[ Mina7 @ 21.10.2005. 12:39 ] @
Hy,

koju bi funkciju i kako trebala koristiti ako zelim postaviti vise od 7 uvjeta (if funkcionira sa max. 7 uvjeta). zelim da mi se u celiji b8 ispisuje odredena napomena ovisno o tome koji je broj odabran u celiji a5 i tako imam 9 brojeva, za koje bi mi se u celiji b8 trebalo ispisivat 9 vrsta napomena ... Help??
[ Shadowed @ 21.10.2005. 13:13 ] @
Mozes koristiti OR() unitar IF()-a. Ides If(OR(uslov1, uslov2, uslov3),rezultatzatacno,rezultatzanetacno).
Mozes unutar OR-a imati do 30 parametara.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 21.10.2005. u 14:21 GMT+1]
[ Mina7 @ 21.10.2005. 13:47 ] @
Ne kuzim sory:-((

Sta ja zelim: u celiju b8 korisnik upisuje broj od 0-9, a ovisno o upisanom broju u celiji a5 ispisuje se napomena. Funkcija koja se nalazi u celiji a5 glasi ovako:IF(B8=0;"";IF(B8=1;"KASNJENJE OD 5 DANA";IF(B8=2;"KASNJENJE OD 10 DANA";....."NEMA ZAKASNINE"))) e kako to pretvorit u or funkciju ne znam.

[ Shadowed @ 21.10.2005. 18:42 ] @
Aha. Ovo i ne bi moglo jer zvaki rezultat ima svoj odgovor. Imala si u jednoj temi slicno pitanje pa sam nesto drugo mislio (da ako je vrednost 0-9 ispisujes jednu vrednost inace drugu).
Generalno ovo se ne da pojednostaviti ali u ovom konkretnom slucaju bi mozda mogla da izvedes nesto. Ako je broj dana uvek za 5 veci onda bi moglo ovako nesto:
IF(B8=0,"",IF(B8<10,"NEMA ZAKASNINE","KASNJENJE OD "&B8*5&" DANA"))

Eventualno da malo prilagodis ako nisam sve pohvatao sta ti treba.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 22.10.2005. u 11:11 GMT+1]
[ Mina7 @ 22.10.2005. 16:13 ] @
Hvala ali ni to mi nazalost ne pase jer brojevi idu od 1 do 9 a svaki odabrani broj daje jedan odgovor sto je ukupno 9 razlicitih odgovora,a ja ima ogranicenje na 7 sa if funkcijom. da li postoji neka druga funkcij koja bi se u ovom slucaju mogla iskoristiti. hvala na svakom savjetu
[ Shadowed @ 22.10.2005. 17:01 ] @
OK, posto je situacija specificna i ne da se resiti standardnim nacinom, napravio sam ti funkciju koja ce tu zavrsiti to sto ti treba.
U Excel-u ides Tools>Macro>Visal Basic Editor. Zatim ides na Insert > Module. Tu upises sledeci kod:
Code:
Function NineOptions(Value As Integer, Option1 As Integer, Option2 As Integer, _
                Option3 As Integer, Option4 As Integer, Option5 As Integer, _
                Option6 As Integer, Option7 As Integer, Option8 As Integer, _
                Option9, Result1 As String, Result2 As String, Result3 As String, _
                Result4 As String, Result5 As String, Result6 As String, _
                Result7 As String, Result8 As String, Result9 As String) As String
    'Author: Shadowed
    'Made for: Mina7
    
    Select Case Value
        Case Option1: NineOptions = Result1
        Case Option2: NineOptions = Result2
        Case Option3: NineOptions = Result3
        Case Option4: NineOptions = Result4
        Case Option5: NineOptions = Result5
        Case Option6: NineOptions = Result6
        Case Option7: NineOptions = Result7
        Case Option8: NineOptions = Result8
        Case Option9: NineOptions = Result9
    End Select
End Function


Zatim normalno koristis kao bilo koju funkciju. Prvi parametar ti je ta celija ciju vrednost proveravas, narednih 9 parametara su vrednosti koje ona moze imati i narednih 9 vrednosti koje treba vratiti). Primer: =NineOptions(A1,1,2,3,4,5,6,7,8,9,"jedan","dva","tri","cetiri","pet","sest","sedam","osam","devet") ispisuje slovima cifru koju upises u celiju A1.

[Edit: Ispravljen kod.]

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 24.10.2005. u 11:12 GMT+1]
[ Mina7 @ 23.10.2005. 11:44 ] @
Dobar dan,

hmm kod ubacen, ali dalje ?????
[ Shadowed @ 24.10.2005. 09:21 ] @
Sad mozes u nekoj celiji da koristis tu funkciju NineOptions kao i bilo koju drugu. Pokazao sam ti primer.
Ako bude potrebno napravicu ti .xls fajl sa primerom.
[ Shadowed @ 24.10.2005. 10:32 ] @
Evo, primera. Imas primer koji sam prethodno dao u poruci i primer za ono sto ti treba (ako sam dobro pretpostavio koji je odgovor za koji broj ).
[ iognjen @ 11.12.2006. 20:37 ] @

Pozdrav,

Imam slican problem, samo su meni ulazne vrednosti realni brojevi sa decimalnim zarezom. kako da napravim funkciju koja ce na osnovu uete vrednosti npr 4,3 reci da pripada opsegu od 3 do 5. Nesto kao u primeru dole, samo ne znam kako to da sprovedem. Jasno mi je da ce ulazne promenjive morati biti real ne integer, a kako da objasnim excelu da bas ta vrednost pripada odredjenom - definisanom opsegu (od vrednosti option1 do vrednosti option2).

Select Case Value
Case Option1 to option2: NineOptions = Result1


Hvala unapred!
[ Jpeca @ 12.12.2006. 07:01 ] @
Može se koristiti korisnički definisana funkcija, kao što je već opisano, ali može i korišćenjem postojećih Excelovih funkcija.
Npr. Napraviš pomoćnu tabelu u kojoj uneseš u prvoj koloni donje granice opsega, sortirano, a u drugoj koloni nazive opsega:
0 Opseg 1
3 Opseg 2
5 Opseg 3
7 Opseg 4
Nazovimo tu tabelu Kriterijumi (može imati proizvoljan broj redova). Sada zoveš funkciju VLOOKUP sa vrednošću koju želiš:
=VLOOKUP(4,3;Kriterijumi;2)

Rezultat će biti Opseg 2. (Za razliku od mnogih primera na ovom forumu, ovde VLOOKUP funkcija ne traži tačnu vrednost nego prvu manju vrednost!)
U prilogu je tipičan primer za ova slučaj određuje se uspeh u školi na osnovu prosečne ocene.



[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 12.12.2006. u 08:30 GMT+1]