[ Ka1 @ 02.11.2005. 12:09 ] @
Da podjemo od cinjenice da ja znam mnogo o kompjuterima generalno, ali ni za sta nisam specijalizovan.

Jako me zanima web dizajn ali nemam talenta za dizajn generalno. Takodje me zanima i hardver. A mozda ima neki kurs i za profesionalnog gamera. ;)

Koji mikrosoftov kurs bi za mene bio najpovoljniji imajuci u vidu ove okolnosti? Pretpostavljam da je za neke kurseve potrebno odredjeno predznanje a mozda i za sve.

Da li po zavrsetku kursa mogu opusteno da radim u nekoj firmi u vezi sa kursom kojeg sam zavrsio, odnosno koliko oni mene za tih par meseci mogu da obuce za kasniji posao? Posebno ako recimo nemam afiniteta, da ne kazem talenta prema necemu.

Plasim se da bi to bio samo uvod u neke stvari koje bi kasnije morao da usavrsavam praksom. Ali kako da sticem praksu ako ne budem negde radio?

Jako skup uvod, reklo bi se...


Jos me interesuje sta su Cisco kursevi, na sta se odnose i gde su u odnosu na Microsoft kurseve.





[Ovu poruku je menjao Ka1 dana 02.11.2005. u 13:16 GMT+1]
[ aaccaa @ 21.11.2005. 11:07 ] @
1. A+, za hardware
2. CCNA, Ciscov prvi i osnovni kurs za mreze

pozz
[ prohaska @ 29.11.2005. 14:37 ] @
Za servisere računara, kurs A+ (2 ispita za međunarodni sertifikat).
Za mreže, N+ (1 ispit za međunarodni sertifikat).
Za N+ bi trebalo da imaš predznanje.
Kod nas se još uvek zvanično ne priznaju ova dva sertifikata jer naša zemlja nije potpisnik ko zna kog međunarodnog ugovora (što nije uopšte iznenađujuće jer u skoro svemu kaskamo za ostatkom sveta).
Međutim, kod nas firme, bez obzira na gore navedeno, traže ljude sa ova dva završena kursa i to znaju dobro da plate.
CET vrši obuku za ova dva kursa.

Ciscovi kursevi su nadogradnja za N+.

[Ovu poruku je menjao prohaska dana 29.11.2005. u 15:38 GMT+1]
[ aaccaa @ 30.11.2005. 09:41 ] @
Pa ne bih se slozio sa tobom da su Cisco kursevi nadogradnja za N+. CCNA je prvi i osnovni ciscov kurs i u njemu ucis u prvom semestru osnove mreza, kabliranje. Mislim da je gubljenje vremena i para ici na N+ pa na CCNA.
pozz
[ prohaska @ 03.12.2005. 07:13 ] @
Možda.

Ali treba napisati i ovo. CCNA jeste osnovni ciscov kurs ali se bazira na njihovoj opremi. Treba imati u vidu i to da u našoj zemlji retko koja firma ima ciscovu opremu a pogotovo da li je cela implementacija mreže urađena kako treba, počevši od osmišljavanja same mreže, izbora kvalitetnih kablova, konektora, kanalica, pravilno izvedenog napajanja i svega ostalog. Koliko ja znam, u Srbiji samo Narodna banka Srbije ima kompletnu ciscovu opremu i sve ostalo najkvalitetnije što uz to ide. Nisam siguran da li i naše najbogatije firme trenutno imaju ciscovu opremu. S obzirom na mentalitet novih "Gazda - Biznismena" teško da će neko od njih odvojiti novac za ono najkvalitetnije (i najskuplje). Njima je najvažnije da to samo radi a da li će mreža svaki čas da se "ruši", koga je to briga. Uostalom "koliko para toliko muzike".

Moj, subjektivan, izbor je i dalje N+.

[Ovu poruku je menjao prohaska dana 13.12.2005. u 08:14 GMT+1]
[ Ka2 @ 31.01.2006. 23:20 ] @
Podizem ovaj thread posle nekog vremena jer me je ponovo uhvatila manija za kursevima.

Dakle, kao sto sam rekao, nemam talenta za dizajn, nemam talenta ni predznanja za programiranje ali recimo da me zanimaju mreze. Recimo da sam se opredelio za sertifikat koji je vezan za mreze. Da li mislite da je to jedino sto mi je preostalo od svih kurseva? Takodje, obozavam da cackam hardver ali mislim da mi za to apsolutno ne treba kurs a i tu nema leba sto se para tice. Recimo da bih hteo da se bavim mrezama i da radim u nekoj firmi kao administrator mreza.

Ipak, buni me razlika izmedju MCSA i MCSE kurca. Moze li mi neko razgraniciti?

Sta je BOLJE da odradim, Microsoft-ov kurs za mrezne sisteme ili Cisco?
Gde cu dobiti bolje znanje?
Kolika je razlika u ceni izmedju ova dva kursa?
Koja je skola najbolja? Za sada znam za CPU, CET i GUIDANCE.

Da li se i koliko traze administratori mreze? Da li znate nekoga ko je zavrsio samo ovaj kurs i radi zahvaljujuci tome? Da li mi je samo ovaj kurs za pocetak dovoljan da se zaposlim u nekoj ok firmi?

Molim vas za sto detaljnije odgovore, JAKO sam se primio. :)


EDIT: I jos jedno konkretno pitanje: da li ima nekoga ovde ko radi u ok firmi zahvaljujuci microsoft sertifikatu, konkretno MCSA jer me on najvise interesuje? Da li ta osoba ima fakultet ili ne, potpuno sam zbunjen i u dilemi jer dosta ljudi govori kako maltene taj kurs sam po sebi i ne znaci mnogo i da ni on nije neka preporuka za poslodavca. Ajde da je u pitanju neka mala para, ali nije, ako vec dajem tolike pare hocu da budemsiguran za sta ih dajem! Zaista bih zeleo da se bavim kompjuterima. Konkretno, studiram ekonomiju (jedan sam od vecitih studenata) i nadam se da cu uskoro da uzmem barem malu diplomu.

Isto tako, nigde ali bas nigde nisam naisao na uslove placanja, znaci na koliko rata moze itd. Zna li neko nesto i o tome?


[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 01.02.2006. u 11:35 GMT+1]
[ Branko Santo @ 01.02.2006. 10:57 ] @
MCSA - Microsoft Certified Systems Administrator 4 ispita
MCSE - Microsoft Certified Systems Engineer 7 ispita

MCSE se prklapa sa 3 ispita sa MCSA a takodje moze i sa 4. ako tako izaberes, oba su koncentrisana na Windows platformu, dok je CISCO pitanje mreza a ne OS koji se koristi.
U principu ti trebaju oba i najbolje bi bilo CCNP i MCSE ali za to bi ti trebalo godinu dana oko 6-8 sati dnevno verovatno :)
[ Ka2 @ 01.02.2006. 11:13 ] @
Ukoliko imam MCSA da li moram da platim punu cenu za MCSE ili samo razliku u ceni, jer u tom slucaju vec bih imao 4 polozena ispita?

Da li sa samo jednim polozenim ispitom dobijam MCP ?

Znaci, po tebi je CISCO bolji jer koliko sam razumeo odnosi se generalno na mreze a ne na operativni sistem?

Na sta se odnosi to sto ljudi kazu da firme u Srbiji nemaju CISCO opremu pa da zato nema bas mnogo smisla zavrsiti kurs, kakva je to oprema!?

[ Miroslav Jeftić @ 01.02.2006. 11:55 ] @
1. Treba da položiš sedam ispita, naravno da se priznaju ona četiri sa MCSA.
2. Da, potreban je jedan ispit za MCP. Više informacija na http://www.microsoft.com/learning/mcp/mcp/requirements.asp
3. Kao što je Gojko već rekao u temi koja se odnosila na sistem administratore, sve zavisi šta i gde radiš. Negde nećeš morati ni da pipneš rutere, već ćeš administrirati mrežu, AD i sl. i u takvom slučaju ti cisco kurs verovatno neće biti preko potreban, dok tamo gde je tako nešto neophodno microsoft kursevi neće biti od velike pomoći, jer se usresređuju na softver. Tako da bilo da je hardver cisco ili ne, microsoft kursevi se ne bave puno njime.

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 01.02.2006. u 12:56 GMT+1]
[ Ka2 @ 01.02.2006. 19:28 ] @
Citat:
Treba da položiš sedam ispita, naravno da se priznaju ona četiri sa MCSA.


A cena? Da li se uzima puna cena iako imam "pola diplome" ?

Citat:
3. Kao što je Gojko već rekao u temi koja se odnosila na sistem administratore, sve zavisi šta i gde radiš. Negde nećeš morati ni da pipneš rutere, već ćeš administrirati mrežu, AD i sl. i u takvom slučaju ti cisco kurs verovatno neće biti preko potreban, dok tamo gde je tako nešto neophodno microsoft kursevi neće biti od velike pomoći, jer se usresređuju na softver. Tako da bilo da je hardver cisco ili ne, microsoft kursevi se ne bave puno njime.




Ok, ok, shvatam, samo nikako da dobijem misljenje od relevantnih ljudi o tome sta je pametnije da ne kazem bolje zavrsiti. Ipak cujem da je Cisco cenjeniji. A i ja vise volim da ceprkam po hardveru... ipak, da li Cisco kurs obradjuje i softver i koji? Jednostavno, sta se vise trazi u danasnjim (i buducim) firmama u Srbiji.

Da li dobijanjem Cisco sertifikata automatski imam polozene neke ispite potrebne za MCSA ili to nema nikakve veze jedno sa drugim?


P.S. Ima li razlike u predavanjima u privatnim skolama kao sto su CET, CPU, GUIDANCE itd. i na primer ETF-u, MPF-u ili FON-u? Na sajtu ETF-a konkretno pise da za MCSA treba da se poloze 2 obavezna ispita a ne 3 sto mi je cudno. Isto tako, s' obzirom na daleko daleko nizu cenu, da li se ti kursevi obavljaju dovoljno profesionalno?

Na pomenutom sajtu se CCNA kurs deli na CCNA1, 2, 3 i 4 i ja nisam razumeo da li su sve to posebni kursevi ili svi spadaju pod CCNA.



[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 01.02.2006. u 20:57 GMT+1]
[ aleksandaraleksandar @ 01.02.2006. 21:54 ] @
@ka2

ala si se ti zbunio :)

da krenemo od etf-a.
da CCNA kurs je isto sto i CCNA 1 + CCNA 2 + CCNA 3 + CCNA 4.
mislim podelili materijal na 4 cetvrtine. zaboravio da si ikada cuo za ovo.

daj link gde pise da je za MCSA potrebno dati 2 ispita

razlike ima u kavlitetu predavanja. znam mnoge koji su samli ucili bez skola.

cisco i mcsa/e nema veze jedno sa drugim (u smislu polaganja ispita).

cenjeniji je i doktor nauka od inzenjera, pa izvuci sam zakljucak, tacno ovako kakav sam ti primer dao.
[ Miroslav Jeftić @ 01.02.2006. 22:19 ] @
Stalno pominješ cenu, ali svaki ispit se plaća posebno. Tako da nema tu pola cene ili frtalj cene ;) Da bi dobio MCSA moraš položiti četiri ispita (i platiti za četiri ispita), a za MCSE još tri ispita i naravno platiti ta tri ispita. Mislim da tu nije ništa nejasno?
Za mcsa treba četiri ispita i tu nema dileme, to sa dva je ili neka greška ili dezinformacija. Kao što je rekao Aleksandar, MS i Cisco nemaju ništa zajedničko (osim što će ti svako znanje svakako dobro koristiti :))

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 01.02.2006. u 23:25 GMT+1]
[ Ka2 @ 02.02.2006. 09:55 ] @
U pravu ste, pogresio sam ono u vezi 2 obavezna ispita.

Ja ne planiram da ucim sam, nikada nisam bio samuok. Zelim da idem na sva moguca predavanja.

Mislio sam na primer da ako polozim 4 ispita MCSA i posle hocu da polozim sa MCSE, naravno, isao bih na predavanja i za MCSE ali verovatno samo za oblasti koje pokrivaju ta tri preostala ispita - da li cu u tom slucaju morati da platim SVA predavanja (1300 evra) ili samo to na sta cu da idem jer zasto bi slusao dva puta isto. Mislio sam da su oni mozda u svom programu predvideli tako nesto.

Kakva je razlika u kvalitetu predavanja?

Na sajtovima uglavnom pise da ona traju po 3-4 meseca a ja sam mislio da traju dosta duze...

Sto se tice literature, da li mi skola daje sve sto mi treba i da li ona ulazi u cenu?
Moze li mi neko reci, ko je isao, kakvi su uslovi i nacin placanja, moze li u ratama?

Nikako da mi kazete sta je pametnije da upisem, odnosno u ovom slucaju bih vas radije pitao sta bi ste VI upisali da ste na mom mestu.

Da li posedujete neku od ovih diploma?

[ Miroslav Jeftić @ 02.02.2006. 10:08 ] @
To što si pitao ima u velikoj meri veze sa određenom školom, tako da verovatno da nije svuda isto. Npr. ja sam išao na pripremu za MCSA u jednu školu u Novom Sadu i tu se moglo birati koji modul hoćeš i koji nećeš da slušaš (znači, nisi morao platiti ceo paket za MCSA ako nećeš, već možeš da slušaš i kurs za samo jedan ispit od četiri), ali ne znam da li je u svim školama isto. Za MCSA su predavanja trajala dva meseca, ali opet sve zavisi kako je škola organizovala predavanja (u mom slučaju bilo je svaki radni dan po 3 sata). Škola bi trebalo da ti da MS literaturu za kurs koji slušaš, a da li će ti to biti dovoljno ili ne zavisi od tebe samog (mada se može skinuti dovoljno literature sa neta). Kredit i ostalo, moraćeš da pitaš od škole do škole.
Šta treba da upišeš teško da ti može neko reći, moraš sam da vidiš ;) Ako si u mogućnosti, najbolje oba. Mislim da je ako ništa drugo, malo jednostavnije početi sa MS-ovim ispitima nego sa Cisco-m, ipak su oni mnogo bliži po tematici prosečnom korisniku.
I da, nemam još nijedan sertifikat, ali nadam se da ću biti MCSA u ovoj godini :)



[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 02.02.2006. u 11:11 GMT+1]
[ Ka2 @ 03.02.2006. 12:44 ] @
Upravo sam nasao odgovor na svoje pitanje - u skoli GUIDANCE upgrade sa MCSA na MCSE kosta 590 evra sto zvuci kao veoma pristojna ponuda.

Usput, to je jedini sajt na kome sam sve lepo nasao ono sto me zanima, cene, slike ucionica, sta treba, sta ne treba, nacin placanja, olaksice itd.

Samo za sada nisam nasao koliko kosta zavrsni ispit.
[ aleksandaraleksandar @ 03.02.2006. 17:12 ] @
iskoristi malo mogucnost da ucis sam. neces uvek biti u stanju da ides na predavanja, nakon zavrsenog mcsa/e.

posao je takav da ces uciti ceo zivot; probaj malo da poradis na tome.
i probaj da se posavetujes sa nekim u vezi ovoga. najiskrenije ti pricam.
[ Ka2 @ 03.02.2006. 22:37 ] @
Tesko da cu moci da ucim sam. I na fakultetu sam isao na privatne casove iz jedno 5 predmeta. Kako to mislis da necu biti u mogucnosti da idem na casove posle zavrsenog kursa? Na koja predavanja posle zavrsenog kursa?

Da se posavetujem sa nekim u vezi cega? Ako mislis generalno na stvar sa sertifikatima, savetujem se vec danima. :)
[ aleksandaraleksandar @ 04.02.2006. 16:24 ] @
Citat:
Ka2: Kako to mislis da necu biti u mogucnosti da idem na casove posle zavrsenog kursa? Na koja predavanja posle zavrsenog kursa?


na TAMO NEKE casove koji nece postojati.
[ gargamel011 @ 14.02.2006. 23:59 ] @
Pošto sam i ja samouk interesuju me neke stvari a najviše je vezano za sam ispit pa ako neko zna odgovor neka javlja

1. Čuo sam da se ispit polaže online, pa me interesuje:
a) koliko vremenski traje ispit?
b) koliko pitanja ima na ispitu ( prosek ili recimo vaš ispit sa najmanje i najviše pitanja , pretpostavljam da svaki ispit verovatno ima različit broj pitanja)?
c) da li se na pitanja na testu odgovara tekstualno (naravno na engleskom) ili se samo čekiraju odgovori ( a,b,c,…)
d) case scenario pitanja koliko ih bude ( opet prosečno)
e) kolika je sličnost pitanja na ispitu sa pitanjima u literaturi koja se dobije, odnosno koju je moguće pronaći na netu?
f) ima li ko predstavu kako se boduje, odnosno ocenjuje ispit, koliko pitanja je minimum ili na koja pitanja obratiti posebnu pažnju?
g)kada se dobijaju rezultati i kako?
h) kada se prijavljuje za koji MCP želiš da polažeš pošto se ispiti polažu po jedan?
i) da li postoji vremensko ograničenje u kojem mora da se završi, polože svi ispiti,za određeni sertifikat?

2. Da li je znanje koje se može steći (ko želi naravno) spremanjem tih ispita dovoljno za početak, odnosno za rad u ozbiljijim računarkim okruženjima?

3. Navedite iz iskustva koji su MCP međusobno blisko povezani, zbog posla kojim bi se bavili, pa bih bilo preporučljivo da pored jednog MCP-a imamo nekog znanja i iz nekog drugog MCP-a?

4. Koliko je značajan MCP danas u Srbiji, koliko u Srbiji postoji kompanija kojima su potrebni takvi profili, kakve su zarade i šta mislite o budućnosti što se tiče zaposlenja ljudi sa MCP? U Srbiji naravno!!! Iskustva

5. Isto pitanje kao i pod 4. samo u inostranstvu i mogućnosti zaposlenja, mislim da je Gojko već u nekoj temi ostavio godišnje zarade ljudi sa sertifikatima u IT oblasti?
HVALA

Pozz Gargamel
[ Miroslav Jeftić @ 15.02.2006. 11:36 ] @
Evo na primeru ispita 70-270 (Windows XP)

1.
a) Dva i po sata
b) 58
c) Čekiraju se odgovori
d) Na WinXp nema, na serverskim ispitima imaš par simulacija
e) Sve zavisi koju literaturu koristiš, može da bude i do 100% bez problema ;)
f) 700/1000 je minimum, ne znam da li se sva pitanja jednako boduju
g) Rezultati se dobiju onog trenutka kad završiš test (znači istovremeno ;))
h) Za Microsoft Certified Professional je dovoljan jedan položen ispit (bilo koji, osim par izuzetaka), možeš prijaviti koji hoćeš da bude prvi, obično svi kreću od najlakšeg. (ne postoje "različiti MCP", bilo koji ispit da položiš dobijaš MCP sertifikat)
i) Ne.

2. Za početak da, ali samo za početak :)

3. Bilo koji ispit je dovoljan za MCP. Inače je Microsoft sam povezao ispite u celine (MCSA, MCSE, itd...)

4. mislim da ovde nema pravila. Jedino je pravilo koliko znaš i šta možeš da uradiš, tj. kako možeš da primeniš svoje znanje. Sa samim papirom, a bez puno znanja teško da će neko biti impresioniran. Plata takođe može puno da varira, sve zavisi gde radiš i šta radiš.

5. isto kao i pod 4.; ako demonstriraš znanje, sigurno ćeš imati dobru prođu, dok ako demonstriraš papir, verovatno ćeš dobiti odgovor "hvala, bićemo u kontaktu" (4 i 5 su lično mišljenje).

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 15.02.2006. u 12:40 GMT+1]
[ Ka2 @ 17.02.2006. 12:38 ] @
Upravo je to ono sto ja zelim da saznam vec duuuugo vremena. Svi govore o nekom znanju. Ja sada ne znam nista. E tu je caka. Da li cu moci da demonstriram neko znanje kada zavrsim te proklete kurseve? Jer, ako moram da budem "profesionalan bez papira" pre njih i da njih zavrsim da bih imao crno na belo, onda mi kursevi i ne trebaju. A na vise mesta sam procitao da maltene oni za to i sluze.
[ Miroslav Jeftić @ 17.02.2006. 13:25 ] @
Pa gledaj to ovako~svakako da su od koristi, naročito onima koji nemaju puno znanja. Na ličnom primeru mogu reći da ti kursevi daju dobru osnovu da vidiš o čemu se radi uopšte u toj materiji, koje su glavne ideje i zamisli, i sl. Na neki način te "gurnu" u dobrom smeru pa onda nastavi sam koliko možeš i koliko već hoćeš. Pre nego što sam ih odslušao, nisam imao predstave maltene ni o mrežama ni o serverima na primer, pa iako sam imao neku debelu knjigu o mrežama kod kuće koju sam čitao povremeno, ipak je ovo bilo mnogo drugačije i konkretnije. Sad, da ćeš postati stručnjak posle dva ili tri meseca kursa, teško, ali bi ipak trebalo da znaš dosta više nego pre. Takođe, čisto sumnjam da će neko dobiti neki dobar posao samo zato što ima sertifikat, ali će (verujem) biti bar u poziciji da ga pozovu na razgovor (ipak neka prednost u odnosu na xxx kandidata koji će u CV-u navesti da se super razumeju u računare/IT) na kojem onda ima priliku da pokaže koliko zna.
Jako je teško imati neku praksu kod mreža/servera pre nego što stvarno počneš da radiš, jer jeste da na kućnom računaru možeš simulirati mrežno okruženje, ali to ipak nije to kao u "stvarnom svetu" :)
Jedino ti ostaje da razmisliš da li ti je sve to vredno tih para koliko košta~što je već individualno, nekom da, nekom ne ;)
[ Ka2 @ 17.02.2006. 18:36 ] @
Mislim da si u pravu. To je lutrija.

Pazi, ja bih imao pare da platim kurs. I mozda jos neki posle toga. Ali i to sto kazes da je tesko imati praksu u vezi mreza si u pravu. Ja studiram ekonomiju. Ide mi jako tesko. Nadam se da cu barem dohvatiti malu diplomu (prvi stepen). Ali, ZELIM da u zivotu radim nesto vezano za kompjutere. To me zanima. Tako sam cackao i dosao do zakljucka da mi je MCSA+MCSE najbliza varijanta.

Ipak, kako ja da na tom eventualnom razgovoru pokazem svoje znanje koji sam tek zavrsio kurs ako dodje neki lik bez kursa i odere od znanja...

Jeb'ga, ne znam ni sam vise sta da mislim... posebno sto poslova na tu temu bukvalno nema... a kako da se usavrsavam bez posla... voleo bih ja i da pravim sajtove ali gde cu to sada da ucim...


Izvini ako sam te ranije pitao, ne mogu da se snadjem medju silnim postovima na silnim forumima, ali sta ti radis, cime se bavis i ima li to veze sa kursevima koje si zavrsio?

Mada, sto se kaze, no pain no gain, morao bih da probam pa kud puklo da puklo... ko zna kada moze da mi zatreba... jebiga, i da bacim pare, Boze moj... ljudi ulazu u mnoge stvari pa puknu... ovo je ipak najsigurnija varijanta, investirati u sebe...


I jos nesto... koliko je potrebno uciti kod kuce to sto se predje na casovima i sta se u stvari. Da li je to neka teorija koja mora da se buba iz knjige, da li su to neki primeri kroz neki softver, sta je u pitanju? I da li su predavanja i udzbenici koje dobijas dovoljni da bez problema polozis. Cuo sam da nisu a ja nikada nisam bio samouk, tacnije, treba mi neko, znaci trebaju mi predavanja, tesko cu se snaci i kuci nauciti sam. U cemu se uopste sastoje predavanja, ni to mi nije jasno, da li su prozeta nekim prakticnim vezbama iz mreza ili sta? I kakav je taj zavrsni ispit i ovi "medjuispiti", da li su oni na fazon zaokruzivanja, dopisivanja?


[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 18.02.2006. u 01:10 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 18.02.2006. 10:44 ] @
Naravno, niko ti ništa ne garantuje, kao i sa fakultetima uopšte. Možeš početi raditi čim završiš faks, ili završiti pa čekati dugo vremena na posao... nema pravila. Po meni, poenta je da moraš početi od nečega (kad si već rekao da ne znaš puno o tome), a ti kursevi su sasvim dobar način da se počne. Nećeš postati stručnjak posle kratkog vremena, ali nisam čuo da je iko postao stručnjak za bilo šta posle dva meseca. Sve zavisi od tebe koliko te to uopšte zanima, koliko ćeš se time baviti i sl. Kako budeš bio u tome neko vreme, biće ti jasnije i šta ti nije jasno i koji su ti delovi bitniji pa ćeš se i bolje snalaziti.
Što se tiče predavanja (bar u mom slučaju) je bilo tako što sve vreme sediš ispred računara, svi računari polaznika su povezani u jednu mrežu, malo slušaš predavača, pa malo vežbaš to što je ispredavao; otprilike tako ide. Položiti sam ispit nije problem (ne znam šta su "međuispiti" ni "završni ispiti", za MCSA i MCSE imaš tačno određeno na Micrsoft-ovom sajtu šta se polaže za svaki sertifikat i to je to ) imaš primere testova i dosta literature i na net-u plus ono što ćeš dobiti od škole, a koliko je potrebno ćeš videti već i sam kad počneš. Uostalom ima već nokoliko tema na forumu koje se bave literaturom i izvorima za spremanje MS ispita.
Ja se inače bavim lokalizacijom softvera i usput administriram jednu malu mrežu (što mi ipak nije primarno zaduženje) bez obzira, mogu reći da su mi kursevi bili od pomoći. Što kažu, čovek se uči dok je živ ;)
[ Ka2 @ 19.02.2006. 00:57 ] @
Da... kazem ti, znam dosta o kompjuterima ovako generalno i hteo bih da se specijalizujem za nesto i da se bas bavim njima (kompjuterima). Medjutim, iskreno, potpuno mi je nejasno sta znaci obuka za mrezne adminstratore... pa jos da toliko traje... ali dobro... a kada sam rekao medjuispiti, mislio sam na ispite koji se polazu pre glavnog, jer koliko sam shvatio ima jedan glavni ispit na kraju a pre njega se polazu neki ispiti koji su potrebni da bi se izaslo na taj glavni, zar ne?

Mada bih ja isao i na kurseve iz web design-a, sql-a, php-a, linux-a......... svega zivoga...
[ Miroslav Jeftić @ 19.02.2006. 10:31 ] @
Citat:
Ka2: a kada sam rekao medjuispiti, mislio sam na ispite koji se polazu pre glavnog, jer koliko sam shvatio ima jedan glavni ispit na kraju a pre njega se polazu neki ispiti koji su potrebni da bi se izaslo na taj glavni, zar ne?


Ako pričamo o MS sertifikatima, onda ne. Ne postoje glavni i sporedni ispiti. Za MCSA postoje tri obavezna i jedan izborni, za MCSE četiri obavezna i tri izborna i to je to (na MS-ovom sajtu imaš spisak i jednih i drugih).
Što se tiče administratora, nije to tako naivno koliko ti izgleda~ako baš hoćeš da budeš sposoban administrator ima tu dosta da se uči, dva meseca nije ništa. Nisam siguran koliko je pametno ići "na sve živo". Mislim, svaka čast ako je neko toliki kapacitet pa da se u sve razume, ali verovatno da bi na kraju znao od svega pomalo, a u stvari ništa konkretno.
[ Ka2 @ 19.02.2006. 18:42 ] @
Ja nemam ni vremena sa 27, skoro 28 godina da ucim sve to. Ako mi se svidi administriranje, pokusacu da se specijalizujem za to. Naravno, svestan sam da se jednim kursom ne moze kupiti znanje. Svestan sam da tek posle pocinje usavrsavanje. Ali je onda problem gde se usavrsiti i gde skupiti iskustvo.

A sta jos moze da se radi, tacnije koji je jos opis posla vezan za MCSA ispit, ali konkretno a ne sve ono sto satro pise na nekim sajtovima... isto pitanje i za MCSE, sta mogu da radim sa tim jer sam u fazonu da odradim MCSA i da doplatim za MCSE. Mislim da ce to biti super varijanta.

I mislim da bi bilo dobro da se odradi LINUX jer koliko sam upoznat, on je esencijalan kada su u pitanju mreze... je l' sam u pravu? Linux je ogromna prednost, mali broj ljudi ga zna dobro ali kada ga znas onda si car... mislim...

Ima neki dodatak za MCSA i MCSE koji se zove Security ali to je nesto "nezvanicno". To sam video na sajtu skole VINCA. Da li znas nesto o tome?


[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 19.02.2006. u 19:50 GMT+1]
[ Dejan Topalovic @ 19.02.2006. 19:09 ] @
@Ka2: Kazes ne ide ti Ekonomija... Nemas puno vremena da ucis te neke stvari...

A da ti nisi malo lijen? ;) Pa barem je Ekonomiju lako zavrsiti...

Salu na stranu - ako zelis sertifikat samo radi toga da mozes reci da imas sertifikat, onda neces daleko dogurati... Ako nemas volje i motivacije da sam citas dokumentaciju, da vjezbas i da PUNO vremena ulazes u svoje vjestine, dzaba ce ti biti i 100 sertifikata...

Prije 2 godine cimala mene jedna djevojka, da pomognem njenom burazu da pronadje pravi put u IT bransi.. kaze ona:"Ma njega ti sve zanima, po cijeli dan je na internetu" ... I ajd, odlucim ja da mu pomognem, odvojim dosta vremena, nabavim potrebne prospekte, donesem dosta svojih knjiga (o PHP-u, MySQL-u, Javi, Oracle-u i td.) i odem kod njega kuci, da vidimo sta bi ga najvise zanimalo...

"Joj znas, ja bih da znam da pravim ove djidje-midje sto lete po ekranu!" (misli na Flash animacije i bannere)... ja slusam dalje ... "E, a cuo sam i da administratori baza podataka dosta dobro zaradjuju, mogao bih i to" ... slusam ja dalje .. "A htio bih i da znam pisati one programe, znas one sto koriste u firmama za vodjenje knjiga i tako to"... saslusah i to, nakon cega mi je bilo jasno da se radi o propalom slucaju za IT bransu.

Nakon sto sam mu pokazao par primjera iz PHP i MySQL-a, poceo je nervozno da zuji, da okrece glavu, da lomi prstima - ne, nije to za njega, predosadno mu je.

Pokazem mu neke informacije o Oracle-u, kako to sve funkcionise, sta se moze raditi i td. - "A jooooj, to je pretesko za mene, daj nesto lakse..."

Pokazem mu i HTML - odusevljen je bio kad je nakon 5 minuta sklepao "Hello world" stranicu... "E ovo je lagano, ovo hocu!"

I krenem ja da mu objasnjavam sta je HTML, kako to sve funkcionise, sta moze da se uradi s tim... Nakon pola sata mu je vec i ta tema dosadila... "E, mogu li samo na kratko na chat, da vidim koga ima?"

Rekoh:"Moze, samo izvoli..." Uzmem svoje knjige, uljudno se pozdravim s njim i odoh kajuci se na sta sam potrosio nekoliko sati vremena...


Ako ne zelis SAM da ucis, ako nemas motivacije i stvarne zelje da naucis ono sta te zanima - ODUSTANI, jer ces shvatiti da si samo izgubio vrijeme na to i nisi nigdje dospio... Svejedno da li se radi o MicroSoft sertifikatima, Cisco, Linux ili bilo kom drugom - papir je sam po sebi bezvrijedan.
[ Miroslav Jeftić @ 19.02.2006. 20:47 ] @
Mislim da je Dejan sasvim dobro rekao~moraćeš sam da se snalaziš sve vreme i za iskustvo i za usavršavanje. To je određeni rizik, svakako, ali taj rizik postoji u svakoj profesiji, tako da to nije ništa novo.
Opis posla? Za MCSA je zvanično administracija mreže pod Windows server 2003 operativnim sistemom, dok bi za MCSE bilo to plus (fizičko) projektovanje i planiranje mreže. U praksi to može da bude jako šareno~sve što poslodavcu padne na pamet ;)) Za linux ne znam, mada svakako da ne škodi ako se dobro salaziš u njemu.
Postoji "MCSA Security", nije ništa nezvanično. Četiri ispita za MCSA i posle još jedan dodatni (znači ukupno pet) i imaš dva sertifikata. Slično je i sa MCSE security. Uostalom, imaš sve to detaljno objašnjeno na Microsoft-ovom sajtu.

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 19.02.2006. u 21:49 GMT+1]
[ Ka2 @ 19.02.2006. 21:24 ] @
Ne bih rekao da sam lenj, rekao bih da jednostavno nemam vise snage da ucim za fakultet posle svih ovih godina. Ipak, nisam odustao, bar cu uzeti tu malu diplomu, videcu, mozda se i prebacim negde, u kraaaaaaajnjem slucaju bolje je da imam i Visu poslovnu nego nista... A sto se tice toga da je ekonomiju LAKO zavrsiti... bolje da nekomentarisem... uostalom, sve je to INDIVIDUALNO...

Sto se tice primera koji si dao za tog decka, po meni si prerano zakljucio da je on propali slucaj. Ja bih to pomislio posle nezainteresovanosti i zelje da u sred posla ide na chat a ne na osnovu toga sto ga sve zanima. I mene sve zanima. Ne vidim sta je u tome lose.

Takodje, nije mi jasno na osnovu cega vi svo vreme imate taj neki negativan stav kako ja nisam spreman sam da ucim da se usavrsavam, bla, bla... a ja sam sto puta rekao da ZELIM to... kao vi ste uradili a ja ne mogu... zbog cega? Ne znam sta moram da uradim pre nego sto krenem na te je*ene kurseve, da dubim na glavi!? Zelim da naucim, zelim da se bavim time i stvarno ne znam zasto kao da me odvracate od ideje iako se iskreno zamislim posle svakog vaseg procitanog posta.

Inace, mene SVE to zanima, bukvalno... i MCSA i MCSE i SQL i HTML i PHP... e sad' ako sam zbog toga propao slucaj onda jebiga...
[ Miroslav Jeftić @ 20.02.2006. 09:17 ] @
U tom slučaju mislim da je sasvim dovoljno rečeno u ovoj temi, ostaje ti samo da počneš :)
[ Ka2 @ 20.02.2006. 09:26 ] @
I da znas da hocu... :) Posle kada postanem vrhunski administrator, reci cu da si mi i ti pomogao. :)
[ Ka2 @ 21.02.2006. 22:04 ] @
A je l' neko odradio MCDBA. Sta tu ima da se kaze?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 09.03.2006. 19:43 ] @
Da nije žalosno, bilo bi smešno :)

U pravu si da je sve individualno, ekonomija nekome ide, nekome ne..nema u njoj puno logike..bliža je pravu, traži mnogo bubanja..ali šta je bubanje, nego grejanje stolice. Ako imaš 28 godina, a nisi uspeo da za 8-10 godina sažvaćeš te 4 godine, ma kako teške bile, ne možeš kriviti druge što im sada ličiš na površnog klinca od 15 godina, koji gubitak pažnje pravda svestranošću.

Problem je što ljudi koji sve zanima ne mogu da zarone dovoljno duboko da bi dohvatili nešto ispod površine, već ostaju kao prosek na površini.

Pretpostavljam da sa kompjuterima radiš nekoliko godina, i za to vreme si uveliko mogao postati dobar u nekim stvarima koje sada tražiš preko kurseva. Takođe, puno se raspituješ za diplomu, a malo za literaturu, a svakom čoveku gladnom znanja je literatura važnija od diplome, jer diploma dolazi kao prirodni proces sazrevanja i taloženja znanja.

Neka ti sledeća poruka bude ona u kojoj pitaš koje resurse na netu ti kolege porumaši preporučuju, da li hoćeš na srpskom ili engleskom i sl. (nije da je pogrešno pitati za kurs, ali previše akcenat stavljaš na njega..ništa te neće naučiti ukoliko sam ne budeš radio..a ako radiš sam, kurs ti možda uopšte ne treba).

Shvati ovo krajnje dobronamerno, jer svi na ES-u žele da pomognu, na ovaj ili onaj način :)
[ aleksandaraleksandar @ 09.03.2006. 20:52 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Da nije žalosno, bilo bi smešno

U pravu si da je sve individualno, ekonomija nekome ide, nekome ne..nema u njoj puno logike..bliža je pravu, traži mnogo bubanja..


direktan posledica loseg obrazovnog sistema.
nauka nema logiku......
[ Ka2 @ 13.03.2006. 10:23 ] @
Hvala ti sto si me psihoanalizirao samo ne znam odakle ti ideja da ja bilo koga krivim za st(r)anje u kome se trenutno nalazim. Zalostan sam, najobicniji prosek, sta cu jadan, ali sve se nesto nosim mislju da za mene ima jos trunka nade iako ti kazes da nema.

U svakom slucaju, naravno da se raspitujem za kurs kada ga jos nisam ni upisao, kada to budem uradio, raspitivacu se za literaturu. Trenutno ne mogu da se posvetim ucenju kurseva jer se trudim da fax privedem kraju ali zelim da znam sta mogu da ocekujem. I upisacu neki, to sigurno. Shvatam da je znanje najbitnije, ali i diploma sama po sebi je preporuka, vazna je za prvi utisak iako je najvaznije da ti znas posao, dzaba ti diploma ako ne znas posao. Mada, tako se onda moze reci i za fakultet, posebno za ekonomski, jer ko ga zavrsi, taj pojma nema ni o cemu, tek sa prvim zaposlenjem pocinje ucenje konkretnih stvari koje ce ti zaista trebati u zivotu. Fakulteti su nam tragikomika sto se gradiva tice.

Ne zelim da ucim sam, zelim da idem na casove, iako iz vasih odgovora covek moze zakljuciti da je to nesto lose ili tako nesto, a svakako me ne zanimaju pitanja koja
bih mogao da naucim napamet na netu i posle polozim ispit kao od sale a da pojma nemam o cemu se radi.




[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 13.03.2006. u 11:27 GMT+1]
[ lejla22 @ 10.07.2007. 08:47 ] @
koji kursevi su mi potrebni za MCDBA-SQL Server 2005?
[ totovic @ 10.07.2007. 09:43 ] @
Više se ne zove MCDBA, već MCITP. Postoje četiri različita:
MCITP: Database Administrator (kursevi: 2786, 2787, 2788, 2789, 2790 - 2 ispita)
MCITP: Database Developer (kursevi: 2781, 2782, 2783, 2784 - 2 ispita)
MCITP: Business Intelligence Developer (kursevi: 2794, 2795, 2796, 2797 - 1 ispit)
MCITP: Enterprise Support Technician (kursevi: 5118, 5119 - 1 ispit + MCTS)
[ lejla22 @ 10.07.2007. 12:14 ] @
jos kada bi mogao da mi kazes tacan naziv za kurseve 2786,2787,2788,2789,2790
[ totovic @ 11.07.2007. 14:14 ] @
Course 2786: Designing a Microsoft SQL Server 2005 Infrastructure
Course 2787: Designing Security for Microsoft SQL Server 2005
Course 2788: Designing High Availability Database Solutions Using Microsoft SQL Server 2005
Course 2789: Administering and Automating Microsoft SQL Server 2005 Databases and Servers
Course 2790: Troubleshooting and Optimizing Database Servers Using Microsoft SQL Server 2005