[ broker @ 19.10.2005. 16:27 ] @
GPS bez mape nije pretarano koristan. U poslednje vreme su popularni modeli koji imaju mogucnost ucitavanja mapa i njihov prikaz. Oni su po pravilu skuplji, a koliko je stvarno bitna ta opcija?

Ako umete da korsitite mapu, GPS vam vise dodje kao dodatni izvor podataka. mapa je i dalje glavno sredstvo orjentacije, i kao takva je nezamenljiva. Mapa ucitana u GPS uvek predstavlja redukovan sadrzaj, jer mogucnosti prikaza na uredjaju nisu velike tako da cesto njeno korsicenje ne daje isti komfopr kao prava, odstampana mapa.

Mapa na GPs-u je mnog korisniija ako vam nisu potrebni detalji, recimo za putovanja automobilom ili biciklom, kada je prakticno da na ekranu GPS-a vidite puteve i tako se orjentisete.

Medjutim kaa udjete u oblsti orjentacije koje traze veliku preciznost, topografska karta je zakon. Mapa koju imate u GPS-u ne moze toliko da pomogne.

Iako vec dugo vrmena imam uredjaj koji ima mogucnost ucitavanja mapa, nalazim da je i dalej najbolje korsititi kombinaciju, stampanu mapu i GPS. ako imate dobru mapu, gografski orjentisanu i oznacenu, lako je citati koordinate sa GPS-a i prenositi ih na papir i tako pratiti sopstvenu poziciju. Medjutim, to je bas najprostiji nacin kombinovanja.

Treba iskoristiti GPS uredjaj do kraja a svaki od njih, imao mogucnsot korsicenja mapa ili ne ima veoma znacajen mogucnsoti belezenja i prikaza orjentira i putanja. Ove elemente mozete beleziti u uredjaj u toku kretanja ali i unositi unapred, sto rucno, sto preko racunara.

Ako u GPS imate ucitane orjentire koje imate i nakarti, orjentacija postaje veoma jednostavna i brza. Iole iskusan korinik karte ne treba da ima veliki broj orjentira da bvi se snasao. Ako se nlazite nanepoznatom terenu a iamte GPS sa orjentirima i kartu sa istim orjentirima, dovoljno je da krajickom oka vidite orjenire na GPS-u ida ih poklopite sa onima ucrtanim na karti i da odmah znate gde ste.

kako ja to radim. Koristim program Ozi Explorer koji ima mogucnsot da ucita geografski orjentisanu skeniranu mapu. U njegaucitam mapu terena na kome treba da se krecem i zoancim sve bitnije orjentire: pre svega raskrsnice puteva, zatim groblja, skole, izvore, vrhove i eventualno druge korisne tacke na terenu. Po potrebi ucrtam i putanju kojom planiram da se krecem, kao i neke pomocne, alternativne, putanje. Obavezno unosim tacke koje su mi ciljne to jest do kojih treba da stignem.

Iz Ozija te podatke ucitam u GPS, ali Ozi ima jos jednu dobru mogucnost, moze da odstampa kartu sa sveu crtanim orjentirima i putanjama. To takodje odstampam. Orjentiri su predstavljeni jasnim simbolima i oznakama tako da ih je lako prepoznati na karti, na terenu i u GPS-u.

To je u stvari sve sto mi treba. Dok se krecem, na GPS-u, pratim svoju poziciju. Na njemu vidim svoju lokaciju ali i lokacije orjentira tako da uvek znam gde sam. Ako je potrebno, uvek mogu da podatke sa GPS-a uporedim sa onim sto vidim oko sebe ali i sa kartom koju uvek imam u za sebe, a koja ima mnogo vise detalja nego sto to moze da se stavi u GPS. U stvari, kada GPS koristim na ovaj nacin, uopste mi nije potreba opcija ucitavanja mape u sam uredjaj, jer mnogo bolju mapu imam u dzepu.

Na ovaj nacin, jednostavno je nemoguce izgubiti se ili zalutati. Krecete se od orjentira do orjentira, koje lako pronalazite na terenu. kada dodjete na raskrsnicu, ona je vec unapred ubelezena u GPS tako da nema razmisljanja koja je raskrsnica u pitanju i gde vode putevi koji se tu ukrstaju. Sve se vidi, ako ne na GPS-u onda sigurno na karti.

Posebn je znacajno, ako s krecete peske po planinskom terenu, sto na karti imate odlicno ucrtan reljef, sto je vrlo bitna inforamcija ako treba usput da odlucujete kuda cete se kretati, narocito ako se krecete van puteva.