[ hecky @ 13.10.2005. 00:11 ] @
Evo uputstva kako otvoriti bankovni racun u USA:

1. Ostampajte i popunite https://content.etrade.com/etrade/extras/ETB_w8.pdf
2. Ostampajte i popunite https://content.etrade.com/etr.../pdf/Brokerage_account_kit.pdf
3. Oba formulara, kopiju pasosa i neki racun (npr. telefonski racun) na Vase ime posaljite na E*TRADE Securities LLC, P.O. Box. 1542, Merrifield, VA 22116-1542, USA
4. Za X dana cete dobiti start paket od E*TRADE sa username-om i password-om kojime mozete pristupiti svom racunu (paket sadrzi i VISA debitnu karticu i cheqebook) i mozete poceti koristiti svoj racun (ako vas mrzi da cekate paket, nazovite 1-916-636-2510 posle 10ak dana pod kad ste poslali pismo, da proverite da li su Vam otvorili racun i da dobijete svoj username i password)

Racun je namenjen trgovanju akcijama u USA, ali se moze koristiti kao i svaki tekuci racun.

Features:
- wire transfer sa ovog racuna na racun u inostranstvu je $25
- ulog prilikom otvaranja je $1000, ali ga mozete uplatiti naknadno
- posle 12 meseci od otvaranja, ukoliko nemate barem dva depozita od minimalno $1000 quaterly, naplatice Vam penal od $40
- mozete povlaciti novac sa svog PayPal racuna besplatno

Ukoliko zelite racun u USA, koji radi sa PayPal-om i/ili mozda zelite da kupite koju akciju Microsofta, ovaj racun je za Vas!!

NOTE: Otvaranje racuna u inostranstvu je protivzakonito za osobe koje nemaju prebivaliste u inostranstvu bla bla bla.... kazna je 200,000 din bla bla bla...

Za Venturu: a jel prolazi ova fora ;)?

[Ovu poruku je menjao hecky dana 13.10.2005. u 01:16 GMT+1]
[ Shadowed @ 13.10.2005. 07:25 ] @
Interessantno, bas sam razmisljao da ovih dana pitam za neku online banku koja ima slanje novca wire transferom jer ona koju je ventura predlozio pre izvesnog vremena (netbank) moze samo da prima (koliko sam shvatio).
Meni je ova sasvim OK, ali je malo nezgodno onih 1k$ na svaka 3 meseca.
Mozda bi bilo dobro da se ovde ili u zasebnoj temi opisu neke od online banaka sa kojima su ljudi imali iskustva.
[ ventura @ 13.10.2005. 08:22 ] @
Citat:
hecky
Za Venturu: a jel prolazi ova fora ;)?


Za PayPal nema veze ovo, racun ce vam blokirati kada vide da se racunu pristupa iz Srbije... U to nema price... Ja sam imao na PayPal-u racun, otvoren iz USA na ime mog prijatelja koji je bio secretary i zajednickoj firmi, amerikanac, zivi u USA, racun je bio verifikovan kroz sve sto su imali, ukljucujuci bank account, vise kreditnih kartica, slanje kopija vozacke dozvole, pasosa sve... i da bi zavrsio sa blokiranim racunom i izgubio par hiljada dolara...

Sto se tice samog bankovnog racuna, sa otvaranjem racuna kod etrade-a niko nije izmislio toplu vodu, vec samo vrelu na koju ce se oprziti svako ko proba ovako nesto...

Sam si rekao da ti treba minimalni depozit od $1000 quarterly inace slede penali od $40 ... Znaci ti ukupno za godinu dana moras poloziti minimalno $4000 na racun, inace placas penale 160 dolara...

Dalje, ovo je brokerage account, a ne checking account sto je opet jedana potpuno razlicita prica...

Onda tu postoji stvar koju si naveo pod stavkom br 1. a to je W-8BEN, formular za IRS, odnosno 'tax witholding' za strance...

Prva stvar koju si morao da vidis na ovom W-8BEN formularu je sledeca, a koja nije cak ni 'small print' vec odstampana velikim, lepim i jasnim slovima:

Citat:
Under penalties of perjury, I declare that I have examined the information on this form and to the best of my knowledge and belief it is true, correct, and complete. I
further certify under penalties of perjury that:

- I am the beneficial owner (or am authorized to sign for the beneficial owner) of all the income to which this form relates,
- The beneficial owner is not a U.S. person,
- The income to which this form relates is not effectively connected with the conduct of a trade or business in the United States or is effectively connected but is not subject to tax under an income tax treaty, and
- For broker transactions or barter exchanges, the beneficial owner is an exempt foreign person as defined in the instructions.


pa onda nastavis dalje da citas i pod stavkom 'General instructions' ces naci sledece:
Citat:
Purpose of form. Foreign persons are subject to U.S.
tax at a 30% rate on income they receive from U.S.
sources that consists of:
- Interest (including certain original issue discount(OID));
- Dividends;
- Rents;
- Royalties;
- Premiums;
- Annuities;
- Compensation for, or in expectation of, services performed;
- Substitute payments in a securities lending transaction; or
- Other fixed or determinable annual or periodical gains, profits, or income




Dakle, da sumiramo, sta si postigao otvaranjem racuna kod E-Tradea:
1. Prekrsio si osnovno pravilo da neces koristiti racun u svrhe druge do trgovanja akcijama, odnosno rizikujes da ti se racun blokira a sredstva oduzmu, i naplati kazna.
2. Moras na svaka tri meseca deponovati po 1000 dolara, sto je godisnje ukupno 4000 dolara na racun, inace placas penale od 160 dolara godisnje.
3. Propustio si da vidis da postoji clan u kome ce ti oporezovati bilo kakav gain sa 30% poreza, iako on ne potice od trgovanja na berzi.
4. Debitna kartica o kojoj pricas ima vrlo visoke provizije, tako da ne verujem da ce ti se isplatiti da placas to prilikom podizanja kesa...

Sve u svemu, zacin C :)

[ m.petrovic @ 13.10.2005. 09:26 ] @

Pored svega ovoga sto je ventura rekao, i sto je sasvim dovoljno da se etrade ne uzima u neko ozbiljno razmatranje, pre nekoliko nedelja etrade je prestao sa otvaranjem ovakvih racuna osobama koje nisu drzavljani USA (traze SSN prilikom registracije). Postoji vise slucajeva gasenja zivih racuna i blokiranja sredstava osobama koje su svoj racun kod etrade-a koristili za sve osim za trgovanje akcijama...
[ hecky @ 13.10.2005. 09:36 ] @
Da bio bio izuzet troskova trebas deponovati 3 x $1000 per quater, odnosno $1000 mesecno. Moja greska.

VISA kartica i cekovi su samo prednost, nacin za dizanje kesa u emergency situacijama. Za normalne transfere koristi wire.

30% tax stoji, ali na prihod (npr. profit od trgovanje akcijama). Koliko ja znam, depozit sa PayPal-a (ili odakle vec), se ne racuna u prihod.

Da li znas neku US banku gde se po povoljnijim uslovima moze otvoriti racun?

PS Meni je otvoren racun a nisam USA resident.
[ ventura @ 13.10.2005. 22:07 ] @
Citat:
hecky
Da li znas neku US banku gde se po povoljnijim uslovima moze otvoriti racun?

PS Meni je otvoren racun a nisam USA resident.



Nema potrebe za tolikim komplikacijama, uzmes lepo i nazoves bilo koju banku (ja sam imao recimo racune kod USBank, i Bank of America), kazes im da nisi rezident, ali bi zeleo kod njih da otvoris racun, ako sluzbenica nije nadrkana, otvorice ti odmah racun preko telefona, reci ce ti koje formulare treba da im posaljes da kompletiras proces (obicno je to kopija pasosa, W8-BEN i Signature card, i mozda neka njihova aplikacija), overis to kod notara, posaljes im postom, i to ti je to...

Razmisli samo kako onoliki strejndzeri u USA otvaraju racune u bankama... A ako banka bas zapne pa nece da te registruje na inostranu adresu, onda ti se vise isplati da zakupis neki po-box, pa da se na tu adresu registrujes, nego da pravis ove komplikacije preko e-trade i sl.