[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.10.2005. 20:41 ] @




Naziv: Sony Ericsson P990i

Mreža: UMTS / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900
Dimenzije: 114 x 57 x 26 mm
Masa: 150 g
Ekran: TFT osetljiv na dodir, 256 hiljada boja
Veličina: 240 x 320 pixels
Tastatura: osvetljena QWERTY i numerička + prepoznavanje rukopisa
Melodije: Polyphonic, MP3 + Kompozer melodija
Imenik: Nema ograničen broj unosa, 12 polja po kontaktu, mogućnost video poziva
Memorija: Memory Stick Duo Pro, uključena kartica od 64 MB + 80 MB deljene memorije (max podržana kartica od 8 GB)
OS: Symbian OS v9.1 sa novim korisničkim interfejsom UIQ 3.0
GPRS: Class 10 (4+1/3+2 slota)
Brzina prenosa podataka: 384 kbps (UTMS)
Messaging: SMS, EMS, MMS, EMail
Kamera: 2 MPx, 1600x1200 pixels, autofokus, video, blic + manja kamera za video call od 0,3 MPx

Dostupan u jednoj boji "Premium Silver"

Ostale karakteristike:

- WLAN 802.11b
- Bluetooth + IrDA
- HSCSD
- Java MIDP 2.0
- FM radio sa RDS funkcijom
- Opera 8 web browser kao glavni browser sa mogućnošću surfa u landscape modu
- MP3 player
- WAP 2.0
- T9
- Sync ML
- Office aplikaije
- Foto album
- USB port

Baterija: Li-Ion
Stand-by: do 400 h
Razgovor: 9 h

[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 23.09.2006. u 13:50 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 23.09.2006. u 15:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 23.01.2007. u 18:05 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 03.07.2012. u 04:41 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.10.2005. 20:49 ] @
GSM Arena





[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 23.01.2007. u 18:07 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.10.2005. 20:50 ] @
Uživo





[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 18.10.2005. u 21:53 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.10.2005. 20:54 ] @
Kamera



[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 18.10.2005. u 21:56 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.10.2005. 20:57 ] @
Uživo



[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 18.10.2005. u 21:59 GMT+1]
[ SBSL @ 16.01.2006. 00:59 ] @
Po mom misljenju najjaci telefon koji se moze naci na nasem trzistu.. Ima sve! Dimenzije takodje nisu abnormalne tako da, ko ima par stotine eura viska u dzepu i zeli da kupi mobilni telefon neka pogleda ove slike iznad... :)
[ misicmil @ 20.02.2006. 21:40 ] @
I kolika mu je cena?? :)
[ Marcony @ 21.02.2006. 12:23 ] @
Koliko mi se cini ekran mu je manji nego kod P900?
Stavili su tastaturu umesto ekrana?
[ Dr.Bojan @ 16.04.2006. 00:06 ] @
Pozdrav svima,
pokusavam da nadjem ovaj telefon vec nekoliko dana. Imam P910i i hte bi da uzmem ovaj noviji ali nisam mogao nigde kod nas da ga nadjem. Ima li neko informaciju dali je ovaj telefon uopste poceo da se prodaje kod nas i ako jeste gde mogao da se kupi

Hvala unapred
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.04.2006. 23:46 ] @
Mislim da sam pročitao da će u prodaju biti pušten u junu. Evo šta je prvi rezultat pretrage na google-u po rečima "P990 hit stores" (koristi Google)

Citat:
SCI FI Tech
"Both phones are set to hit stores during the second quarter of 2006."
[ Darko Prelic @ 24.08.2006. 09:05 ] @
Telefon je pre par dana "hitao stores" ;) po Evropi makar,..

Sve u svemu, cena je do/oko 700E.

Moj sledeći telefon, kad tad.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.09.2006. 12:48 ] @
Cena mu polako ali sigurno pada :) Sada je oko 600€ :)
[ Deda_Mraz @ 24.09.2006. 17:49 ] @
Koliko su mu dobre karekteristike toliko su ga usrali što su stavili dve tastature i time smanjili ekran... definitivno se isplati kupiti P 900 nego ovaj!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 24.09.2006. 21:32 ] @
^Očigledno nisi koristio P910 i njegove dve tastature. QWERTY je neverovatno korisna ako puno kucaš, bilo da se radi o mailovima, dokumentima ili običnom SMS-u.

Kod dimenzija ekrana P990, ako pomnožiš 320x240 dobijaš 76.800 pixela, a ako pomnožiš dimenzije ekrana P900/910 od 208x320 dobijaš 66.560, što znači da se radi o povećanju dimenzija od 14%.

Fizičke dimenzije ekrana u P990 su 41x56mm to je 2.296 mm^2, a kod P910/900 40x61mm to je 2.440 mm^2.

Znači da se fizički ekran smanjio za 6%, a dobio veću rezoluciju. Pošto oni koji su videli slova na P910/900 videće slova i na P990, a uz to će imati i veći prikaz slike.

Nije neki razlog za slavlje, ali definitivno nije ni razlog za kuđenje.

Primetićete da je ekran podignu ka vrhu telefona, što znači da je oslobođen prostor koji je pre bio prazan i rezervisan za logo. Pošto se visina ekrana smanjila sa prijašnjih 61mm na novih 56mm (znači samo razlika od 5mm), glupo je govoriti da se ekran smanjio zbog tastature.

A tastaturu su stavili tu, jer je mnogo ljudi bilo uskraćeno za njenu upotrebu, zbog položaja/veličine.
[ Gorance_KG @ 29.09.2006. 19:03 ] @
Kako sam se raspitivao trenutni korisnici i nisu bas sa njim zadovoljni mozda je bolje sacekati neku novu varijatnu tog telefona sa malo stabilnijim softwerom. Iskreno on je moj sledeci telefon ali sam stvarno i do sada prezadovoljan sa P910 pa ne zurim previse.
Ako smem da primetim a to je moje licno misljene tako da i nije mnogo bitno meni je on ruzniji od P910 ali po svemu ostalom dosta mocniji.
Voleo bih ako neko ima licna iskustva sa tim telefonom da nam ih prenese ali iskreno sa svim manama i prednostima.
[ dragan-69 @ 05.10.2006. 20:09 ] @
Ja imam par godina P900 koji jos uvek odlicno radi, sad sam uzeo P990i i odma sam imao problem sa svim prikljuccima, od punjaca ,slusalicama mi se gubio kontakt kad recimo ukljucim dase puni dok drzim rukom punise a kad pustim prestane, tako dasam reklamirao tamo gdesam ga kupio i dali su mi drugi koji je sad ok. na prvi pogled se i meni cinilo daje ruzni od P900, a sad je obrnuto visee i ne uzimam stari. Masina je odlicna i za sad super sljaka, videcemo dokle ce dogurati
[ Darko Prelic @ 14.10.2006. 00:49 ] @
U suštini, telefon je dosta "zakasnio",.. Izgleda da sam lagao u mom prethodnom postu, kada sam napisao da ću ga kupiti kad tad, sabrao sam i oduzeo i uvideo da za moje potrebe M600i je i više nego dobar, ..

Što se tiče samog UIQ 3, SADA sam zadovoljan, ali dok nisam update-ovao software to je bila jedna tužna priča.. U suštini M600i je isto što i P990, sem kamere i wifia,.. pošto meni ni jedno ni drugo ne trebaju a M600 mi se mnogo više dopada i sama tastatura me oduševila odlučio sam se za njega.. i da, toplo ga preporučujem ;)

Ukoliko još niste update-ovali svoj telefon uradite to što pre, jako je jednostavno a razlika pre-i-posle je više nego primetna..

Srećno.
[ dragan-69 @ 14.10.2006. 15:47 ] @
Definitivno P990 je s*****, dva sam tel. imao i obadva sam vratio tamo gdesam ga i kupio sa istim problemom, nevalja mu kontakt kad ga ustekam dase puni dok drzim rukom pritisnuto tad se puni a kad pustim prestane tako isto i sa povezivanjem sa pc i sa slusalicama,toje neka kineska roba ubi boze nikad nisam imao losi tel. a skuplji. Bas me interesuje dali je jos neko imao takav problem ili sam to ja bio izuzetak ito sa dva tel. ...ne preporucujem ga nikome.
[ Gorance_KG @ 21.10.2006. 12:41 ] @
Ocekivao sam od VOYAGERA malo vise licnih komentara o ovome telefonu posto je on za mene kao STEVE za fotoaparate. Uskoro ce mu cena znacano pasti, tako trziste nalaze, pa me zanima da li uopste vredi menjati P910 za ovaj telefon jer iskreno malo mi ruzno izgleda.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.10.2006. 22:04 ] @
Voyager je kupio Macintosha, pa sad ne sme da razmišlja o P990 :) Ali, doći će i on na tapet.

Radio sam na kratko sa njim i uverio se u ono što mi je najbitnije, a to je da dugmići qwerty tastature nisu nekvalitetni, kao što izgledaju :)


Sam telefon izgleda veći od P910, ali bože moj.
Cena od 529€, sa tendencijom pada, obećava :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 09.01.2007. 18:04 ] @
Evo Voyager se pre par dana ponovio i ovim modelom.

Našao sam ga polovnog za 400€. Hteo sam uzeti novog, ali kad nazoveš radnje koje su ih prodavale za 450€ svi odgovore u fazonu: "Eto baš smo ga prodali i ne znamo kad ćemo ga opet uzimati" :)

Trenutno je bolje da ne govorim o utiscima :) Moram da formatiram memoriju i vidim da li ima novija verzija softvera..a to mi je malo problem sada, jer mi se ne da instalirati Windows na Maca samo zbog telefona :)
[ Gorance_KG @ 13.01.2007. 11:27 ] @
Pa daj nam neki komentar VOYGER-u o tom telefonu zanima me tvoje misljenje, do sada si valjda mogao da ga ispitas.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.01.2007. 14:56 ] @
Nisam stigao ranije da ovo napišem, ali evo, bolje ikad nego nikad :)

Kupovina P990 mi je bio logičan sled događaja, jer sam pre imao i P800 i P910. U međuvremenu sam imao i Qtek 9100, sa WM2005 platformom, koji mi nije odgovarao, jer sam imao jako loš prijem i WM2005 se ponaša vrlo tromo na Qtekovih 200MHz. Čak ni overklokovanje na 260 nije mnogo popravilo stvari. Ljudi kažu da je na njihovim Qtecima signal dobar i da sam ja bio izolovan slučaj..možda).

A UIQ2 platforma mi je odgovarala. I brzinom i softverom i hardverom.

Čitao sam često da se ljudi žale na softver P990, ali takođe i da komentarišu kad izađe nova verzija softvera sa popravljenim bagovima i sl. Ipak se radi o novom modelu i još dugo će mu se sooftver unapređivati.

Na telefonu mi je došao softver R3B01 (ili B06..ne sećam se, ali je u pitanju General World verzija, za koju će verovatno i apdejti biti najčešći), ali sam već pri prvom pisanju poruke naleteo na bug, a to je da ako slučajno pređete 160 karaktera, pa vas telefeon pita da li želite da to šaljete kao 2 poruke, odgovor Ne bi trebalo da vas vrati na ekran za pisanje poruke, da je skratite, a ovde vas je vraćao na standby displej, a da pritom ne sačuva poruku :)

Instalirao sam Windows samo da bih mogao da skinem noviju verziju softvera. Trenutno imam R4A13 koji je malo bolji i u kome je ovaj bug sa sms-om ispravljen.

Drugi bug na koji sam naleteo, a koji je prisutan i na ovoj verziji je da uključivanje dvaju opcija u podešavanjima radija (nisu mi slušalice pri ruci, pa ne mogu da upalim radio), a koje se tiču NEWS i još jedne opcije. Naime, njigovo uključivanje dovodi do rušenja sistema posle par minuta slušanja radija.

U vezi sa ovim gore, telefon ima velikih problema sa alokacijom RAM-a. Kad se npr. restartuje zbog one greške sa radijom, pri paljenju napiše da se restartovao kako bi poboljšao performanse, što znači da su programeri znali da memorija negde curi i da će telefon u jednom trenutku da se ugasi. Koliko je dobro to što su napisali, da se ne brinem da je po sredi nešto drugo, toliko i nije, jer govori kako su aljkavo uradili posao.

Kad se podigne sistem, od 64MB RAM-a ja zateknem svega 10-15% slobodno pri paljenju telefona. Kazu ljudi da sa još novijom verzijom softvera imaju slobodno u startu "čak" 17,5MB, što je 27%, što mi je i dalje nekako smešno :)

Sam UIQ3 mi je zaista lošije koncipiran u odnosu na UIQ2, doduše, prošlo je više od 6 meseci kako sam imao P910, a zbog WM-a koji sam koristio u međuvremenu, već se ne sećam toliko detalja sa UIQ2 platforme. Nedostaje mi npr. onaj menu sa vrha ekrana, gde sam mogao da definišem nekoliko glavnih aplikacija, pa da ih pokrećem iz drugih programa, dok na UIQ3 postoje 4 predefinisane ikonice: Activity Menu, Main Menu, Phone i Call list, koje se ne mogu zameniti nekim drugim i do kojih moraš doći tako što ćeš minimizovati sve otvoreno..nešto kao i desktop ikonice na kompjuteru.

Ubačena je ova neka fora sa tim Activity menijem, koji glumi..kao..nešto..mada su mi skroz nejasni :) Trudili su se da naprave neki Today screen, sa svim relevantnim informacijama (relevantnim jedino za ljude koji će imati 15 propuštenih poziva ili 15 poruka koje ih čekaju ili kod kojih u kalendaru sledi xy dešavanja, što kod mene nije slučaj, tako da mi je samo postojanje tog ekrana nepotrebno). Nije problem što je on tu, ali je bzvz što nema mogućnosti konfiguracije. A na drugom tabu Activity menija je lista prečica, gde je moguće konfigurisati njih 9. Po defaultu se otvara onaj prvi tab..to iritira, jer ustvari ne postoji zaista brz način da pokreneš neki program, kao na staroj platformi.

Jedna od stvari koje ne volim je skrolovanje kroz meni sa zakašnjenjem, jer gubim moć percepcije koliko još treba da okrećem točkić pre nego što ću doći do željene stavke ili je preleteti. Upravo se tako ponaša telefon pri skrolovanju, bilo da se radi o skrolovanju texta u porukama i mailovima, bilo da je reč o skrolovanju kroz meni. Inbox se takođe otvara vrlo sporo i kilavo. Kao da prvo učita same poruke, a da onda gradi interfejs oko svega toga (na blic uspem da pročitam par reči poruke, koje onda nestanu, pa onda moram da čekam još malo da bih je u potpunosti video).

Jedan detalj koji mi se sviđa kod UIQ3 je brzina deinstalacije. Znate kako kad uđete da deinstalirate neki program na UIQ2, pa kad to uradite, morate da čekate celu večnost da se ažurirana lista programa ponovo pojavi..e kod trojke toga čekanja nema :)

Na stranu sve to..to je softver, koji se usavršava i kod koga se svaki put nadaš da će stari bugovi biti ispravljeni u novijim verzijama, ali je hardver ono što radi po principu "to ti je, što ti je". Užasno me nervira točkić koji ima samo 3 smera (gore, dole i klik), tj. koji više nema 5 smerova. Sada za izlazak iz aplikacije ne mogu da koristim točkić, već ono buđavo dugme ispod točkića, koje nije tako lako ni potrefiti svaki put, a za ulazak u aplikaciju ili menu, moram do koristim tastaturu/ekran, odnosno da menjam položaj ruke ili da, ne daj bože, koristim obe ruke. To što su izbacili stari točkić je VELIKI hendikep u funkcionalnosti i komforu pri radu. Navodno, u nekom istraživanju su otkirili da velika većina korisnika P800/9XX uopšte nije znala da točkić ima otklon napred-nazad! :) Znači, korisnici su kreteni, koji ne samo da su lenji da pročitaju savršena uputstva za upotrebu, već si i toliko neintuitivni, da prilikom upotrebe telefona nisu otkrili tu funkcije! Kreteni.

U paketu, pored telefona, dolazi neki glupi dock station, koji ispod konektora za telefon ima zelenu neonku, koja svetli kad je na dock nakačen punjač, znači kič samo takav. Da su joj barem dodelili više boja, pa da se po bojama prepoznaje stanje baterije ili propušteni pozivi/poruke, kao što to radi dioda na vrhu telefona..ne, ona samo čuči dole i misli da je cool. Japanac koji ga je dizajnirao se verovatno pali na Need For Speed :)

Tu su olovčica, kanapče za ruku, šrafciger sa 2 rezervna šrafa, 2 lajsne koje zatvaraju dno telefona kad mu se skinu vratanca, nastavak za karticu, usb kabl, slušalice i možda još nešto.

Pre par dana sam skinuo vratanca i mogu vam reći da je telefon elegantiji bez njih. Tanji je, a qwerty tastatura je upotrebljivija, jer dlanovima više ne smeta flip. Jedino što tada malo više pažnje morate povesti o ekranu.

Slušalice su jedina stvar koja kvalitetom izrade izgleda kao da je zalutala u tu kutiju :) Ogromne su, i zaista ne znam čije uši su im služile kao kalup. Posle sam kupio druge, koje dolaze uz Walkman SE seriju i sad je ok.

Još jedna sitnica na obe platforme je ostala prisutna i zna biti vrlo iritirajuća, a to je promena svih melodija sa promenom teme. To očigledno savršeno logično izgleda nekom tamo programeru, ali meni nije uopšte.

Na levoj strani telefona je dodato novo "dugme", mali slajder sa oprugicom (koja ga vraća u prvobitni položaj), koji služi samo za zaključavanje telefona. Valjda su u onom svom istraživanju otkrili da su im korisnici bili toliko glupi, pa da nisu znali ni telefon da zaključaju :)

Kamera na telefonu je ok. Meni autofokus lepo radi, jer se ljudi žale da im baš i ne radi dobro. Pre P990 sam 3 meseca koristio SE W810, isto 2MPix kamera, ali je kod P990 prisutna jača redukcija šuma, pa su fotkice čišće.

Dugmići externe tastature (flipa) su poput onih na P900, što jeste lepše, ali i manje funkcionalno od onih na P910, jer mu površinski manji, pa ako promašite sredinu dugmića na P900/990 nećete niša otkucati, dok na P910 ipak hoćete, jer ćete ubosti kraj tastera.

Flip ima jaku oprugu, pa ružno klapne kad se zatvara u letu. Možda će opruga vremenom opustiti, pa će i zvuk biti mekši.

Baterija ima samo 950mAh, tako da će joj biti potrebno svakodnevno punjenje, ako ga budete koristili intenzivnije.

Telefon u suštini MOŽE da bude odličan, ali na žalost NIJE. Meni to i ne smeta u toj meri, jer mi je glavni nedostatak kod P910 bio neosvetljena qwerty tastatura, a kod ovog je taj problem rešen (tastatura je čak i blago fosforescentna, pa će svetleti u mraku:)

Žao mi je što mu media player nije poput onog u W950. Možda bude u narednim inkarnacijama softvera.

Ako nekog još nešto zanima, neka pita slobodno :)
[ Gorance_KG @ 19.01.2007. 18:13 ] @
Bre VOYAGERE ubi me sada u pojam taman sam nasao preko e-baya P990i i sada si me pokolebao. Ipak je bolje da ja zadrzim jos moj P910 jer stvarno dobro radi i da sacekam da izadje NOKIA N95 jer po onome sto sam o njemu procitao ima stvarno dosta dobih stvari od GPS-a, novog SYMBIANA pa do VOIP-a i na kraju 5 Mpixela kamera sa Carl-Zaic socivom i to sve za slicne pare. Mada ne volim puno NOKIU mislim da je ovaj put znacajno bolja.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 21.01.2007. 15:35 ] @
Za mene su ta dva telefona dva potpuno različita sveta :)

Dovoljna mi je samo činjenica da N95 nema touch screen i qwerty tastaturu i da je i ne pogledam. Sviđa mi se to što ima GPS, ali ma koliko želeo tako neku cool opciju i kod sebe, više sam nego svestan da bih je koristio jednom godišnje, npr. kad odem na marton po Fruškoj Gori. Ali, u tom slučaju, mogu za smešne pare da kupim i bluetooth GPS prijemnik, pa da opet imam posrednu GPS navigaciju preko P990 (ili 910 u tvom slučaju).

Poenta celog onog posta bi mogla da bude...ako imate P910 i zadovoljni ste kako vas služi, ne treba vam zaista wifi i osvetljena qwerty tastatura, kao i ako se ne kunete u kvalitet 2Mpix kamera na telefonima, preskočite slobodno P990 :) Naravno, povremeno se raspitajte kod vlasnika P990 kakav je trenutno softver (firmware) aktuelan i da li su ispravljeni memory leakovi i brzina softvera, a ako jesu, kupite P990. PRe toga se baš i ne isplati..ukoliko niste freak i mazohista ;)

A da..a ako već tražiš neku zamenu, pogledaj neke HTC-ove modele. Oni su WinMobile..topla preporuka za modele sa WM2005 i procesorima bržim od 200MHz.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.01.2007. 14:47 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Nije problem što je on tu, ali je bzvz što nema mogućnosti konfiguracije. A na drugom tabu Activity menija je lista prečica, gde je moguće konfigurisati njih 9. Po defaultu se otvara onaj prvi tab..to iritira, jer ustvari ne postoji zaista brz način da pokreneš neki program, kao na staroj platformi.


Mala ispravka. Treća ikonica u donjem icon meniju (kao umanjena ikonica Control Panela) vodi na jednu jedinu opciju, a to je odabir default strane kada se aktivira Activity menu, tako da se može odabrati ona druga strana sa prečicama kao početna :) Eto..i to je nešto :)
[ slavisha1976 @ 23.01.2007. 22:25 ] @
Izasao je i novi softver a to je R9EA001. Updateovao sam mog P990 iako nisam primetio ni jedan bug od ovih sto je @V-O-Y-A-G-E-R- ; napisao, a imao sam jos onaj prvi softver.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 24.01.2007. 22:36 ] @
Za Generic world još nije izašao, ali ga očekujem, jer vidim da devetka izlazi za druge zone. Iz koje zone je tvoj softver?

Koje bugove sam naveo..tj, koje ti nisi primetio? :) Ja sam uglavnom navodio neke logičke nedostatke, pa zato.
[ slavisha1976 @ 28.01.2007. 19:45 ] @
Kako da vidim iz koje je zone?
telefon je kupljen u Subotici, a donesen je iz madjarske jer sva upustva su na madjarskom jeziku.
Za sad koliko ga koristim nisam naisao ni na jedan bug.
Inace telefon mi se bas svidja , mnogo mi lepse izgleda od P900/910, elegantniji je.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.02.2007. 12:13 ] @
Vidi se po verziji softvera. Koju verziju imaš? Ako je ista kao i moja, onda je World General. Kako idu ostale verzije, ne znam.

A piše ti pri update-u softvera. Nakači ga na PC, pa probaj.

Meni je uzasno spor pri skrolovanju kroz poruke, a instalirao sam i Tweak Peaks, koji popravlja stvar, ali to opet nije brzo kao na starijim telefonima.
[ tolstoy @ 04.02.2007. 08:21 ] @
Po svemu sudeci, ja cu se ipak zadrzati na P910i, do daljnjeg. A i sve cesce mi pada na pamet ideja o prelasku na Windows Mobile!?
[ slavke1976 @ 04.02.2007. 14:05 ] @
Evo ovo mi pise u sistem information:
Phone:
CXC162037 R9EA001
Bluetooth:
CXC162058 R5A01
Organizer:
CXC162036 R4A13
CDA:
CDA162007/1 R4A09
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.02.2007. 15:09 ] @
Verzija ti je World General (kod mene je ta ista).

Na ovoj strani: My-Symbian će obaviti kad se pojavi novija verzija softvera.
Inače, ono što se gleda je ono pod organizer..R4A13. Sad se za world general očekuje verizija R9, koja je za neke druge "delove sveta" već dostupna.

Tolstoy, WM je ok izbor. Ja sam imao problema sa samim hardverom WM telefona koji sam imao, ali je Windows ok kao platforma. Puno softvera (verovatno i više nego za UIQ2.1, ali se na kraju sve svede na isto..i za jednu i za drugu platformu postoji softver za sve).
[ slavke1976 @ 05.02.2007. 08:08 ] @
Hvala na objasnjenju.
Inace imam i Windows PPC telefon, Mio A701 sa ugradjenim GPS-om. Sve je ok, sve radi, ubacio sam nov ROM, GPS radi odlicno, imam softver miomaps, to koristim po Evropi, a kod nas po Srbiji Tomtom sa mapama istocne evrope, i radi perfektno. Telefon jedino bas nije najbolji za koristit jer najvise sam nedostupan, iako imam pun signal. To je jedna od mana PPC telefona, bar tako sam cito. Onda sto meni malko smeta je sto nema querty tastaturu, pa zbog svega treba vadit stylus.
Inace SE P990 mi je mnogo bolji, cak i u brzini su slicni, da napomenem da Mio ima procesor od 520Mhz.
P990 je mnogo elegantniji, ima wifi koji kod mene radi perfekt. Qwerty tastatura je za moje prste ne premala.
Sve u svemu bolji mi je P990, dok Mio koristim samo za GPS.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.02.2007. 21:24 ] @
Neka je bar neko u potpunosti zadovoljan svojim P990 :)
I ja sam sa PPc-om imao problema sa nedostupnošću, ali su mi WM ipak malo bolji u poređenju sa ovim novim UIQ3. Voleo bih još jedino da pobam W950.
[ vivicav @ 12.02.2007. 00:53 ] @
Molio bih za par informacija vezanih za P990. Naime, zainteresovan sam za nabavku P990 pa me interesuje jeli moguce koristiti telefon jednom rukom u svim mogucim slucajevima. Znaci, bez upotrebe stilus-a. Takodje me interesuje i kako izgleda navigacija kada je skinut poklopac? Jeli tada moguce koristiti sve resurse telefona jednom rukom? Ovo mi je bitno jer mi se ne cini prihvatljivo prekinuti voznju zbog bilo kakvog manipulisanja telefonom. Ako se odlucim za kupovinu namera mi je koriscenje sa skinutom spoljnom tastaturom zbog manje debljine aparata pa su mi ove "sitnice" jako bitne.
[ Alexsis @ 12.02.2007. 18:59 ] @
Evo ovako u ogromnoj sam zabludi da li da kupim p990i ili n73?


Naravno da sam gledao po internetu i n73 ima kao malo bolje ocene ali nema touch screen i tastaturu!
Takodje sam video mnogo odusevljenih i mnogo razocaranih korisnika koji se zale na razne bagove dok ovi prvi i ne pomisljaju da menjaju softver, znaci sve zavisi sta te zadesi.
Da li sa p990i moze realno da se obradjuje tekst u word-u da se citaju pdf dokumenti, da se programira na symbian-u bez nekog preteranog cekanja odnosno da li nije spor?
Da li moze da lepo slika tekst?
Da li programe koje koristim na n73 mogu i da koristim i na p990i posto oba imaju symbian?
Jel ima neku korist opcija prepoznavanje rukopisa?
I na kraju krajeva telefon bi stalno koristio, znaci kolko mu dugo traju baterije?

Ako neko moze u skorije vreme da mi obrazlozi ovo posto za koj dan treba da se odlucim!
[ Miroslav Jeftić @ 12.02.2007. 19:24 ] @
Citat:
Alexsis: Da li programe koje koristim na n73 mogu i da koristim i na p990i posto oba imaju symbian?


Nisu iste verzije Symbian sistema, tako da (koliko znam) ne možeš. Možda ne bi bilo loše da razmisliš i o trećoj opciji, npr. pocket pc + neki solidan (običan) mobilni, recimo SE k750.
[ Alexsis @ 13.02.2007. 13:43 ] @
Jel ima neko ko sigurno zna da li programe(igrice(.sis),dvix player-e) sa Symbian OS 9.1, S60 3rd edition mogu koristiti na Symbian OS v9.1, UIQ 3.0?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 13.02.2007. 19:35 ] @
Sigurno ih ne možeš koristiti.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 13.02.2007. 22:45 ] @
Citat:
Alexsis: Evo ovako u ogromnoj sam zabludi da li da kupim p990i ili n73?

Naravno da sam gledao po internetu i n73 ima kao malo bolje ocene ali nema touch screen i tastaturu!
Takodje sam video mnogo odusevljenih i mnogo razocaranih korisnika koji se zale na razne bagove dok ovi prvi i ne pomisljaju da menjaju softver, znaci sve zavisi sta te zadesi.

To u velikoj meri zavisi i od samog vlasnika. Isto kao što neki ljudi mogu da žive u haosu, a drugi ne :)

Citat:
Alexsis:
Da li sa p990i moze realno da se obradjuje tekst u word-u da se citaju pdf dokumenti, da se programira na symbian-u bez nekog preteranog cekanja odnosno da li nije spor?

Zavisi kakav Word fajl. Ako je samo text, dobar je. Naravno, i da sam .doc fajl nema u sebi 10MB texta, jer P990 uveliko kuburi sa RAM-om. PDF..ista priča. Ako je neki veći fajl, ne valja, baš kao ni jedan drugi telefon. A programiranje..o kakvom programiranju pričaš? Toga nema ni na jednom telefonu. Osim ako ne misliš na neko priručno editovanje nekih tekstualnih fajlova sa kodom.

Citat:
Alexsis:
Da li moze da lepo slika tekst?


Može, i to vrlo lepo. Tim sam bio baš zadovoljan.

Citat:
Alexsis:Da li programe koje koristim na n73 mogu i da koristim i na p990i posto oba imaju symbian?

NE.

Citat:
Alexsis:Jel ima neku korist opcija prepoznavanje rukopisa?


Ima..u neku ruku :) Možeš da pišeš slovo po slovo i u prednosti je u odnosu na Windows Mobile uređaje, jer ti je ta opcija pisanja stalno aktivirana. Znači, klik na polje, pa pišeš, pa klik, pa pišeš. Mana je što ne prepoznaje vezana slova, tj. ne možeš da napišeš celu reč štampanim slovima..e tu su WM uređaji bolji.

Citat:
Alexsis:I na kraju krajeva telefon bi stalno koristio, znaci kolko mu dugo traju baterije?

Max 2 dana u tim uslovima. S tim, što ćeš ga dopunjavati svaki dan, da ti se sutra slučajno ne desi da ti neplanirano iscuri..što nas dovodi do činjenice da i na ovom telefonu baterija traje 1 dan :)

Ja sam svoj P990 juče prodao. Nisam bio zadovoljan, pre svega brzinom samog sistema. Nedostatak softvera mi je bio u drugoom planu, jer bi se za godinu dana stvorilo dosta toga baš za UIQ3.
Uzeo sam WindowsMobile Qtek 9090, koji ipak mnogo brži pri svakodnevnoj interakciji.

A verujem da bih, kad bih birao između N73 i P990, opet izabrao P990, jer..N73 je ipak običan telefon :) E sad..da mi neko ponudi P990 na jedno strani ili P910 i razliku u novcu, uzeo bih ovo drugo. P910 je savršenstvo :)
Naravno..ovo moje mišljenje. Neko će se složiti, neko ne.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 13.02.2007. 22:55 ] @
Ergonomski je moguće raditi na njemu jednom rukom.
E sad..ti tom jednom rukom ćeš ipak kad tad morati tapnuti koji put i po ekranu, ali pošto ne moraš za to da izvlačiš olovku, odgovor je i da i ne :)

Da napomenem, kad ti je zatvoren flip, touch screen ne radi, tako da u tom stanju možeš da obaviš sve što ti treba, ali za mnogo operacija je potreban otvoren flip, gde opet dolazimo do upotrebe jedne ruke.

Ja sam svoj P990 koristio upravo tako, sa skinutim flipom i sve sam mogao da uradim jednom rukom, a većinu stvari sam mogao da završim koristeći samo tastaturu.

Za razliku od svojih prethodnika, točkić kod P990 ide samo u 3 smera (nema otklon napred nazad), a ulogu otklona nazad, koji se nekad koristio za izlaz iz programa i pozivanje kontextualnog menija je sad zamenilo dugme sa leve strane telefona, koje je pilično nezgodno za potrefiti, jer se ničim ne ističe od ostatka tela telefona. A kontextualni meni se može pozvati putem tastature, ali za neke stvari ćeš opet morati dohvatiti gornji desni ugao telefona (promena sandučeta u porukama..Inbox, Draft, Sent i sl.).
[ vivicav @ 14.02.2007. 07:53 ] @
Hvala, to mi je bilo potrebno, a nije bilo moguce sa sigurnoscu naslutiti iz silnih testova koje sam procitao o tom telefonu. Molio bih te za jos nekoliko informacija. Koliko vidim koristio si ga, ali si se odrekao "druzenja" sa ovim modelom. Da li si ga se resio zbog brzine kojom radi ovaj aparat, a za koju se mnogi izjasnjavaju kao nedopustivo malu? Kolika je razlika u brzini u poredjenju sa Nokia modelima S60 koji su pod Symbianom 9.1? Ja dugo vremena koristim Nokije S60 i zbog finansijskih razloga mi je uvek izmicao neki od SE telefona P serije. Po tebi, ima li svrhe preci sa E50 koju trenutno koristim na P990 ili mozda uzeti u obzir Nokiju N73, posebno sto su u ovom trenutku vrlo slicni cenom? N80 nisam naveo za poredjenje jer nisam pristalica slider telefona.
Ako imas i neku informaciju vezanu za P990 i rad sa TomTom softevrom i mapama u kombinaciji sa eksternim GPS risiverom, voleo bih da je izneses. Ovo mi je vrlo bitno jer ovu kombinaciju koristim na pomenutoj Nokiji i sve je besprekorno, tako da ce i novi telefon morati biti sposoban za ovu radnju.
Ako se uradi reset na UIQ platformama, sta se desava sa preinstaliranim aplikacijama? Pitam ovo jer mi se koristeci N6630, posle prvog reseta, pogubila gomila aplikacija (Quick office, PDF rider i sl.) koje su bile u telefonu. Ovaj problem nisam primetio na E50. Posle reseta sve su ponovo bile tu!
Na kraju, samo jos jedna sitnica. Posto P990 nema moguscnost snimanja telefonskog razgovora (barem tako sam ja informisan), postoji li aplikacija za UIQ3 koja ovo omogucuje?

[Ovu poruku je menjao vivicav dana 14.02.2007. u 10:21 GMT+1]
[ Alexsis @ 14.02.2007. 13:37 ] @
Jel zna neko linkove za uiq 3 programe (po njihovoj brojnosti cu odluciti da li da kupim p990i)?
Jel mogu da se koriste programi sa ranijih verzija uiq-a?
Jel mogu da se igraju java igrice i sis igrice sa obicnog symbian-a(za sis mozda preko nekog emulatora)?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.02.2007. 18:03 ] @
Svi programi/igre koji se naprave za UIQ 3 se pojave na My-Symbian-u.

Na UIQ 3 ne rade programi sa starijih verzija.

Java može, a ne mogu nikakve aplikacije sa nekih drugih Symbian platformi i verzija. Ne postoji ni emulator..pogotovo za telefon.
[ Alexsis @ 14.02.2007. 20:43 ] @
Ali kolko vidim retki su programi za ovu platformu tako da ne verujem da cu da uzmeme p990 mada n73 ima series 60 3rd edition a najvise programa ima samo za serije 60 znaci li to da ove dve verzije nisu kompatibilne pa da se ubijem?

[mod]ES ne podržava pirateriju i linkovanje ka sajtovima sa piratskim sadržajem.[/mod]

[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 15.02.2007. u 07:33 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.02.2007. 06:41 ] @
Znači, nisu kompatibilne :)
[ Alexsis @ 15.02.2007. 14:54 ] @
e pa onda po tvome misljenju koja ce platforma se brze razvijati i za koju ce biti vise pirackih programa?

I na kraju sta ti mislis koj je bolji(n73 ili p990i) za svakodnevnu upotrebu znaci za slusanje muzike,igrice,mozda da se pogleda neki spot...

I realno jel vredi da se kupi p990i za 405eu ovde http://www.mobilnisvet.com/mobilni-cenovnik/30/Logic-shop znaci sta ti mislis da li ce telefon dobro da radi da nije skinut sa mreze... i dal nece mozda u skorije vreme da mu padne cena?
[ Alexsis @ 15.02.2007. 15:16 ] @
jel moze da se programira preko p990i za symbian uiq 3.0?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.02.2007. 17:10 ] @
Da, prodao sam ga uglavnom zbog "brzine". Poruku otvara 5 sekundi (čak ikad je samo jedna u inboxu), pa opet 5 sekundi da se vrati nazad u inbox, pa 5 sec da otvoriš sledeću..miisliim stvaarno.

Poslednja Nokia koju sam koristio je Bila 6600, pre 2 godine, a posle toga, poslednji Symbian S60 telefon mi je bio SX1, isto pre 2 godine i od tada osim povremenih upotreba tuđeg telefona nisam koristio, niti sam imao želju da koristim neke od tih telefona, tako da ti ne mogu odgovoriti na pitanje o brzini. Pretpostavljam da su Nokije brže (brži je uostalom i P910), ali bih ja lično opet pre uzeo UIQ telefon, nego nešto što nema touch screen. Navika, ništa više :)

Mislim da P990 radi najnormalnije sa TomTomom, ali nemam GPS, pa nisam niad ganjao ni TomTom. Mada, sada sa PocketPC-jem razmišljam i o tome :)

Ako uradiš pravi reset, trebalo bi da ti se vrate sve preinstalirane aplikacije, jer se one pored sistema nalaze u ROM-u, koji se automatski instalira.

Hardverski je onemogućeno snimanje razgovora na svim SE UIQ telefonima, zbog zaštite privatnosti i sl. Politika Sony-Ericssona, koja se ne može zaobići softverom.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.02.2007. 17:18 ] @
Mislim da će se brže razvijati S60 3rd ED, jer su njeni telefoni jeftiniji, ništa više.

Ne znam koji je bolji. N73 nisam imao, a P990 je ok, uz slušalice nekog telefona iz Walkman serije, jer su njegove s***** :) Sve zavisi od afiniteta korisnika.

Ja obično izbegavam da kupujem nove telefone. Više volim par meseci stare polovne, jer su i dalje savršeno očuvani, a osetno jeftiniji. Doduše..to je lov u mutnom, pa ko voli... :)

Moj P990 nije bio skinut sa mreže, pa nije radio dobro, po mojim standardima :) Nije to nikakva garancija kvaliteta.

Cena zavisi od ponude i tražnje, a to se ne može predvideti. Cena će mu svakako padati, ali postepeno. Neki drastičan pad odjednom ne treba očekivati.

Ne može da se programira na telefonu, baš kao ni na drugima..osim ako nećeš da pišeš kod za asembler u nekom text editoru :)
[ Miroslav Jeftić @ 15.02.2007. 17:25 ] @
Sigurno da neće skoro padati cena; ako se pogleda SE p900/p910 može se videti da ni sada nisu mnogo jeftini. Slično je i sa Nokia komunikatorima, pa čak i kada se pogleda recimo 6630 kao (sad već) davnašnji top model, vidi se da i dalje solidno drži cenu.
[ Alexsis @ 15.02.2007. 22:12 ] @
A da li p990i moze da otvara internet stranice onakve kakve one jesu znaci ne wap?

kod mene na primer ima wireless jel mogu sad taj wireless da koristim na telefonu mada je obavezno da se ima antena?


I kakvi su edge i gprs kolika im je download brzina u kb i da li mogu da zadovoljavaju internet na telefonu?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.02.2007. 23:07 ] @
Svi Symbian telefoni mogu da otvaraju HTML strane.

Možeš normalno koristiti wireless. Telefon ima svoju internu wirless antenu. Druga ti ne treba.

GPRS ide do 115 kbps (na većini Slot 10 uređaja ide do 560 kbps), EDGE do 560, a 3G (UMTS) do 2 Mbps.

Podeli gornje cifre sa 8 i eto ti idealnih brzina u kilobajtima (kB).

[ vivicav @ 16.02.2007. 00:33 ] @
Hvala na pomoci, mislim da sam na korak od odluke.
[ mcdoc @ 22.02.2007. 17:53 ] @
Ima li razlike u aparatima u zavisnosti gde se kupi? U nekim radnjama dobijam obavestenje da je rađen recimo za nemacko trziste, drugi kazu da je za francusko, a oni najskuplji, za nase. To mi nije bas najjasnije. Da li cu imati problema ako kupim neki po ceni 400 e koji je radjen npr za Nemce?
[ Deda_Mraz @ 23.02.2007. 17:38 ] @
Pa pazi čim ti pitaš da li telefon može da se koristi samo jednom rukom bez upotrebe olovke, šta će ti onda takav telefon?

Imao sam prilike da vidim i koristim malo P990i kakav je to telefon bruka dobar, samo što je veliki mnogo, meni je i ovaj 6680 veliki al ajde.

SE M600i ubedljivo najlepši (najzgodniji xexe) i najbolji telefon...za mene!
[ vivicav @ 24.02.2007. 14:08 ] @
Bitno mi je koriscenje jednom rukom jer, kao sto sam gore naveo, cesto sam u kolima i nije mi bas prihvatljivo da za bilo sta sto ima veze sa funkcijama telefona moram koristiti olovku. Telefon mi treba zbog Symbiana i koriscenja GPS navigacije. M600 mi se mnogo vise dopada od P990, medjutim neprihvatljiv mi je zbog nedostatka WiFi tehnologije. Nedostatak kamere i FM radija bi nekako i podneo.
[ Deda_Mraz @ 26.02.2007. 15:57 ] @
@vivicav ma ok druže ja samo da pomognem što bolje, ukoliko mogu nekako. Samo da te pitam, pošto vidim da si iz Vojvodine, u stvari bitno je to da si iz Srbije... šta će ti WiFi? Mislim ne shvati me kao da provociram niti me interesuje šta radiš sa telefonom, nego eto jednostavno si napisao da ti treba wifi? I preko kog operatora misliš da koristiš WiFI?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.02.2007. 16:26 ] @
A što mora da koristi usluge nekog operatera..verovatno si mislio na provajdera, jer trenutno internet provajderi obezbeđuju wireless (a i Telekom će). Uostalom, ne mora biti reč ni o prostupu netu sa nekog javnog hot spota, može biti reč o internom deljenju mreže u kancelarili ili kod kuće, kakvo ja imam.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.02.2007. 16:31 ] @
Jedino što mi pada na pamet je razlika u tastaturi..ako je za francusko, dobićeš AZERTY, a za nemačko QWERTZ tastaturu. To može da ti oteža kucanje, ali sve ostalo bi trebalo da je isto kao i u WorldWide izdanju.

Razlika je takođe i u brzini izdavanja novijeg softvera..dok sam ga ja imao još uvek nije bila izdana nova verzija za WW, a neke pojedinačne zemlje su imale novije verzije. Pravilo ili izuzetak..ne znam.
[ vivicav @ 26.02.2007. 23:23 ] @
WiFi mi treba jer u skorije vreme, a najkasnije po dobijanju ADSL prikljucka, planiram da kuci realizujem WLAN i sve racunare u kuci umrezim na ovaj nacin. Kad vec dodje do toga, mnogo ce biti udobnije iz kreveta pogledati nesto na internetu, a za to ne paliti PC. Prosto, a i nije mnogo ni bitno
[ Emrax @ 13.03.2007. 10:52 ] @
Imam problem prilikom setovanja alarma na P990i ,ubacio sam poslednji softver u mob. kada podesim alarm i iskljucim telefon on ne radi,odnosno ne ulkljucuje .Da li je to normalno???Alarm radi samo kada je mob ukljucen i usput mu jacina zvuka OPADA! Pomagajte ! Da li ima veze ako je aparat skinut sa mreze i ukoliko je dekodiran ,pa je to razlog problema? HVALA!
Pre ubacivanja novog sofvera nisam ni probao funkciju alarma...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 13.03.2007. 18:05 ] @
To je normalno. Alarm se ne pali ako je telefon ugašen (mana, znam).

A ako mu opada jačina zvuka, pogledaj da li u podešavanjima za zvona imaš namešteno descending. Prebaci na sve sem toga ili onog off :)

Malo je verovatno da nije ovo što sam rekao, tj. da je problem do dekodiranja.
[ Emrax @ 13.03.2007. 23:08 ] @
Hvala puno na odgovoru,konacno neko...uzeo sam mob pre 5 dana..To je za mene veliko razocarenje..Bar da ima profile kao Nokia pa bih se onda pomirio sa tim..Ovako..ladno razmisljam da ga prodam,kakav glup propust,ne mopgu da verujem!!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.03.2007. 23:51 ] @
Da, UIQ nema profile (bar ne po defaultu..ima program, ali meni to nije bilo to)..ali se vremenom odvikneš i od potrebe za profilima :)

Znaš kako kažu..nije to bug, to je feature :) A sigurno nije propust jer je tako od P800, znači od pre 3-4 godine :)
[ Emrax @ 16.03.2007. 23:42 ] @
Jedino resenje mi je da ga uvece stavim na flight mod i onda mi radi alarm!! Ipak ga necu prodati
[ filippat @ 18.03.2007. 12:59 ] @
postovano,ja sam ovde jedini laik ali zato mi i treba vasa pomoc.Kupio sam p990i i stvarno je super telefon,vise mi se svidja od svih nokia do sad.Pomoc koja mi je potrebna je sledeca.Da li moze da se stavi windows xp ili vista u p990i,odakle ga skinuti i kako ga postaviti

poz Filip
[ Miroslav Jeftić @ 18.03.2007. 14:23 ] @
Ne može se staviti ni xp ni Vista. Takođe, ne postoji mobilni telefon koji podržava desktop operativne sisteme.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.03.2007. 23:18 ] @
Zanimljivo rešenje :)

Meni flight nije odgovarao jer sam želeo da ujutru zateknem u toku noći pristigle poruke, ali ako ne želiš nikakvo uznemiravanje, ovo je baš dobro rešenje.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.03.2007. 23:30 ] @
Telefon možeš samo ažurirati..tj..ažurirati ili update-ovati postojeći softver novijim. Telefon ti ima UIQ3 Symbian i to je jedini operativni sistem koji se može koristiti na tom telefonu.
[ filippat @ 19.03.2007. 00:17 ] @
Zahvaljujem na savetima,mada imam druga koji na nekoj nokiji ima windows kao operativni sistem,ono sto mene muci na p990i je situacija kada pokrenem neke programe i kad ih zatvorim,tel ih ne registruje da su zatvoreni tacnije evo situacije.Kad je u task manager-u idem na subfolder open,on pokaze sve aplikacije koje su pokrenute i koje sam ja navodno zatvorio a,ustvari one oduzimaju deo ram memorije i automatski neke funkcije gasi.Primer,ostale su mi otvorene pod znacima navoda neke aplikacije,iako nisu,i u porukama nije hteo grupno da mi selektovane poruke brise,vec jednu po jednu.Kako sam zatvorio u task manager-u aplikaciju po aplikaciju,tek tada mi je otvrio u messages varijantu deletovanja poruka grupno.Moje pitanje je,moze li se taj task manager,srediti tj uprostiti jer je ovako komplikovano i ima li neko neki predlog.


Hvala unapred

[Ovu poruku je menjao filippat dana 19.03.2007. u 01:30 GMT+1]
[ filippat @ 19.03.2007. 00:33 ] @
i jos jedno pitanjce,gde skidam upgrade-ovani program za p990i?

hvala
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.03.2007. 00:43 ] @
Nema Nokije koja ima Windows. Drug te verovatno samo zeza nekom temom i wallpaperom.

Odeš na Sony-Ericsson sajt, skineš program koji će kad nakačiš telefon na kabl videti da li za tvoj firmware ima upgrade i skinuti ga.

A za task managera..skini Swiss Manager Pro..on ima jako dobar task manager.
[ filippat @ 19.03.2007. 00:57 ] @
ne mogu da saljem privatne poruke u promo periodu,sorry,ali puno ti hvala za savete,samo jeo jedna sitnica.Swiss mogu preko gooogle-a da potrazim ili na nekom posebnom sajtu?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.03.2007. 01:07 ] @
Na Google-u sve možeš naći.

http://www.cellphonesoft.com/ Imaš Swis Manager i SM Pro. Pro se plaća, a onaj prvi je free.
[ filippat @ 19.03.2007. 01:27 ] @
evo pokusavam da poskidam,sve sto mi treba da bi mi tel bolje funkcionisao

POZ i Hvala
[ slavke1976 @ 20.03.2007. 15:34 ] @
Citajuci, video sam da se neki interesuju dali je bolji SE P990 ili nokia N73. Pa ovako, ja imam P990 i zadovoljan sam s njim. Mogu da kazem da je telefon jako otporan, sto se i dokazalo u praksi: telefon sam nosio u spoljasnjem dzepu jakne, pretrcavao sam ulicu, ali bas brzo jer su nadolazili automobili i telefon mi ispao iz dzepa , znaci sa jedno 1,4m pravo na beton, jedno 5-6 puta je odskocio od betona, mislio sam da je gotov, kad sam ga pokupio sa betona, tastaura mu se otvorila, i na svakom uglu je bas izgreban i udubljen, ali samo na uglovima, ostali delovi telefona nisu se ni okrznuli. Najvise sam se plasio zbog displeja da nije pukao, ali nije na svu srecu. posle toga telefon je i dalje normalno funkionisao, kao da mu se nista nije desilo.
Ovo sam sve napisao, jer sam cuo da se mnogi zale kako N73 ima jako los displej, i da cesto pukne pri padu.
[ bajadojaja @ 21.03.2007. 00:37 ] @
ljudi nabavio sam p990 pre par dana...ja sam totalno subjektivan ...ali...do par dana sam mislio da je nokia savrsenstvo imao sam 3250 i sluzo me je vrh..ali sada kapiram da n73 i p990 iako to stalno rade...ne mogu da se porede ...po mom skromnom misljenju n73 je samo telefon * i to ne bas lep * :D a p990 je masina mozda nema brzinu procesora kao qtek i mozda nije fancy kao nokia ali ovo je jednostavno mocna masina, ekran je fantastican kamera je ok ..klipovi su za njegov ekran skoro savrseni ja sam prezadovoljan ali ...sve o njemu vec pise...na prethodnim stranama...

mene zanima ...sta je konkretno neophodno za ovaj fon..tj. sta od programa preporucujete naravno i neki link bi dobro dosao....primetio sam isti problem sa otvorenim aplikacijama iako sam redovno izlazio na back..ali swiss je to resio...sta jos da posidam

drugo gde naci zanimljive teme ..ili theme maker

i trece koja rezolucija je potrebna za open wall jer kada isecem sliku wall sa kompa na zedge-u ili pomocu nekog drugog programa deluje sta znam nedovoljno ostro , kao da rezolucija ne odgovara ....

hvala unapred.... i posto mi je 17 og bio rodj...boorek za swe :P
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 21.03.2007. 01:34 ] @
Bogami, nisi ti pročitao te prethodne strane! :) Na prethodnoj ti je bilo rečeno..ideš na My-Symbian i tamo pratiš šta izlazi novo od softvera, probavaš, pa vidiš šta ti odgovara, a šta ne.

A ima brži procesor od Qteka 9100 za celih 8MHz ;)

P.S. Na Back se ne izlazi iz aplikacije..to je samo minimizuje.
[ filippat @ 21.03.2007. 18:27 ] @
Pozdrav,ja imam isti problem sa task menagerom i danas sam ga odeno da mi se instalira ponovo softver ali t nije jedini problem,vec sam ih sve naveo.Voyager,kako gasis program ako ne na back,a pritom da ne ides na task menager?
I jos jedan problem,nisam uspeo da skinem swiss dosad,imam neki problem sa tim sajtom,ima li jos neko predlog oko drugog sajta.


hvala
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 21.03.2007. 20:15 ] @
Ako ne ideš na task man, ne gasiš ga nikako :) U tome i jeste poenta pravljenja task managera :) Dodaj na to i izuzetno malo memorije koja je na praspolaganju P990 kad se sistem digne..meni je to bilo smešno i telefon se nikako nije činio kao dostojan naslednik P910.
Nađi na Google-u neki alternativni link.
[ filippat @ 21.03.2007. 20:30 ] @
ali imam problem da nece da mi poruke brise dok ne pogasim neke druge programe na task-u,i kad pogasim tek onda mi brise poruke.Totalno je luda kombinacija.Mislis li da ce mi reinstalacijom softvera biti sve ok,danas ga ga dao na reinstal
[ bajadojaja @ 21.03.2007. 23:51 ] @
ja mislim da ti ta reinstalacija nece nista resiti...ljudi su smislili da je back ustvari minimize i pogresno nazvali dugme u tome je fora.:P...ma nasviratju ja tih 8 mhza na 16 ..clocknem ga pa da vidis...samo moram i cooler da mu doradim :P...ok ok za programe...a reci mi svega ti..kako seces wallpapere... i na koju rezoluciju...zop
[ filippat @ 21.03.2007. 23:54 ] @
ja licno nista nisam cackao za wall,jer me ova situacija uzasno inervirala sto mi ne daje sve funkcije,tacnije situacija sa brisanjem poruka....to me je bas iznerviralo.......zanima me odakle si skuinuo swiss i kako ti je sad,koju pomoc ti pruza
[ filippat @ 22.03.2007. 00:07 ] @
treba mi tvoja pomoc za skidanje swiss-a.Daj mi link i oslobodi me patnji,ako valja....hahahaha
[ bajadojaja @ 22.03.2007. 00:10 ] @
pazi realno jedini momenat kada mi je zabagovao jer mu je nedostajalo rama je kad sam pored svega natavno otvorenog jer nisam gasio iz taska pokusao da otvorim sliku s aparta od jedno 2mb..ali sa swiss ...imas opciju recimo da ti sam pogasi sve otvorene aplikacije kada zatvoris flip sto pomaze...tj..ne moras da cackas stalno po task menageru...ja sam skinuo obicnu verziju swissa jer mi ona glupava ikonica na desku nije potrebna :D...skinuo sam sa sajta...ako ti nesto znaci daj mi mail pa cu ti poslati prog...smesno je mali.... http://www.allaboutsymbian.com...ftware/9/swissmgr_uiq3_100.sis
[ bajadojaja @ 22.03.2007. 00:17 ] @
i da..zivo me zanima..sta vi ljudi mislite...da li je funkcionalnije zadrzati flip ili uciti qwerty kuckanje...da li se qwerty lako sj...bava u dzepu tj da li se brisu brzo brojevi...i da li osim sto prlja ekran ne upotreba olovcice neki seljaci je zovu i stilus :P moze da smeta ekranu..uostalom kako vi furate ...sa ili bez...flipa naravno
[ filippat @ 22.03.2007. 00:56 ] @
e ,puno ti hvala.Ja koristim i vurtuelnu tastaturu,jer mi odgovara.Ali mislim da je tastatura na njemu sasvim zadovoljavajuca i da je samo pitanje vremena kad ce se ta tastatura svuda upotrebljavati.Meni sasvim odgovara.
Sad cu probati da skinem sa datom sajta swiss,a ako ne uspem javicu ti i ako ti nije problem da mi je posaljes na mejl.ako ne uspem
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.03.2007. 06:41 ] @
Par dana pošto sam kupio P990, odmah sam mu skinuo flip i koristio samo qwerty :) Kupio sam ga dobrim delom baš zbog tastature.

Nosio sam ga po džepovima i nikad mi se nije desilo da se otključa ili da vidim da sam ispritiskao tastaturu.

A kako sam i na P910, a posle i na Qteku izgubio olovčicu, radio sam vrhom prsta, pa sam i na P990 retko posezao za njegovom olovkom :) Nema neke razlike..ergonomija i stvar navike. Lakše mi je bilo da na brzinu pružim prst do ekrana, nego da vadim olovku i posle sekund je opet vraćam :)
[ bajadojaja @ 22.03.2007. 12:33 ] @
olovka je tu da se izgubi...skini swiss a ako ne mozes poslacu ti nije frka e sad
prvo rezolucija wallpapera ako to ikoga zanima je ako je zatvoren flip 240x209 a kad je otvoren 240x301 :D malo nepotrebnog znanja...
i zanima me kako da podesim swiss da mi gasi programe jer ako nemam flip a stavim ga na ideale...onda mi gasi recimo mjuzu kad slusam posle jedo minut ..:D...jer pada u ideale
[ Alexsis @ 22.03.2007. 14:08 ] @
Ja sam se dvoumio izmedju n73 i p990i pa sam na kraju uzeo n73 sa 2gb memorije.

Dosuse ne znam kako je slucaj sa p990i a sto se tice sa n73 telefon je odlican za svoju cenu!

Veliki plus n73-a je veliki broj dostupnih programa i igrica sto nije slucaj sa p990i!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.03.2007. 15:23 ] @
Kažeš Swissu da neke aplikacije ne dira. Ima negde neka lista za izuzetke.

A N73 i P990 nisu ista klasa telefona. Na P990, iako nema ne znam koliko programa (S60 3rd v9.1 nije baš toliko bogatija softverom), nisam se našao u situaciji da mi neki program treba, a da ne postoji port na UIQ3, tako da to nije neki argument, jer je stvar ukusa i potrebe. Trenutno, paleta programa je raznolika i zadovoljava veliki spektar potreba.
[ bajadojaja @ 22.03.2007. 18:26 ] @
ja sam dokupio karticu od 1 giga i super mi radi..meni vise stvarno nije potrebno..a nokija nema touch screen a ni qwerty tast .. tako da i nije za poredjenje..jedino od programa sto imam..i sto mi treba su swiss i divx player...i stavio sam handy clock...fore radi :D...mene zanima kako se snalazite sa wallpaperima ja kako god da stavim ispada mi nekako mutno sta znam...a kad stavim temu pozadina koja je original uz temu sljaka perfektno ...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.03.2007. 18:41 ] @
Možda stavljaš mnogo veći wallp, pa se zoom in-om i zoom out-om slika deformiše i muti. Probaj staviti u pravoj veličini ekrana.
[ bajadojaja @ 22.03.2007. 19:03 ] @
pa ne mogu da nadjem nigde sliku tacne rezolucije :D..ali isekao sam par komada recimo na www.zedge.no i o5 se muti....ja sam se plasio da je do ekrana ali nije ..jer slike uz teme sljakaju odlicno...mislim da je fora u programu za obradu slike u samom fonu...pre postavljanja za wall..ali me zanima da li jos neko ima takve probleme..i da li ima neki drugi nacin da se wall rokne direktno..da se zaobidje taj prog....

[Ovu poruku je menjao bajadojaja dana 22.03.2007. u 21:43 GMT+1]
[ bajadojaja @ 22.03.2007. 21:48 ] @
ee...poslednja izmena...skinuo sam flip...sve aplikacije rade :D...samo malo da se naviknem za sms..ali trebalo bi da je brze od standardne...fon izgleda sa ovim osvetljenjem tast,,,,ko na steroidima :D...full ...bas sam nesto happy sad ...a i sad ovi sto kazu da je veliki i cigla mogu da mi ga....:P...sad je vrhunac elegancije lol...jos samo da skinem neke programe koje ovde ne smeju da kace...i znam znam ilegala stidim se :P....ajd uzdravlje...


ako neko izvali kako da bidzimo wallpapere bilo bi cool,,,,:D
[ bajadojaja @ 25.03.2007. 00:46 ] @
...ljudi ovo je stvarno savrsenstvo...ok ok mozda i ima neke mane..ali...kako sacuvati ovu lepotu..kakve futrole vi koristite..i da li bi bi bilo pametno.,..nabaviti screen protector meni je ortak iz svabije savetovao nesto ovako http://shop.brando.com.hk/ultraclearscreenprotector.php ...zanima me sta mislite o ovom case-u i ali naravno bez flipa :P
http://mobile.brando.com.hk/CrystalCaseP990i.php mozda sam ja pukao ali bas mi je bedak kad pomislim da cu za mesec dva juriti kompletno kuciste ...jer ne volim izlizana stara na ovakvim masinama....
[ filippat @ 26.03.2007. 18:55 ] @
da li ja imam baxuzan telefon ili je nesto trece u pitanju..................

POstavio sam swiss menager i sad kad mi nijedna aplikacija nije u upotrebi sem 4 koje su po defaultu prisutna ali ne i otvorena,a to su main manu,activity menu,phone i connection menu koji,ponavljam nisu pokrenuti,meni je ukupno slobodno konstantno 18 % RAM memorije,ima li spasa?

Kako pokrenem dva programa odjednom tako nece da mi deletuje poruke u grupnoj varijanti,ima li resenja i ima li neko ko ima uvid u slobodnu RAM memoriju


POMOCCCCCCCCCCCCCCCCCCCC
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.03.2007. 20:32 ] @
Vidi, čim u SM-u vidiš neke ikonice/imena programa/šta god, to znači da su ti programi pokrenuti :) Ta 4 navedena su neophodna za normalan rad telefona, tako da je normalno da ih vidiš u SM-u.

Drugo, P990 je poznat po kuburenju sa memorijom. Neki su govorili da su najnovije verzije softvera (moj ih tel nije dočekao) mogle osloboditi čak i do 17-18MB RAM-a (koliko je tih 18% u MB?), a meni je na starijoj verziji softvera bilo slobodno max 15MB.

Ovo za multiple delete je zaista čudno :)
Probao sa nekim od formata da rešiš problem? Ili sware update?
[ filippat @ 27.03.2007. 01:01 ] @
____________________________________________________________________________________
Bored stiff? Loosen up...
Download and play hundreds of games for free on Yahoo! Games.
http://games.yahoo.com/games/front
[ bajadojaja @ 27.03.2007. 23:35 ] @
ljudi ja ne kapiram...u cemu je munja sa ram memorijom nijednom mi nije zabagovao a radna mu je oko 4 procenta ako sredim swissom max oslobodim 12.3 mb ili nekih 19 %...ali uprokos tome nemam neke frke s bagovima resetovanjem itd....dunno
[ slavke1976 @ 01.04.2007. 21:13 ] @
Izgleda da su poceli problemi.
Na karticu od 1GB sam ubacio muziku, nekih 150 pesama od 500 koliko imam na kompu. Ok, sve je radilo lepo u media playeru, no medjutim ja kupim karticu od 4GB i stavim svu muziku na nju, znaci svih 500 pesama. Sad media player ne pusti ni jednu, vidi se naziv pesme , i izvodjac, ali nema timer pesme. I kad stisnem za play niste sa ne desava. Medjutim iz file menagera sve radi ok. Instalirao sam neki mp3player i isto radi sve ok, ali kad god hocu da slusam pesme preko vec originalnog media playera, nece. Cak ponekad i sam player ostaje ukljucen i kad izadjem iz aplikacije, pa moram resetovat telefon.
Dali neko zna sta moze biti problem? Bas me nervira.
Sad bih najradije bacio telefon u kontejner.
[ Baluban_S @ 07.04.2007. 20:14 ] @
Primetio sam da si vise puta rekao da ti je bitno da telefon moze da se koristi jednim rukom da bi mogao da telefoniras u kolima. Ja imam P910 i u kolima koristim Pioneer CD (DEH-55BT) sa BlueTooth. To ti je pravo resenje. Automatski se uspostavi veza i na kraju prekine a telefon moze biti i u jakni na zadnjem sedistu. Mikrofon je okacen u levom uglu kola ili za ogledalo. Uostalom uskoro ce samo tako i moci da se telefonira u kolima. Radio CD-a sa BlueTooth imas vec dosta modela pocev od xWave, Pioneer i slicno.
[ Gorance_KG @ 09.04.2007. 11:26 ] @
Molim vas za pomoc za resenje mozda prostog problema a to je da li postoji mogucnost da se na P990i instalise VOIP i kako.
Unapred HVALA na svakoj pomoci
[ filippat @ 14.04.2007. 22:59 ] @
Postovani,
posto sam se pomirio sa cinjenicom da je moj p990i sjajan telefon ali sa takodje gomilom bug-ova,dosad sam nasao,mada nisam hteo,7 nacina da mi u sred operacije restart-uje sistem,cekam da se pojavi novi brand new softver,ako ima iiiiiiikkkkkoooogggg da mi potvrdi tu informaciju,bio bih mu jako zahvalan
[ vivicav @ 17.04.2007. 22:28 ] @
Nisam mislio na puko telefoniranje, vec na kompletnu upotrebu telefona. Konkretno, maksimalno koristim kalendar i potsetnike pa samim tim imam cesto "uzbunjivanje" od strane telefona. Naravno, u tom momentu mi je bitno i da proverim to na sta me telefon potseca. Ako ne mogu odmah realizovati, onda je potrebno to i odloziti za sat-dva. Problem je ako se nadjem u kolima, a to je cesto, kako sve to uraditi bez upotrebe olovcice. To je bio glavni smisao mog pitanja. Za telefoniranje koristim BT slusalicu Samsung WEP 150 i prilicno sam zadovoljan.
[ KoNTAKTRoNIK @ 30.04.2007. 11:06 ] @
Zdravo svima.

Prije par dana kupio sam p990 i imam problem sa memorijom.Dakle ja maximalno dobijem 6.3 MB slobodno ili 10%.Instalirao sam i SM koji ste pominjali.Takodje ne mogu da nadjem flash plugin za P990 a ne mogu ni da otvorim neke poruke koje sam na Z1010 mogao koje su pisane npr. cirilicom.Zar sve mora da se instalira na njemu posebno???Ima li neko rjeshenje za flash plugin???
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.05.2007. 18:23 ] @
Kad si instalirao SM, jesi li ga koristio? Da li i posle toga imaš oko 10% slobodno? Da li je telefon nov ili polovan. Ako je polovan, trebalo bi da ga formatiraš, da bi mu oslobodio malo više memorije.

Ne sećam se da li sam nešto imao za Flash, ali probaj ovo.

Da, moraš sve instalirati posebno. Kao i na kompjuter. Kad instaliraš sve što želiš, napraviš backup i posle imaš spreman sistem za vratiti na telefon, kad zatreba.

Ne znam ovo za poruke drugog enkodinga. Nikad nisam dobijao cirilicne poruke. Exportuj poruke sa Z1010 i čuvaj ih na kompjuteru..to je najmudrije što ćeš čuti :)
[ KoNTAKTRoNIK @ 03.05.2007. 19:41 ] @
Kupio sam nov p990 i namuchio sam se 10 dana da mu napravim sve shto mi treba i opet se pojavi neshto shto nece da radi iz prve...mms ne mogu da shaljem.Pojavljuje se prouka :

"Access to your MMS service has been denied.Check MMS/ internet account settings"

E sad...sve je u redu u podeshavanjima shto se tiche parametara osim ako ne treba neshto josh da se selektuje.Podeshavanja sam dobio sa Se zvanichnog sajta za moju mrezhu.Zna li neko o chemu se radi?BTW MMS primanje radi bez problema.
[ KoNTAKTRoNIK @ 05.05.2007. 09:02 ] @
Ovaj telefon je stvarno prepun bug-ova.Svako malo pronalazim neshto shto mu ne radi.Za sad MMS i browser nece da otvori svaku stranicu.BTW kako mu se deinstaliraju teme???Smijem li mu promijeniti firmware?Skinuo sam program za update ali tamo pishe da postoji mogucnost da to ne radi...Je li neko od vas mijenjao firmware na p990 i kakva su iskustva?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.05.2007. 12:40 ] @
Citat:
KoNTAKTRoNIK: Ovaj telefon je stvarno prepun bug-ova.


Ma ajde :) Kad se samo setim sa koliko sam ga nestrpljenja cekao, a kako sam ga onda brzo prodao..ne ponovilo se :)

Citat:
KoNTAKTRoNIK:
Za sad MMS i browser nece da otvori svaku stranicu.


MMS-ove nikad nisam slao ni sa jednog telefona, ali ovo za browser je mozda i normalno. Ipak je to browser mobilnog telefona. Probaj Operu, samo ti toliko mogu reci.

Citat:
KoNTAKTRoNIK:
BTW kako mu se deinstaliraju teme???


Vrlo nelogicno, dok ti neko ne kaze, a onda je vrlo logicno :) Nisam ni ja provalio, pa sam trazio na netu. Sad sam i zaboravio tacno kako, ali poenta je sledeca, da izaberes neku temu (klik/tap na nju), pa da u meniju koji se dobija iz trouglica izaberes Uninstall (trebalo bio da je prozorce tamo gde radis Apply i Preview same teme) :)

Citat:
KoNTAKTRoNIK:
Smijem li mu promijeniti firmware?Skinuo sam program za update ali tamo pishe da postoji mogucnost da to ne radi...Je li neko od vas mijenjao firmware na p990 i kakva su iskustva?


Naravno da smes menjati firmware. Cak je i pozeljno, posto vise bugova telefon ne moze da ima :) U kom smislu da postoji mogucnost da to ne radi? Da nije mozda da postoji mogucnost da nema novijeg softvera? Ja sam menjao i sve je bilo ok, dobio sam malo vise slobodnog RAM-a sa novim softverom, ali nikakve drasticne promene i poboljsanja nisam primetio.
[ KoNTAKTRoNIK @ 05.05.2007. 22:49 ] @
Promijenio sam mu firmware i nisam napravio neki pomak.I dalje MMS nece da se poshalje.Kao greshku prijavljuje poruku koju sam napisao u nekom od postova.Shto se tiche slanja mms-a, ni ja ih ne shaljem ali zhelim da sve radiiii!Browser ne otvara neke wap stranice.I ja sam jedva chekao da kupim ovaj telefon i sad...QQ.Dako naprave neki dobar software koji ce biti totalno ispravan.Uopshte mi nije jasno kako su mogli da puste telefon ovako u prodaju a najavili ga godinu dana prije nego se pojavio na trzhishtu.Bruka!Nije valjda da su mislili da su smart phone korisnici pojmashi koji nece chachkati sve zhivo na njemu?

BTW ... htio sam da skinem operu ali pishe da je za sve uiq 3 telefone opera vec instalirana samo shto je ja ne mogu naci.Nisi valjda mislio na operu mini???
[ PetarBEOGRAD @ 09.05.2007. 22:21 ] @
Ovaj telefon je odlican ali mi je neophodan update softvera cim se uzme!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 09.05.2007. 22:39 ] @
Mu je neophodan ili "mi je neophodan"?

Kako god, neophodan bi mu bio update iz 2009. godine, koliko je bagovit :)
[ KoNTAKTRoNIK @ 10.05.2007. 08:36 ] @
e strashno...ne pomazhe mu update puno!dako naprave za po godine josh kakav software a ako ne onda imaju shanse da se poprave sa modelom p1.josh to bih kupio a ako ni on ne bude valjao onda SE goodbye.
[ KoNTAKTRoNIK @ 13.05.2007. 21:21 ] @
zna li mozda neko kako se edituju precice za aplikacije koje stoje u standby kad su vrata otvorena???
[ bolens @ 27.05.2007. 09:03 ] @
Planiram da nabavim P990 ili P910... Postoji li neki Symbian softver za njih koji bi mi pri dolasku SMS-a signalizirao svakih 5 minuta da poruka nije pročitana? Znači da radi kao pejdžer - stigne poruka i on svakih nekoliko minuta pisne bip-bip dok mu ne kažem da je pročitano. Ovo bi mi puno značilo jer poruke obično ne vidim i ne čujem pošto telefon često nije uz mene. Ovako bi sve bilo mnogo lakše. Prosto je neverovatno da nijedan proizvođač mobilnog to nije ugradio kao standard.

Hvala na odgovoru i pozdrav,
Bole
[ SBSL @ 28.05.2007. 11:48 ] @
299€ hmmm...
[ KoNTAKTRoNIK @ 01.06.2007. 23:03 ] @
Ni u ludilu nemoj da kupis p990 jer je ocajan.Nista ne valja.Ja sam kupio nov prije par mjeseci i nema sto nisam probao.I novi software i sve zivo ali jednostavno taj software ima toliko bugova da je to sramota.Pa da je moja baba pisala program bolje bi ga uradila.
[ GOD_DAMN_IT @ 20.06.2007. 07:43 ] @
Mozes uglavnom sve da uradis jednom rukom .. i cak i sa najstarijim softwareom je mnogo mnogo brzi od Nokia s60.

Sa zadnjom verzijom softwarea su sredili sve bugove i ubrzali telefon maximalno.
Ja sam se smorio kada sam ga uzeo zbog bugova ali sada kada sam ga updateovao ne planiram da ga zamenim uopste.
[ GOD_DAMN_IT @ 20.06.2007. 07:47 ] @
Opcija descending ne postoji .. postoji ascending i kod mene se ne desava da zvuk opada tako da je verovatno do dekodiranja ..
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.06.2007. 17:39 ] @
Ovo što si rekao za brzinu je vrrlo relativno i krajnje subjektivno.

Imao sam P990, prodao ga posle mesec dana, zao mi je što me je P serije, čiji sam bio zagriženi korisnik, tako razočarala. Sad po netu čitam da su popravili brzinu P990 novim softverom, mada, posle boja, kopljem u trnje. Malo su zakasnili.

Trenutno koristim Nokiju E61 i zadovoljan sam. Npr. meni ona trenutno nudi više nego što mi je nudio P990 (verovatno više nego što bi mi i sad mogao ponuditi).

Npr. u to vreme je kartica za njega bila mnogo skuplja od ove za Nokiju (miniSD), pa se jednostavno nije isplatilo kupovati 2GB, a 1GB mi je malo.
P990 mi nije nudio dobar GPS softver. Kakva je sada situacija, ne znam, možda se pojavilo svašta u međuvremenu :)

Zavisi od potreba ljudi.

Ono za brzinu ne stoji. Meni je recimo E61 brža u svakom pogledu, a procesorske brzine su im slične. UIQ3 je verovatno zahtevniji. Dodaj na to onovremenu sporost P990... :)
E da..navigacija kroz UIQ3 je osakaćena ukidanjem 5-way jog točkića. Danas moraš prebacivati palac na ekran i pritiskati back dugme, dok na UIQ2 se to sve lepo odradi na točkiću.
UIQ3 takođe nema ugrađen Task Manager, što je besmislica. To je stvar na koju se navikneš vremenom, ali je fakat hendikep. Podvlačim, stvar ukusa.
[ GOD_DAMN_IT @ 21.06.2007. 03:09 ] @
Nema ugradjen task manager ??

Wtf je onda ona ikonica skroz dole desno ucosku na koju kada pritisnes otvori se aplikacija koja se zove .. gues how .. Task Manager.
Naravno E61i je vrlo dobar telefon. Nisam ga probao ali svi ga hvale .

A ono sto sam rekao za s60 se odnosilo na N seriju.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 21.06.2007. 14:53 ] @
Joj da..uveli su tast manager u UIQ3..my bad.

Ipak, svima je pod muß instalacija Swiss Managera :)
[ sasa_1 @ 05.07.2007. 18:59 ] @
Evo i ja se konacno registrova jeb......
uh da pitam VAS
-Procitao sam sve vase pohvale i kritike na osnovu P990i ja posto se trovmim oko P990i-N77-6110 Navigator nekako vise volim P990i ali nekako jos nisam odlucio...
Pre svega mislim da SE veoma dovro osmisljen i ima dobru hardversku osnovu a zbog prerane najave istog (zbog zurbe)
programski nije lepo ispraceno pa pokusano sa novim apdejtovima itd pa me zanima jel su popravili te silne bagove i uradili nesto povodam BRZINE (imam 6260 koja je sPPPPPooooRRRRaaaa) pitao bih vlasnike istog dali da ga kupim ili da se drzim N serije ili navigatora molim vas pomozite mi u trilemi i jos nesto jel moze neko da mi da sve adrese vezane za Update softvera i korisnih aplikacija beb kojih SE ne moze da se koristi normalno.
[ bojansilni @ 09.07.2007. 00:27 ] @
Ja se eto isto troumim.Doduse izmedju N73,P990i i Qtek S200.
E sad N73-mali ekran,nema touchscreen,nema WiFi,nema qwerty,itd...znaci otpada.
P990i-sve je super,samo mi njegove performanse idu na zivce.(doduse najavili su novi fw za avgust).
Qtek S200-isti djavo kao P990i,samo polovan,sa mozda losijom kamerom,bez qwerty istina stabilniji...E sad,koliko ima softvera za WM05,ne znam.
Sta sad covek da cini?...da ceka novi fw i vidi reakcije...tesko,kad se sad zlopatim na stupidfon-u .
Kako shljakaju M600i i W950i?Jel i oni imaju problema kao P990i ili je sve ok?
[ sloper @ 20.07.2007. 09:27 ] @
ako kupiš Qtek S200, javi se da ti dam programe za WM5

Što se tiče SonyEricssona P Series, ja sam P900 koristio godinu ipo dana, pa posle toga P910 šest meseci i sada P990. Trenutno uz P990 koristim i Asus P525, CPU 416 MHz, Pocket PC i da mi neko pokloni telefone tipa N73, N80, K800 itd, itd, nebi ih koristio već bi ih odmah prodao. I da još dodam, u vezi ove nove Nokije N95, mislim da je dizajn i kvalitet kućišta smešan. Pre neki dan su mi doneli taj telefon u servisu da ubacim navigaciju.Kad sam ga uzeo u ruke, mislio sam da držim plasticni telefon koji svira, nalik na one koji se mogu kupiti na lokalnoj pijaci od Rumuna i Rusa. Za respekt je jedino kamera od 5.0 Mpix, i navigacija a ovo ostalo, "niti smrdi niti miriše"

sve ovo gore je možda subjektivno, i neka mi oproste Nokija fanovi

i za kraj, yebeš telefon, koji nema olovku :)

Pozdrav
sloper
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.07.2007. 14:03 ] @
I ja se slažem sa ovim za kvalitet izrade N95. Uzeh je prekjuče u ruke, i ispustih je brže nego je uzeh :) A još sam se nosio mišlju da E61 manjam za nju :)
[ obradorriuss @ 21.07.2007. 10:53 ] @
Da li neko zna gde moze da se kupi olovka za P990i jer sam ja svoju izgubio :-( Ukoliko je neko od Vas prodaje koji niste zadovoljni telefonom ili znate gde ima da se uzme molim Vas da ostavite ovde poruku. Hvala
[ jocacar66 @ 02.08.2007. 15:51 ] @
Drugari, ja sam relativno novi korisnik P990i i desilo mi se to da nijedno dugme sa strane (internet, camera, medija plejer, otveranje poklopca kamere, pa cak i dugme za uklj. isklj.telefona) ne rade. Jednostavno nista eksterno ne moze da se pokrene. Sve radi ukoliko se otvara softverski ali ovako sa strane ne moze. Molim nekoga da mi pomogne u resavanju ovog problema.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.08.2007. 18:21 ] @
Jesi resetovao telefon? Jesi probao da formatiraš memoriju telefona?
[ jocacar66 @ 04.08.2007. 21:44 ] @
Resio problem, hvala!
[ Marcony @ 04.08.2007. 21:51 ] @
Joco care, kada resis problem, podelis resenje sa nama ostalima, da znamo za ubuduce u cemu je bila fora.

Pozdrav!
[ MirosIav @ 11.08.2007. 22:24 ] @
Evo vam mojih utisaka posle nedelju dana koriscenja Sony Ericsson-a P990, mozda nekom pomogne :). Sve sto pisem se odnosi na najnoviji sofver, od 1.8.2007. i rad bez poklopca ( zbog qwert tastature sam ga i kupio ).

Pre svega, nisam imao nikakvih problema sa stabilnoscu, restartima, kocenjem ili prepunom memorijom. Sa tweak peaks-om se rad ubrza na podnosljivo, solidno za pametni telefon.

Najgora stvar, koja se ne moze popraviiti, je vrlo mala mogucnost podesavanja ikonica i dugmica. Nemoguce je promeniti bilo koju od cetiri ikone na pocetnom ekranu, nemoguce je premestati precice u glavnom meniju iz foldera u folder. Stvar sa pocetnim ekranom malo izvlaci Activity meni u kojem se precice mogu menjati. Od dugmica sa strane, samo se internet dugme moze podesiti da radi nesto drugo, ali to su samo par unapred odredjenih funkcija, a ne startovanje bilo kojeg programa ili fajla. Srecom, jedna od tih funkcija je i vrlo potrebni Task manager. Sve to znaci da je potrebno dosta pritiskanja dugmica i ekrana da bi se doslo do nekog programa. Velika mana je i to sto vecina programa nema exit funkciju, vec ostaje u memoriji kada se pritisne back dugme. Kada se ne koristi poklopac, ekran je osetljiv na dodir i nije moguce sve obaviti tastaturom, tako da je cesto potrebno pritisnuti OK, Done, Cancel isl. na ekranu. A ekran se lako izgrebe, po meni je to stvar na koju treba obratiti paznju kada se kupuje polovni P990. Ja sam svoj zastitio folijom. S druge strane, tastatura je neupotrebljiva kod pregleda dugih lista ( npr. kod biranja lokacije ), vec se mora besomucno skrolovati.

Telefonom se moze raditi sa jednom rukom, ali je sa dve brze.

Programi koji se dobijaju uz telefon su poprilicno losi sem mozda Quickoffice-a.

Media player je djubre - ne moze da pusta muziku sortiranu po direktorijumima, vec samo po albumima, izvodjacima ili nazivima. Znaci, ako imate stotinak pesama na kartici, zaboravite na normalno slusanje kompilacija. Plejer skenira sadrzaj kartice pre nego sto pusti pesme, sto traje poprilicno dugo ako ih imate dosta. Bolje je slusati muziku preko LCG Jukebox-a ili Alon Audio Recorder-a. Radio je osrednjeg kvaliteta, slican kao kod onih jeftinih Nokia. RDS vise ne radi nego sto radi. Najveci problem kod slusanja muzike preko P990 ( i radio i mp3 ) je slaba jacina zvuka, koja je na granici normalnog. Stariji mp3-jevi treba da se pojacaju da bi se mogli cuti na ulici.

File manager je takodje ocajan, moze da vidi samo media direktorijum na unutrasnjoj memoriji. Za rad sa fajlovima meni je najbolji X-Plore ( veoma je brz, ima unutrasnji viewer teksta, html i doc fajlova, moze da otvara zip i rar, ... ), a Swiss Manager pored rada sa fajlovima moze posluziti i umesto Task Manager-a.
Homepage se u Operi ne moze menjati ( to je prvi bookmark, ali se ne moze obrisati ).

Kamera je solidna, po danu na nivou starijih digitalnih foto aparata.

Baterija traje jedan do tri dana, sve u zavisnosti koliko se aktivno koristi telefon. Bilo bi dobro puniti je svako vece.

Telefon se ne moze koristiti bez SIM kartice, iako ima flight mod.

Sve u svemu, jedan poprilicno glup smartphone, sa mnogo funkcija koje su lose odradjene. Za preporuku samo onima kojima sve to treba u jednom uredjaju. Kome nije potreban radio i ekran osetljiv na dodir neka uzme Samsung i600.

Toliko, pitajte ako vas jos nesto interesuje, a ako neko zna programe koji resavaju neki od mojih gore pomenutih problema, neka vice :).
[ pri3rak @ 11.08.2007. 23:32 ] @
Posto planiram ove nedelje da pazarim ovaj tel, zanima me koliko su tacne tvrdnje sa http://uiq3.sourceforge.net/wiki/index.php/Phones/P990i
Meni je potrebno svasta sa P990i, posebno WiFi, touchscreen, trebaju mi i (obe) kamere, tako da M600i i sl. otpadaju, a opet nekako nisam bas voljan da se otvorim za P1.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.08.2007. 10:53 ] @
Neke od onih stvari nisu bugovi, već features :) Npr. ni jednom UIQ-u ne radi alarm kad te se telefon isključi :)

Ne sećam se npr. da li mi je svetlo stalno radilo kad je telefon stavljen na punjač. Mislim da nije. Tamo pored piše za koju verziju softvera je problem.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.08.2007. 11:04 ] @
Citat:
MirosIav:Telefon se ne moze koristiti bez SIM kartice, iako ima flight mod.


Ni jednom smartphonu se kartica ne mora vaditi da bi bio offline ili u flight modu. Na UIQ ure]ajima je dovoljno tapnuti na ikonicu jačine signala i izabrati offline :)
[ MirosIav @ 14.08.2007. 14:51 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Ni jednom smartphonu se kartica ne mora vaditi da bi bio offline ili u flight modu. Na UIQ ure]ajima je dovoljno tapnuti na ikonicu jačine signala i izabrati offline :)


Nije meni problem prebaciti ga u flight mod i lepo je sto to moze bez restarta, ali mi je problem koristiti ga bez SIM kartice. Npr. Palm Treo 600 koji sam imao do sada radi bez kartice isto kao i sa njom, ako se ne racuna telefonski deo :). Cak se kartica moze vaditi dok radi telefon. I Siemens SL45 sam uspeo da podesim da radi bez kartice, ali P990 ne ... To ti je napredak koji su telefoni napravili od 2001.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.08.2007. 15:53 ] @
Sad te ne razumem..da li ti treba telefon u offline modu kojem bi mogao da izvadiš SIM karticu bez gašenja telefona ili nešto drugo?

Ako je ono prvo, ne vidim koja je poenta vađenja kartice, ako telefon u offline režimu radi isto kao i bez kartice unutra.
[ MirosIav @ 15.08.2007. 15:03 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Sad te ne razumem..da li ti treba telefon u offline modu kojem bi mogao da izvadiš SIM karticu bez gašenja telefona ili nešto drugo?

Ako je ono prvo, ne vidim koja je poenta vađenja kartice, ako telefon u offline režimu radi isto kao i bez kartice unutra.


Bilo bi lepo da moze da radi kada nema ubacenu karticu. Znaci, stavim karticu u neki drugi, a u ovom mogu da koristim podsetnike, kalendar, mp3, kameru isl. A ono vadjenje kartice bez gasenja telefona mi nije toliko bitno ( a na P990 je i fizicki nemoguce ).
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.08.2007. 16:50 ] @
Da, sad razumem.
Zakleo bih se da rade kao PDA i bez kartice :) Moguće da su se stariji UIQ modeli mogli koristiti bez kartice..ili sad i to umišljam :)
Šteta, u svakom slučaju.
[ Miroslav Jeftić @ 15.08.2007. 18:10 ] @
Uvek se može kupiti neka bezveze kartica za 100 ili 200 dinara koju ćeš staviti kad ovu prvu izvadiš samo da bi radilo i sve super. Nije neko cimanje.
[ dragoljub_le @ 25.08.2007. 16:02 ] @
Pitanje za -V-O-Y-A-G-E-R-

Imam mogucnost da kupim malte ne nov SE P990 u originalnom pakovanju i svom pratecom opremom. Cana je 200. A taman sam se udlucio za E61.
Posto si imao oba, a evo izasle i zakrpe za p990 (citao si komentare), sta predlazes.
Jesi li zahteve koje si imao od p990 a ocigledno u ono vreme nisu bili ispunjeni, ostvario sa E61?
Ili mozda jos bolje pitanje, bi li se vratio na P990 sad kad su ga "sredili"?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.08.2007. 16:36 ] @
P serija je uvek bila moj favorit kad su mobilni telefoni u pitanju, ali, eto, taj P990 je zasrao, da izviniš na izrazu, celu stvar.

Nisam od prodaje telefona imao priliku opet da radim na njemu, tako da ne znam koliko je bolji odziv telefona, ali ono što mi je podjednako smetalo, a što se ne može ispraviti je sam hardver i neka "nova" idejna rešenja. Pre sam mogao da sve obavljam jednom rukom (P910) koristeći točkić, koji je radio u 5 smerova, a sad na P990 radi samo u 3, tako da kad tad moraš da koristiš obe ruke. Nekome to ne smeta, ali je za mene to veliki pomak unazad.

Što se tiče programa za P990, imao sam problema sa IM+-om, kod koga nikako nisam mogao da nađem verziju koja će da radi, ako razumeš na šta mislim ;)
Takođe, nije postojao SmartComGPS (za TomTom nisam siguran) koji korisim za GPS navigaciju.

E sad, odvikao sam se na P seriji od nekih svakodnevnih stvari koje su na drugim telefonima sveprisutne, poput profila.

P990 sam planirao da koristim i kao MP3 player, što je ostalo samo na ideji..ne sećam se zbog čega..možda je memorija bila skupa, slušalice nekvalitetne (one što dolaze uz P990 su đubre)..

Sad na E61 koristim adapter za 3.5mm i na njega kačim SE Walkman bubice i sve radi savršeno.

Nedostaje mi ponekad touch screen, ali koliko mi nedostaje govori i sama činjenica da nikad nisam ni pomislio da kupim P1 :)
Malo sam razmišljao o W950, zbog memorije i dobrog playera, ali je to opet UIQ3, koji mi se ne sviđa, malo o N95, koja je kvaliteta izrade kao i slušalice za P990 i to je uglavnom to.

E61 imam od marta. Pre toga sam toliko dugo imao samo P910 (oko godinu i po), a sve ovo drugo, od kako sam u prilici da menjam telefon kad mi se ne svidi, je trajalo po mesec dana, nekad ni toliko :)

Ja se na P990 ne bih vraćao, ali tebi možda bude odgovarao.
[ dragoljub_le @ 26.08.2007. 21:28 ] @
Još jedno pitanje pre nego se odlučim. Ovo mi verovatno neće trebati, al bi ipak probao, ako zbog ničeg drugog, ono iz radoznalosti.
P990 za razliku E61 nema VOIP Client. Postoji li neki operativni VOIP Client 3Rd za P990.
Znači bitno mi je korišćenje, recimo, iSkoot preko wlan-a.
Ili mi za iSkoot uopšte ne treba VOIP Client ???
[ pri3rak @ 26.08.2007. 22:12 ] @
Citat:
dragoljub_le: Još jedno pitanje pre nego se odlučim. Ovo mi verovatno neće trebati, al bi ipak probao, ako zbog ničeg drugog, ono iz radoznalosti.
P990 za razliku E61 nema VOIP Client. Postoji li neki operativni VOIP Client 3Rd za P990.
Znači bitno mi je korišćenje, recimo, iSkoot preko wlan-a.
Ili mi za iSkoot uopšte ne treba VOIP Client ???


Postoji i http://www.fring.com/ . Kolikoo je operativan ne znam, pre par dana sam kupio P990i, pa ga jos uvek upoznajem.Jedino sto me je do sada mucilo to je sto se lepo zakuca kada te neko pozove dok si na netu.

[Ovu poruku je menjao pri3rak dana 27.08.2007. u 00:03 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.08.2007. 08:32 ] @
Citat:
Ili mi za iSkoot uopšte ne treba VOIP Client ???


VoIP je protokol, a kad napišu da je neki telefon VoIP i SIP ready, znači da ne zavisiš od aplikacija poput iSkoota ili Fringa. Za upotrebu iSkoota ili Fringa ti samo treba broadband (može GPRS/EDGE/UMTS, ali je zbog cene poželjniji WiFi).

Citat:
Na disku ga nema, isao sam na support site i nisam video nista van onoga sto postoji na samom disku.Gde gresim?


Za razliku od Nokije, gde se update vrši preko istog programa preko koga radiš i sve ostalo (Nokia PC Suite), kod SE postoji zaseban program koji radi update.

http://www.sonyericsson.com/sp..._1&pid=10336&fid=21839
[ pri3rak @ 27.08.2007. 11:25 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Za razliku od Nokije, gde se update vrši preko istog programa preko koga radiš i sve ostalo (Nokia PC Suite), kod SE postoji zaseban program koji radi update.

http://www.sonyericsson.com/sp..._1&pid=10336&fid=21839


Hvala na odgovoru! Taman kada sam malo vise procackao, obrisao sam ovaj deo posta, tako da se izvinjavam na tome.Ovaj support site je bas bzv.Onaj PC Suite kaze gledaj na www.sonyericsson.com/support a tamo link ka ovome nije bas lako naci, pogotovu kada se i ode na updateservice ovaj program se nadje nakon sto se klikne na "more phones" mislim, ubilo se od logike
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.08.2007. 11:53 ] @
Nema veze, to je često problem kad sajt ima podsajtove :)
[ MirosIav @ 28.08.2007. 18:41 ] @
Citat:
dragoljub_le:
Imam mogucnost da kupim malte ne nov SE P990 u originalnom pakovanju i svom pratecom opremom. Cana je 200. A taman sam se udlucio za E61.
Posto si imao oba, a evo izasle i zakrpe za p990 (citao si komentare), sta predlazes.
Jesi li zahteve koje si imao od p990 a ocigledno u ono vreme nisu bili ispunjeni, ostvario sa E61?
Ili mozda jos bolje pitanje, bi li se vratio na P990 sad kad su ga "sredili"?


A sta ti je najvise potrebno na telefonu ?
Stvar koja moze da odbije od Symbian-a je i malo programam, koji se usput i sporo razvijaju. Da li si razmisljao o Samsungu i600 (Windows)?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 28.08.2007. 19:15 ] @
Ne znam koliko si to ti zahtevan korisnik..ili gde tražiš programe, ali ja, recimo, za E61 koju pokreće noviji Symbian imam sve potrebne programe (chat, surf, rečnike, GPS, Office, audio i video playere, bekap..) :)

Čoveku je ovo prvi smartphone, tako da verovatno neće ni biti zahtevan po pitanju programa.
[ dragoljub_le @ 29.08.2007. 22:05 ] @
Danas sam kupio SE P990. Nek ide život.
Od silnih obaveza nisam stigo ni karticu da stavim u njega i probam ga.
Prelistaću ovih dana temu na tenane pa da ga pustim u funkciju.
U svakom slučaju hvala na komentarima, značajno su mi pomogli.
[ Nemanjich @ 30.08.2007. 11:12 ] @
jel moze neko da mi kaze koliko drzi baterija uz normalno koriscenje, i koliko moze da izdrzi ako se sve vreme slusa mp3? Jer nameravam da kupim ovaj telefon,ali nisam siguran zbog baterije,unapred hvala
[ pri3rak @ 30.08.2007. 14:13 ] @
Citat:
Nemanjich: jel moze neko da mi kaze koliko drzi baterija uz normalno koriscenje, i koliko moze da izdrzi ako se sve vreme slusa mp3? Jer nameravam da kupim ovaj telefon,ali nisam siguran zbog baterije,unapred hvala


Zavisi sta podrazumevas pod normalnim koriscenjem telefona, jer ovo za pocetak nije obican telefon, pa se kao takav i ne koristi,tj. moze ali nema tu neke logike.Znaci ono tipa posaljem toliko sms-ova, pricam toliko minuta ovde ne pali, jer ko je svestan onoga sto kupuje, zna da sa ovime moze bas svasta, izmedju ostalog i slusanja mp3, ali i sto sta drugo, sto zahteva da ekran koji je pozamasan radi, i samim time vuce dosta struje, opet ako se nakacis na wireless, to isto tako trosi, i sl.Meni sa nekakvom mojojm upotrebom telefona, pored uobicajenih poruka i poziva, sa ganjanjem putty-ja, gmail-a, documents to go-a, pdf readera,operom,chess-om,..... zezanja i experimentisanja sa samim fonom izdrzi recimo jedan dan max, cak i manje, mada kad ga malo kuliram i zadovoljim se uobicajenim nacinom koriscenja telefona sa umerenom upotrebom gmail-a moze da nagura cak nepuna dva dana.Naravno uskoro mi u kucu ulece wireless router i nadam se adsl ako se smilostive da mi nakace aparat, onda ce verovatno trajati i manje..Elem ako ti je fon treba pored uobicajenog komuniciranja i za mp3, onda bolje kupi nesto sto je em jeftinije, em manje zeza od ovoga, meni je bas (skoro)sve na njemu trebalo, a nisam bio spreman da izdvojim sumu za P1.Inace mislim da baterija ovde nije preterani problem, jeste da bi bilo lepse da je veceg kpaciteta, to stoji, na jednom LG-u koji sam pre posedovao, baterija je imala barem 200mA/h vise (zato mi je trajala cak i po 7 dana ), a tel je bio manji potrosac, vec je ovde problem sto je ona ekrancicna bas veliki current consumer i sl. pa ako su ti pored mp3 potrebne i neke aplikacije koje zahtevaju da ekran stalno radi, onda nemoj se zaliti sto ce ti fon brzo spaliti bateriju, i bilo koji drugi sa tim karakteristikama bi.A koliko max izdrzi sa stalnim slusanjem mp3, ne znam, samo iskreno zvuk mu nije nesto impresivan, pogotovu sa slusalicama koje dolaze, o speakeru i da ne govorim...

E sad i ja imam pitanje za druge, da li mozda imate problema sa slabim signalom, meni cesto, ali bas cesto padne na 2 crte, a pogotovu kada se nakaci na 3G, tada obavezno rokne, mislimtamo gde me ni ex motorola v980, koja je bila sve samo ne pouzdan fon (barem ovaj moj), nije zezala sa signalom, ovaj mi riba jetru.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 30.08.2007. 16:59 ] @
E to..sad kad spomenuste mp3, setih se zbog čega ja na kraju nisam uspeo da koristim P990 kao mp3 player! :)

Audio izlaz mu je slabe snage, tako da je praktično neupotrebljiv kao mp3 player, čak i sa Walkmanovim in-ear slušalicama ;)
[ MirosIav @ 30.08.2007. 19:12 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Ne znam koliko si to ti zahtevan korisnik..ili gde tražiš programe, ali ja, recimo, za E61 koju pokreće noviji Symbian imam sve potrebne programe (chat, surf, rečnike, GPS, Office, audio i video playere, bekap..) :)

Čoveku je ovo prvi smartphone, tako da verovatno neće ni biti zahtevan po pitanju programa.


Koristim vecinu stvari koje ima P990, pokusavam da zamenim digitalni foto aparat, mp3 plejer i donekle laptop njime. Nemam Wifi sa kojim bih se igrao, ali bice valjda jednom ...
Sto se programa tice, npr. kada sam ih trazio za Palm koji sam pre njega imao, za sat vremena sam nasao tri file manager-a, dva pregledaca slika i odlican mp3 player. Dalje nisam morao da trazim, jer su svi programi bili stabilni i prepuni mogucnosti. Na ovom UIQ3 Symbian-u ( a slicna je situacija i na S60 Nokie koju sam ranije imao ) postoje samo dva alternativna file manager-a, od kojih ( srecom ) X-Plore meni odgovara ( mada npr. ne moze da redja fajlove po datumu od najnovijeg ?! ), nijedan od dva alternativna mp3 plejera ne radi kako valja, dok pregledac slika nisam ni trazio ... Koji god sam dodatni program trazio ( bilo ih je jos ), bio je ili nedoradjen ili nestabilan ili i jedno i drugo, a ima ih malo. Ne znam za igrice, nemam vremena za njih.

Kad pomenu recnike, postoji li Englesko - Srpski za Symbian?
[ MirosIav @ 30.08.2007. 19:32 ] @
Baterija mu traje dan i po sa dva-tri sata slusanja mp3-ja dnevno i dosta igranja sa programima. Ako docekate vece sa manje od 50% baterije, obavezno ga punite.
Audio izlaz jeste slab, ali se mp3-jevi mogu pojacati, pa se mogu normalno cuti. Inace, to nije hardverski defekt, vec je softverski onemogucen jaci zvuk zbog propisa evropske unije o jacini zvuka iz uredjaja sa slusalicama. Neki softveri ( uglavnom brendirani ili neevropski ) daju mnogo jaci zvuk na izlazu.
Ja nemam problema sa jacinom GSM signala, mada mi retko kada uhvati 3G, dok devojcin W850 skoro stalno ima 3G na istoj 064 mrezi.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 30.08.2007. 20:22 ] @
Citat:
MirosIav: Koristim vecinu stvari koje ima P990, pokusavam da zamenim digitalni foto aparat, mp3 plejer i donekle laptop njime. Nemam Wifi sa kojim bih se igrao, ali bice valjda jednom ...
Sto se programa tice, npr. kada sam ih trazio za Palm koji sam pre njega imao, za sat vremena sam nasao tri file manager-a, dva pregledaca slika i odlican mp3 player. Dalje nisam morao da trazim, jer su svi programi bili stabilni i prepuni mogucnosti. Na ovom UIQ3 Symbian-u ( a slicna je situacija i na S60 Nokie koju sam ranije imao ) postoje samo dva alternativna file manager-a, od kojih ( srecom ) X-Plore meni odgovara ( mada npr. ne moze da redja fajlove po datumu od najnovijeg ?! ), nijedan od dva alternativna mp3 plejera ne radi kako valja, dok pregledac slika nisam ni trazio ... Koji god sam dodatni program trazio ( bilo ih je jos ), bio je ili nedoradjen ili nestabilan ili i jedno i drugo, a ima ih malo. Ne znam za igrice, nemam vremena za njih.

Kad pomenu recnike, postoji li Englesko - Srpski za Symbian?


Eh, porediš dve potpuno različite platforme, od kojih jedna postoji gazilion godina, a druga je relativno nova. Ali i tada, ova novija je popularnija, jer ona stara sporo implementira nove tehnologije. E onda im džaba to što imaju 10 file explorera, kada je i jedan ali vredan sasvim dovoljan :)
A ne znam da li pričamo o UIQ2, UIQ3, S60 ili S603rd. Za 1. i 3. ima sasvim dovoljno raznovrsnih programa. Za 4. takođe. Imam E61 i našao sam sve programe koje sam imao i na UIQ2, UIQ3, WM i S60, a a koje smatram preko potrebnim. Opcija poput hronološkog sortiranja fajlova mi recimo nikad nije trebala, pa da ju je i imao neki explorer, ne bih znao :)
Trenutno koristim sam X-plore za pregledanje fotki, pa kad sam video kako lepo (doduše, malo sporo) radi, nisam dalje tražio. Ovde mi je važnija integracija sa X-ploreom nego performanse.

MP3 player mi je od LLG-a..JukeBox, i radi isto bez greške. Čak sam našao i načina da zaobiđem ograničenje jačine zvuka. Upali se default player u pozadini, utiša do kraja i ostavi da "svira", a zbog toga se Jukebox čuje glasnije. Nisam to znao kad sam imao P990, tako da možete da probate isto.

I ja sam bateriju punio dnevno i to je otprilike neki standard kod svih smart telefona.

A srpski rečnik za sve platforme (i ne samo srpski) je SlovoEd, a od Eng-Eng tu je MSDict.
[ MirosIav @ 31.08.2007. 15:19 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Eh, porediš dve potpuno različite platforme, od kojih jedna postoji gazilion godina, a druga je relativno nova. Ali i tada, ova novija je popularnija, jer ona stara sporo implementira nove tehnologije.


Ta sporost je upravo i razlog zbog koje sam otisao sa Palma.

Citat:
E onda im džaba to što imaju 10 file explorera, kada je i jedan ali vredan sasvim dovoljan :)


Lepo je imati izbor. Kod Palma sam cak naisao na jedan koji ima dva polja sa fajlovima, kao Total Commander. Sreca je nasa da taj je taj X-Plore napravljen skoro kako valja.

Citat:
A ne znam da li pričamo o UIQ2, UIQ3, S60 ili S603rd. Za 1. i 3. ima sasvim dovoljno raznovrsnih programa. Za 4. takođe. Imam E61 i našao sam sve programe koje sam imao i na UIQ2, UIQ3, WM i S60, a a koje smatram preko potrebnim.


Mislio sam pre svega na UIQ3 poredeci ga sa S603rd koji ima E61 koji je covek trazio i WM koji ima Samsung i600.

Citat:
MP3 player mi je od LLG-a..JukeBox, i radi isto bez greške. Čak sam našao i načina da zaobiđem ograničenje jačine zvuka. Upali se default player u pozadini, utiša do kraja i ostavi da "svira", a zbog toga se Jukebox čuje glasnije. Nisam to znao kad sam imao P990, tako da možete da probate isto.


Meni LCG Jukebox ne radi, samo krcka, no nisam probao da ga pustim u isto vreme kad i standardni Media Player. Jos jedno resenje je nabavka stereo bluetooth slusalica, koje imaju sopstveno pojacalo, pa je zvuk normalne jacine.

Citat:
I ja sam bateriju punio dnevno i to je otprilike neki standard kod svih smart telefona.


... sem kod Palma, kod kojeg traje dva-tri dana sa maltretiranjem slusanjem muzike i citanjem tekstova, a bez toga i po nedelju dana. Inace, od kada sam pre dvadesetak dana kupio P990 nisam punio ni koristio Treo 600 i baterija je i dalje na oko 70% ( iako je stalno ukljucen, ali bez SIM kartice ).
[ Nemanjich @ 31.08.2007. 15:25 ] @
HVALA TI MirosLave za informaciju ,sta mislis da li je bolje kupiti w950 ili p990 i zbog cega?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 31.08.2007. 21:05 ] @
Citat:
Nemanjich: HVALA TI MirosLave za informaciju ,sta mislis da li je bolje kupiti w950 ili p990 i zbog cega?


Ovo je sad potpuno suvišno pitanje, jer sâm znaš šta ti treba na telefonu i da li ti veličina odgovara, a znaš šta je razlika među njima..ili ako ne znaš http://www.mobilnisvet.com/compare.php?a=869&b=984&c= pa prostudiraj :)

Citat:
MirosIav: Lepo je imati izbor. Kod Palma sam cak naisao na jedan koji ima dva polja sa fajlovima, kao Total Commander. Sreca je nasa da taj je taj X-Plore napravljen skoro kako valja.

E, ima jedan explorer sa 2 polja, ali samo za S60. U to vreme kad se pojavio već nisam koristio S60,pa me nije interesovalo, ali se sećam da ga je brat koristio na N-Gage-u :)

Citat:
MirosIav: Meni LCG Jukebox ne radi, samo krcka, no nisam probao da ga pustim u isto vreme kad i standardni Media Player. Jos jedno resenje je nabavka stereo bluetooth slusalica, koje imaju sopstveno pojacalo, pa je zvuk normalne jacine.


Jesi siguran da će ti btooth slušalice rešiti problem? Sumnjam. Možeš uzeti i neke sa kablom koje na sebi imaju potenciometar, ali i dalje tih njihovih 100% jačine predstavlja 100% jačine koju ti telefon nudi.

Citat:
MirosIav: ... sem kod Palma, kod kojeg traje dva-tri dana sa maltretiranjem slusanjem muzike i citanjem tekstova, a bez toga i po nedelju dana. Inace, od kada sam pre dvadesetak dana kupio P990 nisam punio ni koristio Treo 600 i baterija je i dalje na oko 70% ( iako je stalno ukljucen, ali bez SIM kartice ).


Možda zavisi i od procesora :)
[ pri3rak @ 01.09.2007. 03:09 ] @
Citat:
Nemanjich: HVALA TI MirosLave za informaciju ,sta mislis da li je bolje kupiti w950 ili p990 i zbog cega?


Ajd mozdas i jeste suvisno pitanje, al da pokusam da odgovorim.U principu nema smisla postavljati pitanje tipa da li je ferrari bolji od hummera i sl. jer su koncipirani drugacije i imaju razlicite namene, kao i druge ciljne grupe kao consumere, tako je i ovde, mada ne ovoliko drasticno.

P990i ima dve kamere, ovaj koliko mi je poznato ni jednu.

P990i ima 2 tastature od toga je jedna qwerty, ovaj drugi samo obicnu, a koliko me secanje sluzi bez navigacionih tastera....

To je ono na prvi pogled, stoga ako recimo nor. kao ja imas potrebu da se nakacis na neki udaljeni *nix racunar preko putty imaces zesce smorno vreme da cukas po onoj tastaturi ili pipkas po ekranu...

Opet ciljne grupe za ova dva telefona su drugacije, P990i je vise poslovni telefon, sto naravno ne znaci da ga neko mladji ne treba da ima, a w950 je ipak namenjen mladjoj publici, mada daleko od toga da se ne moze koristiti kao P990i.

Elem, ovako ukratko, ako ti qwerty tastatura nije bitna, i ako ti kamere nisu bitne, a svidja ti se walkman serija uzmi w950, cak ces i ustedeti oko 80e, ako ti kamere i qwerty trebaju onda uzmi P990i, opet za cist slucaj da ti ne trebaju kamere,a treba qwerty imas m600i i tako, skapiraj svoje realne potrebe pa uzmi sta zelis, sto se softvera tice na svima je uiq3 tako sve sto mogu jedni mogu i drugi.

I da sada videh da sam zaboravio, P990i ima podrsku za wlan, W950 kao ni M600 nemaju, pa ako ti to treba P990i je za tebe...

Inace ako ti recimo ne treba qwerty ali hoces kamere i wlan cekaj w960,samo cena ce verovatno biti zanimljiva...
[ MirosIav @ 04.09.2007. 15:00 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: E, ima jedan explorer sa 2 polja, ali samo za S60. U to vreme kad se pojavio već nisam koristio S60,pa me nije interesovalo, ali se sećam da ga je brat koristio na N-Gage-u :)


Da, zove se Symbian Commander, mada je na uspravnom ekranu poprilicno tesko koristiti nesto takvo. To tebi na E61 moze dobro posluziti. Pogledacu da li su ga portovali i na UIQ3.

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Jesi siguran da će ti btooth slušalice rešiti problem? Sumnjam.


To je preporuka ljudi sa stranih foruma. One digitalno primaju pesmu, bez podataka o njegovoj jacini, zato ga mogu pojacati vise nego telefon.

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Možda zavisi i od procesora :)


Treo 600 ima 160 MHz, a P990 208. Razlika je i u rezoluciji ekrana ( Treo 160x160 ) i u jacini baterije ( Treo ima bolju ), ali mislim da je ipak softver Palma zasluzan za drasticno manju potrosnju.
[ MirosIav @ 04.09.2007. 15:02 ] @
Citat:
Nemanjich: HVALA TI MirosLave za informaciju ,sta mislis da li je bolje kupiti w950 ili p990 i zbog cega?


Slazem se sa svim sto su ljudi pre mene rekli, znaci - namene telefona su potpuno drugacije. Nisam koristio W950, pa ne mogu da ih uporedim u radu, no posto su oba UIQ3 pametni telefoni, pretpostavljam da su slicni.
Razlikuju se i u memoriji - W950 ima fiksnih 4GB, dok P990 ima ( valjda ) 64MB, ali i slot za MS karticu.
Takodje, W950 ima malo doradjeniji mp3 plejer.
Mislim da P990 ima i bolju podrsku, vise ljudi po internetu raspravlja o njemu, a i verovatnije je da ce se za njega pisati jos sofvera nego za W950. Za M600 su vec prestali da izdaju.
Sto se mene tice, ja sam svoj izbor napravio - P990 :).
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.09.2007. 16:01 ] @
Pa ako su tri pomenuta telefona na istoj pplatformi, onda važi pravilo i da je softver za jedan telefon operativan i na drugom (za P990, M600 i W950). Ili sam ja žešće neobavešten :)
[ pri3rak @ 04.09.2007. 17:09 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Pa ako su tri pomenuta telefona na istoj pplatformi, onda važi pravilo i da je softver za jedan telefon operativan i na drugom (za P990, M600 i W950). Ili sam ja žešće neobavešten :)


Nisi. Miroslav je mozda napravio mali lapsus po mom shvtanju, smatram da je mislio na mogucnost update-a sistema na P990i preko update servisa.To je po staroj prici i za P990i trebalo da stane u junu, a novi update je izasao 1.avgusta, kao rezultat pritiska korisnika, sto je po meni opravdano, jer telefon nije ni godinu dana sastavio a oni mu uskracuju podrsku, sto je bzv, jer je i sa najnovijim softverom bugovit.Sto se ostalog softvera tice poput sta znam documents to go, on je isti za sva tri modela.
[ Brolly @ 05.09.2007. 17:37 ] @
Cekaj malo... Da bih update-ovao p990i, moram odavde da downloadujem 32 megabajta????? Zar je moguce da update za jedan telefon ima 32 MB???

I jos nesto.. Ako bih to skinuo... Da li se isplati? Da li telefon pichi brze ili instalira gomilu suvisnog softvera i programa koji mi ni ne trebaju?
[ pri3rak @ 05.09.2007. 17:55 ] @
Citat:
Brolly: Cekaj malo... Da bih update-ovao p990i, moram odavde da downloadujem 32 megabajta????? Zar je moguce da update za jedan telefon ima 32 MB???

I jos nesto.. Ako bih to skinuo... Da li se isplati? Da li telefon pichi brze ili instalira gomilu suvisnog softvera i programa koji mi ni ne trebaju?


Da bas odatle skidas.

Vrlo je moguce, cak je toliko moguce da tih 32Mb nisu 32Mb nego 40Mb vise.Sta je u pitanju, mislim to sto ces skinuti je aplikacija za update, tj parce softvera koji veze tvoj telefon za njihov server i u tvoj telefon ubaci taj novi softver, tj. sada R6E28 (ako se dobro secam) update, a on je tezak oko 40Mb pa malo manje vise.

Ne instalira nista vise od onoga sto si dobio sa golim telefonom, daklem sve sto si imao imaces i sada, i nista vise, barem koliko sam ja primetio.

Isto tako sam primetio da ne pici nesto brze, ali ima neke ispravljene bug-ove i u principu radi stabilnije, preko toga nista.U svakom slucaju stoji preporuka da ga updateujes.

Inace za svaki slucaj da kazem da to ne treba raditi preko dial-up veze, ako pukne ode fon u problemcic, tj. ondak sledi neizbezna poseta servisu.

Pre toga je lepo uraditi backup, jer posle update procesa sve sto je bilo u njegovoj memoriju vise ne postoji.
[ Brolly @ 05.09.2007. 18:27 ] @
Imam dial-up... A kad procitam ovo:

Citat:
pri3rak:
Isto tako sam primetio da ne pici nesto brze, ali ima neke ispravljene bug-ove i u principu radi stabilnije, preko toga nista.U svakom slucaju stoji preporuka da ga updateujes.


i ovo:

Citat:
pri3rak:
Inace za svaki slucaj da kazem da to ne treba raditi preko dial-up veze, ako pukne ode fon u problemcic, tj. ondak sledi neizbezna poseta servisu.


prodje me zelja za update-ovanjem.... :D

Hvala u svakom slusacju!
[ pri3rak @ 05.09.2007. 20:14 ] @
E ako je sav cim u ubrzavanju, uzmi instaliraj tweak peaks, pa ce ti fon ici brze kroz menije (to ne znaci da ce raditi brze).Toliko o ubrzavanju ovog fona...
[ Brolly @ 05.09.2007. 21:31 ] @
Update-ovao bih ja tel.. ali nemam dobru vezu.. A necu da rizikujem da mi pukne veza i da onda moram da nosim telefon u servis.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.09.2007. 22:55 ] @
Pa nađi nekoga ko ima..zar je danas to toliko teško :)
[ pri3rak @ 06.09.2007. 00:36 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Pa nađi nekoga ko ima..zar je danas to toliko teško :)


Bas tako, nadji nekod druga sa ADSL-om i cepaj.Elem tu mali hint, prvo instaliraj onaj PC Suite (skini najnoviji sa net-a), sa njim dolaze driveri, nabodi telefon u racunar (preko kabla) cekaj da ga prepozna , instaliraj onaj update program i doslovce striktno prati uputstva koja ti izadju, ako kojim slucajem nisi skroz siguran u znanje tehnickog engleskog jezika (ovo kazem za svaki slucaj), nadji nekog ko jeste.Posto je kulturno pocistiti za sobom, ako hoces da deinstaliras ono sto si instalirao, skini update kroz add/remove, pa posle PC SUite, OK ovo ti deluje logicno, razlog zasto kazem je to sto ce on instalirati i neke drivere, i u add/remove ce ti se oni prikazati, ako prvo krenes njih da skidas, komp se zakuca i bleji do mile voje, zato rekoh skini PC Suite, pa ce on povuci i njih, barem je meni tako bilo.

Elem sada imam ja jedno pitanje.Danas mi se desilo sledece.Dosao mi drug, i preko BT mi je poslao neki multimedijalni fajl velicine 18Mb, sve je lepo proslo, ali kada sam tapnuo save telefon je prijavio busy i tako je stajao jako dugo, ja ga vise nisam mogao da cekam, jer mi je trebao, pa sam ga restartovao.Telefon se ukljucio, sve OK bilo, i ajd da ponovimo, posalje on meni neki fajl, on predje onaj BT transfer, i opet dijalog za save, kad u listi onaj fajl od pre, i ovaj se isto zakucao, tako sam svojom tvrdoglavoscu ponovio jos dva puta sa manjim fajlovima, elem sada nije bilo izlistano u onoj listi sve novo.Restartovao sam telefon, i on mi je prijavio da mu je ostalo malo njegove interene flash memorije 15% i predlozio pokretanje nekog wizarda, ja prvo odbijem, a telefon nastavi da se vuce ko prebijen.Restartujem ga, opet ko umlacen, sporo se dizao, i kada se digo, nije pokrenuo Advanced Call Manager koji je podesen da radi kao sistemski proces u pozadini, i da se automatski dize sa dizanjem telefona.Sada sam prihvatio onaj wizard ali i on se zakucao.Ja tu pobenavim, nekeko dignem file explorer da pojurim gde su ti fajlovi, kad njih nigde, nakacim telefon na PC, i nista nisam nasao.Dignem swiss manager i opet nista, a on daje pristup bas svim fajlovima (ili mi se to cini).Restartujem telefon ponovo, i sve kao za cudo proradi, onog zauzeca vise nema, sada je 48% free, Advanced Call Manager i onaj SMS spam manager se digose, kao i mcafee firewall i mcafee antivirus i sve fercera sve u sesnaest.Da li neko zna sta se dogodilo, i za sl. put, posto mi je ovo prvi put mi na p990i neko salje podatke BT-om sa telefona, gde da trazim te fajlove, i da li sam ja negde zabrljao?

Jos jedno pitanje, da li neko zna neki konfigurabilan firewall za UIQ3, poput recimo kerio-a za win, dobro ne misli bas toliko, niti sa IDSom, nego da mu ja mogu rucno konfigurisati koje aplikacije smeju napolje a koje ne, i sta sme unutra a sta ne, i da mogu da blokiram neke IP adrese?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.09.2007. 00:44 ] @
Zar imaš potrebe za firewallom na mobilnom telefonu? I antivirusom? Pogotovo na UIQ3. Mislim da ti to samo zauzima resurse bezveze. Jeste dobra fora, ali ništa više od toga :)

Fajlovi koji su ti stizali, a nisu stigli koriste nešto poput Temp foldera, a temp folderi se brižu pri svakom restartu ili kada telefon an raspolaganju ima baš malo memorije. U suštini, telefon je uradio ono što se od njega i očekuje :)
[ pri3rak @ 06.09.2007. 03:34 ] @
Ajd za antivirus i da se slozim, ne znam koliko virusa za symbian postoji, a firewall bas zelim, zbog wifi, i i imam neke ideje za dipl rad vezano sa symbian, mada je ovo prerano govorit, mozda dotle predjem na neki HTC (win) ili open moko, pa sta vec bude...

E a za ovo drugo pa i ja sam pretpostavio da je to bilo, i dok on nije pobrisao sam, ja sam swiss managerom jurcao za tim fajlovima iz direktorijuma i direktorijum, pretpostavio sam da ce imati neko veselo ime pa sam jurio po velicini jer je ovaj od 18Mb bas markantan i nisam nasao....I cudno mi je sto ga odmah nakon prvog restarta nije obrisao nego posle nekod tamo da li treceg ili sta vec...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 10.09.2007. 14:35 ] @
Mali savet...

Izbegavati program iSkoot koji menja Skype klijent. Tačno je ono da iSkoot poziva broj u SAD-u koji je most između vašeg telefona i ostalih servisa koje nude, uključujući i Skype pozive.
Broj koji se poziva je +16172268667 :)

Fring, na drugoj strani, odlično radi sa Skype-om, pa probajte njega :)
[ markoub @ 15.09.2007. 17:53 ] @
Dva problema:

Za prvi sam sam kriv.. Izgleda da sam ispao glup.... :-(

Kupih Plantronics 340 Bluetooth slusalice, naravno, ne planirajuci da ih koristim za razgovore, nego za mp3!

Sve ja to lepo povezem, ali, avaj, ovaj njegov media player uopste ne vidi te slusalice (ono, kada odem na "Transfer")... Naravno, slusalice rade odlicno za razgovore, ali... Strasno!

Ima li neki trik za ovo? I ako nema koje slusalice da kupim?


A drugi:

Instalirao sam novi firmware danas, a verzija je R5A17. Jel' to najnovija? Cini mi se da je neko pominjao nesto sa R6xxx, a po mojoj logici je to novije!:-)
Ako ima novija kako se instalira? Ja sam to uradio preko onog update managera, i niko me nista nije pitao...

E, sad, neke razlike nisam primetio, sem sto sad ne mogu da instaliram programe! Ne znam da li je to sa svim programima slucaj, ali sa dva koja sam pokusao, fon je prijavio da su im istekli sertifikati (!) tako da je samo abortirao instalaciju... Resenje?

Pozdrav!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.09.2007. 22:40 ] @
Hmm..P990 ima A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), što znači da može stereo zvuk da šalje na btooth slušalice, tako da se verovatno radi o nekompatibilnosti tog modela baš sa P990. Baxuz..ništa više :)

Dešava se da za neku drugu regiju postoji novija verzija softvera. Proveri s vremena na vreme da li je i za tvoju verziju telefona (tj. softvera) izašao update i to je to :)
[ damdam @ 27.09.2007. 20:24 ] @
Dali itko ima iskustva sa MBW-100 rucnim casovnikom u kombinaciji sa P990i
Code:
http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=US&lc=en&ver=4000&template=pip1&pid=10573&zone=pp
[ dragoljub_le @ 03.10.2007. 15:08 ] @
Ja sam recimo "osposobio" svoj P990i.
Koristim *.xls; *.pdf; adresar, vrlo "napredno", BT slušku, WLAN, e-mail. Recimo poslovna primena.
Sa TweakPeaks sam dobio privid da to sad brže radi pa se manje nerviram.
E-mail preko GPRS-a radi OK ali preko WLAN-a vrlo često zamrzne.
Od korišćenja jednom rukom nema ništa. Jedino ako, nedao bog, imaš polidaktiliju.
Sve u svemu jedva sam ga obuzdao i pustio u funkciju.
Ovo definitivno nije telefon koji sam želeo da imam.
Sad, šta je tu je. Koristim ovaj dok mi nešto ne pokida živce ili dok se ne okuražim da sve ovo prepakujem na drugi telefon sa svim podešavanjima.

[Ovu poruku je menjao dragoljub_le dana 04.10.2007. u 08:08 GMT+1]
[ dragoljub_le @ 04.10.2007. 07:19 ] @
Nego da vas pitam nešto.
S čime idete na i-net. Ono sa telefona je s****. Vidim da za UIQ3 nema Opera. Šta je vaša preporuka?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.10.2007. 10:48 ] @
LOL

Pa Opera dolazi instalirana na UIQ3 uređajima :) Ako ti se ne sviđa taj
browser, onda probaj Operu mini :)

Mada, od ovog default browsera na S60 3rd (E61), Opere i Opere Mini,
jedino Opera otvara strane kako treba (AJAX, logovanje na sajt i sl.).
[ MirosIav @ 05.10.2007. 14:33 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Pa ako su tri pomenuta telefona na istoj pplatformi, onda važi pravilo i da je softver za jedan telefon operativan i na drugom (za P990, M600 i W950). Ili sam ja žešće neobavešten :)


Ne, ne :). Kada sam rekao softver, mislio sam na OS, tj. firmware u kompjuterskom svetu, a ne na programe za telefon. Za M600 je povucena podrska, a ako je ceniti po interesovanju, ako jos bude update-ova, pre ce biti za P900 nego za W950.

Evo jos jedne gluposti telefona: na moru mi je bila potrebna kartica (za foto aparat), pa sam direktorijum sa stvarima za citanje presnimio u root memorije telefona. Za sat-dva je sve nestalo. Ispada da telefon brise sve sto se stavi van media files direktorijuma.

A Symbian Commander (naravno) ne postoji za UIQ3.
[ deki999 @ 05.10.2007. 20:11 ] @
postoji li program za menjanje podataka u imeniku preko kompa?
to sam imao na starom LG-ju...u okviru File managera
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.10.2007. 20:25 ] @
FMA ima ograničenu podršku za UIQ3 terlefone, pa pogledaj možeš li njime to.

http://fma.wiki.sourceforge.ne...1924533275d55aca48a6c92c5fd736
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.10.2007. 20:26 ] @
Citat:
MirosIav: Evo jos jedne gluposti telefona: na moru mi je bila potrebna kartica (za foto aparat), pa sam direktorijum sa stvarima za citanje presnimio u root memorije telefona. Za sat-dva je sve nestalo. Ispada da telefon brise sve sto se stavi van media files direktorijuma.

A Symbian Commander (naravno) ne postoji za UIQ3.


Nije Symb Commander jedini file manager :) A meni nije jeo ništa sa memorije telefona što je ostavljeno van za to predviđenog mesta :)
[ DarioBH @ 05.10.2007. 21:46 ] @
Pitanje,
Pokusavam preko bluetootha poslati neke slike na laptop i svaki put mi javi gresku, pa sam pomislio da nije nesto do laptopa i probam na drugi i opet isto. U obratnom smjeru, tj slanje sa laptopa na telefon radi, slanje na drugi telefon takodje, cak i drugi telefoni mogu bez problema slati na te laptope.

Zna li iko u cemu je problem i eventualno rjesenje?

Samo mi nemojte reci prebaci usb-om


p990, najnoviji firmware

Probao sam i drugi P990 i novi P1 ali opet nista, jeli to neka greska ili?
Definitivno svi drugi telefoni rade bez problema.
Ima li jos iko slicnih problema


[Ovu poruku je menjao DarioBH dana 11.10.2007. u 11:22 GMT+1]
[ dragoljub_le @ 07.10.2007. 09:20 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: LOL

Pa Opera dolazi instalirana na UIQ3 uređajima Ako ti se ne sviđa taj
browser, onda probaj Operu mini

Mada, od ovog default browsera na S60 3rd (E61), Opere i Opere Mini,
jedino Opera otvara strane kako treba (AJAX, logovanje na sajt i sl.).


Ma znaš, ja sam samo korisnik telefona. Otvorim ono što se zove web i vidim ne sviđa mi se na prvi pogled. Pokušam da nađem Operu Mini koju dosta fale al na sajtu Opere piše, nešto kao, da još prave za UIQ3 i to je kraj. Posle vidim u help/about da je to zaista Opera. Onda uključim mozak, spustim se na zemlju i prihvatim da je to ipak samo 200 MHz. Par dana pre toga sam od prijatelja uzeo da probam iPhone. Prošle nedelje sam probao P910i. Kad se sve sabere i oduzme prošo bih i sa P910i. WLAN nije nešto bez čega ne bih mogao da živim. Sve što sam planirao da koristim sa intranet portala svoje firme prežvakao sam u pdf, xls i nisam nezadovoljan.
Svoj stari K700 sam poklonio ćerki. Preključe se vratila sa ekskurzije, pogledam ono telefonče i uhvati me neka nostalgija. Mislim da će sledeći korak u mom "razvoju" biti klasičan telefon bez symbian-a, sa najmanje 1000 memorijskih mesta u adresaru i neki notebook u kombinaciji.
[ krtica15 @ 09.10.2007. 13:08 ] @
Da ne i citao sve postove, ne znam da li je neko pricao o tome ali treba mi pomoc. Zivim pored restorana koji ima WLAN ali ne znam kako da podesim fon da bi se konektovao sa njim. Nesto sam cheprkao po podesavanjima i uspeo sam kao da se konektujem ali kada odem Web ne mogu da otvorim ni jedan sajt. Telefon sam uzeo pre 3 dana i prvi mi je smartphone pa nisam imao iskustva u tome, pa ako moze neko da mi pomogne. Hvala unapred
[ krtica15 @ 12.10.2007. 12:06 ] @
Sta niko nije koristio WiFi?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.10.2007. 13:26 ] @
Jesam ja, ali pored toga što se sada ne sećam kako se na P990 to sve podešava, ne sećam se takođe da sam imao ikakvih problema da se povežem na hotspot.

E sad, iako nekad možeš da vidiš, čak se i konektuješ na neku WLAN mrežu, vrl je verovatno da ti telefon nema snage za komunikaciju za mrežom. Najbolje je otići u restoran, naručiti šta već piješ i probati na licu mesta namestiti mrežu. Ako ne ide, pitati osoblje, mada, iz iskustva, oni znaju manje od onog ko pita :)
[ krtica15 @ 13.10.2007. 17:20 ] @
Hvala Voyager, jeste, slab mi je signal (jedna crtica). Jes da sam od restorana udaljen 5-10 metara ali sta ces. Hteo sam da odem do restorana ali je kineski pa ce ipak biti samo na pice :))
[ krtica15 @ 15.10.2007. 09:22 ] @
Verovatno je nemoguce ali da ipak pitam :) Da li moze da se ubaci walkman player i track ID?
[ johnny_hush @ 20.10.2007. 03:15 ] @
Zanima me koji browser je najbolji za koriscenje na ovom telefonu?

Hvala svima.
[ krtica15 @ 20.10.2007. 12:21 ] @
Interesuje me da li je svima tih zvuk na klipovima snimljenim kamerom ili je to samo meni. Svi telefoni koje sam imao su daleko osetljivije snimali zvuk a sa ovim telefonom ako se ne proderem u mikrofon necu ni cuti nista. Delimicno je zasluzan za tako slab ton i ovaj krsh od spoljasnjeg zvucnika ali ni na kompu nije bolja situacija. Jel izasao konacno flash player za ovaj telefon?

[Ovu poruku je menjao krtica15 dana 20.10.2007. u 13:36 GMT+1]
[ deki999 @ 21.10.2007. 23:37 ] @
ima li neki program koji bi mi u zadato vreme pustio audio file. nešto kao i budilnik, ali da odsvira celu pesmu. budilnik svira samo minut.

hvala
[ MirosIav @ 22.10.2007. 14:52 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: meni nije jeo ništa sa memorije telefona što je ostavljeno van za to predviđenog mesta :)


Probao vise puta - jede sve sto mu bacis u root, to je valjda poboljsanje iz avgustovskog FW-a :).

@krtica15
Nisam ni ja uspeo da se konektujem na LAN za dz.
Meni je zvuk na audio klipovima normalan kada se gledaju na PC-ju.

@deki999
Da li si pokusao da stavis radio kao budilnik?

A za ono da phonebook ne moze da se edituje preko kompjutera ne mogu da verujem. Nisam probao, ali sam ocekivao da sigurno moze.
BTW, od sada je WorldMate za UIQ3 besplatan, a savetujem da probate i LongCuts ( omogucava postavljanje precica za programe preko tastature ) http://pepelaz3000.narod.ru/index-en.html i GDesk ( stavlja sat, ikonice idr. na desktop/standby ekran ) http://gdesk.wetpaint.com/.

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 23.10.2007. u 11:35 GMT+1]
[ aceall @ 26.10.2007. 02:13 ] @
Kakve su sanse da na ulici koristim wifi, recimo na mjestu gdje sa laptpom imam signal?

Takodje, pitanje za vlasnike P990, koju ste bateriju dobili, Li-Pol kapaciteta 1120 mAh ili 950 mAh?
[ Brolly @ 17.11.2007. 12:11 ] @
Da li postoji negde opcija u ovom modelu telefona da se u Flip-Closed modu ne vide ikonice na ekranu? Da se sakriju nekako?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 17.11.2007. 12:27 ] @
Uh, ja sam ga davno imao, ali miislim da se sećam da sam negde naišao na tu opciju.

Probaj ovo More -> Settings -> Hide Shortcuts.
[ MirosIav @ 17.11.2007. 14:41 ] @
Kako podesiti Swiss Manager da se pokrece sa startovanjem telefona ? Postoji li opcija u podesavanjima telefona za pokretanje nekog programa, posto je u samom SM-u nema ?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.11.2007. 23:05 ] @
Rekli su jednom prilikom da će autostart SM-a staviti u Pro verziju. E sad, kako stvari stoje po tom pitanju, ne znam.

Ali, generalno, imaš njihov program BootMan program, namenjen isključivo dizanju programa po paljenju telefona.
[ Brolly @ 19.11.2007. 19:01 ] @
Hvala Voyager.... Brate, ima li nesto sto ti ne znas?!? :D Garant se privatno negde bavis prodajom telefona ili tako nesto... Poz i hval ti jos jednom!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.11.2007. 19:30 ] @
Paaa, prodam svakih par meseci po jedan telefon..svoj :D
[ MirosIav @ 22.11.2007. 14:41 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Rekli su jednom prilikom da će autostart SM-a staviti u Pro verziju. E sad, kako stvari stoje po tom pitanju, ne znam.


Nisu, a potrebno mi je i za Ballroom i GDesk - vec pominjan, obavezno probajte.

Citat:
Ali, generalno, imaš njihov program BootMan program, namenjen isključivo dizanju programa po paljenju telefona.


Ne radi sa najnovijim FW-om za P990 - nova sigurnosna funkcija. Postoji hakovana verzija, ali treba da se potpise ...
Na kraju, nije tesko ni podizati rucno.
[ mase @ 06.12.2007. 07:52 ] @
Preko PC suite for smartphone sam izvrsio backup kontakata.
Moze li mi neko da mi objasni kako da kontakte prebacim na neku novu Nokiu?
Hvala
[ steki76 @ 14.12.2007. 22:14 ] @
Gde da nadjem parametre za podesavanje e-mail-a?
I koji to e-mail koristis?
Pozdrav
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.12.2007. 22:56 ] @
U zavisnosti od svog provajdera, na njihovim stranicama.
Koga pitaš koji mail koristi? Kog provajdera, koji protokol ili koji mail klijent?
[ bolens @ 16.12.2007. 11:58 ] @
Pozdrav svima, da se pohvalim... i ja pre neki dan, posle premišljanja i testiranja raznih Qteka i Etena (od drugara) pazarih P990i. Naravno udeo u odluci ima i ovaj forum (hvala). I za sada sam stvarno zadovoljan. I ipak nekako sa tim Symbianom nastavljam tradiciju svojih ranijih pocket računara (Psion 3c, 5mx, 5mx pro, Revo) koji su imali sličan operativni sistem. Tastatura mi je savim OK a olovka je bila uslov. Sve ostalo je dobrodošlo. BT, Ir (za bežično štampanje na HP Laserjetu), Wi-Fi... radio sa RDS-om (jako zgodno za inostranstvo) i za dugo čekanje u nekom redu.

Imam naravno i pitanje? Da li neko koristi BT GPS modul uz ovaj telefon? Planiram da uzmem jedan malo kvalitetniji (koji bih koristio i uz notebook) i da bude vodootporan... pa vas pitam za savet. Čini mi se da Garmin Mobile 10 GPS nije loš.

Eto, polako se uključujem sad u ovaj UIQ3 svet... i vršim razna podešavanja, učitavanja... Ima li neko neko neki CD/DVD sa programima da ne moram da se maltretiram... da baš sve sam skidam :) Prvi na listi će svakako biti "XTNDConnect PC 6.5 " za sinhronizaciju sa Lotus Organizerom koji koristim na PC-ju.

Sve najbolje,
Bole
[ pri3rak @ 02.01.2008. 23:46 ] @
Da li mozda postoji aplikacija za windows, koriscenjem koje bih mogao da upravljam sa p990i,(recimo za slanje sms-ova)?
[ Baluban_S @ 05.03.2008. 21:45 ] @
Moraces prvo da sinhronzujes kontakte sa Outlook-om preko PC Suite. Zatim instaliras softver ya Nokiu pa opet sinhronizacija ... i to je to.
[ pecco77 @ 15.03.2008. 08:07 ] @
Imam p990i i bluetooth konekciju sa windows sp2 default programom (pokusao sam i sa softverom MSI bluetooth-a koji imam) , portovi su ok, ali telefon zeza. Racunar mi je u telefonu u "my devices" ,trusted i aplikacije na racunaru se konektuju na telefon ali apps na telefonu (mobilola web cam npr.) i druge, nece da se povezu. Racunar je na "discovery ON" . Nije mi jasno. Dosta bedne opcije za bluetooth na UIQ. Sa k750i samo avion nisam vozio preko bluetootha. Ili je problem na PCju? Fresh windows. Da li je neko imao slicne probleme ? Tnx
[ poludeo @ 12.05.2008. 20:16 ] @
Tek sam uzeo P990i i ne ide mi bas najbolje instalacija nekih stvari!

Probao sam pre para dana da instaliram fring na P990i i kao nesto sam uradio,tj.ubacih ja sve na tel ali nece da se pokrene.
Kad sam se malo bolje udubio vidim da mi trazi firmware R6D32 koji ja verovatno nemam a ,inace,i nemogu da nadjem koji je firmware na mom tel.

Bio bih veoma zahvalan ako neko moze da mi pomogne .
[ gojnik @ 12.05.2008. 20:26 ] @
Skini odavde softver za ažuriranje firmware-a na telefonu. Sve je na srpskom.

http://www.sonyericsson.com/cw...nupdateservice?cc=cs&lc=sr
[ RedRott @ 26.05.2008. 13:56 ] @
Kupio sam polovan P990 (originalno pakovanje,made in France,nije skidan sa mreze) ,covek koji mi je prodao telefon mi je rakao da je telefon kupljen oko Bozica 2008-me godine..


Imao sam symbian i win telefone tako da mi ovo nije prvi smart telefon (pre ovog sam imao M600i koji takodje ima UIQ 3)

Odradio sam onu sistemsku proveru sve je proslo OK , platio telefon i odneo ga kuci... gde su poceli problemi:

1.Baterije mi je posle, ne preteranog, cackanja telefona trajala 8h da bi posle drugog punjenja trajala 12h
2.Malo se bagovao kretanjem po nekim stavkama u meniju (LOCKs i josh neshto nije htelo da se otvori) posle gasenja i ponovnog paljenja sve je radilo


Odlucio sam da ga update-ujem i sinoc sam sve po uputstvu odradio bez problema..
kada sam upalio fon je lepo radio i onda je jutros poceo da zeza ( BLOKIRA NA POLA POZIVA,NECE DA ZATVORI WEB BROWSER)
posle update-a trenutna verzija softwera je :

Phone:
CXC162037 R9G007

ORGANIZER:
CXC162036 R6D23

CDA:
CDA162008/59 R7A01


shta je sada pametno ciniti?
da li trebam da ga fleshujem u nekom servisu ili da odradim josh neshto pre toga?


>> ovo sam sada uradio i ostavi ga da se puni 2h<<<
http://uiq3.sourceforge.net/wi...cumentation/Reset#Master_Reset

da li ovo shto u textu pise da se nishtta ne vraca sa stare verzije softwera odonosi i na beckup-ovane kontakte?

[Ovu poruku je menjao RedRott dana 26.05.2008. u 17:03 GMT+1]
[ brudjuz @ 30.05.2008. 11:29 ] @
Ovako. Jako sam zadovoljan mojim Sony Ericsson P990i mobilnim telefonom, i nikako ne bih da ga menjam, ali mi je maska vec prilicno izlizana, pa bih da je zamenim, jer telefon i dalje radi kao nov.

Moze li neko da mi pomogne i ukaze na neki servis u Novom Sadu, gde bih mogao da zamenim masku, ili je kupim i sam zamenim.

Unapred hvala.
[ tomic15 @ 08.07.2008. 21:40 ] @
Kako da vratim ovaj telefon na "fabricko stanje"?Znaci da pobrisem sve sto sam imao u njemu i da bude onakav kakav je izasao iz prodavnice?
Hvala.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.07.2008. 22:15 ] @
Koristi pretragu idući put.

Sony Ericsson service menu code:

Code:
jog dial up
press *
jog dial down
jog dial down
press *
jog dial down
press *


Tu u meniju imaš i format memorije.
[ damirzarko @ 23.10.2008. 14:14 ] @
Pozdrav ljudima dobre volje. Treba mi vaša pomoć. Imam telefon P990i ali dešava mi se sledeće:
Zakucava na svim mogućim aplikacijama bez nekih pravila,
kada pokušam da pozovem nekog zakuca, tada moram da ga resetujem i ponovo sve radi normalno,
kada pokušam da pogledam u kalendar on samo pokazuje busy i zakuca,
isto se dešava i sa porukama.
Kada uđem u system information piše sledeće:
CXC162037 R9F011
R9GA001
prgCXC162037_CCPU_HE_LL_NI
Bluetooth:
CXC162058 R5A01
Organizer:
CXC162036 R5A17
CXC162036 R6D23

CDA:
CDA162007/1 R5A13
CDA162007/2 R6D23

Pitam se da li je to ispravno da pišu neke dve verzije svakog dela pošto sam kod nekih prijatelja video da piše po jedna verzija. Molim vas može li neko da mi kaže šta da radim, hvala unapred jer bih stvarno hteo da ostavim ovaj telefon za sebe, a ne da ga prodam.
[ RMAN @ 24.10.2008. 21:40 ] @
Probaj da reinstaliras sistem
[ gojnik @ 25.10.2008. 14:50 ] @
Uradi master reset, a odmah zatim uradi update firmware-a pošto R6D23 nije najnovija verzija, ima R6E28. Za update ti treba program SEUS, imaš ga na sajtu proizvođača.
[ dragoljub_le @ 09.01.2009. 21:45 ] @
Imam R6E28 i na njemu problem sa SMSovima duzim od 160 karaktera.
Kako da to resim?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 10.01.2009. 00:51 ] @
Nemoj da pišeš poruke sa više od 160 karaktera..šta drugo da ti čovek kaže na ovako šturu poruku. Da li imaš problema sa pisanjem/slanjem ili primanjem, da li je tako od starta ili se javilo iznenada..

I što postavi pitanje u temu za potpuno drugi telefon!
[ dragoljub_le @ 10.01.2009. 15:40 ] @
Kako bre brate pogrešna tema?
Imam P990.
Kad pišem SMS i pređem 160 karaktera pocne da deli u dve poruke itd. Ako ih posaljem, primaoc dobije prazne poruke.
Tako je bilo oduvek.
To mi i ne smeta toliko nego sam sad oko praznika dobijao one poruke u stihovima. Neka mi se dopadne pa ocu da je forvardujem a ono šipak. Veća od 160 karaktera.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 10.01.2009. 16:17 ] @
Izvini, ne pitaj me zašto sam mislio da pričaš o Ericssonu R380
[ VULDzA @ 08.03.2009. 16:38 ] @
e ovako, imam p990, i vrisnoo mi flet kabal, tako da mi pola qwerty tastature ne radi, kao ni preklopna, plus sve ostalo shto ide preko kabla ne reaguje,
pa me interesuje, ima li ko da zna gde mogu da nabavim flet i okvirnu cenu??