[ separator @ 20.10.2005. 03:55 ] @
Kako registrovati patent, ako nemate znanja da sve to prenesete
na papir (ili neki drugi medij), i kako se osigurati od kradje?

Pretpostavimo da imate izuzetnu ideju. Gde je registrovati, kako,
koliko to sve kosta kod nas, a koliko u svetu?

Na kraju ste sve to registrovali. Kako dobiti najbolju ponudu za
prodaju licence, ili kompletnog patenta?
[ separator @ 20.10.2005. 14:04 ] @
Ako registracija patenta za proizvod koji ce se kasnije
prodavati nema veze sa poslom, onda stvarno ne znam
sta bi drugo moglo da ima!?

Zasto je tema premestena?

Citat:
Davor Vlajkovic: (20.10.2005. - 15:23) Tema je premeštena iz foruma Vodič za posao u forum Čekaonica


[ Davor Vlajkovic @ 20.10.2005. 14:27 ] @
Po toj logici bi svaka akcija u okviru procesa razvijanja bilo kog proizvoda ili usluge po defaultu bila u Vodiču za posao, zar ne?

Obrati pažnju na opis foruma Vodič za posao - glavna tema je zapošljavanje. Sticajem okolnosti tematika je proširena na ne previše ekonomski orijentisane teme koje bi bile od značaja za zapošljavanje ili pokretanje sopstvenog biznisa (a.k.a. samozapošljavanje).

Ova tema je, po mojoj slobodnoj proceni, najsrodnija forumu IT politika razvoja. U skladu sa svojim ovlašćenjima jedino što mogu da uradim je da je prebacim u Čekaonicu, a odatle je neko od kolega samoinicijativno ili na preporuku onoga ko je temu premestio "povuče" u forum u kome vlada klima koja više odgovara toj temi.


Što se same teme tiče, evo par linkova kao prva pomoć:


http://www.yupat.sv.gov.yu/

http://www.yupat.sv.gov.yu/zastita.php?zid=1&item=0


http://www.businesslink.gov.uk...;r.s=tl&topicId=1073859014

http://www.businesslink.gov.uk...;r.s=tl&topicId=1074298365

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 20.10.2005. u 15:46 GMT+1]
[ McKracken @ 20.10.2005. 17:05 ] @
Citat:
Pretpostavimo da imate izuzetnu ideju. Gde je registrovati, kako,
koliko to sve kosta kod nas, a koliko u svetu?


Nigde. Ideje se ne mogu zastititi nigde na svetu.
[ separator @ 20.10.2005. 23:22 ] @
#Davor Vlajkovic
Ok. Ajd da cekamo. Jednostavno mi nije bilo jasno pa zato pitam.

#McKracken
Sta onda ciniti? Kako konkretizovati nesto interesantno ako se
nema mogucnosti (tehnicke) za tako nesto?

Postoji li neka firma koja se ovim bavi? Naravno uz obaveznu
sigurnost i diskreciju?
[ McKracken @ 20.10.2005. 23:49 ] @
Uvek mozes da potpises NDA ugovor pre nego sto izlozis ideju :)
[ separator @ 20.10.2005. 23:55 ] @
A to je?
[ Davor Vlajkovic @ 21.10.2005. 01:12 ] @
"NDA" je Non-Disclosure Agreement, iliti Sporazum o zabrani objavljivanja informacija. Poznat je i pod imenom Confidential Disclosure Agreement ("CDA").


http://en.wikipedia.org/wiki/Non-disclosure_agreement

http://management.about.com/cs/ipandpatents/a/NDA062199.htm

http://www.bitlaw.com/forms/nda.html


Primer: http://www.victorwhite.com/Capital/CapaitalR_NDA.htm
[ separator @ 21.10.2005. 01:18 ] @
Postoji li u nasem zakonu nesto slicno tome? Adresa?
[ trabl @ 21.10.2005. 01:23 ] @
A, konkretno kada neko zeli da zastiti neko ime ili naziv, kome treba da se obrati i kakva je tu procedura? Kolika cena? Ako neko zastiti ime na podrucju SCG, da li znaci to da je zasticeno i van njenih granica u EU i US...?
[ Davor Vlajkovic @ 21.10.2005. 01:27 ] @
Mislim da ne postoji, ali ne bi trebalo da bude problema ako se takav dokument uradi po smernicama sa ovih linkova gore. Ipak smo mi proevropski orijentisana država, te u skladu s tim usvajamo, jel'te, pozitivna iskustva drugih

Citat:
Kako zaštiti pronalazak u drugim zemljama?

Ugovor o saradnji u oblasti patenata (Patent Cooperation Treaty - PCT) predviđa podnošenje jedne međunarodne patentne prijave koja ima isti pravni učinak kao i podnošenje nacionalne prijave u svakoj od naznačenih zemalja. Time je omogućeno da podnosilac prijave može da podnese jednu prijavu i da zahteva zaštitu u više zemalja potpisnica PCT u kojima ima nameru da štiti pronalazak.

Za više informacija o međunarodnoj zaštiti pronalazka upućujemo Vas na brošuru “PCT osnovne činjenice“ koju možete besplatno da dobijete u Zavodu ili ćemo Vam je dostaviti na zahtev.


Citat je sa FAQ strane Zavoda za intelektualn svojinu (link dat ranije).


Koristan link: World Intellectual Property Organization

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 21.10.2005. u 02:32 GMT+1]
[ separator @ 21.10.2005. 01:41 ] @
Secam se neke reportaze na TV-u, kako se neki tip sudi sa nekoliko
firmi vec nekoliko godina oko koriscenja njegovog registrovanog
trejd marka. Cak i da se sve uradi kao sto treba, kako obezbediti
pravnu sigurnost za svoje registrovane proizvode, logoe, i sl.
Ja sam na primer hteo cisto informativno da pogledam da li sajt
sa odredjenim imenom postoji na .com domenu. Posle 15-estak dana
sam resio da registrujem taj isti sajt, ali gle cuda, sajt je vec neko
registrovao pre mene. Veliki brat ipak sve posmatra. Zato sam ovde
i rekao: -pre svega ostalog registracija ideja. To sada i planiram.
[ Ivan Dimkovic @ 21.10.2005. 10:29 ] @
Citat:
Kako registrovati patent, ako nemate znanja da sve to prenesete
na papir (ili neki drugi medij), i kako se osigurati od kradje?

Pretpostavimo da imate izuzetnu ideju. Gde je registrovati, kako,
koliko to sve kosta kod nas, a koliko u svetu?


Ovako - za ovakav poduhvat ce ti ipak trebati odredjena kolicna para za pocetak, i dosta truda i srece kasnije ako nemas pare da svoj PCT patent registrujes u drugim zemljama.

Elem, tu "ideju" moras prvo da razlozis da vidis da li je ta ideja uopste moguca za patentiranje - dakle, ako je ideja neki aparat, uredjaj ili proces - onda lepo to izlozis na papiru najbolje sto umes.

U principu je najbolje da vec vidis kako izgledaju neki patenti za nesto slicno (probaj www.uspto.gov - ukucaj neki slican termin u pretrazi).

Kad to zavrsis, investiraj nekoliko nedelja pretrazivajuci patentne baze (USPTO i WIPO), naucne radove, zurnale i sl... da slucajno tvoj pronalazak vec negde nije patentiran - ono sto je bitno da gledas kod patenta su tvrdnje (claims) - jer je to ono sto je patentirano - nemoj da te uplasi ako naletis na patent u cijem je uvodu opisano nesto vrlo generalno.

Osim sto tvoj pronalazak moze da bude potpuno nov - on moze biti i unapredjenje necega sto vec postoji / sto je vec patentirano. Sve te podatke ces da zapises - koji patenti su stanje nauke (ono pre nego sto si ti izmislio svoj unikatni pronalazak) - i sa tom dokumentacijom odes do patentnog advokata.

Patentni advokat ce ti za neku umerenu sumu novca (u Srbiji se to krece izmedju 300-1000 eura) pomoci da apliciras za PCT aplikaciju - koja je medjunarodni prioritet.

Ono sto je bitno - onog momenta kad je patent podnesen zavodu - on postaje medjunarodna patentna aplikacija - koja za tebe ima snagu patenta - znaci od tog momenta mozes da pocnes marketing, ili da objavljujes radove u vezi sa tvojim pronalaskom.

Kad si fajlovao patent - on je uleteo u "stanje mirovanja" - i tu pocinje evaluacija od strane patentnog zavoda - EU patentni zavod je rigorozniji od USA patentnog zavoda - i procenat odbijanja je veci - ocekuj izmedju 12 i 24 meseca dok se tvoja aplikacija ne objavi.

Od momenta fajlovanja, do posle nekih 36 meseci imas vremena da nadjes investitore za svoj patent. Posle tog vremena ces morati da oducis da li ides dalje - a to dalje znaci ulaganje vece sume novca u registraciju patenta po relevantnim zemljama (obicno USA, EU, CA AU i JP) - to je vec malo znacajniji trosak, krece se u desetinama hiljada eura.

Citat:
Na kraju ste sve to registrovali. Kako dobiti najbolju ponudu za
prodaju licence, ili kompletnog patenta?


To je vec pitanje od milion dolara ;-) Budi kreativan... web promocija, pricaj sa ljudima, posecuj sajmove - zakazuj sastanke...
[ Aleksandrov @ 07.01.2006. 05:03 ] @
Imam ja par pitanja, a ne bih da otvaram novu temu. Inace sve je za biznis plan koji pisem.
Zelim da patentiram neki motor.
Mogu li da patentiram uredjaj na osnovu njegovog projekta, znaci bez prototipa?
Mogu li da posaljem zahtev za patentiranje, i dok se taj zahtev obradjuje da krenem u masovnu proizvodnju a da mi uredjaj bude zasticen?
Nisam bas najbolje shvatio:
Koliko vremena/para treba da se patentira uredjaj u Srbiji?
na www.yupat.sv.gov.yu kaze 4-5 godina. Do tada bi osedeo.
i ako moze neko da mi kaze koliko tacno para treba (tj. koje od onih taksi treba platiti u mom slucaju)

Ako sam dobro razumeo ovo na kraju:
Mogu da patentiram uredjaj za EU, Usa, Japan... i sve su to odvojeni patenti ?

Pomozite!
[ Ivan Dimkovic @ 07.01.2006. 05:14 ] @
Citat:
Imam ja par pitanja, a ne bih da otvaram novu temu. Inace sve je za biznis plan koji pisem.
Zelim da patentiram neki motor.
Mogu li da patentiram uredjaj na osnovu njegovog projekta, znaci bez prototipa?


Mozes.

Citat:
Mogu li da posaljem zahtev za patentiranje, i dok se taj zahtev obradjuje da krenem u masovnu proizvodnju a da mi uredjaj bude zasticen?


Onog momenta kada patentna aplikacija udje u proceduru, mozes da pocnes da je koristis u javnim delima.

Citat:
Nisam bas najbolje shvatio:
Koliko vremena/para treba da se patentira uredjaj u Srbiji?
na www.yupat.sv.gov.yu kaze 4-5 godina. Do tada bi osedeo.


4-5 godina je verovatno tacna cifra za takvu vrstu patenata - ali, kao sto rekoh, cim si podneo aplikaciju ti vec mozes da pocnes da je koristis u javnim proizvodima.

Citat:
Ako sam dobro razumeo ovo na kraju:
Mogu da patentiram uredjaj za EU, Usa, Japan... i sve su to odvojeni patenti ?


Sve su to odvojeni patenti - jos dodatno, ne postoji "EU patent" - vec ces morati da ga registrujes i po individualnim zemljama clanicama (budalastina... al Brisel je to, pa je to sasvim normalno)
[ srki @ 07.01.2006. 08:41 ] @
Mozda moze da pomogne aplikacija za PCT patent ako zelis patent u vise zemalja.
[ Ivan Dimkovic @ 07.01.2006. 09:41 ] @
U svakom slucaju, kao sto rece Srki, bi trebalo da podneses PCT aplikaciju - mozda jeste nesto skuplja, ali svakako vredi jer onda imas medjunarodni prioritet, a sam mozes da odlucis u kojim zemljama zelis da fajlujes patent.
[ trabl @ 15.01.2006. 17:32 ] @
A ima li neko informaciju kako se registruje TM (trade mark)...
jer zelim da zastitim jedno ime , naziv..... ???
[ srbski-pronalazac @ 13.11.2006. 21:59 ] @
Poto ne znam sto mi je Admin skinuo sa teme moj zapis,dali zato sto sam pozvao sve zainteresovane za ovu temu da se jave na forum gde ce doci do informacija.
Postovani admine,ja nisam neke zanimljivosti skinuo sa svoga foruma,tako da mi je nejasno sta je pesnik hteo da kaze,ali...
Pozivam te
A ima li neko informaciju kako se registruje TM (trade mark)...
jer zelim da zastitim jedno ime , naziv..... ???
da mi se javis na e mail:[email protected] ,dobices prqve informacije,ako treba da se legitimisem,bio sam redovni clan medjunarodne unije pronalazaca sveta IFIA iz Zeneve,pa tu sam da pomognem koliko mogu i znam...
A admenistratore ovog foruma pozivam na saradnju a ne da brisu poruke,samo zato sto sam stavio naziv foruma gde se mogu dobiti pravi odgovori,a ne da lutamo okolo.Hvala.
Jovan-SrbskiPronalazac
[ RadovanBG @ 17.11.2006. 22:58 ] @
Kako se tretira na primer patentiranje izgleda odeće ili obuće?
Da li spada u oblast patenta ili copyriht-a?
Šta da radim da bi patentirao recimo specifičan izgled cipele?
[ momsab @ 21.11.2006. 23:33 ] @
srbski-pronalazac,a sto ne bi svima nama to objasnio?

p.s. sprski, ne srbski
[ srbski-pronalazac @ 29.12.2006. 17:04 ] @
icon Re: Kako registrovati PATENT u Srbiji i u Svetu !!! 17.11.2006. u 23:58
Kako se tretira na primer patentiranje izgleda odeće ili obuće?
Da li spada u oblast patenta ili copyriht-a?
Šta da radim da bi patentirao recimo specifičan izgled cipele?
Najprostiji nacin je registrovati kao model ili uzorak i to jeste patent,ali pravi pojam patenta podra\umeva definiciju zastite postupka recimo izrade i on u zavisnosti sta opisujete moze biti patent i mali patent.dok sam izgled mozete zastiti kd nas i u svetu kao model ili uzorak,takodje zastitom imena dobijate slicnu mogucnost.predlazem da me posetite na forumu srpskih pronalazaca i tamo cemo vise o tome a imate i objasnjenje.
www.yukotatami.co.yu/forum
Jovan
[ MixMaster @ 09.09.2007. 15:35 ] @
Citat:
momsab: srbski-pronalazac,a sto ne bi svima nama to objasnio?

p.s. sprski, ne srbski


Srpski, ne sprski
[ miksi @ 09.09.2007. 17:55 ] @
ipak,
srpski :)
[ MixMaster @ 10.09.2007. 21:56 ] @
Pa, ako cemo sada da sitnicarimo...to zavisi od toga gdje se (bijase li) prisvojni pridjev "srpski" nalazi u recenici.
To naravno vazi i za ostale rijeci tipa "ipak".

Pozdrav.
[ milos crni @ 27.02.2010. 00:24 ] @
Mene zanima uopšte kako registrovati pravo na ime nekog patenta?I kako registrovati pravo na neku naučnu, recimo fizikalnu teoriju pod svojim imenom?
Znam da patent ne traje doživotno već samo neku godinu, ali ni ne namjeravam da se na tome obogatim.Jednostavno hoću da ga zaštitim pod svojim imenom, kao na primjer što su mnogi patenti poznati pod teslinim imenom.
Neću da mi se neki Amer kompleksira kako je on to recimo izmislio.Hvala.
[ Ivan Dimkovic @ 27.02.2010. 00:52 ] @
Patentna zastita traje 20 godina.

Patent mozes podneti samo u svojoj zemlji, ili medjunarodno. Ako podnosis medjunarodno, PCT (Patent Cooperation Treaty) aplikacija ti znacajno olaksava posao.

Za informacije sta patentna prijava mora da sadrzi i kako izgleda forma i sta mora biti zadovoljeno, najbolje je da se obratis zavodu za patente u tvojoj zemlji - oni sigurno imaju neko uputstvo.

Alternativno, mozes unajmiti patentnog advokata da uradi sve to za tebe.
[ milos crni @ 28.02.2010. 23:25 ] @
Ma sve sam to već proučio što se PCT licence tiče, no to je ljudi preskupo.Za to mi treba nekoliko hiljada evra.
Nego jednostavno pitam da li postoji nekakav sindikat, udruženje, ili tako nešto što štiti pronalazače u Srbiji?
Uostalom i samo iznošenje teorije iz oblasti fizike, recimo, kako ostati pod imenom teoretičara, a neko ga ne prisvojiti?
Mislim nije valjda da su svi teoretičari fizike i sl. truli bogataši.
[ Ivan Dimkovic @ 28.02.2010. 23:34 ] @
Sta ti zapravo hoces da zastitis?

Pominjes nekakvu teoriju - ako se radi o pisanom delu, to se stiti copyright-om a ne patentnima. Copyright te ne kosta nista, potrebno je samo da prilikom objavljivanja svog dela napises da je ono nastalo te i te godine i da je zasticeno kopirajtom i da si ti vlasnik istog.

Ako se radi o pronalasku - onda je u pitanju patent. Medjunarodni patenti su skupi, i tu nema nikakve alternative.

Ono sto mozes da uradis je da podneses zahtev za domaci patent i medjunarodni prioritet, i da to pokusas da nekom prodas ili nadjes partnera za razvoj ako ima zainteresovanih. Time imas odredjeno vreme da nesto uradis, a zastita zapravo vazi (naravno, ako se na kraju odlucis da zavrsis patentnu aplikaciju i ona prodje)

Citat:

Nego jednostavno pitam da li postoji nekakav sindikat, udruženje, ili tako nešto što štiti pronalazače u Srbiji?


Ovaj, na ovom svetu niko nikoga ne stiti za dzabe. Kojekakvi sindikati i udruzenja postoje zarad svojih guzica - i nemaju ama bas nikakav pravni metod da tebe zastite. Jedino sto zaista moze zastititi tvoju intelektualnu svojinu je:

a) Copyright
i
b) Patent

U zavisnosti od toga kakvog je tipa ta intelektualna svojina koju zelis da zastitis. Na sindikate i ostale qrte i murte zaboravi.
[ milos crni @ 01.03.2010. 00:13 ] @
Da imam patent, t.j. više njih.Ali da bi se razumjelo samo načelo rada istih moram obznaniti novu fizikalnu teoriju.
Znam da će kroz neku godinu i turta i murta krasti i prilagođavati sebi moje patente, to su radili i sa Teslom.
Znam da je industrijska i tehnološka špijunaža velika.
Jednostavno me zanima kako na nečemu ostati moje ime, da mi se neki tamo Amer ili Švaba ne kompleksiraju kako su oni to izmislili, kad znam da nijesu?
Primjera radi, kao što se nešto naziva jedinica T-Tesla, higsov bozon, ili hokingovo zračenje.
[ Ivan Dimkovic @ 01.03.2010. 00:20 ] @
A tako :)

Pazi ovako, ako si mislio da zastitis nekakvu fizicku teoriju - od toga ti je slaba vajda. Takve stvari se ne "stite" vec se javno objavljuju u naucnim zurnalima i obicno su dostupne celom svetu bez ikakvih naknada.

Ne postoji pravni mehanizam za zastitu fizicke teorije. Jedino sto mozes zastititi je tvoj tekst te teorije, ali ne i samu teoriju (formule, opsti princip).

Ako ti to ne odgovara vec zelis da naplatis svoj rad, ostaje ti mogucnost da svoju fizicku teoriju ne objavljujes vec da je tretiras kao "poslovnu tajnu" i da pokusas da od toga napravis neki novac, ako je tako nesto uopste moguce.

Evo ti lista stvari koje mozes zastititi:

1. Izumi (mehanizmi, procesi koji se mogu opisati aparatom, ...) --> stite se patentima
2. Autorska dela (tekstovi, slike, softver, muzika) --> stite se copyrightom

Fizicka teorija ne spada u mehanizme, pa je ne mozes patentirati. Prost test za patent: postavi sebi pitanje da li to sto si izmislio mozes predstaviti kao aparat (ili skup aparata koji cine neki proces)? Ako ne mozes, onda to ne moze da se patentira.

Copyright, sa druge strane, samo stiti tekst tvoje teorije (i slike), ali ne brani nikom da to preformulise i/ili koristi u svoje svrhe bez da ti ista plati ako si ti to javno objavio - ali niko ne sme da umnozava tvoj originalni tekst ako ti to ne dozvolis. Naravno, ako svoju teoriju objavis u nekom poznatom zurnalu, jako su male sanse da je neko preuzme jer je vrlo lako dokazivo da si ti taj koji je to objavio prvi. Medjutim, nemoj racunati na neke pare od toga, vec samo na "cast" i prepoznavanje da si ti to izmislio ili doprineo.

Pa ti izaberi sta ti odgovara.

Citat:

Primjera radi, kao što se nešto naziva jedinica T-Tesla, higsov bozon, ili hokingovo zračenje.


Te stvari nemaju veze sa zastitom - fizicke jedinice su dobile imena po naucnicima kao znak prepoznavanja njihovog truda, i o tome odlucuje naucna zajednica a ne ti pojedinci. Ne mozes ti da odlucis da nesto proglasis "svojom cesticom" na primer (tj. mozes - ali samo za sebe, niko drugi nije u obavezi da to prihvati ;-), mada ako si je zaista ti otkrio, postoje dobre sanse da ce se ona zvati po tvom imenu i zvanicno :-)

Uzgred, niko tu nista nije "ukrao", i btw - Tesla je zaradjivao jako finu lovu od svojih patenata i ziveo dobar deo svog zivota u vrlo skupom hotelu... doduse, Tesla se bavio prakticnim pronalascima a ne fizickim teorijama tako da i to moras uzeti u obzir ;-)
[ 3way @ 01.03.2010. 00:44 ] @
Citat:
milos crni: Da imam patent, t.j. više njih.Ali da bi se razumjelo samo načelo rada istih moram obznaniti novu fizikalnu teoriju.


Hm....
Zasto mislim da je ovo neki novi mobile perpetuum?
Ono...ako je tako nesto u pitanju, nemoj samo za godinu dana da kukas kako te (americki) establisment sputava u pronalazastvu...
[ milos crni @ 01.03.2010. 01:05 ] @
Da hvala ti Ivane, vidjeću da objavim ovu teoriju u nekim od naučnih časopisa, a za patente ću vidjeti, možda ih prodam nekom, t.j. autorska prava, ali pod ugovorom da mi ostavi moje ime na njima.
Nijesam ni mislio da se obogatim na njima, mada znam da kada je Anstajn lansirao svoju teoriju relativiteta, ona je ostala pod njegovim imenom i dan danas, a ne pod šest imene.
Takođe znam, a o ovome su pisali ugledni ljudi kod nas i u svjetu, da je Tesli dosta toga ukradeno.Racimo t.z. rendgenski zraci nijesu rendgenovi no teslini, lenardove cijevi ne lenardove već tesline, radio nije markonijev već teslin, sistem akceleracije čestica je takođe izumio Tesla, ali se to nigdje ne spominje, kao ni to da su mlazni motori njegovi, već je sve to djelo nekih kompanija, kao da su kompanije svjesni entiteti ili šta već.A da kao djelo složnog rada radnih ljudi, mmm judeomarksistička floskula, a mi smo svi sisali vesla...
Znam recimo i to da je naša poznata naučnica dr Dušanka Mandić izumiteljica tehnologije magnetnih alata u medicini, takođe pokradena od strane velikih svjetskih kompanija.I dok svi koji prate naučne tokove u Srbiji i ex-yu prostoru znaju da je ona izumitelj toga, te kompanije prodaju njene izume pod svojim imenime, bez indicije da je neko iz Srbije to izumio.
Ipak hvala ti još jednom na svom utrošenom vremenu za mene.
[ 3way @ 01.03.2010. 01:09 ] @
Citat:
milos crni: Da hvala ti Ivane, vidjeću da objavim ovu teoriju u nekim od naučnih časopisa, a za patente ću vidjeti, možda ih prodam nekom, t.j. autorska prava, ali pod ugovorom da mi ostavi moje ime na njima.
Nijesam ni mislio da se obogatim na njima, mada znam da kada je Anstajn lansirao svoju teoriju relativiteta, ona je ostala pod njegovim imenom i dan danas, a ne pod šest imene.
Takođe znam, a o ovome su pisali ugledni ljudi kod nas i u svjetu, da je Tesli dosta toga ukradeno.Racimo t.z. rendgenski zraci nijesu rendgenovi no teslini, lenardove cijevi ne lenardove već tesline, radio nije markonijev već teslin, sistem akceleracije čestica je takođe izumio Tesla, ali se to nigdje ne spominje, kao ni to da su mlazni motori njegovi, već je sve to djelo nekih kompanija, kao da su kompanije svjesni entiteti ili šta već.A da kao djelo složnog rada radnih ljudi, mmm judeomarksistička floskula, a mi smo svi sisali vesla...
Znam recimo i to da je naša poznata naučnica dr Dušanka Mandić izumiteljica tehnologije magnetnih alata u medicini, takođe pokradena od strane velikih svjetskih kompanija.I dok svi koji prate naučne tokove u Srbiji i ex-yu prostoru znaju da je ona izumitelj toga, te kompanije prodaju njene izume pod svojim imenime, bez indicije da je neko iz Srbije to izumio.
Ipak hvala ti još jednom na svom utrošenom vremenu za mene.


Znas kako, mozes ti da registrujes da perpetuum mobile, ali ces za godinu dana 100% da kukas kako postoji globalna zavera....
[ milos crni @ 01.03.2010. 01:17 ] @
Citat:
3way: Znas kako, mozes ti da registrujes da perpetuum mobile, ali ces za godinu dana 100% da kukas kako postoji globalna zavera....


Neznam zašto izvlačiš takve poruke?Ako je šala u redu.Ali svaki iole intaligentan čovjek zna da su svjetske kompanije jako nepoštene prema pojedincima izumiteljima.Industrijska špijunaža ide ruku pod ruku sa vojnom.
Ovo je ipak ozbiljan forum moje je da pitam za stvari te prirode, jer se zaista ne razumjem u menadžerske poslove.
[ 3way @ 01.03.2010. 01:45 ] @
Mozda gresim - ako gresim onda je sala...
al mozda i ne gresim...
[ petkons @ 11.05.2010. 18:27 ] @
Ako postoji neki patent, u stvari patentirani proizvod, i na trzistu se prodaje, a ja ustanovim da sa znatnim izmenama moze da bude jos bolji, kolike te izmene moraju da budu da se taj novi proizvod koji bi ja proizvodio i prodavao ne bi smatrao povredom patentnog prava originala.
Ono, nije bas da su oni najpametniji, samo nisu u srbiji, a ja jesam, pa su sve to i patentirali, a ja nisam imao para...
Ipak, kako sam do detalja upoznat sa problematikom, znm sam gde su pogresilii i ja bi to ispravio da bude po mom, a da krenem u proizvodnju...
Dakle, koliko "kopija" treba da bude razlicita od "originala" da "original" ne moze da tuzi "kopiju"?