[ Branko Santo @ 21.10.2005. 06:04 ] @
Novi Sad Fakultet Tehnickih Nauka (FTN :) )
22.10.2005. 10.30

Video sam samo poster i to su sve informacije koje su bile dostupne pa ako nekog zanima :)
[ trile_le3 @ 21.10.2005. 10:11 ] @
jel to sigurno?
ako jeste pakujem se i dolazim u ns. :)
[ reject @ 21.10.2005. 15:07 ] @
Ko organizuje sve to i o cemu je tacno rec?
[ visla @ 21.10.2005. 16:39 ] @
Pa ovako malko da vam pojasnim. Tribina se zove GameDevelopment 01 u Srbiji. Tribinu organizuje The Incredible Brown Zebra (C) (www.ibzebra.com), zatim Centar za razvoj i primenu nauke tehnike i informatike a sponzori su neka svedska ili irska banka, MB pivara, i Fakultet tehnickih nauka.

Tribina pocinje u 10:30 u subotu u svecanoj sali FTN-a.
Pricace se o proizvodnji igara inace i kod nas. Sve u svemu trajace dosta dugo. Ulaz je naravno besplatan za sve koji dodju. Moram samo da upozorim da u tu salu staje samo 200 ljudi i a da plakati stoje po celom gradu Novom Sadu, tako da je vrlo moguce da se pojavi vise ljudi nego sto moze da stane. Takodje ce se pricati i o kursu Game Development-a koji postoji vec 2 godine u NS-u ... i uopste o proizvodnji igara (biznis modeli, organizacija tima, prezentacije nekih igara u razvoju i sl).

Nadam sa se da sam malko pojasnio celu ovu pricu oko tribine.

[ bkaradzic @ 21.10.2005. 18:01 ] @
Kakav je raspored?
Ko su predavači?
[ Branko Santo @ 22.10.2005. 22:03 ] @
Ja se ponadao ali ispricali si kratku pricu onoga sto se lako moze naci na netu na nekoliko vecih sajtova.
[ visla @ 23.10.2005. 15:04 ] @
Evo ovako nekoliko reci i utisaka sa same tribine. Konkretno tribina sa obzirom da je prvo je prosla dovoljno dobro. Prema anketi koja je vrsena na tribini, tribinu je posetilo nesto vise od 145 ljudi (mozda nisu svi popunili anketu).

Govorilo se o menadzmentu, programiranju, muzici, animaciji, modelingu, ... ali samo vrlo povrsno kako je u uvodu i najavljeno iz prostog razloga "nije bilo vremena za sve". Jako je zanimljiva struktura ljudi koji su dolazili (shodno anketi koja je vrsena). Skoro 95% ljudi poseduje nikakvo ili vrlo slabo znanje o svim delovima GameDevelopmenta. Najcesce su bile ocene 1-2 za stavke (programiranje, modelovanje, texturiranje, animiranje)... Nesto veci prosek je bio za ocene iz obrade zvuka (ali sa razlogom jel je tribinu posetila i ekipa sa akademije). Sve u svemu zakljucak je da vecina ljudi koji su zainteresovani za GameDevelopment ima vrlo malo iskustva i znanja da se time bavi.

Samo da obavestim da se ocekuje i jos jedna tribina pre nove godine.
[ Branko Santo @ 23.10.2005. 15:33 ] @
Ja nisam recimo nista zaokruzio pod programiranje ali to je bilo zato sto je anketa lose napisana, naime forsira se ideja u upitniku da su svi c++ programeri i da se mora poznavati directx ili openGL. Ja ne znam ni jedan ni drugi ali znam malo da programiram .... ali dobro u bazi informacija smo pa ce nas valjda zvati drugi put :)

Svaka cas barem ste se potrudili :)
[ Filip Strugar @ 30.10.2005. 02:03 ] @
Citat:
visla: Evo ovako nekoliko reci i utisaka sa same tribine. Konkretno tribina sa obzirom da je prvo je prosla dovoljno dobro. Prema anketi koja je vrsena na tribini, tribinu je posetilo nesto vise od 145 ljudi (mozda nisu svi popunili anketu).
...
Samo da obavestim da se ocekuje i jos jedna tribina pre nove godine.


Mozes li molim te da pojasnis o cemu je konkretno rec na toj tribini?

Koje firme ucestvuju, koji ljudi drze predavanja - da li uopste ucestvuju ozbiljnije firme ili pojedinci koji se profesionalno bave game developmentom?
[ visla @ 30.10.2005. 13:56 ] @
Pa hajde da objasnim o cemu se to pricalo na tribini i o cemu ce se pricati na sledecoj.
Na tribini koja je odrzana na FNT- Novi Sad, pricali su ljudi iz The Incredible Brown Zebra (www.ibzebra.com). Pricalo se o tome ko to sve radi igrice kod nas, kako se to radi zapravo u svetu. Na koje sve varijante mogu da se naprave igre... i slicno. U principu satnica je izgledala ovako:
- Istorija igara (zanimljivosti)
- ko to sve i kako pocinje kod nas (konkretni primeri raznih pokusaja sada i do sada)
- kako to pocinje jedan ozbiljan Game studio (producent, menadzment tim, sl. )
- biznis plan i koliko je schedule bitan za igru.
- Programer u Game industriji (kod nas i inace)
- Modeler, Concept art u game industriji (kod nas i inace).
- animacija u igrama
- muzika za igre.
- i sve ovo je zacinjeno neki demoima.

Sve ovo je naravno vrlo povrsno uradjeno a i tako povrsno je trajala od 11h - 16h
Tribinu je posetilo nekih 145 ljudi (naveo sam vec ovo).
Uradjena je anketa da se vidi koji to ljudi dolaze na ovako nesto. Sve u svemu, zakljucak je sledeci, kada bismo isli u detalje vecina ne bi imala pojma o cemu se radi i verovatno bi otisli, a kada bi dolazili samo ljudi koji nesto znaju i prate, u nasoj zemlji ne bi skupili ni 30-tak ljudi.
Sve u svemu ideja tribine je da se ljudi obuce i da im se daju smernice kuda i kako da krenu. Takodje na tribini su pomenuti timovi koji su nesto uradili i neki koji su uradili pa su propali i neki timovi koji su samo pokusaji da odrade nesto (rad kod kuce, drugari i sl).

Sledeca tribina naravno nece ulaziti mnogo u detalje ali ce vise vremena biti posveceno programerima jel je vecina bila zainteresovana za programiranje, nece biti smaranja oko menadzmenta u igrama i sl. Verovatno ce se vise pricati o kodiranju igre, nekim korisnim savetima za programere i sl.
Sledeca tribina bi trebala da bude u decembru, verovatno na istoj lokaciji.

Sto se tice da li ucestvuju neke firme. na ovoj tribini je ucestvovala jedna firma (zapravo nije firma) nego je prof. Shenk rekao kako se planira pomoc mladim firmama da realizuju projekte (poput igara).

Naravno posto mnogo ljudi ni nema ideju da planira firmu nego tek tako da pravi igre ovo vecini nije bilo bas i zanimljivo.

A od ozbiljnih firmi... pa mi ovde u Srbiji i nemamo ozbiljne firme pogotovo ne na tom broju ... u stvari imamo samo 3-4 firme (od kojih je jedna nedavno pukla) i gomile pokusaja pojedinaca.

Naravno da su ljudi koji pricaju profi bave Game Developmentom a ne amaterski. (sta bi jedan amater mogao da kaze o ovome na tribini :)

[ reject @ 02.11.2005. 10:44 ] @
Citat:
visla:Sledeca tribina naravno nece ulaziti mnogo u detalje ali ce vise vremena biti posveceno programerima jel je vecina bila zainteresovana za programiranje, nece biti smaranja oko menadzmenta u igrama i sl. Verovatno ce se vise pricati o kodiranju igre, nekim korisnim savetima za programere i sl.

Ne zelim da ti kvarim zabavu, ali ono sto je trenutno potrebno jeste
samo i samo govoriti o menadzmentu, tj. o dovodjenju jednog projekta
do kraja tako da se on isplati i obezbedi sredstva/kontakte za sledece.
Najveci problem ovde jeste sto se sve radi na principu "e, ajde da radimo
nesto" sto se zavrsava katastrofalno ili uglavnom katastrofalno.

Programeri i modelari i ostali ionako sve sto ih zanima mogu da nadju na
netu ili u knjigama tako da bi prica o tome bila manje vise waste of time.

Nadam se da ce se sledeci put ta tribina organizovati tako da se za nju
sazna bar mesec dana ranije. Takodje, mogli bi se i pozvati neki ljudi koji
su radili u industriji, izgurali neke projekte do kraja i pokupili neka iskustva
koja mogu biti korisna.
[ visla @ 02.11.2005. 14:52 ] @
Vidis i ja se potpuno slazem sa tobom da je to ono najbitnije o cemu treba govoriti. Treba pokazati i objasniti ljudima kako nesto isterati do kraja. Ali znajuci da to ukljucuje pravljenje Schedula, biznis plana i sl. a opet znajuci da je vecina i za ono malo toga sto je vec bilo na tribini rekla da je najsmorniji deo tribine. Kada bi tako pravili tribinu doslo bi malo ljudi sto nam nije cilj. Nama je cilj da ukljucimo sto vise ljudi u tako nesto.

Inace sto se toga tice planira se organizovanje profi seminara (verovatno na zlatiboru), u koje ce biti ukljucen ceo region. Medjutim takvi seminari nece biti bas besplatni nego ce se (uostalom kao i svi drugi), naplacivati. (sume koje idu od 150 eura pa na vise). Seminari bi trajali 3 dana i bilo bi konkretne price samo o takvim stvarima. Vise o tome narednih dana...

A sledeca tribina ce verovatno biti 17. decembra (nista jos nije sigurno) sa puno konkretnijih radova i prikazivanja. I opet sa nekim smernicama kako i zasto (tako da se ne smori narod) poceti.

[ reject @ 02.11.2005. 16:07 ] @
Citat:
visla: Vidis i ja se potpuno slazem sa tobom da je to ono najbitnije o cemu treba govoriti. Treba pokazati i objasniti ljudima kako nesto isterati do kraja. Ali znajuci da to ukljucuje pravljenje Schedula, biznis plana i sl. a opet znajuci da je vecina i za ono malo toga sto je vec bilo na tribini rekla da je najsmorniji deo tribine. Kada bi tako pravili tribinu doslo bi malo ljudi sto nam nije cilj. Nama je cilj da ukljucimo sto vise ljudi u tako nesto.

Hmm... ne znam kako sad sve to moze da zvuci dovoljno ozbiljno za posetiti.
Ukljuciti sto vise ljudi u sta?
Ovo je industrija, zanat, posao i nije nikako zajebancija, veselje i zabava,
tako da izbacivanje "smornih" delova citave price ne ide nikome u korist, samo
moze da napravi stetu nekome ko se osokoli tim pricama i krene u posao.
Citat:
Inace sto se toga tice planira se organizovanje profi seminara (verovatno na zlatiboru), u koje ce biti ukljucen ceo region. Medjutim takvi seminari nece biti bas besplatni nego ce se (uostalom kao i svi drugi), naplacivati. (sume koje idu od 150 eura pa na vise). Seminari bi trajali 3 dana i bilo bi konkretne price samo o takvim stvarima. Vise o tome narednih dana...

Ko ce predavati na tim profi seminarima? Ko su ti profesionalci koji bi dosli?
Ocekujete li neke predavace iz nekih firmi iz inostranstva (zapad)?
Citat:
A sledeca tribina ce verovatno biti 17. decembra (nista jos nije sigurno) sa puno konkretnijih radova i prikazivanja. I opet sa nekim smernicama kako i zasto (tako da se ne smori narod) poceti.

Bitno je da se narod ne smori. :)

Nemojte me pogresno shvatiti, ideja vam je dobra, ali ovo sto citam
ovde deluje mnogo neozbiljno za ono cega ste se uhvatili.

Sta vise, ako ste ozbiljni, od toga moze da se napravi veoma dobra
stvar, mogu vam pomoci da se dovedu nekoliko likova koji su zaista
dugo u poslu i koji bi imali mnogo da kazu, ali cini mi se da ste krenuli
sa pogresne strane. Da Srbija ima GameDev industriju, onda bi razgovor
o tehnikama proizvodnje video igara imao smisla. Da bi Srbija imala
GameDev industriju, mora se prvo govoriti o "smornom" delu, da bi se
uopste pojavile, a zatim i opstale firme koje bi kasnije bile zainteresovane
za slanje ljudi na seminare o tehnikama proizvodnje video igara.

[Ovu poruku je menjao reject dana 02.11.2005. u 17:32 GMT+1]
[ visla @ 02.11.2005. 17:18 ] @
Necu vise duziti o ovoj raspravi. Ljudi koji su bili na tribini su rekli vecinom da je bilo odlicno. Iako mozda je po meni trebalo biti drugacije, i pricati o drugacijim stvarima.
Sto ce mozda nekolicina koji nesto i znaju pomisliti kako je to lose i neozbiljno i to je posteno. Ja ti savetujem da posetis sledecu i onda doneses ocenu, a ne da pricas o necemu da je neozbiljno kada nisi ni bio. Ima ona lepa poslovica koju kod nas niko ne primenjuje "nemoj kuditi konja koga nisi jahao" :)

Naravno je da neko kao ti smatra da je neozbiljno. Ja bi licno voleo da mi ovde dodje predsednik Sony-a i prezentuje PS3 licno. ali to je u nasoj zemlji toliko neverovatno pa je dobro da ima bilo cega.

Samo jedan savet. Poseti sledecu tribinu pa donesi neke ocene o tome koliko je neozbiljna ili ne.

Ako smatras da su to tako neki bezveze ljudi seli kao pravimo tribinu ... ok .. svako ima svoje misljenje. Lepo bi bilo kada bi jos neko rekao, ej super neko je konacno hteo malo da predoci javnosti kako se nesto radi, a ne da cuva za sebe kao da je najpametniji. Lepo bi bilo kada bi se neki tim koji tek tako radi javio i rekao, ej ajde da napravimo tribinu jos boljom. Donecemo mi neka iskustva pa da pricamo ljudima. Ili jos bolje kada bi se neki tim koji je nesto uradio javio i rekao da bi voleo da ucestvuje. Ovo nije tribina za licnu promociju nego za opstu siroku edukaciju.

[ bkaradzic @ 02.11.2005. 18:18 ] @
I ja mislim da ovo što radite zvuči neozbiljno. A evo i zašto...

Nigde niste objavili radove o tome što ste pričali. Nema nigde audio zapisa tribine. U 2005 za ozbiljno organizovanu tribinu ja očekujem da ima web sajt i radove u PDF formatu i audio zapis u MP3 formatu.

Nisam čuo da ste na tribinu pozvali ljude iz Srbije koji profesionalno prave igre (Paprikari, Industry, Ligh Factory i GameYus, šta bi sa Tesla Studios?). To su ljudi koji imaju iskustva sa malim i velikim igrama za različite platforme. Recimo bilo bi interesantno čuti šta Paprikari misle o shareware modelu, kakva iskustva imaju sa korisnicima, ili kakva iskustva Industry ima sa PDA i mobilnim platformama (ili licenciranju tehnologije) ili kakva iskustva sa izdavačima i velikim timovima ima GameYus. Bez tih ljudi svaka tribina je neozbiljna po defaultu!

Seminar na Zlatiboru LOL! To funkcioniše jedino ako oni što tamo prisustvuju imaju plaćene troškove od firme gde su zaposleni. Držite se FTN-a dok ta sala ne postane tesna i puna profesinalnih proizvođača igara.

Sugestija... Na toj tribini ulaznica treba da bude original kupljena kopija neke od domaćih igara jer ako ljudi zainteresovani da rade u industriji igara nisu spremni da kupe original igre onda nema svrhe upućivati ih u to kako funkcioniše razvoj igara.
[ visla @ 02.11.2005. 22:22 ] @
Ovo za audio zapise ti je dobra ideja. Ipak nam je bio prvi put... a sledeci... samo cu napisati jedno ;)
[ NastyBoy @ 02.11.2005. 23:49 ] @
Poenta reject-ovog pitanja i dalje stoji. Nije toliko vazhno koliko je organizacija bila dobra, prva je tribina te vrste i propusti (ako ih je bilo) su zanemarljivi.
Ali, vecina ljudi koji ti upucuju pitanja/kritike/pohvale/whatever na ovom forumu jesu profesionalci, NISU u SCG i NE MOGU fizichki da prisustvuju eventualnoj reprizi.

Otuda i ponovljeno pitanje : ko su bili predavachi, konkretno? Narochito o temama koje nisu vezane za programiranje/grafiku (koje za ovakav tip dogadjaja, ako se drzhimo profi developmenta, su od najmanjeg znachaja)

[Ovu poruku je menjao NastyBoy dana 03.11.2005. u 00:50 GMT+1]
[ Filip Strugar @ 03.11.2005. 10:46 ] @
Moram da se nadovezem, iako sam se suzdrzavao da nista ne pisem jer bi posle neko pomislio da samo pljujem iz obesti...

Potpisujem ono sto su reject, branimir i nastyboy napisali, i dodajem sledece: kakvi to profesionalci organizuju/ucestvuju na tribini kada ni jedan nije naveden?

Nasty i Branimir lepo kazu, niko normalan ko se ozbiljno ovime bavi (da uprostim za one koji ne razumeju pojam 'profesionalno' - radi u nekoj firmi koja je imala published title i iza sebe ima published title(s) na kojima je radio/la) nece doci na neku tribinu u srbiji na kojoj nema sta da se vidi i cuje. Nikakav raspored ne postoji, kao ni materijal, a ljudi iz srbije koji se profesionalno bave game developmentom nisu ni kontaktirani.

Izjava 'dodji pa vidi pa onda komentarisi' je cista budalastina jer meni ne pada na pamet da iz slovenije dolazim na neki game programmer wonabees skup, a ne bih dosao ni da sam slucajno tada u srbiji jer cenim svoje vreme vise od toga.

Da je tribina nazvana 'skup amaterskih game developera u srbiji' e onda bih mozda i dosao jer bih imao sta da pricam sa nekim ko nije lud, nego je svestan da je na samom pocetku dugog gamedev puta. Ali ovako, to je, jos jednom, cista budalastina.

Na kraju ovo ispade upravo ono sto nisam hteo da ispadne - pljuvanje :)

Ali, emocije na stranu, mislim da u srbiji vise nego bilo gde drugde ljudi veruju u svoje znanje i mogucnosti iznad svakog realnog osnova za to. Zato se tu najvise prodaje magla, rezultata nema, a normalni ljudi beze napolje.
[ Skaarj @ 03.11.2005. 10:57 ] @
Citat:

...mislim da u srbiji vise nego bilo gde drugde ljudi veruju u svoje znanje i mogucnosti iznad svakog realnog osnova za to. Zato se tu najvise prodaje magla, rezultata nema, a normalni ljudi beze napolje.


Ovo je na nasu veliku zalost potpuno tacno.
[ tosa @ 03.11.2005. 12:57 ] @
Ej, ljudi, pa niste bili u Kini pa da vidite sta je magla made-in-china ;)
Kako god okrenes to moze da se predstavi i drugacije:
"Ja kad sam bio mali, mama i tata su mi pricali da sam najpametniji, a onda sam
porastao." E, sad jos da sacekamo da i drugi porastu i mozda i bude nesto.
Postavlja se jos jedno pitanje, zasto u Srbiji toliko ljudi zeli da napravi tim
kada neki timovi koji uveliko funkcionisu vec postoje.
Ako je vec neko pocetnik u tome, mislim da je najbolje da za pocetak ponudi
svoju saradnju nekom od tih timova pa makar i besplatno dok ekipa/e ne
sazri dovoljno za neki ozbiljan projekat.

Preskakanje "smornih" stvari mozda prolazi u pocetku, i cak i ako neko nasedne
na pricu da moze da ulozi malo i zaradi mnogo, prilicno sam siguran da ce dobro
razmisliti o tome koliko stvarno treba da se ulozi.
Tako, na primer, ukoliko tim ne pravi mali projekat, vec zeli da parira svetskim
firmama, treba da se ulozi vise para nego sto moze da pojmi.

Jedan devkit (xbox/ps2/psp) kosta vise nego ukupna mesecna primanja svih zaposlenih
u srednjoj firmi u Srbiji, da ne pominjemo next-gen console.
[ Filip Strugar @ 04.11.2005. 09:50 ] @
Citat:
tosa: Ej, ljudi, pa niste bili u Kini pa da vidite sta je magla made-in-china ;)
Kako god okrenes to moze da se predstavi i drugacije:
"Ja kad sam bio mali, mama i tata su mi pricali da sam najpametniji, a onda sam
porastao." E, sad jos da sacekamo da i drugi porastu i mozda i bude nesto.
Postavlja se jos jedno pitanje, zasto u Srbiji toliko ljudi zeli da napravi tim
kada neki timovi koji uveliko funkcionisu vec postoje.
Ako je vec neko pocetnik u tome, mislim da je najbolje da za pocetak ponudi
svoju saradnju nekom od tih timova pa makar i besplatno dok ekipa/e ne
sazri dovoljno za neki ozbiljan projekat.


E bas to!
Mnogo ljudi ne shvata koliko je bitno iskulirati ego, i raditi u zajednici, timu. Svi su najpametniji i sve najbolje znaju, svako hoce da ima _bas svoj_ tim, a niko nece (i ne moze) da pre toga strpljivo radi za drugog godinama da bi eventualno do necega svoga nekada stvarno dosao. (Ako mu to nakon godina u stvarnom gamedev-u uopste ostane cilj... :) )

Citat:
tosa:Tako, na primer, ukoliko tim ne pravi mali projekat, vec zeli da parira svetskim
firmama, treba da se ulozi vise para nego sto moze da pojmi.

Jedan devkit (xbox/ps2/psp) kosta vise nego ukupna mesecna primanja svih zaposlenih
u srednjoj firmi u Srbiji, da ne pominjemo next-gen console.


Ti ljudi koji zapocinju megalomanske projekte nisu ni svesni osnovnih stvari vezanih za ekonomiju gamedev-a niti na primer mnogo mozgaju o tome da li im release za konzole uopste treba, vec nekako ponekad u magli razmisle o tome kao o necemu 'sto ce se samo resiti kada napravimo igru' (kao i sve ostalo).
[ reject @ 04.11.2005. 10:13 ] @
Megalomanija killed the cat. Mada, ista je stvar i sa malim projektima, sta vise
tu stvari mogu da budu i crnje, posto je rec o _malom_ projektu, pa se
po defaultu ne ocekuju skoro nikakvi troskovi, sto moze biti kobno kada
se nimalo zanemarljivi troskovi u odredjenom trenutku pojave.
Ono sto bi trebalo raditi na tim tribinama jeste obuciti ljude da rade
bas te male projekte, ali tako da ih kao firme (i kao pojednci :) )
prezive.

[Ovu poruku je menjao reject dana 04.11.2005. u 11:24 GMT+1]
[ srdjandakic @ 05.11.2005. 03:14 ] @
Ako ste vec navikli na profesionalizam na zapadu, onda ste se sigurno navikli da mladje kolege ne napushavate, vec im se napravi spisak-checklist za sledeci put.

Verovatno je i Assembly 1992. bio na slicnom nivou... Lepo su rekli, ovo je GameDev Serbia 01.

Pogotovo sto je ovo radila "grupa gradjana", ako sam dobro shvatio, znaci tek treba da postane firma, uz pomoc ljudi koji imaju pare ("inkubator za male biznise").

Bio sam na tom "smornom" delu do prve pauze, i u stvari nije bilo lose.

Pohvalno je sto su u stanju da krenu od nule i rade za viziju, to je jako tesko naci ovde, iako bi trebalo ocekivati suprotno. :/

Ali... daleko od toga da IB-Zebra mogu da monopolizuju gamedev scenu u Srbiji (narocito uz onakav "PR", ne previse redovan web-sajt i sl.). No, svakako je poduhvat vredan hvale i zelim im uspeh.
[ bkaradzic @ 05.11.2005. 05:28 ] @
Moja lista želja ;) je ovakva:

- Pozvati na tribinu relevantne domaće proizvođače igara (Paprikari, Industry, Light Factory, GameYus, itd.) i novinare koji pišu o igrama (Svet Kompjutera, playgame.co.yu, itd.)
- Fokus tribine treba da bude kako početi i završiti projekat i kako napraviti zaradu od toga, pa da razvoj igara postane profesija i ne završi se sve na hobiju...
- Bar mesec dana pre održavanja tribine objaviti imena učesnika i sadržaj tribine
- Po održavanju tribine objaviti na internetu zbornik radova u PDF formatu i audio zapisi predavanja u MP3 formatu
[ reject @ 07.11.2005. 09:42 ] @
Citat:
srdjandakic: Ako ste vec navikli na profesionalizam na zapadu, onda ste se sigurno navikli da mladje kolege ne napushavate, vec im se napravi spisak-checklist za sledeci put.

Ne znam 'de si vid'o napusavanje...
Citat:
Lepo su rekli, ovo je GameDev Serbia 01.

Neka je, svaka cast. Kao sto rekoh, ideja je odlicna, ali takvu ideju vec
dugo imaju mnogi ljudi u Srbiji (nije tesko imati ideje, tesko ih je realizovati),
a nisu je sproveli u delo bas zato sto to treba da se uradi kako treba. :)
Citat:
Pogotovo sto je ovo radila "grupa gradjana", ako sam dobro shvatio, znaci tek treba da postane firma, uz pomoc ljudi koji imaju pare ("inkubator za male biznise").

Zato mi je i cudno da u sve to (tribinu) nisu ukljucene i firme/timovi u Srbiji
koji vec duze vreme (par godina) rade.
Citat:
Bio sam na tom "smornom" delu do prve pauze, i u stvari nije bilo lose.

Daj molim te, ako imas nesto od onoga o cemu se govorilo, da vidim, mnogo me
zanima.
[ Filip Strugar @ 07.11.2005. 10:52 ] @
Citat:
bkaradzic: Moja lista želja ;) je ovakva:

- Pozvati na tribinu relevantne domaće proizvođače igara (Paprikari, Industry, Light Factory, GameYus, itd.) i novinare koji pišu o igrama (Svet Kompjutera, playgame.co.yu, itd.)
- Fokus tribine treba da bude kako početi i završiti projekat i kako napraviti zaradu od toga, pa da razvoj igara postane profesija i ne završi se sve na hobiju...
- Bar mesec dana pre održavanja tribine objaviti imena učesnika i sadržaj tribine
- Po održavanju tribine objaviti na internetu zbornik radova u PDF formatu i audio zapisi predavanja u MP3 formatu


Citiram, jer treba dvaput procitati ;)
[ Filip Strugar @ 07.11.2005. 11:04 ] @
Citat:
srdjandakic: Ako ste vec navikli na profesionalizam na zapadu, onda ste se sigurno navikli da mladje kolege ne napushavate, vec im se napravi spisak-checklist za sledeci put.

Verovatno je i Assembly 1992. bio na slicnom nivou... Lepo su rekli, ovo je GameDev Serbia 01.

Pogotovo sto je ovo radila "grupa gradjana", ako sam dobro shvatio, znaci tek treba da postane firma, uz pomoc ljudi koji imaju pare ("inkubator za male biznise").

Bio sam na tom "smornom" delu do prve pauze, i u stvari nije bilo lose.


Ne bih to nazvao 'napusavanjem' nego 'normalizacijom'. Jer, ne mozes se predstavljati kao profesinalni game developer i predstavljati tribinu kao takvu ako to stvarno nije istina. Zasto, objasnjeno je detaljno u prethodnim porukama.
Mnogo je bitno da se prodaja magle smanji na minimum jer inace nema napretka.

Enivej, u pravu si da je potrebno i pozitivnog podstreka a ne samo 'pljuvanja'!
[ SashaX @ 07.11.2005. 11:26 ] @
Ma sacekajte dok pocnu da prave neku komercijalnu igru, bice im sve jasno
[ stsung @ 09.11.2005. 12:31 ] @
Pozd.

E pa momci, da se sada ja malo ubacim, poshto jelda kako se krecem u odgovarajucim krugovima, imam i malo informacija o ovoj gamedev grupaciji.

Prva stvar, probajte da ovo ne shvatite kao na pljuvanje .... prochitajte dobro poruku pre nego shto mi udarite kontru

Dakle ovako... kako igrom sluchaja i lichno poznajem (verujem glavnog) 3D dizajnera Vladu, a na poziv prijatelja sam posetio i tribinu, lichno verujem da je on jedini koji tu vredi i koji zaista zna svoj posao. Smatram da programeri nemaju uopshte dovoljno iskustva potrebnog za ovakvu slozhenu operaciju kao shto je pravljenje moderne igre. Lead programer je '84-to godishte (korisnik visla) ... uz svako poshtovanje kolegi programeru i njegovom trudu i svemu... ali ti sa 21 godinom ne mozhesh ni na koji nachin imati potrebno iskustvo za ovakav projekat. Ja se 10 godina bavim programiranjem i za ovako neshto bih opet morao da provedem par godina mukotrpnog rada kako bih savladao potrebne tehnike. Neorganizovanost koja je prisutna je upravo posledica neiskustva ... znachi ovo nije kritika, nego savet - ako vec nemate iskustva, a ne mozhete da sachekate da ga steknete, potrebno je da se povezhete sa ljudima koji iskustvo imaju (neko je pominjao druge grupacije koje se bave razvojem igara, da li ste uopshte probali da ih kontaktirate?). A ni interne priche kako ce Atari da obezbedi novac potreban za proces izrade, shto je da sad izvinete - mlacenje prazne slame, nije uopshte nachin na koji mozhete drzhati neki kakav-takav tim na okupu.

Cilj tribine je bio jasan, a to je da se privuku ljudi sa iskustvom koji su sa entuzijazmom spremni da vam poklone malo svoje intelektualne svojine, i to je ok - (verovatno nemate sredstava da placate radnike)... ali moracete da za chelnu osobu (da ne kazhem koordinatora) stavite neku malo stariju, sa samim time i vishe iskustva, i slobodno mogu reci i ozbiljniju. Lenjost programera (uzrokovan mozhda i frustracijom jer je gradivo komplikovano i prosto chovek ne zna shta ce pre) je opet direktna posledica nedostatka iskustva... probajte da odvojite par meseci zhivota i zaposlite se u nekoj iole ozbiljnijom firmi u kojoj se zahteva timski rad, pa cete shvatiti o chemu pricham. Da sad ne zalazim previshe u detalje, poput sastanchenja 3 puta nedeljno da bi se razglabalo o glupostima... to je sve posledica ovoga shto sam naveo - neiskustva i samim time i neozbiljnosti.

Ne bih da komentarishem sadrzhaj tribine, da je bio losh kolko je bio, nije se ni ochekivalo neshto spektakularno pa bez obzira ko je priredjivach. Lichno sam otishao pre kraja jer sam umalo zaspao, bez ikakve uvrede Vladi Njegovo predstavljanje je bilo najzanimljivije

Korisnici bkaradzic i Filip Strugar su izneli neke dobre primedbe, probajte da sazhvacete to, a probajte da sa razumevanjem prochitate i ovo shto sam ja napisao, jer ne nameravam da se raspravljam i prepucavam jeste-nije... ja sam izneo moja zapazhanja i mishljenje a vi to prihvatite ili ne.

Svako dobro.

[ tosa @ 09.11.2005. 13:55 ] @
Da, tu pricu o Atariju sam cuo, ima vec godinu dana ako ne i vise.
Momci su dolazili u Gameyus, koji je u to vreme uveliko finalizovao projekat.
To je u firmi shvaceno pre njihovog dolaska kao zelja za saradnjom, a i u svakom
slucaju upoznati se sa ljudima, posto nas nema vec previse koji se zanimamo za
ovu pricu.
Utisak koji su ostavili je, u najmanju ruku, neozbiljan. Ideja je bila da ih upoznamo
sa projektom i da vidimo cime se momci bave, i ukoliko bude prostora za saradnju da
se nesto i uradi. Demonstracija njihovog Unreal-killer engine-a koji Atari nestrpljivo
ocekuje je bila sokantna (da, njihova je tvrdnja da je engine koji imaju bolji od Unreal-a).
Sok je bio u tome sto je visla pokazao potpunu arogantnu nezaintresovanost za
pricu i projekat Gameyusa komentarisuci sve sto mu je pokazano sa "ah, to ste radili...",
kao neko ko je radio na 5-6 projekata pre toga. Sve to uz veliku zelju da ostavi utisak
velicine na clanove Gameyus tima demonstracijom svog killer engine-a koji je jedva
imao funkcionalno sencenje.
Sad, sta je tu je, pozoves ljude u goste i budes domacin, a kako se oni ponasaju
ide njima na dusu. U njegove razloge ne ulazim, niti me zanimaju, poenta cele price
je da je ovo daleko od ozbiljnog i da smatram da skupovi ovog tipa mogu nekoga
samo da odvrate od ideje da pravi igru.

Uz sve to, visla tvdi da je bio lead programmer na igri Total Annihilation koja je
izasla 1997, kada je on imao bednih 13 godina, ROTFLMAF
(rolling on the floor, laughing my ass off)!

Credits for Total Annihilation, izvor MobyGames:

Citat:

Project Leader Chris Taylor
Design Chris Taylor
Art Lead Clayton Kauzlaric
Assistant Producer Jacob McMahon
Game Programming Chris Taylor
Programming Jonathan Mavor, Jeff Petkau, Brian W. Brown
Additional Design Ron Gilbert, Jacob McMahon, Richard W. Smith
Musical Composition Jeremy Soule
Sound Design Frank Bry
A.I. Programming Bartosz Kijanka, Jeff Petkau
Producer Ron Gilbert
Lead Mission Design Nathan Doster
3D Units & Buildings Clay Corbisier, Mike Fisher, Kevin Pun
Movie Supervisior Kevin Pun
Movie Team Rebecca Coffman, Clay Corbisier, Mike Fisher, Scott Robinson, Steve Thompson
Network Programming Rick Lambright, Kurt Pfiefer
Background Art John Baron, C.H. Burpee, Clayton Kauzlaric, Steve Thompson, Mark D. West
Interface Art Adrian Bourne, Rebecca Coffman, Mark Collen, Cory Hamilton
Mission Paintings Jarrett Holderby
Frontend Programming Kurt Pfiefer, Kevin Smith
Editors and Tools Jason King, Brad P. Taylor, Brian W. Brown
Mission Assistants Brad Lyons, Matthew D. Schroeder, Jason Stiney
Production Assistants Shane Hendrix
Production Lawton Watkins
Writer Dave Grossman
Quality Assurance Manager David Nixon
Test Lead Ruth A. Lopez
Quality Assurance Hardware Technician Cullen Hadersburger
Playtesting Ruth A. Lopez, Kyle Casperson, Todd Clausen, Casey D. Stein, Eric Helbig, Dirk Hunter, Justin Isaac Copeland, Matt Julich, Aaron Kempf, Marcus King, Jim Krieger, Steven Kuo, Miene Lee, John R. Lewis, Garrett Link, Brad Lyons, Bryan Macdonald, Joe Mullinex, Randy Ochs, Wade Racine, Charles Roberts, Tariq Sahal, Matthew D. Schroeder, Eric Snyder, Jason Stiney, James Willich, Tim Wright
Narrator John Patrick Lowrie
Conductor Cullen Thomas
Music Coordinator Audrey deRoche
Orchestra Recorded and Mixed by Rick Winquest
Orchestration Larry Kenton
Computer Score Transcription Benoit Grey
Orchestra Contractor Simon James
Studio Manager Reed Ruddy
2nd Engineers John Burton, Sam Hofstedt
Special Thanks To Ralph Giuffre, William Kidd, Sam Linse, Patricia Longeran, Marsh Macy, Mark Maling, Dave Timoney, John Uppendahl
Manual Ingrid Berendt, Dirk Hunter, Jim Krieger, Nicholas Lavroff, Brad Lyons, Jacob McMahon, Ingrid Sutherland, Richard W. Smith


Citat:
visla
Skoro 95% ljudi poseduje nikakvo ili vrlo slabo znanje o svim delovima GameDevelopmenta.


Ukljucujuci i predavaca ;)


[Ovu poruku je menjao tosa dana 09.11.2005. u 15:22 GMT+1]
[ visla @ 09.11.2005. 15:45 ] @
Opa, kandak sam se osetio prozvanim...
Eto opet neko dosao da prica o tudjem iskustvu i da govori o necemu sto ne zna.
Kako bilo ko, ko me ne poznaje moze da prica o mom iskustvu ili necemu slicno. Cak ni ja nikada ne kazem ni koliko dugo programiram ni sta radim. Prosto ne deluje mi zanimljivo da to pricam tek tako. Tako da ni ovaj put necu reci ni koliko ja dugo radim na pravljenju igara, ni kako radim, ni sta sam uradio, a bogme ni sta znam da radim. Neka to ostane mala tajna a ostali nek misle da ja nemam pojma i slicno. Ko bude ozbiljno hteo da poprica na tu temu, moze me uvek nazvati telefonom, ugovoriti sastanak i slicno.

Ovde neko rece ja radio na Total Annihilation-u (Hehehehe...)... Pa da sam ja radio za tako nesto sigurno ne bih bio ovde u ns-u. Inace Toma kanda pogresno protumacio ono iz sveta kompjutera gde je koliko se ja secam receno da sam radio na fazonu Totala neko kretanje jedinica.

I naravno da sam komentarisao "ah, to ste uradili", mada se licno tog komentara ni ne secam... nego mi je bilo malko cudno sto vi pred kraj igre zovete nekog da vam uradi kretanje jedinica (koje bi trebalo da se uradi mnogo ranije)... I iskreno nemam i nikada nisam imao nista protiv Tose i naravno GameYus-a... jeste da sam malko bio ljubomoran sto su dobili sredstva da rade a mi samo prostorije i kompove imamo a ne i plate ali sta je tu je... Sve u svemu momci su uradili nesto i to je dobro. Makar se pojavio njihov proizvod na policama. A to mislim ocekuje i svaki drugi tim koji radi.

I jos jedno mi je zapalo... onaj komentar od stsung-a, ok, komentar je na mestu za nekog ko me ne poznaje. Sto se godina tice, mislim da imam taman godina koliko mi treba :) jos uvek sam klinac koji nista ne zna i zavrsava fax. :)

Nego, sve u svemu zelim karadzicu da se zahvalim na onim predlozima... ono za snimanje se niko nije ni setio sa obzirom na vreme koje smo imali da napravimo. A za medije kao SK, pc press, ... i sl. onaj ko je finansirao je trebao da ih i zove ali to nije ucinio.

Sve u svemu, ja znam da ovde svi smatraju druge za losijim od sebe, neozbiljnijim od sebe (uostalom pratim ovaj forum vec dosta dugo, a i nije to samo na forumu), ali to je standard pa niko nema prava da se ljuti zbog toga. I naravno da cu ovo od stsung-a da shvatim normalno, i ono od Tose koji je napisao ono "ukljucujuci i predavaca".... Covece, neko te vidi jednom u zivotu i vec kaze kako nemas pojma. Eh da programeri nisu takvi da stalno spustaju druge kako ne znaju i nemaju pojma... ovde bi jos i bilo necega. Zato ja i kazem najbolja je fora kada se pare uloze, dodje neko okupi sve takve ljude i pocne da ih placa i onda nema tu pitanja i svadje.

A prica o Atari-ju ... hm... lepa je to prica sta da kazem... ali posto ste nas provalili... vise necemo prosipati tu pricu... :)

Skupovi ovog tipa su za sve one koji zele da cuju nasu tuznu pricu o GameDev-u u Srbiji.... :)


Posto ce sigurno biti nastavaka na ovo moje, necu vise duziti.
[ tosa @ 09.11.2005. 16:20 ] @
Code:

std::map<time,event> memory; memory.erase( std::find( memory.begin(), memory.end(), visla ) );

[ bkaradzic @ 09.11.2005. 18:43 ] @
Citat:
stsung: A ni interne priche kako ce Atari da obezbedi novac potreban za proces izrade, shto je da sad izvinete - mlacenje prazne slame, nije uopshte nachin na koji mozhete drzhati neki kakav-takav tim na okupu.

Ovaj Atari?
http://www.thestreet.com/_yaho...&cm_cat=FREE&cm_ite=NA

Samo da se nadovežem i da pojasnim zašto je to "mlaćenje prazne slame"... Da bi izdavač dao novac za izradu igre tj. tzv. royalities advances tim koji pravi igru treba da ima završenu igru, ili da ima iskusan i dokazan menadžment i talente. Za izdavače ovo je vrlo važno jer minimizuje rizik od odlaganja završetka ili nezavršavanja igre. Nezavršena igra je bacanje novca za njih, a odlaganje završetka igre šteti (ako su javna kompanija) vrednosti njihovih deonica i vodi u još veći rizik da igra neće biti završena (npr. pratite šta se dešava sa igrom S.T.A.L.K.E.R.). Pre sklapanja bilo kakvog dila, izdavač će tražiti rezimee svih onih koji rade na igri. Ovo se radi iz više razloga. Da bi procenili rizik projekta, da bi imali tačno uvid u broj ljudi koji radi na igri, njihove plate, itd. Royalties advances je novac koji pokriva troškove izrade igre i ništa drugo. Zarada dolazi onda kada se royalties advances otplati kroz prodaju igre.

U iskustvo se računaju samo završene i objavljene igre (bez obzira koliko jednostavne, neoriginalne, itd.), sve ostalo je hobi.
[ Vladimir P. Filipovic @ 10.11.2005. 16:11 ] @
Ja sam stvarno radoznao po pitanju te tribine/konferencije/seminara, ali neke stvari koje ovde cujem dovode u pitanje njenu svrhu.

Prvo se kaze da ona treba da poduci ljude. Zatim se objasnjava da treba da ih animira i mozda cak zabavi (nije ta rec upotrebljena, naravno, ali tako sam razumeo). Konacno, nekolicina kasnijih poruka sugerise da je stvarni cilj bio samo promocija jednog konkretnog razvojnog tima u povoju pred kojim stoji, jelte, svetla buducnost.

Ko je bio ciljna grupa? Hobisti, entuzijasti, fanovi, profesionalci? Potencijalni saradnici ili potencijalni konkurenti?

Zasto ne cujemo - ovde, na forumu - ko su bili predavaci? Razumem da je organizatorima ovo prvi put, pa se nisu dovoljno snasli da to objave na netu, ali nema razloga da se ne kaze sad.
[ seymour @ 10.11.2005. 16:19 ] @
Mislim da ljudi u ovoj zemlji shvataju pravljenje igara kao neku zabavu.Ona klasicna prica:likovi se skupe,naprave nesto.A onda uleti kapitalista,da im pare,objavi im igru,igra se nevidjeno prodaje,likovi postanu popularni(nadju ribe?) i happy end... :)

Svega toga ne bi bilo da je Pera napisao specifikaciju zahteva ;(
[ eva01 @ 10.11.2005. 17:54 ] @
Citat:

A onda uleti kapitalista,da im pare,objavi im igru,igra se nevidjeno prodaje,likovi postanu popularni(nadju ribe?) i happy end... :)


Nadam se da ima neki jednostavniji način da se smuva riba. Ovo mi baš i ne ide.
[ Filip Strugar @ 11.11.2005. 08:22 ] @
Citat:
eva 01: Nadam se da ima neki jednostavniji način da se smuva riba. Ovo mi baš i ne ide.


Ima, ali 'dobra' stvar u gamedev-u je shto posle nekog vremena u zaboravish da ribe i postoje... ;)
[ seymour @ 11.11.2005. 14:37 ] @
Ili mozda ako imas dovoljno znanja da bi uopste bio u gamedev-u ,ni ne znas da ribe postoje ? :)