[ aleksandaraleksandar @ 05.10.2005. 00:39 ] @
Gmail - neograničen broj mail adresa, po jednom nalogu

Od korisničkog imena Gmail računa možete praviti neograničen broj oblika vaše mail adrese, na tri načina.

I način

Ako imate korisničko ime oblika:
[email protected]
možete praviti oblike:

Code:

ImePrezime --(1)

I.mePrezime
Im.ePrezime
Ime.Prezime --(2)
ImeP.rezime
ImePr.ezime
ImePre.zime
ImePrez.ime
ImePrezi.me
ImePrezim.e


Odnosno, Gmail ne vodi računa o položaju tačke unutar username-a (period, .). Verovatno ste uzeli neki od oblika 1 ili 2.

II način

Iza korisničkog imena može se dodati
Code:

+nekoSlovo
ili
+nekaReč


(ali nikako reč sa tačkom ili sama tačka)
Code:

+nije.pravilno
+.


Ovo NISU Gmail nalozi, kojima možete pristupati kao nezavisnim nalozima za e-poštu. Ovo su alias-i koji vam omogućavaju kontrolu i filtriranje pošte.

III način

Korišćenje domena googlemail.com tako da e-mail adresa bude oblika
[email protected]

Mogućnost korišćenja:

Davanje različitog oblika adrese, za različite namene:

[email protected] ili [email protected]
[email protected] za EliteSecurity.org
[email protected]
[email protected]
[email protected] za bilo koju e-mailing listu
[email protected] za bilo koji forum
[email protected]

Ako napravite filter za dolaznu adresu:
[email protected] više nema potrebe da novi sajt na koji ste se prijavili ubacujete u stare filtere dodavanjem


Jednostavno, filter je već napravljen i proverava dolaznu adresu, a ne adresu sa koje je mail poslat.
Ako vam stigne neželjena pošta (spam), znaćete odakle je došla, jer će se videti na koji mail je upućena ([email protected])

Takođe je lako napraviti razna glasanja među prijateljima, sve što treba je da ako žele da se priključe nekom vašem predlogu odgovore na
[email protected] a ako ne žele da odgovore na [email protected]
Ove dve mail adrese unesite na kraju teksta u kojem tražite da se neko odluči za vaš predog.

Par napomena:

1.
Neke web skripte proveravaju oblik u kojem se unosi mail adresa, pa će adresu tipa:
[email protected] prijaviti kao neispravnu. Mali trik, unapred se odlučite koju ćete varijantu (gore, iz I načina) koristiti za takve situacije.
To recimo može biti oblik adrese:
[email protected]

Od tada, sve što je poslato na:
[email protected] i (za filter opcija ILI) [email protected]
biće označeno nekom labelom, koju sami odredite (npr: label: mailling liste).

2.
Ukoliko probate da testirate ovaj postupak slanjem poruke sebi, a imate Gmail adresu oblika (2), nemojte se iznenaditi ako vam mail koji ste sebi poslali, nikada ne stigne. Trenutno Gmail razvija opciju dodavanja domena na username i pravljenje alias-a za izmenu From polja, tako da je to verovatno razlog za neprimanje spostvenog mail-a.
Ako testiranje probate da obavite sa nekog drugog naloga, ili imate oblik adrese kao pod (1), mail bi trebalo da vam stigne.

3.
Moguće su kombinacije I, II i III načina:
[email protected]
[email protected] - bez čudnih plusića, dovoljno ozbiljno za posao
[email protected]
...

4.
Webmaster: ubacivanjem dinamickog polja iza znaka + može se odrediti sa koje web strane je poslat mail.

5.
Osobina, dodavanja <+rec> oznake iza username-a nije osobenost isključivo Gmail sistema.
Osobina, ignorisanje tacke (period, .) unutar username-a će možda nekome biti interesantna za testiranje na drugim sistemima.
[ Deda_Mraz @ 14.10.2005. 17:52 ] @
Pa pošto si konkretno govorio o Gmail web mail-u onda prebacite ovu temu u Gmail forum.
Inače ovo može sa bilo kojim web mail servisom, uopšte nevidim svrhu ove teme?

Ništa lično samo me zanima čemu ova tem?
[ Nemanja Avramović @ 20.10.2005. 13:49 ] @
mozda npr. da neko ko ne zna za to (evo npr. ja) sazna za to
[ cromax @ 25.10.2005. 12:32 ] @
al' si opširno odgovorio, svaka ti čast!

[Ovu poruku je menjao aleksandaraleksandar dana 25.10.2005. u 18:57 GMT+1]
[ noviKorisnik @ 12.10.2007. 14:15 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: Ako imate korisničko ime oblika:
[email protected]

Imam TO korisničko ime :-D Onda, valjda, jeste tog oblika.

Hvala za info ... jes da je prošlo već par dana od kad si ovo objavio, pretpostavljam da može i dalje da bude od koristi ;-)
[ aleksandaraleksandar @ 12.10.2007. 18:28 ] @
Citat:
noviKorisnik: Hvala za info ... jes da je prošlo već par dana od kad si ovo objavio, pretpostavljam da može i dalje da bude od koristi ;-)


prošlo dve godine
[ Milan Kragujevic @ 14.02.2011. 17:47 ] @
6 godina,i dalje je korisno
[ superbaka @ 04.01.2013. 18:48 ] @
imam adresu [email protected]

upravo mi je stigao mejl od nepoznate osobe ("naseg" porekla), sa gmail-a, koja je poslata na adresu [email protected]... znaci, moja adresa, i adresa na koju je trebalo da ode posta se razlikuju samo u jednoj tacki... i lepo pise u header-u to:[email protected], i opet je stigla kod mene... u cemu je fora?
[ bachi @ 04.01.2013. 19:00 ] @
Možda je tvoju adresu stavio u bcc polje, pa zato je ni ne vidiš...
[ superbaka @ 04.01.2013. 19:52 ] @
ne bih rekao, poruka ima samo naslov i ide otprilike ovako: kazi Peri da me saceka na aerodromu sa cokoladom i Dzekom...
[ Bik Koji Sedi @ 04.01.2013. 20:04 ] @
Google sve te adrese tretira kao iste, tj. ignoriše tačke. Znači, [email protected] je isto kao [email protected] ili [email protected].
[ bachi @ 04.01.2013. 20:35 ] @
Ovo nisam znao... Baš čudno i ni malo logično...
[ superbaka @ 05.01.2013. 06:56 ] @
izgleda da je neko totalno omasio adresu jer je tacno ovo sto kaze bik koji sedi... poslao sam mejl na [email protected] i stigao je meni, takodje sam se ulogovao preko web interfejsa na [email protected] sa mojom sifrom... znaci, sa tackom ili bez nje, to je moj nalog :)