[ holodoc1701 @ 12.10.2005. 15:43 ] @
Unapred se izvinjavam ako je vec bilo rasprave na ovu temu i ako vec postoji odgovor na ovo pitanje ali zbog vremenskog ogranicenja kojeg imam za zavrsetak posla moram da postavim pitanja direktno. Mala napomena unapred,potrebni su mi iskljucivo dgovori ljudi koji imaju duze iskustvo sa obradom video materijala a ne nekakve spekulacije ili nagadjanja.

Da li neko zna nacin na koji je moguce zabraniti svakom novom programu koji se instalira na racunaru da proglasi svoj kodek odgovornim za dekodovanje ostalog materijala istog tipa. Primer problema: PowerDVD6.0 u kombinaciji sa Adobe Premierom i WinAvi konvertorom. Problem nastaje onog trenutka kada posle instalacije PowerDVD Adobe odbija da importuje skoro sve tipove audio formata tipa MPEG1 i MPEG2. Pracenjem situacije shvatam da je kodek koji Premier koristi za dekodovanje MPEG1 i MPEG2 audio materijala smesten u folderu PowerDVD-a. Jedino privremeno resenje ovog problema je bila instalacija CyberLinkovog kodeka koji dolazi uz K-Lite. Sada mi se recimo desavaju situacije da neki programi pokusavaju da puste DVD materijal putem nekih kodeka koji na racunaru ne postoje odavno.

Video obradom se bavim vec stvarno dugo, racunar redovno cistim od mogucih problema i instaliram samo kodeke koji su mi najvazniji tako da u sustini postoji veoma mala verovatnoca da ovi konflikti nastaju zbog "nehigijene" racunara. Sa druge strane mi se vec smucilo da skoro od kad znam za sebe bijem bitku sa kodecima i podesavanjima. Dok su se koristili samo kodeci za prikaz materijala (gledanje filmova,...) sve je bilo OK. Od trenutka kada su poceli da se koriste kodeci kalibra MainConcept DV kodek i tako dalje (koji su mi potrebni) sve ode dodjavola.
[ Mladen_Perisic @ 19.02.2006. 14:17 ] @
Nemoguće je zabraniti, ali je moguće kontrolisati. To se može na više načina. Pošto sam trenutno na Linux računaru, ne mogu dati detaljna uputstva. Sve se radi iz Device Managera /Control Panela. Jednostavno isključiš kodek koji ti ne treba. Takođe možeš pokušati i sa alternativnim konfiguracijama hardwera. To je malo debilnije, ali bolje riješenje.

Znam da sam zakasnio, ali šta je tu je.