[ Canonada @ 11.10.2005. 22:55 ] @
ASUS MB P5GD1 PRO (Pentium 4, LGA775, Intel 915P, FSB 800, 4*DDR (Dual channel, 400MHz, 2GB Max), ATA100*1, SATA*4, RAID, PCIex16*1, GLAN, 3*PCI, 3*PCI-E, 8*USB2.0, ATX, Audio 8CH) 98.51
[ ostali podaci
CPU INTEL P4 3.0 Ghz 2mb,800mhz s 775,box,630 186.00
[ ostali podaci ]
1GB, DDR2 DRAM, 400MHz Kingston, LifeTime Warranty 104.00
[ ostali podaci ]
HDD 120Gb Maxtor DiamondMax SATA150 8Mb cache 74.50
[ ostali podaci ]
ASUS EN6600SILENCER/TD/256MB GF 6600 PCI-Express 128.6
[ ostali podaci ]

CHIEFTEC /SH-01-B-B-B-400/ 3x5,25" 1x3.5" 400W black
100.50 ]
Glavno pitanje je moze li ova ploca da se nosi uspesno sa ovim Intelom 630? Drugo da li ovo kuciste odgovara sto se tice napona i slicno, mada mislim da bi za ove pare trebalo i vise nego da odgovara. Na kraju molio bih vas za komentar i celokupni utisak, vredi li kupovati ovo?
Hvala na pomoci!

[Ovu poruku je menjao BeastMaster dana 12.10.2005. u 01:40 GMT+1]
[ pctel @ 12.10.2005. 00:35 ] @
Stvarno ne mogu da verujem da ces 10 komponenata da kupis u 10 firmi, pa ti nisi svestan u sta se upustas. Da li si svestan sta ce se desiti ako se, lupam, graficka ne slaze dobro sa maticnom plocom? Ovi sto su ti prodali graficku ce da kazu da je problem do maticne ploce, ovi drugi da je do graficke, a ti ces na kraju ponovo da kupis i jedno i drugo da nateras sve da radi potpuno stabilno. Moj ti je jedini savet da ne zalis mozda 10 EUR-a vise i da kupis sve na jednom mestu, cak da ti oni sklope ako ne naplacuju dodatno tu uslugi. Tako ces platiti mozda 10 EUR-a vise ali ces sebe lisiti cepanja patika od firme do firme i muka zbog prebacivanja lopte sa jednih na druge. Ako ti je bas stalo do cene, udji na razgovor u jednu od firmi, reci "dobar dan, ja sam video to i to za te pare u toj firmi, voleo bih da kupim kod vas ali samo ako mozete da mi date po toj ceni" i u vecini firmi ce ti izaci u susret, narocito u nekim manjim koje nisu zatrpane poslom, njima je svaki kupac bitan. Najveca greska koju prilikom kupovine racunara mozes napraviti je upravo ta koju si nameravao da napravis!
[ Kosta ******um Rex Persia @ 12.10.2005. 00:36 ] @
Evo moje procene: nemoj ni da pomišljaš da to ne valja što si sklopio, valja i te kako,samo možda možeš da razmišliš da pazariš Pentium 4 650 koji radi na 3.4 GHz a osetno je brži od 630 modela.Jeste da je skuplji za oko 130 evra, ali ako imaš para uzmi ga.

Kućište si fantastično odabrao, odlično je to što si mudro odabrao Chieftec napajanje od 400 W,već bi 350 W bilo preslabo za takvu mašinu.

Što se tiče ploče,ona bi trebalo bez problema da se nosi sa Pentium 4 6xx serijom,nema tu neki problem,a i ako ga bude bilo, samo izvrši upgrade BIOS-a.

Memorija nikako nije dobar izbor,pa gde nađe DDR2 na 400 MHz,kad je apsolutni standard danas DDR2 na 533.Dakle,kupi DDR2 533 a cena je normalna,nije skupo.

Što se tiče hard diska i grafičke,to je sasvim dobar izbor,s tim što bi za samo 5-7 evra više mogao da razmotriš HDD od 160 GB,pogotovo ako ćeš da u budućnosti radiš sa 3D animacijom i snimanje sa TV kartice.


P.S. Dakle,sve u svemu,dobar izbor,ali obrati pažnju na one napomene što sam ih izrekao.
[ eatmyshorts @ 12.10.2005. 07:49 ] @
Moram da se slozim sa Kosta ******um Rex Persia, osim mozda sto bih ti ja pre preporucio da uzmes WD ili Seagate umesto Maxtora. Istovremeno ne mogu da se slozim sa pctel-om. Kupovina delova kod vise razlicitih firmi ima vise prednosti nego mana. Kao prvo niti u jednoj firmi neces naci sve one komponente koje si nameracio da kupis, pa ce uvek pokusavati da ti uvale ono sto trenutno imaju na lageru makar to bilo i dosta losije (a najcesce jeste) u odnosu na ono sto ti hoces da uzmes. Druga stvar je u tome sto smatram da se pametnim izabirom komponenti i prodavaca moze ustedeti mnogo vise od 10 evra (neka bude i 20 pa se opet isplati). Treca stvar je u neizmernom zadovoljstvu prilikom sklapanja svoje nove masine za koju si se toliko potrudio da nadjes odgovarajuce delove. Sve ovo se naravno odnosi na one ljude koji bar malo poznaju tematiku i koji umeju da sklapaju masine, onome ko prvi put kupuje kompjuter ili ga hardver jednostavno ne zanima ovo nikako nije preporucljivo
[ lancia88 @ 12.10.2005. 11:31 ] @
Pozdrav,

ma ja citam li citam sta sve ovde pisete i sve manje imam volje da odgovaram na takve stvari ali ponekad zaista preterujete.

Lepo pise Pctel i tacno zna o cemu pise. Pa svako ko sklapa redovno (mozda ne svakodnevno ali redovno, recimo dvaput nedeljno) racunare, zna da je ovo sto je napisao apsolutno tacno. Ovde sam se nacitao raznoraznih servisera i strucnjaka, te pocetnika koji bi sad da preko interneta savladaju gradivo itd. Zar svi zaista misle da je jednostavno sklopiti masinu i da ona zaista radi posao? Ako podje to za rukom u jednom slucaju, to obavezno znaci da znamo da resimo stvari? Dajte malo vise ozbiljnosti, postajemo polako deciji forum i to na sve nizem nivou, vec sm0o debelo na polovini osnovne skole a po ozbiljnost mozda i na pocetku.....

Kosta ******um Rex Persia, odakle sad pa Ti znas sta osetno radi brze ili ne radi? Sta si to i kada probao, gde si to uporedio i u kojim uopste realnim aplikacijam aradis pa izvlacis takve zakljucke? U Tvom mestu se jos dugo nece videti skoro nista od toga sto pises u prodaji jer je trziste slabo, kao i u citavoj istocnoj Srbiji. Ko i bude imao, do njegovih iskustava u radu neces doci (znam itekako dobro to trziste, posebno Tvoj grad). Prema tome, daj malo popusti sa savetima koje crpis sa interneta i pokusaj da nesto saznas i u praksi, jedan komad HW-a se ne ponasa isto u svakoj aplikaciji a Ti biras komponente kao po velicini naslova o njima u nekim kompjuterskim novinama/sajtovima. Razumem ja da si pomalo usao u sve to i da sad kipis od zelje da to pokazes svima te da delis savete na osnovu onoga sto procitas na internetu ili dobijes u 3D Marku ali realnost je nesto sasvim drugo, na osnovu Tvojih saveta neko ce da kupi zaista neku konfiguraciju a na kraju treba poneti i odgovornost za tako nesto. Nije uvek zastita pisati, kupi ovo, jest da je 130 eura skuplje ali vredi, jer znas da ga niko nece platiti toliko vise pa uvek mozes da ostanes "pametan" sa svojim savetima ali treba reci: znas, ja sam kupio prvo ono pa onda nisam zalio para pa sam kupio ono i meni se cini da sve to vredi tih 130 eura razlike u ceni....Neces to, naravno, opisati jer u Tvom mestu je ta "malena" dopalat upravo prosecna plata nazalost ako se sta ne promeni u skorije vreme sa novom topionicom. Prema tome nastoj da malo revidiras svoje stavove i savete pa onda to neka zaista bude malo umerenije te vise oslonjeno na vlastita iskustva a ne na prenosenje informacija (mahom reklamnih) sa interneta.
[ Canonada @ 12.10.2005. 11:58 ] @
Oko kucista se slazemo, jeste skupo ali vredi, na napajanju ne treba stedeti, zar ne. Oko kartice takodje. Procesor je OK, za 650 para nemam. E sad disk je po vama problem, recimo da je velicina uredu, veci mi ne treba ali mi nije jasno sto toliko napadate Maxtora? Za memoriju se apsolutno slazem ali sam 400Mhz odabrao zato sto mislim da ploca ne podrzava 533Mhz, daj boze da gresim? To je po meni sada glavno pitanje kako uskladiti 533Mhz memoriju sa plocom, da li uzimati drugu, ako ova ne podrzava 533MHz? I jos nesto me brine da li ce se ova ploca uspesno nositi sa ovim procesorom, iako neko rece da za to ne treba da se brinem. Ako mislite da treba stavljati neku drugu plocu u istom cenovnom rangu recite!
Samo da dodam da ce konfiguraciju sklapati profesionalac tako da to nije problem.
Hvala na pomoci!
[ Miroslav Jeftić @ 12.10.2005. 12:27 ] @
Citat:
lancia88: ...Prema tome nastoj da malo revidiras svoje stavove i savete pa onda to neka zaista bude malo umerenije te vise oslonjeno na vlastita iskustva a ne na prenosenje informacija (mahom reklamnih) sa interneta.


Uf, ne mogu reći da se ne slažem sa ovim; u pravu si sasvim, ali onda svega nekoliko članova ovog foruma ima pravo da nešto kaže na temu sastavljanja konfiguracija (a pretpostavljam da je njima već pomalo dosadilo da stalno ponavljaju slične/iste stvari) Mada svakako bi trebalo reći, kada se navode rezultati nekog testa i izvor tog testa, pa da svako može prosuditi koliko je to relevantno ili ne.

P.S.
Malo mi je komično kada oslovljavaš nekog (nemoj se ljutiti :))) sa Ti, Tvoj, Tebe; prva asocijacija mi je tekst u Bibliji :)) Tim pre što je Kosta mlađi od tebe (osim ako sve to nije bilo ironično u šta sumnjam).

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 12.10.2005. u 13:28 GMT+1]
[ Canonada @ 12.10.2005. 15:02 ] @
Proverio sam ploca podrzava 533Mhz, pa sam se odlucio za GEIL 1GB (2x512) - DUAL CHANNEL - DDR2 PC4300 533MHz. Jedino mi nije jasna razlika izmedju ove PRO i ove bez tog naziva.
[ Kosta ******um Rex Persia @ 12.10.2005. 17:06 ] @
Citat:
lancia88: Kosta ******um Rex Persia, odakle sad pa Ti znas sta osetno radi brze ili ne radi? Sta si to i kada probao, gde si to uporedio i u kojim uopste realnim aplikacijam aradis pa izvlacis takve zakljucke? U Tvom mestu se jos dugo nece videti skoro nista od toga sto pises u prodaji jer je trziste slabo, kao i u citavoj istocnoj Srbiji. Ko i bude imao, do njegovih iskustava u radu neces doci (znam itekako dobro to trziste, posebno Tvoj grad). Prema tome, daj malo popusti sa savetima koje crpis sa interneta i pokusaj da nesto saznas i u praksi, jedan komad HW-a se ne ponasa isto u svakoj aplikaciji a Ti biras komponente kao po velicini naslova o njima u nekim kompjuterskim novinama/sajtovima. Razumem ja da si pomalo usao u sve to i da sad kipis od zelje da to pokazes svima te da delis savete na osnovu onoga sto procitas na internetu ili dobijes u 3D Marku ali realnost je nesto sasvim drugo, na osnovu Tvojih saveta neko ce da kupi zaista neku konfiguraciju a na kraju treba poneti i odgovornost za tako nesto. Nije uvek zastita pisati, kupi ovo, jest da je 130 eura skuplje ali vredi, jer znas da ga niko nece platiti toliko vise pa uvek mozes da ostanes "pametan" sa svojim savetima ali treba reci: znas, ja sam kupio prvo ono pa onda nisam zalio para pa sam kupio ono i meni se cini da sve to vredi tih 130 eura razlike u ceni....


Ne bih da idem u off-topic, ali moram da kažem da lancia88 nije u pravu.Ja se računarima bavim od 1992 i nisam tek neki početnik kako me je on nazvao,pa sve ono što je ON pričao nije tačno.Dakle,imam iskustva sa računarima,ne u sklapanju i šrafljenju u kućište,već sa radom.Rekao sam da jednom drugom podforumu da sam dotične komponente isprobao kod jednog zaluđenika za kompjutere,koji je uz to i bogataš pa ima sve te stvari. Stoga,molim lanciu88 da se ubuduće uzdrži od takvih neprimerenih komentara.

Citat:
Canonada: Proverio sam ploca podrzava 533Mhz, pa sam se odlucio za GEIL 1GB (2x512) - DUAL CHANNEL - DDR2 PC4300 533MHz. Jedino mi nije jasna razlika izmedju ove PRO i ove bez tog naziva.


Nego,da se vratim na temu.Canonada,slobodno uzmi tu memoriju,bolje od toga ti ne treba,osim ako tvoja ploča nije sa Intel 945 čipsetom koji podržava DDR2 667 memoriju,a kao što si rekao,tvoj čipset je Intel 915P,tako da ti ne treba brža memorija od DDR2 533.
[ StORM48 @ 12.10.2005. 22:32 ] @
Citat:
Kosta ******um Rex Persia: ...odlično je to što si mudro odabrao Chieftec napajanje od 400 W,već bi 350 W bilo preslabo za takvu mašinu.


Sad mi reci, molim Te, odakle Ti ovo? Odakle Ti ideja da takva konfiguracija ne bi radila na 350w? To me živo interesuje, pošto sam lično "napravio" barem dvocifren broj sličnih (ili dosta jačih konfiguracija) koje rade na takvom ili sličnom napajanju.

Samo u kući imam dve konfiguracije koje imaju triput više komponenti. I to radi, verovao ili ne. Mislim, dokle više svi mislite da se konfiguracije trebaju kačiti direktnim vodom na trafo stanicu? Nije to vršalica nego kompjuter!

U konfiguraciji koja je na Chieftecu 360w imam Palomino 1800+ (sa 80mm kulerom), MSI K7T Turbo RAID, 1GB RAM-a, dva optička uređaja i četiri (brojem: 4!) hard diska, od kojih je dva u RAID-u 0, Radeon9800XT 256MB (sa dodatnim napajanjem), TV tuner, SB, USB kontroler, mrežnu, SS2 i modem. Pored toga, zakačeno je još 6 USB periferija (od kojih SVAKA uzima struju sa ploče), 2x120mm ventilatori i 3x90mm ventilatori. Prazni slotovi ne postoje. I iako bi se sabrana snaga opasno mogla približiti nazivnoj snazi napajanja, to se u praksi ne dešava, jer NIKADA (ali ovo tvrdim u APSOLUTNIM okvirima), ali zaista NIKADA nije moguće sve ih uposliti u isto vreme. Ista konfiguracija je ranije radila na nekom bezveznom ANS 235w napajanju, samo što nije bilo RAID-a, sa tri ventilatora manje i sa 768MB RAM-a. I šta sad? Jesam li za Ginisa? Ne bih rekao.

Druga mašina je slično opterećena, s tim što je procesor A64, ima 3 dodatna ventilatora i ADSL modem.

Kada se sve to zakači na UPS od 650VA (oko 400w), opterećenje gravitira između 50-77(bez monitora)%.

Ovo što sam napisao NIJE striktno vezano za Tebe, već za sve koji slično tvrde. Ako još postoji neko ko ne veruje, neka otvori neki brendirani kompjuter (tipa HP, Dell, FSC...) i neka proveri napajanje. Osim tzv. "ultimativnih" mašina, sve ostale imaju sasvim obično napajanje, za koje proizvođač garantuje da su dovoljna.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 12.10.2005. u 23:37 GMT+1]
[ Binary Mind @ 13.10.2005. 00:25 ] @
Cak bi se neki zapanjili kada bi videli na koliko vati su deklarisana neka napajanja najpoznatijih brendiranih desktop masina . A ja gledam sta se ovde pise i moram da priznam da je simpaticno. Za takozvane Chieftec-lovere imam jednu lepu vest. Chieftec uglavnom zivi od stare slave a vecina proizvoda im je g_v_o (fill in the blanks) ali stvarno za ono sto kosta. To je moje misljenje kao i misljenje jednog broja ljudi kojie poznajem a koji nimalo nisu naivni stio se tice hardvera. Ako hocete vec da se razmahujete dobrim a skupim kucistima za kucnu varijantu sto ne pomenete Antec. Ima i njega da se kupi u BGD-u i ako vec hocete da bacate pare na kuciste. Ja imam Antec-ovo napajanje i super me sluzi vec godinama. Asus i Coolermaster imaju jako dobra i lepa kucista u srednjoj ka visoj klasi za kucne racunare. Asus me je iznenadio sa napajanjima. Odlicna su. A sad da se vratimo onome sto sam hteo da uradim. Dajem punu podrsku pctel-u jer je covek 100% u pravu. To je najbolji savet koji je mogao da Canonadi osim ako covek nije u rodbinskoj vezi sa ljudima iz tih firmi a cak i da jeste opet je odlican savet a on glasi:

Citat:
Moj ti je jedini savet da ne zalis mozda 10 EUR-a vise i da kupis sve na jednom mestu, cak da ti oni sklope ako ne naplacuju dodatno tu uslugi. Tako ces platiti mozda 10 EUR-a vise ali ces sebe lisiti cepanja patika od firme do firme i muka zbog prebacivanja lopte sa jednih na druge. Ako ti je bas stalo do cene, udji na razgovor u jednu od firmi, reci "dobar dan, ja sam video to i to za te pare u toj firmi, voleo bih da kupim kod vas ali samo ako mozete da mi date po toj ceni" i u vecini firmi ce ti izaci u susret, narocito u nekim manjim koje nisu zatrpane poslom, njima je svaki kupac bitan.
[ pctel @ 13.10.2005. 01:15 ] @
Citat:
Samo da dodam da ce konfiguraciju sklapati profesionalac tako da to nije problem.
Vec sam kucao odgovor na ovo, ali pitaj boga gde sam poslao, da li sam uopste poslao i sta je sa time...
Uopste nije problem iskustvo onog ko sklapa. Ja i jos neki ovde koji su odgovorili na pitanje smo svi sklopili po trocifren-cetvorocifren broj racunara, pa bi se moglo reci da smo profesionalci. Ipak, pored toliko usavrsenih metoda za prepoznavanje problematicne komponente, veoma cesto nije moguce jednoznacno prepoznati tu komponentu, vec se izbor svodi na 2, 3 ili 4, pa dalje eksperimentalnim putem (zamenom) nalazimo koja od njih ne valja. Nisam rekao da racunar treba sklapati, testirati i servisirati u profesionalnom servisu zato sto tamo rade najpametniji ljudi, vec zato sto tamo imaju obilje rezervnih komponenti tako da za par minuta rese svaki eventualni problem. Moze ti se desiti da jednostavno ne mozes da utvrdis zbog cega racunar nestabilno radi i da ces pojedine komponente morati ponovo da kupis, ili da to rasklopis pa da nosis sve tamo gde si sta kupio na testiranje, pa onda kad oni istestiraju da ponovo sklapas, pa ako ponovo nije dobro...
Ne zelim da te obeshrabrim, zelim samo da budes svestan rizika u koji se upustas. Statisticki verovatnoca da neka komponenta nije dobra je 5%, onda je verovatnoca da je u racunaru neispravna komponenta 40%, ako je neko polagao verovatnocu i statistiku neka me slobodno ispravi ako gresim. Ja smatram da 40% nije mala verovatnoca, pa zato u firmi forsiram prodaju sklopljenih, proverenih racunara a izbegavam prodaju komponenata. To se pokazalo kao odlicno resenje jer reklamacija skoro da i nema, sve se otkriva pre prodaje i vraca proizvodjacu. Ljudi slobodno mogu da izaberu racunar sastavljen od najjeftinijih komponenata i kada ga odnesu kuci da budu 100% sigurni da to radi perfektno, a koliko smo komponenti mi u servisu morali da vratimo pre nego sto smo to postigli nije nesto o cemu kupac treba da brine.
Inace, ako mislis da ces odabirom skupljih i "kvalitetnijih" komponenata izbeci sve probleme oko nestabilnosti, grdno se varas. Brzina i stabilnost su oprecni zahtevi, pa ako je nesto namenjeno da pobedi na testovima kompjuterskih casopisa to onda svakako radi na granici jedva stabilnog koju uz minimalne nepovoljne uslove veoma lako moze preci.
Nisam se susretao sa tom plocom, a nemam vremena da trazim po internetu, pretpostavljam da si proverio da li radi na DDR ili DDR2? Sto se Chieftek-a tice, ni kod mene se nije pokazao toliko pouzdanim koliko sam sa pravom ocekivao za te pare.
[ eatmyshorts @ 13.10.2005. 08:17 ] @
Joooj sto volim ove iskusne servisere iz domacih firmi koji misle da su bogovi ako su sklopili 50 kompjuteraaa!!

@pctel
Kada vidim sajt tvoje firme odma mi je jasno koliko je ozbiljna firma u kojoj radis.

Citat:
Brzina i stabilnost su oprecni zahtevi, pa ako je nesto namenjeno da pobedi na testovima kompjuterskih casopisa to onda svakako radi na granici jedva stabilnog koju uz minimalne nepovoljne uslove veoma lako moze preci.


Ovo je jedna obicna glupost. Kao prvo brzina i stabilnost jesu oprecni zahtevi ukoliko su komponente lose i/ili su lose podesene. Ako su u pitanju kvalitetne komponente koje su uz to i dobro uklopljene u konfiguraciju i dobro podesene onda tu nema price o nekoj nestabilnosti. Nisu dzabe ultra brze DDR memorije toliko skupe, kvalitetna napajanja...Moja masina je non-stop overklokovana (procesor i graficka), memorija ja podesena do krajnjih granica brzine (ali ne preko granica)...i sve radi savrseno stabilno i pri najvecim opterecenjima. Tu mislim i na igre i na druge aplikacije (kao sto su photoshop, dreamveawer, swish max...). Ono sto je najbitnije u toj prici je izbor komponenti, a onda i kvalitetno podesavanje istih. Kao sto je rekao jedan od clanova Guru3D foruma, dzaba nekom i Athlon 64 FX-57 ako ne ume da podesi masinu koju ima i da iskoristi do maksimuma njene potencijale.

Citat:
Ipak, pored toliko usavrsenih metoda za prepoznavanje problematicne komponente, veoma cesto nije moguce jednoznacno prepoznati tu komponentu, vec se izbor svodi na 2, 3 ili 4, pa dalje eksperimentalnim putem (zamenom) nalazimo koja od njih ne valja.


Za ovu metodu se kaze da je empirijska Moje iskustvo govori da u preko 90% slucajeva kvar moze da se otkrije i bez menjanja komponenti. Jeste to cesto najbrzi put, ali ne i jedini. Ja kompjutere veoma cesto popravljam i to na "terenu", odnosno u 95% slucajeva idem tamo gde je kvar, ne trazim da mi donesu kompjuter kako bi otkrio kvar. Sta mislis da li bi bilo zgodno da sa sobom nosim gomilu komponenti da bi isprobao koja ne radi
[ lancia88 @ 13.10.2005. 09:15 ] @
Pozdrav,

e sad se ja nasmejah od dragosti, sve strucnjak do strucnjaka sa sve iskustvom skoro pa kao istorija racunara.

Kosta ******um Rex Persia, nije stvar u tome da li se ide u OT vec da jednom povuces malo rucnu u davanju saveta za HW koji jos dugo necemo ni videti kod nas u prodaji a kamoli da imamo kakva iskustva sa njime. Nije Ti ovo jedini put da savetujes stvari koje kostaju 130 eura vise ali vrede. Ma za sta to vrede? Koje to parametre uzimas kada konstatujes da nesto vredi toliko novaca vise? Pitao sam Te lepo u kakvim si aplikacijama testirao te komponente (dakle oba procesora recimo, za ovu pricu vezano) i na osnovu kojih si rezultata to zakljucio? Ta prica o bavljenju i to ne srafljenju racunara od 1992. je mozda tacna ali Ti ovde nikako ne iznosis ili vrlo minimalno iznosis svoja takva iskustva, stalno pises o necemu sto jos uvek samo vidimo na internetu. Ja ne videh, sto ne znaci da nije bilo pa mi je promaklo, da si negde opisao iz vlastitog iskustva neki kvar, neko resenje itd. To je merilo vlastitog iskustva a ne pominjanje novih i novih tehnologija. Za mnogo takvih tehnologijama smo kasnije saznali da su ustvari samo cista propaganda. Ja se dobro secam izlaska prvog Celerona te sanse da se za skoro 5 puta manje dobije PII procesor nego tadasnji Clamath. Kad ono - nista. Cim mrdnes iz Windowsa sporije nego PI 200/233. Naravno, nedostaje cash pa onda brzo ispravka sa Mendocino varijantom. Eto sta je nova tehnologija, jedini problem je sto je svaka kupovina Celerona bez casha povlacila za sobom tacno toliko bacenih para, niko nije prihvatao taj procesor i doplatu za ispravno odradjenu verziju. Prema tom, to je samo jedan primer kako hvaljenje tehnologije bez objektivnog testiranja moze biti itekako pogubno i neodgovorno. Inace, ovo shvati kao kritiku na svaki Tvoj ovakav rad na forumu, dakle moj savet je vise vlastitih iskustava a manje internet senzacija, a to je savet koji, naravno, ne moras poslusati ali ukoliko se samo za trenutak stavis u moju poziciju i shvatis da je sa mog aspekta najbitnije da se ovde iznose proverene i pouzdane informacije, shvatices da me nastavkom takvog rada samo stavljas u poziciju da javno testiram Tvoja znanja u cilju Tvoje afirmacije ili diskredicije kao pouzdanog izvora informacija. Licno mislim da je svako sposoban da upotrebi odredjeni nivo samokontrole pa da takve stvari predupredi i ne dozvoli da do njih dodje.

eatmyshorts, Tvoja iskustva su Tvoja i ne bi trebalo da se na ovakav nacin izrazavas o tudjim iskustvima ovde jer ih ne znas. Ono sto si naveo stoji svakako ali vazi uz uslov da su sve komponente koje se ovde nabavljaju zaista dobre i prosle testove kontrole te da su zaista ono za sta su deklarisane. Nazalost, svi smo ovde svedoci da to nije ustvari tako i to u dobrom delu slucajeva. Tacno je i da se vecina kvarova moze otkloniti bez zamene komponenti ali njihova cena je toliko niska da je zaista nerealno traziti toliko bednu nadnicu elektronicara da moze da konkurise ceni zamenjene komponente i to je osnovni prakticni razlog zameni ali to vec i sam znas. Jos je poraznije ako zaista po terenu obavljas popravke sto objektivno ne mozes realno ni naplatiti tu popravku jer ljudi posmatraju onoga ko brzo nesto popravi kao da ih vara kada im kaze cenu popravke od par minuta/pola sata/sat. Dakle, jos jedna nasa tuzna svakodnevnica. Samo podesavanje racunara tako da se iz njega izvuce maksimum je ocito jedna vestina u odumiranju a to de primetiti po trendu prisutnim na svim forumima: kupi novo, to je brze, ne zali para, to sto imas je krs itd. Ipak, to je i najtacniji deo price za koji se ja redovno i bezkompromisno zalazem.
[ eatmyshorts @ 13.10.2005. 12:39 ] @
Citat:
Tacno je i da se vecina kvarova moze otkloniti bez zamene komponenti ali njihova cena je toliko niska da je zaista nerealno traziti toliko bednu nadnicu elektronicara da moze da konkurise ceni zamenjene komponente i to je osnovni prakticni razlog zameni ali to vec i sam znas.


He, he nismo se dobro razumeli. Ja sam mislio (a cini mi se i pctel) na otkrivanje kvara na taj nacin sto se menjaju komponente dok se ne dodje do one koja pravi probleme, a ne popravljanje same elektronike

[Ovu poruku je menjao eatmyshorts dana 13.10.2005. u 13:40 GMT+1]
[ lancia88 @ 13.10.2005. 13:01 ] @
Pozdrav,

da, tacno, moj previd, iako i u tom slucaju moze lako da se iz prakticnih razloga najpre primeni zamena komponenti i sistem eliminacije ako nije Ilija, onda je Andrija :)

...naravno, samo tamo gde postoje uslovi.
[ Binary Mind @ 13.10.2005. 15:08 ] @
Prvo mislim da pctel nije sklopio 50 kompjutera a drugo da je ne samo iskusan serviser vec i mnogo vise od toga, a trece koliko ljudi kod nas moze sebi da priusti masinu koja je sklopljena od najkupljih, brizljivo istestiranih komponenata koje sigurno nece pokazati slabost kada se masina podesava do krajnjih granica? To kao sto je rekao lancia88 vecina nas moze samo da gleda na internetu i da masta da ce jednom skupiti dovoljno novca da sebi sklopi jednu takvu zverinu. Ali to nije ono sto sam hteo da napomenem. Klokovao sam dosta masina u zivotu i mogu da tvrdim da nisu potrebne sve vrhunske komponente da bi se klokovalo do limita procesora, memorije, ploce... ili cak iznad svakog proseka. Ne treba Antec ili Chieftec kuciste da bi se masina dobro overclockovala niti je potrebno Enermax-ovo ili Antec-ovo napajanje da bi se radnja overclocka uspesno sprovela. Postoje i jeftinije ali ne bas dresh varijante za tu svrhu (pomenuo sam neke opcije a ima i jeftinijih). Potrebno je samo uskladiti komponente koje su bitne za overclock a to su maticna ploca (prvenstveno je bitan chipset a za OC freakove i jos po neka opcija u BIOS-u np.), memorija (mora biti kvalitetna {citaj skupa} i optimizovana za OC), procesor (ne mogu se ni isti modeli jednako overclockovati), hladjenje (nije potrebno vodeno hladjenje ali je potreban dobar hladnjak za procesor, dobra termalna pasta kao i sistemski ventilatori...), eventualno dobra video kartica (ako se i ona zeli overclockovati) i jos neke sitnice (dobro resenje strujanja vazduha unutar kucista, postojanje doradjenih tweakovanih BIOS-a ili znanje tweakovanja BIOS-a za dati model maticne ploce...). Sve materijalne stvari koje sam nabrojao ako si dovoljno uporan se mogu naci na jednom mestu i to je po meni najbolje osim ako ne zelis da se igras sa svojim novcem i da gubis nerve svadjajuci se za svoja prava kod nekoliko razlicitih firmi. Uostalom znate i sami kako stvari stoje kod nas. Bezobraznih ima na sve strane pa i ovom poslu.

Kao drugo hteo bih da istaknem da je sve jedno da li ce se kvar otkriti bez postojanja FRU-a (field replacable unit tj. komponente koje se odmah na terenu mogu zameniti) ali da je mnogo bolje kada covek ima rezevne kompnente koje odmah moze da stavi umesto pokvarenih ili u svojstvu testiranja masine nego kada ode na teren bez istih. Naravno onaj ko nema firmu u kojoj ima lager rezevnih novih komponenti ce testirati masinu bez zamene komponenti i ako je dovoljno iskusan brzo ce reci musteriji sta treba da zameni, a onaj koji ima firmu moze da se raspita kakve simptome ispoljava masina na osnovu toga moze da odluci koji ce mu rezevni delovi trebati sve jedno da li ce masinu popravljati u svom servisu ili ce je raditi na terenu. Imace rezevni FRU koji ce staviti umeto pokvarenog.To je opet jedna prednost kada imas firmu. Naravno kod nas se uglavnom praktikuje da kada se racunar pokvari a recimo da je pod garancijom musterija donosi racunar u servis firme gde se kvar uglavnom brzo otkloni. Koliko je meni poznato nema domacih firmi (ili ih barem ja ne znam) koje ce izaci u susret musteriji i resiti prolem odmah na terenu u slucaju kvara nekog FRU-a, ali na zapadu se cak i to radi. Tehnicari idu na teren sa spremnim FRU-ovima da ne gube vreme.

Eto to su neka od mojih razmisljanja sto se tice overclockovanja zasto je dobro kupovati racunar samo u jednoj firmi koja moze sve da resi sa jednom garancijom dok je racunar nov sto ne znaci da nece imati decije bolesti.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 13.10.2005. u 16:29 GMT+1]
[ pctel @ 13.10.2005. 15:59 ] @
Stvarno, eatmyshorts, ne znam sta si hteo da postignes kad si pominjao servisere koji su sklopili 50 kompjutera, verovatno da uvredis nekog. I tebi i drugim ljudima ovde je sigurno jasno da je to reda velicine nedeljnog rekorda jednog servisera u dane povecane prodaje (kad je bilo pred uvodjenje PDV-a ili tako kad se skupe neke vanredne vece isporuke) a u normalnim uslovima to je dobar mesecni prosek. Medjutim, besmisleno je da se ubedjujemo oko toga, ako ti mislis da sam ja (ili neki drugi serviser) sklopio 50 kompjutera, onda i dalje misli tako, nije mi bitno da ti sad nesto dokazujem.
Cak i ljudima koji su sklopili 50 kompjutera se sigurno barem jednom desilo da se ploca "ne slaze" sa memorijom ili grafickom kartom, a sve tri komponente su ispravne pa nema osnova za reklamaciju. Ustvari, nema ako je kupljeno sve u razlicitim firmama, a ako je kupljeno u jednoj onda samo odneses i kazes "evo vam pa vidite zasto se vasa ploca ne slaze sa vasom memorijom i grafickom, i dalje uzivas, a oni lupaju glavu sta da zamene kako bi taj problem resili. Jos jednom kazem, kod vecine racunara sve to radi lepo "iz prve", ali zasto bi neko bespotrebno rizikovao kad sve moze da se kupi na jednom mestu.
[ eatmyshorts @ 13.10.2005. 16:39 ] @
Ja i dalje ostajem pri tome da je nemoguce naci sve potrebne komponente u jednoj firmi. Ustvari jako je tesko naci firmu u kojoj bi mogao da nadjes barem vecinu komponenti koje trazis, a pritom ne mislim na to da kupis slicne nego bas one koje trazis. A to da ti za dobar oc nije potrebno kvalitetno napajanje nije tacno. Ako zelis da ti masina radi maksimalno stabilno a da je pritom overklokovana onda moras da imas kvalitetno napajanje da ti se nebi desavalo da se gasi masina usred igre a ti onda pomislis kako si preterao sa overklokovanjem i kako ne moze procesor to da izvuce a ustvari je..e te napajanje. Pricam iz sopstvenog iskustva Takodje je potrebno imati i solidno kuciste kako bi protok vazduha (osim ako se ne radi o vodenom hladjenju) bio dovoljno dobar.
[ Kosta ******um Rex Persia @ 13.10.2005. 20:09 ] @
Citat:
pctel:  Ustvari, nema ako je kupljeno sve u razlicitim firmama, a ako je kupljeno u jednoj onda samo odneses i kazes "evo vam pa vidite zasto se vasa ploca ne slaze sa vasom memorijom i grafickom, i dalje uzivas, a oni lupaju glavu sta da zamene kako bi taj problem resili. Jos jednom kazem, kod vecine racunara sve to radi lepo "iz prve", ali zasto bi neko bespotrebno rizikovao kad sve moze da se kupi na jednom mestu.


Da,tu se slažem sa tobom

Citat:
eatmyshorts: Ja i dalje ostajem pri tome da je nemoguce naci sve potrebne komponente u jednoj firmi. Ustvari jako je tesko naci firmu u kojoj bi mogao da nadjes barem vecinu komponenti koje trazis, a pritom ne mislim na to da kupis slicne nego bas one koje trazis. A to da ti za dobar oc nije potrebno kvalitetno napajanje nije tacno. Ako zelis da ti masina radi maksimalno stabilno a da je pritom overklokovana onda moras da imas kvalitetno napajanje da ti se nebi desavalo da se gasi masina usred igre a ti onda pomislis kako si preterao sa overklokovanjem i kako ne moze procesor to da izvuce a ustvari je..e te napajanje. Pricam iz sopstvenog iskustva :) Takodje je potrebno imati i solidno kuciste kako bi protok vazduha (osim ako se ne radi o vodenom hladjenju) bio dovoljno dobar.


Ali se takođe slažem i sa ovim stavom.Nažalost,potpuno je tačno da je naše tržište izuzetno loše snabdeveno komponentama,ne mora to da budu one skuplje,nego se često dešava da neke firme nemaju ni običnije stvari.

[Edit by StORM48: Zabranjeno reklamiranje na forumu. Pročitaj Pravilnik.]

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 13.10.2005. u 21:24 GMT+1]
[ Binary Mind @ 14.10.2005. 03:34 ] @
Lepo je sto se vas dvojica interesujete za overclocking i sto imate neki prijatelje burzuje koji imaju ekscentricne afinitete ka skupom hardveru koji vam jos uz to daju da prckate po njemu (iskreno da sam bogat ne bih pare trosio na gomilu plastike i gvozdjurije koja izlazi iz trenda momenta kada je kupis), a drugi i dovoljno para da bacate na skup hardver ili jos gore da dajete savete ovde na ES-u kako sto brze i sto bezglavije potrositi novac koji je neko ili jos gore koji su neciji roditelji zaradili teskom mukom. Ja cu i dalje da kuckam na svojoj dotrajaloj masini (Asus A7V8X-X je prastara ploca po recima jednog od ucesnika u ovoj diskusiji pa moja sadasnja ploca je onda muzejski primerak) i da probam da pisem pametno. Nista drugo necu reci jer mi nije cilj da dalje provociram ishitrene reakcije. Ionako ih je dovoljno bilo za ovu temu kao i za vijek vijekova sto se tice bilo koje teme gde ce pojedini ljudi da iznose svoje do nebesa pametne i svrsishodne postove o tehnologijama jos nevidjenim od strane velike vecine nas jadnog i napacenog naroda. Odoh ja da igram svoj ples a vi i dalje tamburajte u duetu
[ eatmyshorts @ 14.10.2005. 07:09 ] @
Ma to je gomila besmislica. Ako neko trazi da mu sklopim konfiguraciju za 1000 evra onda sasvim sigurno necu da mu preporucujem ASUS A7V8X-X ili nesto slicno tome.
[ lancia88 @ 14.10.2005. 08:53 ] @
Pozdrav,

u svakom slucaju za odredjene cenovne rangove se sigurno moze preporuciti i ploca sa boljim performansama ili mogucnostima te nije uopste sporno da li je preporuciti u konfiguraciji od 1000 eura. Ono sto je izazvalo komentar Binary-ja je konstatacija sa druge teme, a vezano bas za ovu plocu, kako je toliko prastara da su i secanja na njene mogucnosti/nemogucnosti izbledela. Mene licnosu uhvatile godine i odredjena zaboravljanja ali kada bih to i naglasavao, to ne bi mene okarakterisalo kao zaboravnog vec plocu kao mnooogo zastarelu. Sami forumasi koji znaju za ovu plocu mogu i znati koliko je ovo istinito a koliko samo puko razmetanje. O tome se ovde radilo. Ipak, zaci cemo suvise u OT a nema potrebe da se zadrzavamo oko takvih stvari.
[ Canonada @ 14.10.2005. 12:06 ] @
Au bre ljudi, da sam znao da ce ovo da predje u prepucavanje nekolicine vas ne bih nista pitao, ali sve u svemu hvala na savetima koji su mogli da se procitaju izmedju redova unakrsne vatre!