[ Kon_dor @ 31.10.2005. 12:07 ] @
Pozdrav!
Stvarno nisam znao gdje ova tema treba da ide pa eto reko da probam ovdje,a ocajan sam !
Dakle počeo sam praviti jedan astronomski program (da naglasim da je freeware ) pa sam zaglavio na sledecem:
Treba mi neki algoritam koji ce odredivati vijeme na osnovu kooordinata da pojasnim!
Dakle uzmimo jednu tačku na planeti zemlji npr grinvich i uzmimo da je tamo recimo vrijeme 12:00 h!E sad me intresuje dali postoji bilo kakva mogućnost da na osnovu koordinata ,recimo izračunamo koliko je sati u gradu parizu!Ili je mozda lakse raditi sa vremenskim zonama ali opet mi trebaju koordinate!I jos jedno pitanje dali je isto virjeme u dva grada koja se nalaze na istom merdijanu (jer ovdje treba uzeti u obzir i zakrivljenost zemlje,njen položaj u odnosu na sunce...!???
Ja sam uspio napraviti program koji određuje da li je dan lil noc u nekom mjestu (za unesene koordinate),zatim udaljenost na zemlji izmedju dvije tacke sa max greskom od 1,2km i mnogo toga.Pa ako ko ima kakvu ideju ili je vec pronasao neki algoritam (ili neki source code,programski jezik nije bitan) nek javi bi bih mu zahvalan!
[ jablan @ 31.10.2005. 12:17 ] @
Bojim se, teško. Vremenske zone u većini slučajeva zavise od administrativnih a ne geografskih parametara (npr, Kina se proteže preko 5 zona, a u celoj je jedna te ista). Drugim rečima, moraš imati mape vremenskih zona, u nekom obliku. Moguće je da postoje biblioteke za to, verovatno su Vikipedija i Gugl dobre početne tačke za traženje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Time_zones

[Ovu poruku je menjao jablan dana 31.10.2005. u 13:24 GMT+1]
[ valajbeg @ 31.10.2005. 17:56 ] @
ne znam hoćeli ti biti od koristi ideja (mada si to i sam mogao ukapirati)
da je svaki stepen geografske širine jednak 4 minute...(vremena)
lako se vidi da je 4X360 =1440 tj da je 24[sata]x60[minuta]= takođe 1440 :)...
[ bzero @ 31.10.2005. 18:35 ] @
Kao što je već rečeno gore, pitanje vremenskih zona je više političko nego tehničko pitanje. Konkretno u tvom slučaju odgovor je prost: nije moguće na osnovu geografske pozicije, nekog grada na primer, odrediti koliko je tamo trenutno sati, tj, to što su dva grada na istom meridijanu ne znači da je u njima isto vreme.

Verovatno je najkompletnije rešenje da skineš takozvanu tz ili zoneinfo bazu, koja sadrži podatke o vremenskim zonama. Postoje razni formati i implementacije, o tome možeš više da pročitaš ovde:

http://www.twinsun.com/tz/tz-link.htm

pa potraži ono što ti najviše odgovara. Ja sam inače koristio DateTime::TimeZone Perl modul.
[ djurasin @ 01.11.2005. 18:13 ] @
Pomocu kordinata odredi o kojoj se zemlji radi te iz toga odredi u kojoj je vremenskoj zoni.
[ valajbeg @ 01.11.2005. 19:32 ] @
ma jarane ne znam te tačno uputit
al'..
mogao bi se raspitati za to na nekoj islamskoj stranici jer' je to nama muslimanima jako važno... jer su vjerske molitve propisane tačno u određeno vrijeme itd.. tako da se to prati
tako pogledaj www.islambosna.ba idi na forum i pitaj to...
mislim da ćeš naći taj odgovor..