[ radoica @ 14.10.2005. 20:35 ] @
Imam poslednju verziju jdk-a i netbeans 5.0 beta. Napravio sam najobicniju GUI aplikaciju koja nista ne radi. Kada pokrenem aplikaciju u netbeans-u sve radi kako treba, ali kada hocu da pokrenem aplikaciju iz windows explorera tako sto kliknem na "Projekat1.jar" izbaci mi gresku. Znaci, iz IDE radi, ali iz explorera ne.
[ x VITA x @ 15.10.2005. 03:02 ] @
da bi mogao dupli klik na jar file mora da se zna koja klasa u jar fileu je mail klasa tj. ima main metodu ..za to napravi novi folder u root-u jar filea META-INF i u njemu manifest file u kome navedes ime main klase... vidi na google kako treba da izgleda taj manifest file...
[ radoica @ 15.10.2005. 14:56 ] @
Ja programiram citava 2 dana u Javi :) tako da stvarno nisam jos upoznat sa platformom. Radio sam sve po upustvu iz netbeans-ovog help-a. Folder o kome pricas "META-INF" vec se nalazi u jar datoteci i sadrzi "MANIFEST.MF" datoteku ciji je sadrzaj sledeci:

Manifest-Version: 1.0
Ant-Version: Apache Ant 1.6.5
Created-By: 1.5.0_05-b05 (Sun Microsystems Inc.)
Main-Class: Project2UIpkg.Project2UI
X-COMMENT: Main-Class will be added automatically by build

Mozda je bug u samom netbeans-u posto je ipak beta.
[ x VITA x @ 15.10.2005. 15:46 ] @
pa ako je ta klasa koju su stavili da je main stvarno main :) trebalo bi da radi..
a jes ti stavio CLASSPATH promenljivu okruzenja da je ;.; ? mozda i ovo zeza mada nisam siguran...
[ shima @ 15.10.2005. 16:08 ] @
Probaj ovo:

1.U folderu u kome ti se nalazi jar fajl napravi datoteku "Run.bat".
2.U datoteku upisi:
java -jar imeJara.jar
pause

3. Startuj Run.bat dvoklikom
4. Kada ti se u komandnom prozoru pojavi tekst sa porukom o gresci kopiraj sve od reci do reci i
posalji ovde na forum.

-----

Da li si podesio sistemsku promenljivu okruzenja PATH tako da pokazuje na JAVA_HOMEbin folder?
[ radoica @ 15.10.2005. 22:06 ] @
@x VITA x:
a jes ti stavio CLASSPATH promenljivu okruzenja da je ;.; ? mozda i ovo zeza mada nisam siguran...

-Kako se to radi?

@shima:
Da li si podesio sistemsku promenljivu okruzenja PATH tako da pokazuje na JAVA_HOMEbin folder?

-Ne

-Evo greske posle pokretanja Run.bat:
Exception in thread "main" java.lang.NoClassDefFoundError: org/jdesktop/layout/GroupLayout$Group

p.s. Vi spominjete te "path-ove", sta ako hocu da dam nekome program koji sam napisao u Javi, nije valjda da taj korisnik takodje treba da ih podesava na svom sistemu?
[ x VITA x @ 16.10.2005. 00:31 ] @
mozes i kao argument pozivu java -jar da das i -cp . tako da je classpath tekuci direktorijum...

ili ides na desni klik na my comp i properties pa advanced pa env. variables...
[ radoica @ 19.10.2005. 21:39 ] @
Posle malo guglanja resio sam problem. Ovo je izgleda bug u Netbeans 5.0 beti. Potrebno je kopirati datoteku "swing-layout-0.7.jar" koja se nalazi u "Netbeans\ide6\modules\ext" u folder "Java\jre\lib\ext"
[ shima @ 20.10.2005. 00:09 ] @
"Tvoj" program koristi pomenutu biblioteku i zavistan je od nje pa nije mogao da pronadje klase koje
su mu trebale...
Takodje smestanje te biblioteke u pomenuti folder je samo jedan od nacina da ti program proradi.
Uzeo si primer koji nije za pocetnike...
Takodje pomenutu biblioteku mozes staviti u isti folder u kome ti je i tvoj proram ali onda u jar
ili bat moras da dodas parametar classpath...sa imenom pomenute biblioteke
Vidi "Java Tutorial" sa java.sun.com web sajta kako se koristi jar, classpath i sve ostalo sto te
zanima...
Govorim napamet:
za jar dodati liniju u manifest fajl:
"Class-Path: swing-layout-0.7.jar"
za bat:
java -cp swing-layout-0.7.jar -jar imeTvogPrograma.jar

Inace ono sto si pitao ranije ... ne treba korisnik da podesava pathove da bi mu aplikacija koju mu
je neko u Javi napravio radila...
Npr dovoljno je da mu zapakujes aplikaciju u jar fajl pa moze da je startuje dvoklikom ukoliko ima
instaliranu Javu...
Za ostale tehnike nisam bas kompetentan...