[ gormalscp @ 12.10.2005. 20:06 ] @
Nemam bas puno iskustva sa ovim stvarima a imam problem koji trebam da resim. Pretpostavljam da nije tesko, ali ja opet ne znam.
Imam sledecu situaciju. Na postojecoj mrezi (dhcp) je potrebno postaviti 5 racunara od kojih jedan treba da bude server (za neku aplikaciju, to vec nije bitno) za ostala 4 kom. Taj prvi racunar treba da ima adresu 192.168.1.1 na toj manjoj mrezi i treba da ima pristup internetu. Ostali racunari treba da imaju adrese 192.168.1.n i ne smeju imati pristup netu.
E sada, ne znam kako to resiti posto centralni server vec ima adresu 192.168.1.1 a ovaj novi nema dve mrezne kartice.
- Prva opcija mi je da taj racunar spojim preko wireless kartice na postojecu mrezu a njegovoj ethernet kartici dodelim 192.168.1.1 adresu i spojim je na switch na koji cu spojiti i ostale racunare. Da li bi to tako funcionisalo ne znam? Ovu opciju bih da izbegnem ako je ikako moguce.
- Druga opcija. Ja bih ako moze da spojim novi racunar kablom na postojecu mrezu. Tu otprilike nastaje problem u mojoj glavi - dhcp ce mu automatski dodeliti neku vec adresu i sta onda ja da radim? Da li je dovoljno otici na Network Connections->set up a home or samll office network i onda tu nesto vec podesim ili ...
Molim za pomoc, hvala na odgovorima.
(na ovih 5 racunara je win xp, switch je telesyn nesto - uglavnom ne moze se konfigurisati)
[ Milos Stojanovic @ 12.10.2005. 22:39 ] @
Ček da vidim da li sam razumeo:

Postoji glavni server, sa IP adresom 192.168.1.1 i preko njega se vodi internet.
Postoji mreža od 5 računara, koji moraju da budu na 192.168.1.x subnetu. Od njih, jedan mora da ima IP adresu 192.168.1.1 (zvaćemo ga sekundarni server)
Sad, da bi sekundarni server bio povezan na net, on mora da bude povezan na glavni server.
E pa, on ne može da bude povezan na obe mreže istovremeno i da na nekoj mreži ima IP adresu 192.168.1.1 a da na drugoj drugi računar ima istu tu adresu.

Moraćeš nešto da promeniš.
[ Dusan Marjanovic @ 12.10.2005. 23:34 ] @
Zašto li neki računar mora da ima baš određenu lokalnu ip adresu...nikako mi nije jasno...mašina može da bude server čak i ako nema adresu 192.168.1.1 [/irony]
[ AleksandarNS @ 13.10.2005. 01:08 ] @
ovde ima mnogo konfuzije. plashim se da ti je neko neshto pogreshno objasnio ili si sam neshto pogreshno nauchio. mozesh li nam reci ZASHTO taj novi server MORA da ima adresu 192.168.1.1 ? i da, serverima se (skoro) UVEK dodeljuju ruchno IP adrese (bez dhcp-a).
[ gormalscp @ 13.10.2005. 07:36 ] @
Situacija je sledeca. (pod)Server ne mora da ima ip adresu 192.168.1.1 ali ju je vec imao pre nekog vremena, samo sto tada to nisam namestao ja. A voleo bih da napravim identicnu situaciju. Znam da ne mora da ima 192.168.1.1.
Zahtev je bio sledeci – u okviru postojece mreze da postoji ta podmreza sa 5 racunara, od koji jedan ima net, ostali nemaju. Na tom podserveru se nalazi aplikacija koju koriste ostali racunari. Svih 5 racunara se vide medjusobno.
Podserver je laptop racunar sa wireless karticom i jednom mreznom karticom. On je bio spojen na postojecu mrezu wirelessom a mreznom karticom na switch. On je definitivno imao adresu 192.168.1.1 a ostala 4 racunara 192.168.1.2-5. Ovi racunari apsloutno ne moraju da imaju nikakve veze sa postojecom mrezom, osim sto podserver mora da ide na net preko te mreze.
Moja pitanja su sledeca:
-Ako to zelim da namestim preko wirelessa, mreznoj kartici podservera dodeljujem adresu 192.168.1.1, a ostalim 1.2-5 adrese. Da li to tako moze da funionise (mislim da je bas tako bilo podeseno, samo sam hteo da izbegnem wireless)?
-Preko kabla dakle ne moze? Da li bi moglo da laptop ima dve mrezne kartice, preko jedne da je spojen na postojecu mrezu a drugoj da se dodeli famozna 192.168.1.1 adresa?
Hvala na odgovorima!
[ someone_bl @ 13.10.2005. 07:47 ] @
Das tom ethernet adapteru na laptopu dve ip adrese, jednu iz jedne mreze drugu iz druge a tim racunariam dodas ip adresu iz druge mreze. Oni se vide i sve radi.

ili


das ima isti adresni prostor sa tim da vidis da im se ne dodjeljuje gw preko dhcp-a da nebi mogli da imaju internet (ovo se naravno odnosi na situaciju ako ne moras da imas dve mreze)
[ gormalscp @ 13.10.2005. 07:56 ] @
Bojane, ako sam te dobro razumeo, na postojecu karticu laptopa odem na tcp/ip->properties->alternate configuration i tu mu dodelim 192.168.1.1 adresu? Tako bi moglo da funkcionise?
Izvini, nisam narocito vican u ovim stvarima.
Hvala!
[ someone_bl @ 13.10.2005. 09:16 ] @
Pazi ako je adresa vec dodjijelejna ne mozes da dodijelis istu. znaci moras neku drugu. Znaci ta adresa 192.168.1.1 dodijeljena centralnom serveru i u istoj mrezi ne moze vise biti dodijeljena.. e ako bas moras da imas tu IP adresu imas dve opcije.. ili mijenjaj adresni prostor ostatka mreze ili svoju mrezu fizicki odvoji..