[ TrifunTrifun @ 29.10.2005. 17:18 ] @
Na koji nacin da oznacim jednu tacku na grafiku (koja nije u tabeli koju sam koristio za pravljenje grafika).

Dakle, ubacim neku vrijednost za Y, i da mi se iscrta linija do grafijka i spusti na X-osu i prikaze vrijednost.

Ili ako ovo slucajno bude citao neki tehnolog ili hemicar reci cu detaljan problem. Znaci, pomocu poznatih koncetntracija (X) i izmjerenih EMS (Y) nacrtao sam kalibracionu krivu (dijagram). E sad, treba mi da za izmjerenu EMS (Y) da na dijagramu pokaze vrijednost X. Ovo mora biti vidljivo na dijagramu inace mi nece priznati rad.

Unaprijed zahvalan, Trifun
[ saler @ 31.10.2005. 12:00 ] @
Koju vrstu grafikona koristis (XY scatter)?

Mislim, vrsta grafikona i nije posebno vazna. Mozes li da postavis sliku grafikona, mislim da nisam najbolje razumeo. Vidi, ako vrednost Y zavisi (funkcionalno) od vrednosti X, a u tabeli si koristio tu funkciju (tj. ako za unesen X, automatski izracunava Y), onda nije neki problem - koristis Goal Seek, s tim da moras definisati rang za koji se grafikon "crta". Ako to nije resenje (,a mislim da verovatno nije), molim te objasni problem detaljnije.
Ono sto meni, u stvari, nije jasno je: da li ti zelis da se grafikon ponasa kao kontrola, ili je u pitanju nesto drugo?
[ TrifunTrifun @ 31.10.2005. 13:20 ] @
Koristim (X,Y scatter).

Znaci moj zadatak (vjezba iz elektroanalitike) je bio sljedeci:

Dobio sam rastvore sa poznatim koncentracijama (X), i za te X odredio pomocu aparature (voltmetra) odgovarajuce EMS (Y). Na osnovu ovih parova X,Y pomocu exel-a nasao sam funkcionalnu vezu izmedju X i Y i nacinio grafik.
Uzeo sam rastvor sa nepoznatom koncentracijom X1 i odradio aparaturom EMS (Y1) i pomocu funkcionalne zavisnosti odredio X1.

Samo hocu da mi se na grafiku prikaze tacka (X1,Y1). Dakle, pokaze linija od Y-ose do prave i spusti na X-osu (interpolacija).

Valjda sam bar malo bio jasniji?

Unaprijed hvala na pomoci!
[ saler @ 31.10.2005. 14:50 ] @
OK.
Mozes da na vec uradjen grafikon kliknes desnim dugmetom i odaberes "source data". Zatim klikni na dugme "add" ispod listboxa "series". Unesi reference za X1 i Y1 i tacka ce se pojaviti na grafikonu (bice drugacije boje). Ako hoces da se vide linije koje ovu tacku spajaju sa x i y osom, tada ces morati da pribegnes malom triku... Nista specijalno. Dodas jos dve serije...
Ako je to ono sto te zanima, rado cu ti poslati mail-om radnu svesku u kojoj je problem, na taj nacin resen.

Valjda smo se razumeli. Nadam se da te nisam iznervirao.
[ TrifunTrifun @ 31.10.2005. 16:18 ] @
To je to prijatelju.

Sutra u 7.30h su mi vjezbe, pa bi bilo jako dobro da mi posaljes dijagram sto prije mozes.

Ostajem ti duzan uslugu!!!
[ saler @ 01.11.2005. 00:15 ] @
Uploadovao sam jednu, na brzinu, uradjenu radnu svesku sa grafikonom uz moju prethodnu poruku. Ruzno izgleda, ali valjda ce ti pomoci. Nadam se da nije prekasno.