[ zeljkod @ 28.09.2002. 22:33 ] @
Po vasem misljenju koji je najporfitabilniji ili najbolji seritifikat

CISCO, MICROSOFT ili mozda neki drugi

ZED
[ PsYhO @ 28.09.2002. 23:20 ] @
cisco naravno
[ ljuban @ 29.09.2002. 07:38 ] @
Najprofirabilniji sertifikati koliko sav ja upucen idu ovim redom:

1. Cisco
2. Oracle
3. Java
4. Microsoft

ima tu i drugih sertifikata ali za njih ne znam. Ja se bavim Oracle-omi Javom

Pozdrav
[ Goran Rakić @ 29.09.2002. 08:05 ] @
RHC proffessional?
[ Gojko Vujovic @ 29.09.2002. 13:11 ] @
ljuban: Za koje Java i Oracle sertifikate se moze polagati kod nas i gde?
[ Ivan Dimkovic @ 29.09.2002. 13:15 ] @
Cisco CCIE :)
[ ljuban @ 29.09.2002. 18:43 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
ljuban: Za koje Java i Oracle sertifikate se moze polagati kod nas i gde?


Moze da se polaze malte ne za sve Oracle-ove sertifikate, ali mora da se polaze online, jer kod nas jos uvek trenutno ne postoji, skola ili njihovo predstavnistvo koje bi moglo da obezbedi dobijanje njihovog sertifikata. Postoje par skola ali se ni jedna ne hvali da daje njihove sertifikate. Sertifikat za Oracle 8i ima pet delova (za DBA) a za 9i ima 4 dela. Uskoro ce Oracle (ako vec nije) da uvede pre polaganja obavezno online slusanje jednog kursa (kosta oko 700$) tako da ce i u inostranstvu polako da se pogase skole koje daju njihove sertifikate jer ce svi morati pre polaganja da odslusaju taj kurs. Svaki deo za sada kosta 150-250$ u zavisnosti od verzije za koju jurite sertifikat.

Sto se tice Jave postoje tri Java sertifikata i njih su zajedno postavili Oracle, Sun i IBM. Prvi obuhvata osnove jezika i sl., Drugi je ozbiljniji i treba da se napravi ozbiljna aplikacija koja obuhvata sve i svasta a treci je najozbiljniji i odgovara nivou project leader-a. Za njih nisam siguran da mogu da se polazu online. Njih preko Interneta zakazes u najblizem centru i onda za ugovoreni datum ides na polaganje. Kod nas su najblizi Budimpesta i Tirana (Albanija). Sada mozete da vidite gde se mi nalazimo.
Cena jednog testa je 250$.

Eto, to je ukratko,

Pozdrav
[ -zombie- @ 22.10.2002. 01:45 ] @
prvi java sertifikat oni zovu "programmers".

klasican mulitiple-choice quiestions (mada ima i po neko pitanje gde se unese jedna rec).

nema polaganja preko interneta kao sto ljuban rece.

nivo je prilicno nizak, mada zalazi dosta u detalje (vise je bubalicki). ispituje poznavanje samo osnovnih delova jezika (sintaxu) i skoro ni jednu biblioteku (mislim da je samo awt). mada ukljucuje neke osnovne tehnologije kao sto su eventi, exceptioni i thredovanje...


drugi zovu "developers", i on je samo opisan u ovoj knjizi koju upravo zavrsavam "(the complete) Java 2 Certification Study Guide" (isbn 0-7821-2700-2).

dobijesh polu (ne)funkcionalan kod aplikacije, slabo iskomentarisan, koja obavezno (na kraju) treba da sadrzi rad sa bazom (ukljucujuci zakljuvavanja na nivou cele baze ili slogova), pisanje tcp servera/klijenta i rad sa tredovima (kao i neki gui, naravno).

ti ceo projekat treba da izgurash do kraja, na nekim mestima menjajuci sto manje postojeceg koda, na drugim menjajuzi sve, ali sve to dobro iskomentarisano i na kraju dobro odbranjeno (objasnjavash kasnije svaku svoju odluku)..

kod inace dobijesh i radish na njemu KUCI, i imash (valjda) NEograniceno vreme da ga zavrsis. kasnije, kad predash, taj rad branish kod njih na usmenom "ispitu", (na koji ne nosish beleske!).

toliko sam ja zapamtio. ako nekog zanima josh ponesto, mogu da pogledam ponovo u knjizi.
[ ljuban @ 22.10.2002. 07:53 ] @
Nista ti ne citas vidim ja. Nisam ni rekao da se polaze preko Interneta nego da se termin polaganja (i placanje) moze obaviti putem Interneta.
Za prvi sertifikat (od tri) evo programa (ukratko), ako nekog zanimaju detalji neka se javi:

SUN CERTIFIED PROGRAMMER FOR JAVA[tm] 2 PLATFORM 1.2
SECTION 1: DECLARATIONS AND ACCESS CONTROL
SECTION 2: FLOW CONTROL AND EXCEPTION HANDLING
SECTION 3: GARBAGE COLLECTION
SECTION 4: LANGUAGE FUNDAMENTALS
SECTION 5: OPERATORS AND ASSIGNMENTS
SECTION 6: OVERLOADING, OVERRIDING, RUNTIME TYPE, AND OBJECT ORIENTATION
SECTION 7: THREADS
SECTION 8: THE JAVA.AWT PACKAGE
SECTION 9: THE JAVA.LANG PACKAGE
SECTION 10: THE JAVA.UTIL PACKAGE
SECTION 11: THE JAVA.IO PACKAGE

Za drugi sertifikat evo sta treba da se uradi:

SUN CERTIFIED DEVELOPER FOR JAVA 2 PLATFORM
(Objectives cover Step 1 and Step 2 of the certification.)
-Write an application program using Java technology. The application requires the following:
-A graphical user interface demonstrating good principles of design
-A network connection, using a specified protocol, to connect to an information server
-A network server, which connects to a previously specified Java technology database
-A database, created by extending the functionality of a previously written piece of code, for which only limited documentation is available
-List some of the major choices you must make during the implementation of the above.
-List some of the main advantages and disadvantages of each of your choices.
-Briefly justify your choices in terms of the comparison of design and implementation objectives with the advantages and disadvantages of each.

Toliko.

Pozdrav