za pocetak bi mi najbolje odgovaralo neko "prijateljsko" okruzenje, a kasnije kad malo bolje naucim, mozda i uzmem neki drugi...
[ Stator @ 01.10.2005. 14:23 ] @
RH 9.0 je malo starija distribucija. U svakom slucaju je preporuka da uzmes neku (naj)noviju.

Tipa

Suse 9.3 (za koji dan izlazi opensuse 10.0)
FC 4
Mandriva 2006

One stu ti nesto lakse za pocetak pogotovo suse kod koga mozes cak i routing na kompu da radis iz GUI-a :))
[ Brolly @ 02.10.2005. 16:45 ] @
Citat:
Stator:
One stu ti nesto lakse za pocetak pogotovo suse kod koga mozes cak i routing na kompu da radis iz GUI-a :))


Ne kontam, sta ti to znaci GUI i routing?
U svakom slucaju hvala, gledacu da nabavim Suse 9.3!
[ tdjokic @ 02.10.2005. 20:44 ] @
GUI je vrlo cesta rec, skraceno od G(rafik) U(zer) I(nterfejs), to ti je ono kad klikas misem i tako radis sta ti je potrebno, za razliku od tekstualnog komandnog nacina u terminalu / konzoli / ili kako se vec kaze.
[ robotics @ 03.10.2005. 02:23 ] @
GUI(Graphical User Interface ili ti prevedeno na srpski Graficki Korisnicki Interfejs) ti je prikazivanje uz pomoc vizujelnih elemenata kao sto su ikone,prozori,start meni,itd,to ti je ustvari radna povrsina na kojoj u interakciji sa navedenim elementima dolazis do zeljenih rezultata (to ti je ono u cemu provodis 90% ,mozda i vise vremena kada si u Windows-u XP).




CLI(Command Line Interface ili ti na srpskom skraceno komandna linija) to je ovo sto je u predhodnoj poruci navedeno kao terminal/konzola.

Za routing ne znam zasto su ga pomenuli jer tebi kao pocetniku to trenutno i nesto bas i ne treba inace to ti je vezano za mreze tipa odredjivanje nacina ili puteva kojim ce se informacije kretati kroz mrezu.
[ Brolly @ 04.10.2005. 22:29 ] @
A da li je u Linuxu moguce raditi kao i u Windowsu? Mislim na npr. konverziju pojedinih video fajlova, rezanje diskova, joineri, spliteri, 3D animacija...? I jel ima ovde na forumu nekog kod koga mogu nabaviti distribucije, jer cu verovatno isprobati vise, ali RHEL je jedini koji trenutno imam (ne racunajuci Knoppix), a jos ga nisam instalirao... Probacu Dual Boot, i zadrzacu XP, bar neko vreme.
[ mmirilovic @ 05.10.2005. 07:41 ] @
Imaš TOP poruku na vrhu foruma, "Razmena Linux distribucija".

I da, ljudi koriste Linux za video obradu.