[ stavra @ 25.10.2005. 02:22 ] @
Ja zivim u inostranstvu.Imam drugara sa kojim se cesto cujem preko net-a. On je nedavno hteo da zameni svoju mx440 karticu pa smo uporedjivali cene tamo i ovde kod mene.Razlika ocigledno postoji , ali narocito dolazi do izrazaja kod srednje i visoke klase video kartica ,i isto tako nedostatak trenutno popularnih modela kao x800gto,x800gto2,x800... itd.
[ pctel @ 25.10.2005. 03:03 ] @
Sto se prodaje, to se i nabavlja. Ono sto se trenutno najvise prodaje su kartice cenovnog ranga 40-80 EUR-a, dosta slabije one 80-160, a ove preko 160 mozda 2-3 godisnje. Ne moze se ocekivati da cena bude ista tamo gde se prodaje 2 kartice godisnje i tamo gde se prodaje 200. Prvo, manja je nabavna cena za vecu kolicinu, drugo manji je rizik da ce ostati neprodato do pada cene. Ono sto je sigurno, ni jedna firma nece nabaviti karticu od 400 EUR-a ako je verovatnoca da se proda tek kad joj cena padne na 150 EUR-a. Bolje je zaraditi 5 EUR-a, nego izgubiti 50, zar ne
[ tdjokic @ 25.10.2005. 05:47 ] @
Slazem se sa pctel-om. Ovde se cak razvio jedan specijalni nacin prodaje: "Pozovite!". O cemu se radi - trazis neki hardver, primetis da ga nekoliko firmi ima u cenovniku, cena ne pise nego pise "pozovite" a desava se cak i da ne pise nego kad odes tamo kazu "Znate, to se porucuje i stize sutra". Pretpostavljam da su se neke firme udruzile, pa ovim putem nekoliko firmi nudi isto parce rizicnog hardvera i tako je finansiski rizik manji za sve njih.
[ pctel @ 25.10.2005. 12:46 ] @
Naravno, ako 20 firmi nudi jednu istu skupu karticu, neka od njih ce je svakako prodati. Ako njih 20 nudi 20 takvih kartica, onda 15 nece uspeti da proda. Opet, sve zavisi koju karticu, neka nema kupca ni ako je nude u 200 firmi... Da li znate ko su 99% ljudi koji pozovu i traze tako neku najjacu karticu o kojoj je tek izasao tekst na internetu da neka tamo fabrika ima nameru da je napravi? To su u 99% slucajeva neki skolarci koji kad procitaju "Svet Kompjutera" mastaju da to jednog dana (za koju godinu) kupe pa planiraju da od sutra pocnu da skupljaju pare i pitaju za cenu da izplaniraju za koliko ce meseci i gde da je kupe. U trenutku kad protestvuju zasto mora sutra svima zajedno da istreses dzepove ne bi nasao vise od 10 EUR-a... Ja u principu slabije dolazim u kontakt i sa takvim kupcima i sa takvim hardware-om, ali potpuno razumem svaki poslovni potez kolega iz drugih firmi. Sa druge strane, nikako ne shvatam ove sto se ljute jer "moze sutra". Mislim, razumem kad je covek gladan, on mora odmah da jede, ko ce cekati sutra, razumem kad je zedan, mora odmah da popije nesto, ko ce cekati sutra, ali, kad treba da se odigra najnovij igrica, zbog cega je bitno da se to uradi danas, a ne sutra?
Iz dana u dan, desavaju se stvari koje mi nikako nisu jasne. Dodje covek, crklo napajanje, kaze hitno, dobro, mozda radi nesto pa ne moze da zavrsi. Dodje drugi, stradao procesor, kaze hitno, opet u redu. Ali, dodje treci, kaze hoce upgrade graficke ali i njemu hitno. E, pa nece moci, ako si trebao nesto hitno da zavrsis mogao si i sa starom grafickom, poslednji si na redu! Sta reci nego citirati natpis koji stoji na ulazu u jedan servis:
"Ne postoje hitni poslovi, postoje samo ljudi koji nisu dosli na vreme".
Tako je i ovde, uzmimo primer da se skupa graficka rezervise dan ranije. Sta bi uradio ozbiljan covek ako mu bas ta graficka treba za danas? Pozvao bi juce. A neozbiljan? Pozvao bi danas i drzao predavanje na koji nacin se treba baviti prodajom...
[ Vill @ 25.10.2005. 16:45 ] @
Na zalost, nase firme, retko koja, se usudjuje da poseduje svoj magacin, sve
je to centralizovano, Skupo je mnogo imati robu na lageru akada cene, i nov
i modeli dolaze kao inflacija 93 i 93. Nekada se meni licno, smuci o
pracenja hardverske scene, toliko novih stvari koje KLASICAN korisnik ne
moze da iskoristi u narednih 5 godina kako valja,

Klasican korisnik: sluda muziku, kucka, stampa, surfuje, obradi koju sliku,
pesmu i kratak filmic, upali igru da se zadovolji (NE DA GLEDA KOMARCA U REZOLUCIJI 8000*10000 U FAR CRY-U DOK GA JURI MILIJARDU
RAKETA I GRGOJILA). U igre smatram bukvalno sve koje posotje, cast izuzecima
koje su izasle i kojima fali koji programer da ih optimizuje (Batllefield 2
itd).

Mislim da ce ljudi koji se bave hardverom svakodnevnom, kao pctel, sloziti,
mnogo, ali mnogo ljudi kupuje racunare koji im BUKVALNO ne trebaju, nego,
eto lepo zvuci AMD 64 3500+, a posao im zavrsava i (nekima da) duron na
900mhz. Razmislite malo, igracima koji imaju pare, kartice cesto stizu spec.
putevima, ostali, rade UPRAVO ono sto je pctel rekao

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 25.10.2005. u 19:48 GMT+1]
[ pctel @ 25.10.2005. 18:23 ] @
Imas razlicite vrste ljudi koji kupuju skupe kompjutere. Najsmesniji su oni za koje je kompjuter statusni simbol, oni kad dodju da kupe kompjuter kupuju najbolji u svojoj ulici, smatrajuci pri tom da niko nece kupiti bolji sledece 3 godine, a da ce ga za 5 godina prodati u pola cene koju je platio za novi, kao sto proda polovan auto. Ja sam uvek u dilemi da li takvom da kazem da ce racunar vredeti duplo manje vec za nekoliko meseci i odmah mu pokvarim zabavu, ili da ga pustim da bude srecan neko vreme. Zamislite sad, dodje covek i pita znam li nekog ko hoce da kupi kompjuter, ocuvan, kao nov, triput ukljucen ali star pet godina. Ja mu kazem da cu predloziti ljudima koji budu trazili i pitam ga koliko ga ceni, a on ce "pre 5 godina platio sam ga 2.500 EUR-a, cenim ga 1.400, ali ako neko hoce, dao bih ga za 1.200 "
[ tdjokic @ 25.10.2005. 19:05 ] @
Citat:
Vill: i (nekima da) duron na 900mhz.
Koga nema nigde da se kupi. Covecanstvo se na jednoj strani zaklinje u reciklazu a na podrucju kompjutera nemilice razbacuje resurse, boli glava. Mislim da ce (glupi) politicari i tu uskoro morati da zasuku rukave i smisle neku zakonsku regulativu koja ce zabraniti proizvojdacima da ljude prisiljavaju da stalno kupuju novije i novije stvari. Imas graficku PCI? Bacaj, izmislili smo bolju - AGP! Imas graficku AGP? Bacaj, izmislili smo bolju - PCI Expres! I tako u nedogled. Kao deterdzenti - svaki novi pere "bolje i belje od prethodnog"!
[ pixell @ 25.10.2005. 19:32 ] @
Cene grafichkih kartica u zemlji Srbiji (neshto je trulo u zemlji danaske) nisu velike za entry level grafichke karte (ima ih k'o alve), malo skuplje nego napolju za middle end i preskupe u hi end segmentu (ajd' da se ugradimo 30E preko na grafichku od 350E, kad ima da plati 350, platice i 380...).
Tvrdim da bi 60% korisnika bilo zadovoljno sa Duronom1200, 256mb ram-a, mx200 64, 40gb hard i cd/rw-om. Ali nema!!! Necemo valjda da zivimo u proshlosti. Iscenirani hardwerski ratovi izmedju Intela i AMD-a, nVidie i ATI-ja, ma ko u to josh veruje. Dok imaju kome da prodaju, ratovace...
Apsolutno tachno da vecina klinaca koji kupuju GF7800 ili ATI1800 nece kupiti prodavnici nego ce im "kum" nabaviti i kultuno se ugraditi 20E da ima neku kintu za grad a kasnije ce mu prodati i josh koji GB memorije (da moze kartica da ti lepo gura u 1600x1200), WD Raptora 10K (naravno da ti treba) i AMD4000+ (kad vec meljash menjaj do kraja)... i ako ti dodju drugari kazi da si kupio kod chike za sitne pare.
[ pctel @ 25.10.2005. 20:22 ] @
Citat:
pixell: ajd' da se ugradimo 30E preko na grafichku od 350E, kad ima da plati 350, platice i 380...).

Razlika izmedju 350 i 380 je 8.5%, sto je sasvim normalna trgovacka provizija, cak je i mala kad se ima u vidu o kako rizicnoj robi se radi (mogucnost pada cene) a ako neko ne nabavlja po porudzbini vec onako, ako nekom zatreba, onda i duplo veci procenat od toga nije strasan. Znam ja vas, samo kukate "trgovci su bezobrazni", pa izvolite vi, idite "napolje", kupite 10 komada, donesite, prodajte skupo, ima fino da zaradite. Kome da prodate? E, pa to je ono...
[ pixell @ 25.10.2005. 20:50 ] @
[quote]pctel: Razlika izmedju 350 i 380 je 8.5%

Glavna rech u rechenici je <preko>, znachi da sam nabavio grafiku za 320e i vec sam se ugradio 10% na diler cenu (imam i rabat), pa reko da uzmem i tih 8.5% dok imam shanse, jer cu na ostale chetiri koje sam kupio, jer su me uslovili, da zaradim (mozda) 5%. Nisam imao nameru da kritikujem trgovce vec situaciju u zemlji[quote]pixell: neshto je trulo u zemlji danaske
al aj budi konkurentan u ova vremena...
[ pctel @ 26.10.2005. 09:48 ] @
Onda OK. Mnoge firme su bile primorane da racunaju prosecnu dobit, a ne dobit po svakom primerku. To je zato ako se nesto kupi za 300 EUR-a, onda bi bilo normalno da se prodaje za 350, ali po toj ceni moze da se proda prvih par komada, onda se prodaje po recimo 310. E, sad, kad cena padne ispod 300 ako se dobit racuna po svakom proizvodu, cena ne moze da ide ispod 300, a ako se racuna prosecna, onda moze da se prodaje i po 270, jer je prosecna nabavna cena 300, a prosecna prodajna cena 310
[ Vill @ 26.10.2005. 10:48 ] @
Bas iz tog razloga se i kaze ljudima, nabavicemo sutra, zato sto cene
vrtoglavo padaju-> novi prozivodi svaki dan-> lozenje preko medija stampanih
i pisanih-> par entuzijasta koji nabave preko "cike"-> malo naprzenih
klinaca= neiskusni trgovac koji se zezne i uveze vecu kolicinu kartica koje
kostaju 300e misleci da ci ici, kad ono, sutra, izmislili nov standard...

E sad, slazem se da ovo pci-e je malo trulo, kao prvo, njegovu prednost
guraju u tom smeru da ce kartice za njega biti jeftinije!? Zato sto ce
nositi malo memorije 32 ili 64 negde pak i 16 mb, a ostatak uzimati od
sistema. Mislim da svi koji citaju forum da znamo da to ne moze bas da
doprinese kvalitetu, zatr ne, ipak je taj segment glavni na grafickoj, jedan
od glavnih. Pa i sam kada memoriju kada podignem za 30% overklokom, kao da
sam mu pustio nitro u kuciste. Ali, opet. Niti pctel ni pixell ni ja, pa
niko od ovde ljudi koji su pisali ne formira hardver scenu. To rade
kompanije, mozda pak, "menadzeri" u njima koji dodji npr. Pctel-u i kazu,
ocemo 200 kompova da bude 7800 u svakom, 2 hdda Sata(jel tako) od po cca
200gb, 1,5 gb memorije, neku jeftiniju plocu od 150 e, i naravno Intel, neka
bude onaj, znate 64kb (bas tako moze da odvali). I sta ce sad da uradi
covek?? Da mu kaze nemoj, posao ce ti zvrsiti i ovaj mucenik od giga sa
integrisanom gpu i hddom od 40gb?? Pa nije lud!!!

E zbog toga ostoje NOVE STVARI SVAKI DAN. Licno sam imao prilike da nosim
AZDAJE U PUNOM SMISLU TE RECI (Intel 2.4ghz, 1 gb rama, ati 9500, tft
monitor, PLEXTOR pisac, hdd od 120 giga) i to sve pre 3 godine (ej bre) i da
prisustvujem operaciji kada sam ove azdaje stavljao na sto firme a sklanjao,
necete verovati, racunske masine koje su bile stare cca 30 godina (jean red
za racunanje i bodu se u struju...) E da vidite ta lica ljudi kada su videli
TO TADA CUDO. Pa pitanja jadnih zena, kako se pali, jel treba da se brizu...
e moj boze. I takve masine (sa pisacem od 100 evra tad) koristiti u kuckanje
svrhe, ako su uopste paljeni
[ mexico @ 26.10.2005. 12:25 ] @
Citat:
pctel: Razlika izmedju 350 i 380 je 8.5%, sto je sasvim normalna trgovacka provizija, cak je i mala kad se ima u vidu o kako rizicnoj robi se radi (mogucnost pada cene) a ako neko ne nabavlja po porudzbini vec onako, ako nekom zatreba, onda i duplo veci procenat od toga nije strasan. Znam ja vas, samo kukate "trgovci su bezobrazni", pa izvolite vi, idite "napolje", kupite 10 komada, donesite, prodajte skupo, ima fino da zaradite. Kome da prodate? E, pa to je ono...


Calm down...
Ma ne razmisljaju ljudi. Za nase uslove je tacno da se redak hardver retko i prodaje, ima retku (veliku) cenu, a i cena mu brzo pada. Prema tome bolja je varijanta "zovi sutra" jer niko nece propasti za ako ne kupi za 24 sata, a cena je sigurno normalnija. Druga varijanta bi bila "ima odma' " ali bi cena verovatno bila katastrofa.
Zamisli da svaka firma uveze po jednu (primer samo) video karticu od 400evra. A potraznja za takvom karticom je 1 ili 2 (ma neka bude i 5) u sest meseci. Za sest meseci takvoj kartici cena pada minimum za 40% a za narednih 3 meseca daljnih 20-25%. A ostale firme je drza na lageru i naravno ne mogu da je prodaju ni bez zarade. Druga stvar je sto su se u tom medjuvremenu pojavile druge "bolje" graficke za 400evra i onaj ko kupuje trazi noviju. I sta da rade sada firme?
Da prestanu da nude takav hardver ili da se oslone na centralizovanu nabavku takvog specificnog harvera?

[ vidra @ 26.10.2005. 23:46 ] @
Odavno se u ovoj zemlji niko ne trudi da izistinski bude poseban. Svi hoce mainstream jer zahteva najmanje napora i nista razmisljanja. Cak i oni koji vaze za "alternativu" u odnosu na more bezumnih turbo manijaka su samo treca "indigo" kopija vec vidjenog. To vazi i za kompjuterske radnje. To nije toliko ni posledica besparice, jer covek i bez novaca moze da ima stila i duha. To je posledica uvrezenog i duuuugo usadjivanog misljenja da je drugacije razmisljanje lose ili pogresno. To se jasno vidi i po nacinu na koji neki iznose svoje (suprotno) misljenje cak i na ovom, najkulturnijem forumu u nas. (Unapred se izvinjavam svima na koje se to ne odnosi). Kod nas neslaganje sa nekim neizostavno mora da sadrzi i stavku (makar i nagovestenu) da je neistomisljenik sigurno budala, imbecil ili jednostavno jako los i sve to upakovano u jedan nadmen i skoro uvredjen oblik, jer, boze moj, kako se neko usudjuje da ima drugacije misljenje? A da ima i drugih nacina neslaganja, npr. uz uvazavanje sagovornika, ni ne pada im na pamet.

Sto se tice grafickih kartica, kartica koja u SAD (konkretno 6800GT) kosta 280$ (210 evra) kod nas ne pada ispod 350 evra (izvori: www.konfygurator.com i www.newegg.com), sto je super s obzirom na masivnu kupovnu moc pacenika u srbiji. Tako da razne best-buy varijante tipa 6800le ili x800gt* postaju opet privilegija onih koji malo vise imaju i time se gubi smisao njihovog postojanja. Ne tvrdim da je graficka kartica bog-zna-kako vazna. Ima kome je to pasija pa neka stedi za to pare. Ima ko pusi, ko trosi na mobilni, auto, kladionicu, itd. Stvar je samo u tome da je tako visokim cenama izbor "pasije" znatno skucen i neke odmah bivaju eliminisane.

tako da .... NI!