[ Buki3d @ 22.10.2005. 23:42 ] @
Par radova:

Za modeliranje koristen Auto Cad,Rhino i Modo

Za rendering Lightscape i Inspirer













Buki3d

Sponza model je od RNA i Marka Dabrovica

[Ovu poruku je menjao Buki3d dana 23.10.2005. u 00:43 GMT+1]
[ Tatjana M. @ 23.10.2005. 15:44 ] @
Bok!
4 slika je fenomenalna. Jel Inspirer?
Koristim LS jos uvijek. Kako usporedujes Ls i Inspirer, cijena, jednostavnost, modeliranje za program (posto LS zahtjeva sve cisto)...
Kakav je Modo modeler? Nisam imala prilike radit s njim, jel NURBS ili poly? Kako se slaze s Ls-om?
Hvala!
[ abishai @ 23.10.2005. 16:47 ] @
1,2 i 4. mi se najvise svidjaju. Odlicne su sve inace. Odlicno osvetljenje.
[ Buki3d @ 23.10.2005. 19:07 ] @
Upravu si 4 je Inspirer.Inspirer moze puno vise nego LS zbog toga je i neuporedivo skuplji,i to bez dodatka Spektra,onda je tek papreno skup,i sto je veoma vazno
liferuje veoma,veoma korektne rezultate kad je u pitanju distribucija svetla.
Inace Modo je poly modeler(Subdivisin) i zaista odlican,za LS je Modo idealan,moze upravo ono sto LS treba a to su cetvorougaone povrsine sa veoma malo triangla(sem kad ne ide)
[ Tatjana M. @ 23.10.2005. 23:30 ] @
Koliko kosta Inspirer?
Mozes mi malo rec o brzini npr. za slike koje si stavio kolko je trebalo vremana za render?
[ Buki3d @ 24.10.2005. 08:12 ] @
Slika 1. Processing je rajao otprilike 10h a rendering 1min

Slika 2 i 4 Processing otprilike 5-7 min i rendering max 1 min.

Sve zavisi koliko imas materijala u sceni koje je jao staklo definisano,kako
je podesen subdivision za svetla(sto je finiji i processing traje duze),kako je podesen interni subdivision za poligone(sto je finiji procesing traje duze)
kako je izvor scetlosti definisan opcija sharp-ON rendering traje duze,sharp-off
rendering traje par sekundi,e kad je svetlo-sharp-off onda trebas fini subdivision za
poligone da bi uspeli da uhvate informacije koje salju izvori svetlosti,znaci processing duze traje a rendering veoma kratko,ili obrnuto.

Za sve informacije se obrati distributeru za Evropu
www.t-g.de
[ Buki3d @ 24.10.2005. 09:15 ] @
Zaboravio sam jos par informacija
Uz Inspirer ide jos par modula
IPURGER-modul za optimiranje goemetrije(modela)
IMAPCONV-modul za automatizirani VRML export
Export panorama filma (QTVR)
Animacija se podrazumeva(s tim sto dobijes pojedinace jpeg te je potreban neki
drugi program za spajanje u film)
Modul za obradu slika i textura
LAYOUTER-modul za pripremu scene(ubacivanje,rotiranje,pomeranje i sl. objekata iz biblioteke ili izbacivanje istih)
Modul za Reflection mapping
Ima jos dosta modula,mogu se startovati direktno u Inspireru ili u dos modusu

Veoma vazno:
Inspirer podrzava vise procesora,ne samo kod renderinga vec i kod processinga.
Kad je scena procesirana moze se izvrsiti izmena parametara za materijale
(nesto slicno kao kod LS-a)bez toga da se ponovo procesira

Uostalom ako odes na stranicu
www.integra.co.jp
naci ces potpune informacije
[ Tatjana M. @ 24.10.2005. 11:35 ] @
Govoris o processingu i renderu, ro je isto ko i kod Ls, dal znaci da kad odvrtis processing mozes samo rendat animaciju bez ponovene kalkulacije svijetla, isto kao i u Ls?
Vezano za modo dal je nacin rada slican CAD programima AutoCAD,Rhino ili vise modelovanju u MAXu ili LW...nekako sam uvijek vise bila na starni CAD programa kad se radi o modelovanju.
[ Buki3d @ 24.10.2005. 11:50 ] @
Tacno,kao kod LS-a,s tim da mozes sve menjati sem svetla,ako to promenis
moras ponovo procesirati,to je i logicno.

Modo su napravili momci koji su uradili i modeler za LW(napustili ih i osnovali
vlastitu firmu),znaci modelranje je drugacije nego u Rhinu,sve se to da nauciti,samo treba vremena
[ Tatjana M. @ 24.10.2005. 17:19 ] @
E, to mi se sviđa!
Izgleda kao Ls na proteinima;-)
Dal postoji kakav forum za Inspirer?
[ Buki3d @ 24.10.2005. 20:12 ] @
Nema,bio je Insight forum gde je jedan deo bio za Inspirer
Koliko mi se cini T-G i moja firma su jedini korisnici Inspirera u Evropi,i jos par firmi koje koriste Spektru(prosirenu verziju Inspirera)
[ Tatjana M. @ 25.10.2005. 11:05 ] @
Nema!? Malo cudno?
Dal ce bit jos novih verzija il ista prica kao s LS-om?
Se moze nabavit demo verzija da se proba software ili "znas kakva" ;-) verzija? Mislim da mi je glupo ic sad kupovat software za kojeg nema nikakvog supporta i vezano za cijenu, na siteu nema ni nikakve informacije o cijeni, jel to nekakva tajna ili ?!
[ Buki3d @ 25.10.2005. 11:37 ] @
Ne treba nista da te cudi,to je specijalizovani software,gde je akcenat dat na
ispravnu distribuciju svetla,i fizicki korektne definicije materijala.Software je skup,
komplikovan za nauciti (pre te podseca na Unix nego na windows okruzenje).
Update softwera se vrsi redovno,suport se dobija tamo gde se kupi,ali ne besplatno,
posalji mail na T-G,i pitaj za demo verziju."One" verzije ne postoje.

Ako ti ovo gore sto sam naveo nije bitno za tvoje vizuakizacije,onda bolje da ostanes na LS.koji je fantastican program,i brz ako se ispravno koristi.

Mi smo presli na Inspirer iz gore navedenih razloga i zbog VRML-a,previse vremena
treba za VRML iz LS-a kad se koristi mesh to texture,kod inspirera je dovoljan
pritisak mausa
[ pailhead @ 25.10.2005. 18:41 ] @
Stvarno bih voleo da saznam koja je cena u pitanu jer meni ovi renderi ne deluju nesto narocito specijalni. Radio sam kratko u lightscape-u, pokusao sam da naucim i da optimizujem modele koliko sam mogao ali sam na kraju odustao jer je program ogranicen i danas vec prevazidjen. I dalje ga volim, ali vreme koje je potrebno izraditi optimizovan model, i nedostatak undo funkcije su glavni razlozi zasto sam digao ruke od njega.
Ovi inspirer renderi mi deluju malo musavo, sa preostrim senkama, a bogami nedostaje im i malo kontrasta.
Mislim da je vray pravo resenje sto se tice arhitekture. Maxwell bih stavio na drugo mesto, a danas je on mozda najslicniji lightscape-u.

Nemoj me pogresno shvatiti, ovi renderi jesu dobri, ovaj eksterijer je tipican skolski primer kako treba uraditi vizualizaciju (pricam o celom renderu), ali od sve ove price ocekujem cenu programa od preko 20.000e i sa interfejsom koji se bez doktorata ne moze savladati, a ovi renderi jednostavno nebi opravdali takvu pricu.
[ Tatjana M. @ 25.10.2005. 19:02 ] @
Citat:
pailhead: Radio sam kratko u lightscape-u.

Stavio si naglasak na kratko, to mislim kaze sve.

Citat:
pailhead:  i nedostatak undo funkcije su glavni razlozi zasto sam digao ruke od njega.

Koji ce ti vrag undo funkcija za program u kojem samo namjestas scenu a ne modelujes nista?

Sto se tice Inspirera, Buki3D drago mi je da si reko da je vise software za firme koje se bave osvetljenjem nego arhitektonskom vizualizacijom. Hvala!
[ Buki3d @ 25.10.2005. 20:29 ] @
Ne treba doktorat,vec samo vremena.
Max i raznorazni plug-in-ovi su odlicni za vizualizaciju,VRAY prvenstveno,renderizi
izgledacu,fantasticno,lepe slike i nista vise,koje malo veze imaju sa realnoscu
(tu prvenstveno mislim arhitekturu i na svetlo) Video sam prilican broj renderinga
iz MAX-a,koji su izvanredni,a svetlo nema blage veze,mislim,citava scena i osvetljenje deluje upecatljivo,kad se bolje zagledas vidis da distibucija svetla ne
stima,a neki put i nelogicna.Velika je razlika arhiterktonska vizualizacija vizualizacija
i arhitektonska vizualizacija+ispravno osvetljenje.Jednostavan primer,musterija ti naruci vizualizaciju enterijera u kome ce se postaviti ta i ta svetla od tog proizvodjaca.Napravis super rendering,musterija zadovoljna,kad se objekat zavrsi
i montira osvetljenje,opa,nesto sasvim drugo,svetlo ne stima,nije onako kako je bilo
na renderingu.Tad imas veliki problem.I sam znas da je vecina enterijare iz MAX-a
sa dnevnim svetlom,a i to dnevno svetlo je pod znakom pitanja.

U vezi Lightscape-a,Lightscape iako je prilicno star softvare nije prevazidjen,to sto ga vise nema nema veze sa kvalitetom programa ves sa poslovnom politikom Autodeska,ista sudbina ceka i May-u (Autodesk je kupio Alias kao nekad Lightscape).Zar ti nista ne govori to sto ve vise godina bezuspesno pokusavaju da integrisu Lightscape enigine u MAX.Nikad nece ni uspeti,jednostavno MAX i Lightscape ne mogu zajedno.Steta sto si tako brzo odustao od Lightscape-a,
mnogo si propustio.Lightscape je genijalan i jednostavan program,sve je u njemu logicno i upravo zbog toga i ne treba UNDO funkcija,svaka greska moze da se ispravi
i bez toga.
[ pailhead @ 25.10.2005. 22:47 ] @
Glavni problem mi je bio sto modelujem samo u maxu, tako da sam dobar deo geometrije morao da prepravim u samom ls-u. Cesto sam imao problema sa flipovanim normalama i ocigledno nisam umeo lepo da optimizujem modele, iako bih recimo imao samo pravougaonike, ili bar sve quadove, javljali su mi se artifakti kada bi se nasao jedan veliki recimo kvadrat, spojen sa jednim strasno uskim pravougaonikom.
Moram odmah da napomenem da nisam uradio nista profesionalno u lightscape-u, prelazio sam njegove tutoriale i dosta sam eksperimentisao.
Pored ovih problema, kolko god da sam se trudio cesto bi mi se stvarali artifakti, ne verujem da program moze da podrzi danasnji standard modela koji imaju na hiljade poligona i cesto ne bas tako cistu topologiju. Nisam mogao da kontrolisem ekspoziciju, i nikad nisam shvatio da li postoji nesto osim ona 3 preseta (enterijer, eksterijer i pola pola) brightenss i contrast mi nisu puno bili od pomoci kad sam recimo hteo da uradim sobu na severnoj strani kuce gde nije bilo sunca.
I kao sto sam vec rekao, program mi se svidjao, i dan danas mi se svidja, nemam ga sad instaliranog ali da imam, u slobodnom vremenu, remodelovao bih neki zavrsen projekat i pustio ga da se osvetli u lightscape-u za svoju dusu.
Par puta sam koristio lightscape recimo da bih dobio generalni osecaj kako treba da izgleda dnevno svetlo u nekom prostoru, danas bih za to verovatno iskoristio maxwell.
Impresioniran sam svaki put kada vidim render Chen Qingfenga i njegove radove smatram za jedne od najfinijih arhitektonskih vizualizacije, on i dalje koristi lighstcape.
Ali jednostavno mislim da program nije dovoljno fleksibilan za danasnje standarde, nedostaju mi teksture, nedostaju mi glossy refleksije, nedostaju mi malo napredniji materijali, nedostaje mi displacement, bump mape itd itd.
Iako nisu tacni, efektni su, i mislim da dobar umetnik moze da postigne ako ne 100% bar blizu toga sto se tice realnosti. Maxwell mislim da ce biti tacan i kvalitetan, pogotovo ako implementiraju jos nacina osvetljenja.
[ pailhead @ 25.10.2005. 22:52 ] @
I dalje nemogu da nadjem cenu ni na jednom od ova dva gore postovana sajta, da li bi neko bio ljubazan da napise kolko kosta osnovna verzija?

I pitao bih jos od kad je generalno taj standard za realnu simulaciju osvetljenja na kompjuterskim renderima? Odnosno, od kad investitor sa pouzdanjem moze da naruci render koji ce biti identican izgradjenom i osvetljenom objektu?

Do relativno skoro, GI je bio nepoznat pojam u vecini vizualizacija, ali vidim na sajtu za inspirer da su zakaceni neki bas stari renderi, pa me zanima.

[Ovu poruku je menjao pailhead dana 25.10.2005. u 23:57 GMT+1]
[ Buki3d @ 26.10.2005. 10:36 ] @
Lightscape ima sve ono sto je potrebno za vizualizaciju u arhitekturi,sem caustic efekta,a bez toga se moze.Tvoj problem je u prvoj liniji bio sto si koristio MAX kao
modeler.Ja sam na pocetku koristio Auto CAD,kasnije Rhino a sad Modo.Jos jedna stvar u Lightscape-u je genijalno jednostavna,a to je podrzavanje blokova,sa blokovima je rad daleko olaksan,ako imas dobro organizovanu biblioteku sa blokovima radis sta hoces.Tu ne mislim na standardne primere iz tutorijala,ili sa raznih internet foruma,ono sto sam ja uspeo sa blokovima nije niko,blok u bloku,
light blok u normanlnom bloku i obrnuto.Sa vise blokova u bloku mozes kod jednog komleksno svetlo(ili neki drugi objekat) da pomeras,rotiras,delove po zelji,primitivni
kinematik,ali funkcionise.To sa jednom scenom i istovremeno definisana kao enterijer i exterijer slabo funkcionise u LS,sto je i logicno,za enterijer da bi uopste
dobio dnevno svetlo unutra moras staklo(prozor)definisati kao window,(to je veoma bitno,kao window da bi skonto zasto ne funkcionise)
Ali,funkcionise,samo sto ni to neces nigde pronaci.

Inace mi uopste nije jasno sto se ljudi toliko pale na radove Chen Qingfenga,mozda
oni koji ne obracaju paznje na detalje detalje.U njegovim radovima je to tesko i
primetiti,momak je pametan,zasto,pa sve bljesti kod njega,pod,plafon....refleksija
dok doktor ne dodje.Kad bi on istu scenu renderovao sa 100% difuznim materijalima video bi sta ne valja,a ne valja puno toga.

Sta mislis,ti a i ostali o osnivanju nekog podforuma za Lightscape,gde bi ljudi
mogli da nauce kako da efektivno koriste LS,ja sam spreman da se ukljucim i pomognem,znaci od svega,modeliranja,podesavanja materijala,svetla i raznoraznih
trikova.Ako ima zainterosavanih,javite se
[ Buki3d @ 26.10.2005. 10:43 ] @
Odgovor na drugo pitanje.

Ne bih to posmatrao kao standard.
Pre 6-7 godina smi imali jedan projekat koji se nije mogao realizovati sa LS,pitali smo na sve strane korisnike raznoraznoh programa LW,MAX,Cinema (normalno,
sa svim mogucim plug-inovima) i ni jedan nije bio u stanju da to odradi,Slucajno smo naleteli na Inspirer,i to je uradjeno bez problema.
U firmi imamo nas interni software ra proracun svetla,koji radi 100% tacno,jedino sto rezultai na kraju ne budu slika vez raznorazne tabele,dijagrami i sl.Sa tim programom smo par puta kontrolisali rezultate u Inspireru-u,i stima.U ovo par godina
je bilo organizovano i par putovanja i obilazak objekata koje smo vizualizirali,
i opet stima,onako kako je bilo na renderingu.Jos nam se nije javila musterija
sa primedbom da je dobio nesto drugo od ocekivanog.
[ Tatjana M. @ 26.10.2005. 11:01 ] @
Citat:
Buki3d
Sta mislis,ti a i ostali o osnivanju nekog podforuma za Lightscape

To zvuci primamljivao naravno;-) Samo pazi da ovde nema ni podforuma ni za max,ni cinemu tako da sumnjam:-(.
Ja sam mislila cak mozda i o osnivanju nekog site, kao sto je prije bio lightscape.com zao mi je samo sto onda jos nisam bila upoznata s programom. Ljudi bi mogli pomagat, mozda razmjene blokova, materijala bilo bi genijalno, a ko zna moza bi izaso i nastavak LS 4 ( The Millenium Edition ) ;-)))))
[ Buki3d @ 26.10.2005. 11:03 ] @
Na to treba da odgovore administratori,ako ima interesa zasto ne...
[ pailhead @ 26.10.2005. 11:45 ] @
Chenovi radovi ostavljaju utisak, i suština je veoma jednostavna. Kad vidim ovaj poslednji render sa lampom, kazem, dobro tačno je distribuirano svetlo, ali zasto su ovako musavi zidovi, i malo mi je sve beživotno. Njegovi radovi su mesavina fotorealnog (ne mora da znači fizički realnog) i nadrealnog, uradjeno sa ukusom.
[ Buki3d @ 26.10.2005. 12:27 ] @
Sta mislis kako je postavljena zadnja scena sa lampom.U toj sceni nema ni jednog izvora svetlosti.Lampa je detaljno modelirana,svetlosna cev je definisana kao self ilu
sa egzaktnom vrednoscu cd/m2,i to funkcionise,raspored svetla je isti kao i kad radis sa merenim IES-om za tu svetiljku.Mogao sam da definisem zidove,pod i plafon malo drugacije,vise refleksije,onda se uopste ne bi primetilo to sto tebi smeta,ali bi bilo tesko i zapaziti ispravnu distribuciju svetla,uostalom to je bio samo jedan test da se vidi da li taj nacin funkcionise.
Pitanje,sta mislis kako bi MAX prosao sa scenom od 2 miliona poly i 300 izvora
svetlosti.Inspirer nema problem sa tim.Max to ne moze da odradi.
Jos nesto je interesantno,vecina scena koje se mogu pronaci na netu je polovicno modelirana,recimo samo ono sto se vidi,zid,deo poda,deo plafona i par objekata,
sto stoliac,cvece i sl. i vise izvora svetlosti koji vise negde u vazduhu.Jasno tu je
cilj dobiti lepu sliku.U stvarnosti takva scena ne postoji,nikad nismo tako nesto
u firmi radili,uvek je scena bila kompletno modelirana,znaci zatvorena,samo tad
imas ispravnu simulaciju,svetlo dolazi od svetiljke(nije bitno,na plafonu,zidu ili podu,ali je ona tamo gde treba biti)putuje do recimo poda,vraca se ka plafonu,zidu,
povrsinama obejekata,i odatle ponovo na dole,gore,levo,desno....kao i u
stvarnosti
[ pailhead @ 26.10.2005. 15:15 ] @
To rade i brazil i vray i finalrender i maxwell i gomila drugih renderera, podrazumeva se da je cela scena modelovana.

Setio sam se jos jedne stvari koja mi je bila prilicno nelogicna u lightscape-u. Color bleeding parametar, nisam mogao da nadjem neku kartu sa spiskom odgovarajucih vrednosti za odredjene materijale, a cim bih ja rucno to menjao, mislim da nebi bilo realno.
[ Buki3d @ 26.10.2005. 20:11 ] @
"Color bleeding parametar"
to nisam NIKAD koristio,u prethodnoj verziji LS-a ga nije ni bilo,u ovoj mi nije trebao.
Sve se resava kad odes na Materijal-Boja-H-S-V,pod V regulises difuznu refleksiju.
Greska koju svi prave je kad oderede recimo belu boju za zidove i plafon i postave
refleksiju (V=100%).To ne postoji,koji plafon ima 100% difuznu refleksiju(sem ako nije neki specijalni materijal u pitanju).
Ja sam uvek koristio sledece parametre
Plafon max 80%
Zidovi max 60%
Pod max 40%
Ovo su max vrednosti,uglavnom je bilo nize,u zvisnosti od materijala
[ Tatjana M. @ 27.10.2005. 11:37 ] @
Zasto razlicite refleksije za zidove i plafon?
Ako imas sobu u kojoj su zidovi i plafon ozbukani i prefarbani bijelom bojom trebala bi avg. reflectance bit ista?
Zidovi se mogu stavit u bijelu boju, istina onda je V 100%, ali moze se i s sliderom za Reflectance scale kontrolirat kolicine odbijene svjetlosti. Znaci stavis bijelu boju V 100% i smanjis mu ref.scale na recimo 50.
Isto Ls radi razliku za Daylight i artificial light tako da ti parametri variraju. Mislim da sam procitala da se s daylightom, V vrijednosti povecavaju u odnosu sa umjetnim osvjetljenjem.

[Ovu poruku je menjao Tatjana M. dana 27.10.2005. u 12:41 GMT+1]
[ Buki3d @ 27.10.2005. 12:22 ] @
Ti parametri su neki standardi kad je u pitanju planiranje svetla.Polazi se od toga
da ne postoji tako jedna prostorija,sterilno cista i sa 100% refleksijom(difuznom),
kao i od toga da ce se ti zidovi,plafon,pod vremenom zaprljati(faktor necistoce),i onda dolazis u opasnost da nesto planiras i uzmes vrednosti recimo kad je soba
ofarbana u belo,isporucis to musteriji,on zadovoljan,naruci svetla,kad je objekat gotov i ugradi ih,nakon 6 meseci dodje kod tebe i kaze ja imam manje svetla nego sto ste rekli.Upravo zbog toga se radi sa ovim parametrima.
Moj ti je savet da sve regulises preko V vrednosti,ovo drugo ne diraj
[ pailhead @ 27.10.2005. 14:35 ] @
Buki da li imas neki primer izvedenog objekta i rendera sa realnom simulacijom osvetljenja da se uporedi?
[ Buki3d @ 27.10.2005. 15:05 ] @
Kad bude odluceno da se takvi primeri postave na nasoj stranici javicu,do tad
ne smem sam da publikujem nikakve oficijelne radove,a pogotovo ako se nema saglasnost od narucioca...
[ Tatjana M. @ 27.10.2005. 17:54 ] @
Dal si mozda napravio usporedbu izmedu Inspirera i Lightscape, znaci isti objekat tj. sobu osvjetlio s dayligtom, umjetnim svjetlom i usporedio? Dobiveni rezultati bi itekako dobro dosli za ustimavanje parametara u Lightscapeu.
[ pailhead @ 27.10.2005. 19:17 ] @
Ne mora tvoj render. Zanima me ako znas neku firmu, umetnika ili bilo koga ko je nacinio neki render za tu svrhu, realna simulacija osvetljenja. Hteo bih da uporedim neki reprezentativni render radjen ispirerom sa fotografijom izvedenog enterijera recimo. Zanima me na kom nivou se rade modeli za takve simulacije. Kad je neko vec tolika picajzla, da mu ne odgovara laziranje koje se moze uraditi u bilo kom GI softveru, zasto recimo nebi bio picajlza da kaze previse je kockasta ta korbizjeova fotelja, ja kad sam je kupio bila je naborana i mnogo vise se video odsjaj svetla na njoj, vratite mi pare
[ Buki3d @ 27.10.2005. 20:42 ] @
"Kad je neko vec tolika picajzla, da mu ne odgovara laziranje koje se moze uraditi u bilo kom GI softveru, zasto recimo nebi bio picajlza da kaze previse je kockasta ta korbizjeova fotelja, ja kad sam je kupio bila je naborana i mnogo vise se video odsjaj svetla na njoj, vratite mi pare "

Iznesi zvoj stav momcima koji se profesionalno bave vizualizacijom objekata,po narudzbi,pa ces videti sta ce ti reci.Kad ti bude trebalo da musteriji procitas
koliko LUX-a imas recimo na povrsini stola znaces o cemu govorim.
Iskreno ti preporucujem da promenis svoj stav ukoliko mislis da se dalje bavis tim poslom,ne mislim na stav o programima vec o "picajzlama"-musterijama

Puno uspeha u daljem radu
Buki
[ Buki3d @ 27.10.2005. 20:48 ] @
Citat:
Kad je neko vec tolika picajzla, da mu ne odgovara laziranje koje se moze uraditi u bilo kom GI softveru, zasto recimo nebi bio picajlza da kaze previse je kockasta ta korbizjeova fotelja, ja kad sam je kupio bila je naborana i mnogo vise se video odsjaj svetla na njoj, vratite mi pare


Radio sam vise takbih testova,meni licno se vise svidjaju radovi u LS-u,Inspirer je
precizniji,a i moze vise...
[ pailhead @ 27.10.2005. 21:04 ] @
Salio sam se, ali i dalje zelim da vidim o cemu se radi, jer ne volim da vodim ovakve diskusije na slepo. Siguran sam da negde postoji neka malo komplikovanija benchmark scena koja je renderovana paralelno u inspireru ls-u vrayu i drugim rendererima. Bila je jedna scena na cgarchitect-u, izmedju ostalog prvi render je bio u inspireru ali ne govori puno jer je u pitanju jedna bela prostorija sa par otvora i nekoliko stubova.
http://www.cgarchitect.com/vb/showthread.php?t=4708



[ Buki3d @ 27.10.2005. 21:23 ] @
Inspirer
http://www.cgarchitect.com/forum/filepush.asp?file=model_01.jpg

Lightscape
http://www.cgarchitect.com/forum/filepush.asp?file=model_02.jpg

Inspirer
http://www.cgarchitect.com/forum/filepush.asp?file=model2a.jpg

Inspirer
http://www.cgarchitect.com/forum/filepush.asp?file=unc1.jpg

Inspirer


Koga ne mrzi da potrosi pola sata,mote pronaci dosta slicica uradjenih sa razlicitim
programima

Ima jos par poredjenja izmedju LS i Ins na stranici Integre

A ti bas nadje onaj prvi test post sa 1 min procesiranja i 15 sec. za rendering

[Ovu poruku je menjao Buki3d dana 27.10.2005. u 22:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Buki3d dana 27.10.2005. u 22:27 GMT+1]
[ Buki3d @ 27.10.2005. 21:36 ] @
Bilo je toga jos na istoj stranici,ti da ne spomenu ne bih se ni setio

Inspirer
http://www.cgarchitect.com/forum/filepush.asp?file=cg_8_2.jpg

Inspirer
http://www.cgarchitect.com/forum/filepush.asp?file=8_test.jpg

Lightscape
http://www.cgarchitect.com/forum/filepush.asp?file=CG8a.jpg
[ Buki3d @ 27.10.2005. 22:11 ] @
Adresa starog Lightbox-a(2),nema ga vise,zaista steta,losi momci su ga sredili,
ostali su samo tekstovi,mozda ipak neko pronadje nesto zanimljivo

http://www.cgtechniques.com/cgi-bin/YaBB.cgi
[ pailhead @ 27.10.2005. 23:42 ] @
*prokletstvo*
nije mi dao da posaljem poruku i sad mi propade kilometarski post.

Da probam ponovo:

ovaj mi je bas super render:
http://www.cgarchitect.com/forum/filepush.asp?file=unc1.jpg
Svidja mi se efekat prelamanja svetla kroz staklene prizme, ali mislim da se isto moze uraditi sa bilo kojim rendererom koji podrzava caustics. Ovo jeste efektivno, al cini mi se ko da fali jos samplova ovom prelamanju.

Ali ovo ponuditi nekome i reci da se ne razlikuje od prave stvari mi je besmisleno:
http://www.cgarchitect.com/forum/filepush.asp?file=8_test.jpg
I zato je i nastala cela ova rasprava. Lightscape i maxwell skoro da nemogu da omanu, nema kontrola, napravis model, postavis svetlo kliknes render i program se potrudi da rezultat bude sto realniji. Ova slika mi je zaista flat, nije ni efektivna nije ni ubedljiva, a ako se u programu barata parametrima, pretpostavljam da ne mora uvek da se dobije 100% fotorealan rezultat kao sto se skoro uvek dobija sa ls-om ili maxwellom. Mislim da neko ko ima dosta iskustva sa programom, i sa recimo fotografijom, moze da izvuce mnogo vise iz vray-a ili brazila, ali ne moze da uradi simulaciju i da predstavi to fizickim velicinama i dijagramima.

Diskusija polako gubi poentu, mene je samo zanimalo koliko kosta program.
[ Buki3d @ 28.10.2005. 08:28 ] @
Kade vec spomenu caustic,u tome je poenta.Caustic je uvek ukljucen u Inspireru,
ne postoji neko dugme gde se to regulise,te hocu vise,te manje,ili uopste necu.
Ukoliko je u nekoj sceni caustic realno moguc Inspirer ga i uradi.
Software koji sve resava pritiskom na dugme ne postoji,treba samo vremena i upornosti da se savladaju.Zaista nije korektno od tebe da dajes neke izjave u stilu kako se moze ovo ponuditi i sl.a uzmes za primer samo importiranu scenu bez
skoro ikakvih podesavanja.Ako mislis da nastavis u tom tonu,imas priliku,postavi
renderig Sponze koji si radio u Vray-u pa onda poredi,i pored toga,to ce malo reci o
dva razlocita programa(a vise o onome ko ih koristi).Samim tim sto sam spomenuo da Max i njegovi plug-in-ovi ne daju fizicki korektne rezultate ti si se nasao kao korisnik Vray-a licno uvredjen.Hej pa nismo deca,pricamo o programima.Tek sam poceo o dobrim stranama Ls-a i Inspirera,nameravao sam nesto i o manama tih programa,ne stigoh izbi guzva.

A sad sasvim licni stav,da se ovim poslom bavim privatno najverovatnije bi moj
izbor bio LS i LW a ne Inspirer.

Cenu mozes saznati ako kontaktiras adresu sa linka koga sam postavio,buduci da na sajtu nema cene meni ne pada na pamet da se tu nesto petljam i budem neciji servis.

U pravu si,ovo polako gubi smisao...
[ Buki3d @ 28.10.2005. 11:00 ] @
Upravo radim na jednoj sceni gde je akcenat na samu svetiljku a ne na prostoriju,
te sam shodno tome i tako modelirao svetiljku,veoma,veoma fini model.Nakon kompletiranja scene sam dosao na cifru od 7200000 poligona,i Inspirer je zakocio,
nije mogao da odradi(kad budeomo nabavili licenze za jos par procesora i to ce ici)
te sam morao reducirati model svetiljke i broj pologona u sceni na 1700000,sad ide bez problema
[ Tatjana M. @ 28.10.2005. 11:15 ] @
Kad ste se vec tolko zakacili oko toga koji je softwer "fizicki tocan", iskreno milim da nije ni jedan, trebala bi mi pomoc.
Vezano za indirektno osvjetljenu sobu u Ls, znaci soba u koju sunce ne tuce direktno, vec se svjetlost odbija od susjednih zgrada. Mislim da u tom smislu ni jedan software nije ponudio rjesenje.
Ono sto Ls ima je skylight, kojim ce bit osvjetljena indirektna prostorija, on pak nema nikakve veze s realnoscu, jer ce soba prakticki ostat tamno plava i slabo osvjetljena za razliko od realnosti gdje ce se "bijela" svjetlost reflektirat od susjednih zgrada.
Kako bi vi osvjetlili sobu, u LS naravno?
[ Buki3d @ 28.10.2005. 13:21 ] @
Ja vec jednom ovde rekoh da moze to da se uradi u LS,bez toga da se dva LS modela,jedan za interior,jedan za exterior spajaju u isti scenu.Par trikova nisam otkrio ni jednom forumu do sada,ipak evo jednog.Problem je kako da "doneses"
dnevno svetlo u scenu koja ima i interior i exterior,a da ne koristis opciju u LS
wizardu koji ti to omogucava,a u stvari ne funkcionise,i bez toga da stakla na
prostoriji uopste ne budu definisana ni kao window ni kao opening.U ovom slucaju uradis scenu prostorije i oolnih zgrada(okolne zgrade ti trebaju,logo,inace neka od cega da se odbije svetlost koju hoces unutra).Samu prostoriju moras malo drugacije
modelirati nego kad radis samo interior,u ovom slucaju ti trebaju i unutrasnji i
spoljni zidovi.Modeliras takodje jednu polu sferu,koja je najvaznija u citavoj prici.
Polu sferu definises kao opening,i onda ukljucis dnevno svetlo,gotovo,dnevo svetlo,
nebo+sunce prolazi kroz definisani opening i pada na citavu scenu,jedan deo ce
direktno uci u prostoriju bez obzira sto stakla nisu definisana kao window,drugi deo
ce se odbijati od okolnih zgrada i ponovo kroz staklo u tvoju sobu.S polu sferom se mozes malo igrati,moze biti i samo cetvrtina od sfere,zavisi sta ti treba,ili cak samo
jewdna cetvorougaona povrsina,ali postavljena na pravom mestu.Bice ti malo jasnije
kad postavim par slicica sa objasnjenima.
Sledece ce biti kako ubaciti dnevno svetlo u prostoriju bez toga da uopste prolazi
kroz prozor(to vec pripada pod trikove koji nemaju veze sa realnoscu),ili definisanje
stakla(definisanog kao window) i kontrolisanje istog preko alfa texture u Photoshopu
i jos par trikova koje ni na jednom forumu do sada nisam nikome otkrio.Jedan od mnogih koji su ucili od mene(na prvom i drugom Lightbox-u) je bio i ovaj "hvaljeni"
Chen Qingfeng


[ pailhead @ 28.10.2005. 14:40 ] @
@Tatjana M.

Ovo se u brazilu, frenderu, vray-u, mental ray-u, pretpostavljam i u ostalim rendererima sa slicnim konceptu resava na tri nacina.
Menjanjem neceg sto se zove ekspozicija, u lightscape-u se ona podesava samo preko preseta (3 ekspozicije postoje i biras ih u dijalogu za vrstu scene - enterijer, eksterijer kombinovano).
Max i viz su imali nesto vrlo slicno lightscape-u, njihov radiosity je za klasu fleksibiliniji, mada svi kazu da je losiji od samog lightscape-a i da nije isti engine u pitanju. Posto se radi o istom principu, isti je i nacin na koji se podesava ekspozicija samo sto max ima daleko vise opcija.
Recimo, napravila si ceo stan, sa nekoliko prostorija, i pustila radiosity da izracuna osvetljenje za ceo stan. Nakon sto bi on uradio svoje, napravio milion poligona i sl, po nekoj default ekspoziciji, direktno osuncane sobe bi videla normalno, dok bi neka soba sa jednim prozorom na severnoj strani bila veoma mracna. Ako bi se recimo radila neka animacija setnje kroz stan, jednostavno bi se nakon ulaska u tu mracnu sobu animirala ekspozicija, kao sto se i prava kamera adaptira osvetljenju. Dobila bi normalno osvetljenu sobu ali bi recimo zgrade/nebo ili bilo sta sto se vidi kroz prozor verovatno izgorelo.
Svi ostali rendereri sa ekspozicijom rade na istom principu, maxwell cak ima i podesavanja kao pravi fotoaparat, i navodno moze da da tacan rezultat kao kad bi se slikalo sa fotoaparatom istih podesavanja.

Drugi nacin je da se jednostavno poveca jacina skylighta.

Treci nacin je da se doda jedno area svetlo kod tog prozora i da se dalje ono kontrolise.
[ pailhead @ 28.10.2005. 14:50 ] @
@buki3d

Definitivno nesto nije uredu sa internetom kao nacinom komunikacije. Nisam se ja nasao prozvanim, i ne pokusavam da se svadjam, niti da isterujem neku pravdu sad u ime nekog programa zaboga.

Jednostavno ovakve rendere, sa ovakvom svrhom jos nisam video, barem ne na domacim forumima i zanima me kakva je to vrsta klijenata, kakva je ustvari ponuda i najvise kakvi su programi koji to rade.

Najvise me zanima cena tog paketa, ali nemam vremena da se snalazim na nemackom sajtu (ne pricam nemacki) i da pisem emailove da bih saznao istu. Pretpostavicu jednostavno da je veoma visoka cim se ne objavljuje, a gledajuci ove rendere kao skup piksela iskljucivo, mislim da takva neka cena nebi bila opravdana.
Naravno nisam uopste istrazio materiju, ukljucio sam se u diskusiju koja je vec pocela o cenama pa cak i warezu, sa jednostavnim pitanjem, nisam nikoga napao.

Pravio sam i ja neke testove, stari su oko 9 meseci, mogao bih bas da probam ponovo da osvetlim ovaj prostor.



[ deliktus @ 28.10.2005. 15:31 ] @
Buki, zvuci zanimljivo!
Bi mogo stavit par slika da pojasnis malo, i da mozda otkrijes jos par trikova?
Cini mi se da je ovaj thread mozda i bas posto LS i Inspire "podforum";-)

Citat:
pailhead: @buki3d

Pretpostavicu jednostavno da je veoma visoka cim se ne objavljuje, a gledajuci ove rendere kao skup piksela iskljucivo, mislim da takva neka cena nebi bila opravdana.
Naravno nisam uopste istrazio materiju


Citiram te opet "nisam uopste istarzio materiju" , daj je istrazi pa onda reci dal je cijena opravdana. Jer software koji se koristi i u mjerenju osvjetljenja, vidljivosti objekta na stadionu, a ima i sposobnost vrlo kvalitetene arhitektonske vizualizacije definitivno spada u profesionalni alat za lightning designere ili planere. Mislim da im je cijena opravadana.
Ista stvar ti je kao da ides usporedivat Catiu ili ProE s Maxom u smislu CADa i CAMa
[ Buki3d @ 28.10.2005. 15:39 ] @




Po zelji se moze redukovati broj poligona na polu sferi,takodje i menjati poziciju u
zavisnosti od polozaja sunca i onoga sta nam treba
[ Buki3d @ 28.10.2005. 16:06 ] @
Dusane,ne govorimo sa istih pozicija,zbog toga je moja preporuka da ostanes na
programima koje koristis,za ono sto radis su vise nego odlicni,pogotovo VRAY liferuje
fantasticne rezultate.Meni je za sada akcenat prvo na ispravnom osvetljenju pa tek
onda na lepom renderingu,a takvi primeri kao sto ti navede,ako je malo sky light-a
ubacis area light i sl. su totalno neprihvatljivi u mom poslu.

Nesto o ovom nacinu procesiranja scene u LS-u,to funkcionise ali ne preporucujem
nikome sem ako BAS MORA.Zbog cega,potrebna je 100% optimiranje modela,fine vrednosti za mesh(interno),samo procesiranje traje dugo....
Jednostavnije je i brze takvu scenu odraditi u nekom drugom programu,LS nije
predvidjen za to.Ja sam to davno istrazivao,bas me interesovalo dali uopste
moze,samo zbog toga
[ deliktus @ 28.10.2005. 16:27 ] @
Ja sam radio nesto ovako.
Imas prostoriju u kojoj su zidovi one sided. Imas prozor. Na konture prozora modelujes polygone. Gornji definiras kao window.
Normalno svjetlost ce se odbijat od polya u prostoriju. Samo cesto su mi prostorije znale ispast pre sive i imale su ostre sijene uz prozor a to nije bas realno za indirektno svijetlo, posto su njegove sijene uvijek mekanije.
mmm kako se slika ovdje prikaci da odmah bude prikazana, a ne prikacena?

[Ovu poruku je menjao deliktus dana 28.10.2005. u 17:34 GMT+1]
[ Buki3d @ 28.10.2005. 16:34 ] @
Ne vidim slicicu,mora da si zaboravio.Ovo sto je Tatjana trazila je nesto drugo,jednim metkom dva zeca.
Zaboravih da kazem,u gornjem slucaju se moze postaviti jos jedna polu sfera sa
vanjske starne od ove koja je opening i na nju mapirati odgovarajuca pozadina,
s tim da se ta druga sfera mora tako definisati da propusta svetlo.Ova prva
sama po sebi (opening) je nevidljiva nakon procesiranja takoda ostaje vidljiva
ona druga sa texturom
[ Buki3d @ 28.10.2005. 16:36 ] @
Onako kako si i uradio,ides na image
dobijes ovo [img][/img] s tim da u sredinu ubacis asdresu slike

Ono Beeeeeee! na kraju mi nesto poznato

[Ovu poruku je menjao Buki3d dana 28.10.2005. u 17:37 GMT+1]
[ deliktus @ 28.10.2005. 16:46 ] @
Di si Asim;-)
[ pailhead @ 28.10.2005. 18:13 ] @
Citat:
deliktus:
Citiram te opet "nisam uopste istarzio materiju" , daj je istrazi pa onda reci dal je cijena opravdana. Jer software koji se koristi i u mjerenju osvjetljenja, vidljivosti objekta na stadionu, a ima i sposobnost vrlo kvalitetene arhitektonske vizualizacije definitivno spada u profesionalni alat za lightning designere ili planere. Mislim da im je cijena opravadana.
Ista stvar ti je kao da ides usporedivat Catiu ili ProE s Maxom u smislu CADa i CAMa


Ma jos pre stranu dve smo dosli do zakljucka, ne znam ni sto smo se upustali u dalju raspravu kad je mogla samo svadja da ispadne. Jednostavno meni inspirer ne deluje kao "za oko" renderer, evo ako nista samo jedna jedina stvar mi bode oci na svim ovim renderima - preostra senka, ali da neki od drugih programa koje smo spominjali moze da uradi neku od tih analiza koja je inspireru verovatno prvobitna namena, nema ni govora.

@buki

Kako si uradio ove mutne refleksije na parketu?
[ Buki3d @ 28.10.2005. 19:01 ] @
Ovako...


Kod renderinga je veoma bitno podesiti AA na minim.4

[Ovu poruku je menjao Buki3d dana 28.10.2005. u 20:02 GMT+1]
[ deliktus @ 28.10.2005. 23:21 ] @
[img][/img]
[ pailhead @ 29.10.2005. 00:55 ] @
koristi imageshack.us
[ Buki3d @ 29.10.2005. 09:21 ] @


Pailhead,nikad nikom,kad je u pitanju dnevna scena(sky+sun light) nisam rekao
"opa,dobro osvetljenje",mada sam cesto citao komentare u tom smislu,ili kao onaj tvoj,kod Sponze,moram jos da poradim na svetlu.Meni se podrazumeva kad je dnevno svetlo da samo zadas parametre,taj dan,taj mesec,toliko sati i gotovo,tu bas ne stoji mnogo do korisnika,jedino izbor od ovih navedenih parametara,ili je mozda kod VRAY,Brazila i sl programa drugacije
[ Tatjana M. @ 29.10.2005. 11:41 ] @
Hvala na savjetima.
Buki zadnja slika je LS ili?
Dal ste mozda za da zajedno radimo na nekoj sceni znaci LP. ili LS. fileu i probamo ga sto bolje osvjetlit indirektnim svjetlom i na kraju usporedit rezultate.
Znaci, kome je processing bio najkraci, najkvalitetniji rezulatati i naravno prilozit sliku.
[ Buki3d @ 29.10.2005. 12:09 ] @
Zadnja je jedan LS test,
ja sam za,ipak bolje LP file nego LS,u LP mozes puno vise da optimiras,ako imas neku scenu postavi je,samo da ne bude previse komplikovana scena,za pocetak je bolje vezbati na jednostavnijim stvarima
[ Tatjana M. @ 29.10.2005. 13:14 ] @
Moze.
Izmodelovat cu nesto, stavit par Ls blokova i uploadad file. Svratite uvece onda, oko 9.
[ Buki3d @ 29.10.2005. 13:19 ] @
O.K.
Molba,modeliraj u metrima,to je bitno,tad nema nikakvih problema ako slucajno treba
IES file da se koristi
[ deliktus @ 29.10.2005. 16:56 ] @
Mislim da to nece ic tako lako.
Prvo, posto se radi o indirektnom svijetlu treba se modelovat okolina. Buki je pokazao svoj nacin, ja svoj neko treci ce svoj... tako da Lp file mozda i nije najpametnije rjesenje posto se tu ne radi samo o prostoriji. Mislim moze se i u Lp. fileu importirat geometrija, naravno, ali terbali bi zanci najprije uzimat kordinate, pa na njih modelovat okolinu tako da bi to potrajalo.
Ja imam jednu gotovu prostoriju Lp. file, modelovo sam okolinu kao sto sam prikacio na prosloj poruci sliku (genije), mogu je uploadad pa da se s njom igramo, a posle ako neko zeli da modeluje svoju okolinu ja mu na mail saljem dxf. format.
Moze?!
[ Buki3d @ 29.10.2005. 17:49 ] @
Moze
[ deliktus @ 29.10.2005. 21:27 ] @
Evo ga, Lp. file.
Ovako. Scena je modelirana u centrimetrima. Dvije su prostorije. Soba, a ova manja je bila hodnik. Hodnik nije optimalno modeliran, ima na sebi dosta povrsina koji su bili otvori od dugih vrata.
Koristimo samo Daylight. Materijali su "podeseni", ali naravno, po zelji ih mijenjamo da vidimo razlicite varijante. Onaj "sur" je okolina oko koje bi se trebali najvise igrat i pokusat nastimat materijale. Mislim da njen oblik isto ima dosta bitnu ulogu, tako da bi i tu trebalo pokusat razne varijante. "Sur sky" daje malo skylighta itd.....
Stavio sam i narandzaste ploce koje koriste kao mali color bleed reflektori koji daju boju reflektiranu sa "drugih vanjskih zgrada". "Black" sam stavio jer su se javaljali light leaks. Pogledajte malo po sceni i vidite kako je podesena.
[ Buki3d @ 29.10.2005. 22:47 ] @
Objasni malo,jel akcenat na prvoj sobi ili i na drugoj.Druga je totalno mracna,bez prozora i normalno u takvoj sobi i po danu gori svetlo
[ Buki3d @ 29.10.2005. 23:29 ] @
....


Nije dobro modelirana,morao sam greske koje su nastale da kasnije na brzaka ispravljam preko mesh to texture

[Ovu poruku je menjao Buki3d dana 30.10.2005. u 00:31 GMT+1]

P.S.
Evo prikacio sam za korisnike LS-a i jednu stolicu kao blok,slobodno je koristite,
modelirano sa Modo

[Ovu poruku je menjao Buki3d dana 30.10.2005. u 00:39 GMT+1]
[ Tatjana M. @ 30.10.2005. 01:49 ] @
Deliktus procitala sam poruku. Imo si pravo vezano za Lp. file. Gledajuci Bukijev rad, cini mi se da oni "sur" ipak nisu tako lose zamisljeni:-)
Buki super. Tocno pogoden ugodaj zalaska sunca. Fenomenalno! Probaj neku svjetliju verziju, znaci rano poslijepodne. Puno hvala na bloku! Stavit cu i ja neke svoje:-)
Suta ujutro stavljam slike.

p.s. podrazumjeva se da se brightnes i contrast NE DIRAJU! Znaci ostavite ih na 50,50. Cuvajte Ls. fileove tako da posle mozemo diskutitrat i vidjet opcije koje smo podesavali.
Laku noc ekipa!;-)

[Ovu poruku je menjao Tatjana M. dana 30.10.2005. u 02:52 GMT+1]
[ deliktus @ 30.10.2005. 14:05 ] @
Evo par testova.
Iskreno, ni jedan mi se bas ne svidja. Ovi zidovi mi se nikako ne svidaju. Pokuso sam razne varijante sa "sur". Zidove sam stavio na 255,255,255 i smanjio ref.scale na oko 50. Mozda to smeta ali sam i zidovima kasnije mjenjo boju V na 85 ili 80 onda izgleda sivo(nakon processinga). Komentari i prijedlozi
Nisam radio RayTracing...pokusajmo se samo fokusirat na svjetlost, a na kraju mozemo napravit par finjaka.
p.s. Buki di sam fulo u modeliranju?


[Ovu poruku je menjao deliktus dana 30.10.2005. u 15:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao deliktus dana 30.10.2005. u 15:23 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao deliktus dana 30.10.2005. u 15:23 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao deliktus dana 30.10.2005. u 15:26 GMT+1]
[ deliktus @ 30.10.2005. 14:24 ] @
Kako se zalijepe jebene slike?!!!!
[ pailhead @ 30.10.2005. 18:50 ] @
Pitao sam se po cemu ce se razlikovati vasi radovi ako ne menjate model, ne menjate materijale, koje lightsacape ima parametre osim pozicije sunca?
[ deliktus @ 30.10.2005. 19:14 ] @
Citat:
pailhead: ne menjate materijale


Na cemu si?
[ pailhead @ 30.10.2005. 21:46 ] @
Uh izvinjavam se nesto sam pogresno procitao, ucinilo mi se da materijale necete dirati. Sve u svemu, zanimaju me rezultati, videcu da instaliram ls pa da se i ja pridruzim, ali mislim da bi bilo lepo ostaviti isti model i u nekom formatu koji se moze uvesti lako u druge programe.
[ Buki3d @ 30.10.2005. 22:21 ] @
LP file Max otvara bez problema,inace ne vidim prakticnu svrhu ovog testiranja,sem cisto da vidimo sta se sve moze.ovako difuzno svetlo se moze dobiti sa standardnim
daylightom,bez ikakvih trikova.Ono prvo sto je Tatjana spomenula je SASVIM nesto drugo,osvetljenje spoljne i unutrasnje scene,tu se vredi pomuciti.

Gde je slabo modelirano,pa kod detalja koji znaju zagorcati zivot i uprskati rendering,recimo zid nije do,vec ize iza lajsnemprozorska kutija prolazi,umesto da se spoji sa zidom,podela mesha na zidu recimo gde su vrata ne mora da sledi i sledici
zid,zbog ugla od 90°,te nema greski kao tamnih mrlja i sl.
Mozda da sledeca tema bude upravo to kad nemamo vremena za ispravno modeliranje i dugo procesiranje a na kraju sve bude perfektno uz pomoc mesh to texture i Photoshopa
[ deliktus @ 31.10.2005. 10:39 ] @
Mesho to Texture je zbilja odlicna funkcija. Nije mi jesno zato su ljudi od nje napravili urnebes, tesko za koristit, pre dugo se ceka...normalno da ces cekat ako stavis AA na 10 i rezoluciju na neki urnebesni broj.
Dal bi se moglo sljedece...npr. napravis MtoT sa SoftShadows from Sun, textura ti se automatski zalijepi za "povrsinu" i ne trebas vise u daljnjem RT uzet funkciju softshadows ( usteda vremena ogromna ) i imas meke sjene tokom citave animacije.

[Ovu poruku je menjao deliktus dana 31.10.2005. u 11:42 GMT+1]
[ Buki3d @ 31.10.2005. 11:10 ] @
M2T zna biti nocna mora,ako se priprema citava scena za VRML exoprt,to je posao od vise dana.
Korekcije kod zidova,plafona i vecih povrsina idu brzo,posle procesiranja imas recimo
greske na zidu,uradis M2T za taj zid sa opcijom da ti automatski zameni texuru u
scenim,otvoris Photoshop i tu texturu obradis po volji,a moguce je i ostre senke
pretvoriti u meke,odes ponovo u LS.texture>reload,i gotovo za rendering,a moze se
i nastaviti procesirati,to je vec druga tema
[ Okmijun @ 31.10.2005. 13:46 ] @
Meni nesto nije jasno...jel su INSPIRER i INSIGHT isti ili slicni renderi??
[ Buki3d @ 31.10.2005. 14:10 ] @
Inspirer je samostalni rederer,Insight je plug-in za Max(Integra je prekinula dalji rad na Insightu)
[ Okmijun @ 31.10.2005. 14:23 ] @
Citat:
Buki3d: Inspirer je samostalni rederer,Insight je plug-in za Max(Integra je prekinula dalji rad na Insightu)


a u principu bi to rebalo da bude otprilike isto?
znaci ako imam Insight to je isto/slicno kao da imam Stadalone Inspirer?
[ deliktus @ 31.10.2005. 16:03 ] @
Naso sam par linkova za InSight
forum
http://www.integra.jp/cgi-bin/yabb/YaBB.pl

par linkova gdje opisuje slicnosti s LSom
http://www.integra.jp/cgi-bin/...;action=display;num=1051117788

filmovi (cinu se bolesno predobri)
http://www.integra.jp/cgi-bin/...amp;d=/gallery/movies_main.htm

... di je sluzbena stranica za InSight?
[ Buki3d @ 31.10.2005. 17:25 ] @
Inspirer i Insight nemaju bas puno slicnosti
[ deliktus @ 31.10.2005. 19:44 ] @
Pogotovo u cijeni; Inspirer 4000 $, InSight oko 500 $