[ tomashJR @ 05.11.2005. 07:31 ] @
Sta je potrebno da bi se uradila dobra reklama (spot) za TV?

Ne mislim na materijal (kamere, pc....)

Navedite neke vase primere i pravila! i

Sta vam se nije svidelo kod neke reklame na televiziji, sta je to sto bi ispravili.....







Nadam se da me razumete.........
[ lancia88 @ 05.11.2005. 09:29 ] @
Pozdrav,

pa prva stvar koju moras znati je da retko kada sam reziras/izradjujes reklamu, gotovo redovno imas premalo slobode u sklopu zahteva onoga koji je bnarucuje. Tako od rezije zacas stignes do realizacije. Prvobitna ideja koju izneses klijentu je samo pocetak, retke su one reklame koje se tako i ostvare. Mahom moras ponuditi dve, tri verzije pa kada se klijent odluci za jednu, uzmes da snimas, crtas itd. i kada sve to sklopis u nesto, onda si suocen tek sa problemima:

-klijentu se ne svidja ovo/ono
-klijentu je sad skupa tolika sekundaza za emitovanje
-klijent zeli da se isece to i to
-klijentova supruga zeli da bude sve u nekim tonovima druge boje
-klijentu se svidja nesto iz druge reklame
-klijentu se zuri da sto pre bude gotovo sa tim izmenama jer su rokovi probijeni
-klijent je nezadovoljan
-klijent oteze sa placanjem a kad god vidi reklamu na TV-u, sve manje mu se svidja
-sa klijentom si ostao na ratnoj nozi ali on se posle par meseci javlja za neku izmenu ili dodatak kao da ste najbolji prijatelji

Ovo sve je malko karikirano ali se uglavnom drzi objektivnog zivotnog rasporeda. U praksi je najbitnije da budes spreman na izmene, te da ostavis sebi u tehnickom smislu mogucnost da brzo izmenis projekat tako sto ga maksimalno postavljas layerski, svaka sina po jedna stavka, da bi naknadno lako menjao zadato. Moras se na to spremiti a ostalo je zaista problematicno sada nabrajati i dobrim delom pripada iskustvu. Upravo stvar iskustva u reziji omogucuje da postavis da se jednom recenicom glumca zamene minut do dva reklame i sve se odmah shvati iz te recenice, iskustvo vrsi odabir takvog glumca, iskustvo diktira da unapred znas sta se sve moze izvesti i bez pokusaja itd. Takve ces stvari tesko cuti ili prepisati, moras mnogo pokusavati i tek onda znati. Nema nikakvog efekta modifikovati postojecu reklamu jer tu imas polaznu osnovicu ali kod izrade nove reklame nema nista, tabula raza.
[ Mister_rap @ 05.11.2005. 10:07 ] @
Lancia88 svaka cast na odgovoru,

Dodao bih samo da je ideja definitivno najvaznija stvar (naravno uz dobru realizaciju). Ljudi traze nesto drugacije... jednostavan primjer za McDonald's, gramaticki neispravna recenica "I'm lovin' it" ali se bas zbog toga pamti:)



[Ovu poruku je menjao Mister_rap dana 06.11.2005. u 12:25 GMT+1]
[ NikolaBlink @ 06.11.2005. 02:36 ] @
Citat:
Mister_rap: Lancia88 svaka cast na odgovoru,

Dodao bih samo da je ideja definitivno naj vaznija stvar (naravno uz dobru realizaciju).


Pomalo se krećem u krugovima ljudi koji prave reklame. Voleo bih da mi navedeš samo jedan primer gde je, u našoj zemlji, naplaćena SAMO ideja...
[ Mister_rap @ 06.11.2005. 11:36 ] @
Pa u nasoj zemlji je sve s***ano ali i tu ima izuzetaka:
''Ne dozvolite da vas drugi farbaju'' (boje i lakovi Dragovic) CG
''Svetsko A Nase'' (MB Pivo)
''Nije svejedno'' (Nectar)
"Malo ce da zuljaju... Ce da bude sredjeno" (za neku banku cini mi se)
ima ih jos...
E sad... ja nisam rekao da je naplacena samo ideja mislim da sam bio jasan.

Pozdrav i tnx za ispravke..
[ Misa_exclusive @ 06.11.2005. 14:39 ] @
Ja se slažem sa Mister_rap-om, uspešna reklama je ona reklama čiji se moto pamti, kao što je npr. "pomeri se s mesta" "nije svejedno"...
Naravno, osim ideje potrebno je da se ta ideja što bolje ekranizuje, odnosno sprovede u delo.
[ stalex @ 08.11.2005. 21:46 ] @
NPR. lanca 88 je dao dobru ideju za reklamu za video produkciju. XAXAXA
To bi se bas moglo extra ekranizovati.

tuzno je sto je to sto je rekao potpuno tacno, kod nas malo ljudi zma sta hoce i svi misle da sve znaju. (pogotovo oni najprostiji)
[ lancia88 @ 09.11.2005. 00:23 ] @
Pozdrav,

ma ja i ne pisem vise o ovome jer sam toliko oguglao i potonuo u taj svet komercijalne produkcije da nemam vise volje nizacim ali koliko da ponekome potkresem krila odmah pre negoli pocnu da rastu jer kasnije ta ista operacija mnogo vise boli.

Pitanje prodate ideje je kod nas zaista nereseno, ukoliko je bilo takvih slucajeva oni su anonimni za siru javnost. kod nas se ideja ne moze prakticno zastiti ni preko SOKOJ-a a retko ko to vise i pokusava. Zato imamo primere ukradenih ideja, recimo licni primer sa osnovom za Baneks reklamu (onaj detalj kroz zube: ks, ks) ko se uopste i seca. Konkretno, kada uzmes da radis reklamu, onda prodajes i ideju, najveca umetnost je ugovoriti i naplatiti novac, kada se tome covek nauci onda je kvalitet, smisao i intelektualna ostrina reklame, nazalost, potpuno marginalna - sve prolazi. Nacin da se covek zastiti od neminovnih poraza na polju prodaje dobre ideje je ustvari da sto komercijalnije i flegmaticnije pristupi poslu i bez preteranih emocija, to je sve. Ostalo pripada drugima a ti drugi su po defaultu neki zli momci i posao im je razlicit ali im je zajednicko da ce realizatoru/autoru reklame da zagorcaju svako moguce zadovoljstvo i polako ali sigurno da ubijaju entuzijazam. Sa nekakvim pragmaticnim stavom i zivotnom filozofijom ovo se moze umnogome kompenzovati a da covek ostane svoj i da lagano zivo od tog posla. Inace, ideje su sjajne kod mnogih ljudi ali mahom kratkotrajne cak i na zapadu i to bez obzira koliko su sustinski kvalitetne.

Primer: jedna firma za komuinikacije izbaci reklamu u kojoj lik sedi u kancelariji sa potpuno zastakljenim zidom na nekom visokom spratu koji pruza pogled na grad. Zamisljen je i u momentu odlucuje da zavrsi sa poslom i pocne lagano da spusta ekran laptopa da bi ga zatvorio ali kako spusta taj ekran, tako se i dnevno svetlo smanjuje kroz onaj stakleni/prozorski zid. Zbunjen je te psle malene pauzice spusta jos malo ekran a svetlo se jos vise smanjuje. Vraca za par stepeni ekran ka polozaju otvorenog a svetlo se pojacava, kapira o cemu se radi i sav nasmejan se zavali u fotelju. Poruka se ne moze vezati za bilo sta, mogla je biti to i reklama za nekog proizvodjaca laptopova, nebitno, zelim reci koliko ima univerzalnih ideja primenjivih na vecinu proizvoda. Ukratko, ovu reklamu sam video par puta na satelitu u nekih recimo dva meseca, za njom je sledila druga, mozda i jos bolja a svakako skuplja zbog obilja statista (iako su Kinezi :) ) ali necu sada o njoj, samo zelim reci da je bez obzira na kvalitet, opisana reklama kratko trajala.
[ tomashJR @ 11.11.2005. 12:36 ] @
Slazem se da je ideja najvaznija!
Ali sta posle ideje, na sta treba prvo obratiti paznju.
Sta treba isposhtovati?

Navedite neke vase primere i pravila!
[ -sfx- @ 12.11.2005. 21:17 ] @
Postoje dva modela: manje firme zele reklamu koja izgleda skupo (a da pritom kosta do 100 evrica), a vece firme zele da reklama bude skupa, kako bi se po medijima provlacilo kako je firma ta-i-ta dala tolke pare za reklamu. U oba slucaja je ideja, naravno, sekundarna.
[ Misa_exclusive @ 12.11.2005. 22:20 ] @
Potpuno se slažem sa -sfx- za reklame, ali gde bi mogle da se svrstaju lokalne reklame, koje su i jeftine, a ne izgledaju jeftino, nego JADNO. Muka mi je kad ih gledam. Ali, u pitanju je neznanje, jer za tolika (mala) sretstva koja se ulože u ove, velikodušno rečeno, reklame se mogu mnogo bolje iskoristiti i od toga napraviti koliko - toliko pristojnu reklamu.
[ lancia88 @ 17.11.2005. 17:35 ] @
Pozdrav,

nisam bio dugo a vidim da se jos diskutuje o reklamama. Pade mi napamet da postujem jedan licni savet u slucaju komercijalne izrade reklame:

- reklamu ugovarajte za velike, velike novce. Kako god znate i umete, jeftinu reklamu cete teze prodati nego skupu. Jeftinoj reklami ce svasta faliti i kad je savrsena, skupa ce uvek biti zadovoljavajuca, gledate to odavno na TV-u.

- reklamu zarad vlastitog reklamiranja niposte ne naplacujte malo novaca, to je najgora stvar koju mozete sebi uciniti. Ako vidite da ne mozete dobiti velike novce, odbijte je ili je uradite dzabe, znaci bez dinara.

-reklamu kako god uradite od dve predlozene opcije, radite kvalitetno bez postede sebe, isterajte i jednostavne reklame do tehnickog savrsenstva koje Vase znanje dozvoljava i nikada ne razmisljajte prilikom rada onu groznu izreku: koliko para toliko muzike.



Konacno, ovo je sve osim tehnickog znanja i reziserskog osecaja sto mozete uciniti da biste ziveli od reklama, ostale stvari zavise od drugih, nazalost sudbonosno i nazalost od uglavnom losijih od Vas.
[ siroma @ 18.11.2005. 08:41 ] @
Citat:
lancia88:
- reklamu ugovarajte za velike, velike novce. Kako god znate i umete, jeftinu reklamu cete teze prodati nego skupu. Jeftinoj reklami ce svasta faliti i kad je savrsena, skupa ce uvek biti zadovoljavajuca, gledate to odavno na TV-u.


ee ako tako stoje stvari onda je i ovo mnogo pa i previse

Citat:
lancia88: koliko para toliko muzike.



Citat:
lancia88: sto mozete uciniti da biste ziveli od reklama, ostale stvari zavise od drugih, nazalost sudbonosno i nazalost od uglavnom losijih od Vas.

i
Citat:
lancia88: kako god uradite od dve predlozene opcije, radite kvalitetno bez postede sebe,


sam si dokazao da to sto predlazes ne valja
sto bi neko ugrozavao svoje zdravlje samo zarad tudjeg punjenja dzepova kad se tu vec sve zna
bolje da se uopste i ne bavi tim poslom (barem ne za sada) dok se ne "rese" "bitne" stvari
[ lancia88 @ 18.11.2005. 09:19 ] @
Pozdrav,

ovaj deo da treba raditi sto kvalitetnije je deo koji mozes da razumes samo sa godinama i iskustvom. Neke stvari moras i pokazati nekome da bi dobio posao a ne mozes nekome pokazati dva telopa unakrst i tri boje sa cetiri fonta na njima i reci: znas, malo su platili a ja umem i bolje....to ne prolazi. Ukoliko bismo gledali sta je dovoljno placen posao, tesko da bi neko nesto uopste radio, svi smo mi skloni precenjivanju svoga a nipodastavanju tudjega, tesko je tu naci paritete.

Jos nesto siroma, kada god izvuces neki deo iz konteksta, on gubi smisao, pa makar i samo za citiranje.
[ siroma @ 18.11.2005. 10:40 ] @
Citat:
lancia88: Jos nesto siroma, kada god izvuces neki deo iz konteksta, on gubi smisao, pa makar i samo za citiranje.


maaa kaki' kontekst kaki' bakraci
sve su to neka opsta nacela
pa mogu i sama da stoje 'de 'oces u tekstu

Citat:
lancia88: Neke stvari moras i pokazati nekome da bi dobio posao


pokazah ja i previse
a ljudi mi na to kazu u lice "sto si bolji to ces gore da prodjes"
zato bar zasad nista od toga
a i niko nista nije ulozio u moje skolovanje (malobrojne lekcije sam sam placao)

Citat:
lancia88: znas, malo su platili a ja umem i bolje....to ne prolazi.


naravno da ne prolazi
meni niko nista nije platio pa se i ne osecam obaveznim da radim sada (kad je takva stvarnost) a i imam druge izvore prihoda a da nemam otiso' bi tamo 'de me srce vuce i de' su ljudi fer i od reci

Citat:
lancia88: Ukoliko bismo gledali sta je dovoljno placen posao, tesko da bi neko nesto uopste radio,


paa ko sta pa radi ovde svi ga samo odtaljigaju kol'ko da se zavrsi (u toj sferi)
maa prvo treba da se gleda ko je necinjenjem i doveo do ovakve situacije

Citat:
lancia88: svi smo mi skloni precenjivanju svoga a nipodastavanju tudjega, tesko je tu naci paritete.


izvini al' ovo sam cuo x puta dosad a za mene je to uvodna zvaka pred "lov u mutnom" svakog poslodavca u vezi reklama i sl. poslova
[ lancia88 @ 18.11.2005. 15:50 ] @
Pozdrav,

koliko da ne pretvorimo temu u nas vlastiti dijalog, ja samo mogu da kazem da prepoznajem ono sto zelis da kazes i da je to bila i jedna moja faza pred fazu prihvatanja koja sada rukovodi moj rad/nerviranje. Malo se toga promenilo sa izmenom faza u mom razmisljanju a krucijalna je promena daleko manje nerviranja nego dosad (ja sam dva infarkta dosad imao i lecim se i dalje od poslednjeg pa ne smem ni da se nerviram cak). Uz ono neinvestiranje u moje znanje kod mene postoji jos i faktor apsolutno svojim snagama pravljenje videoprodukcijskog studija iz dva dela, dela sa chroma key postavkom za snimanje i gluvom sobom za off i dela za produkciju.
[ siroma @ 18.11.2005. 16:31 ] @
Citat:
lancia88: moj rad/nerviranje.


ee pa ako je takva stvar sto ne prihvatis to ko' zanat i za nerviranje "ugasis" mozak

Citat:
lancia88: (ja sam dva infarkta dosad imao i lecim se i dalje od poslednjeg pa ne smem ni da se nerviram cak).


to znaci da se ni ne nerviramo u startu vec da obrnemo sve u pozitivu a ako usucarimo i neko zezanje pride jos bolja stvar
hvala za savet
trudicu se da se ne ucim na svojim greskama
[ nevio_zg @ 28.12.2005. 00:02 ] @
Ja bih samo dodao da je to malo problematicno kako kod reklama tako u bilo kojem kreativnom poslu a to je da ono sto je lancha88 rekao da svaku reklamu treba raditi najbolje sto se moze jer kada se radi za malo love i napravi u skladu stim reklama, onda u biti sam sebi spustas rejting naprimjer ja sam najvise profitirao sa reklamama i poslovima koje sam odradio besplatno ili za simbolicne novce jer nakon toga sam si stvorio klijente danasnje klijente u biti sam sebe reklamiram preko svojih radova jer da sam drukcije razmisljao nebi bilo dobro, ali ne može se uvijek tako, zato je najbolje razmisliti i procjeniti šta je najpametnije u takvim situacijama napraviti i naravno koliko skupocjenog vremena imate!
[ MotoManiac @ 26.06.2006. 23:28 ] @
Hehe, za 100 evra mozes da napravis samo solidnu reklamu za radio, ali za TV nikako!!!
Najjeftinija TV reklama kosta oko 500 Jevreja i to se tesko moze uopste nazvati reklamom...(nekoliko snimaka npr lokala i sve to sa sto vise efekata i texta a u pozadini radijska reklama kao tonska podloga).
Kod nas su reklame jos i relativno jeftine, jer prvoklasnu reklamu mozes da odradis za manje od 10.000 jevreja...
A to sto ima jako puno ljudi koji niti su skolovani za to + samouki pa prave reklame u privatnoj produkciji, predstavlja najveci problem produkcijskim kucama koje to rade legalno i profesionalno. Cak i rec profi je kod nas vec poprimila pogresno znacenje! Sad se to polako stabilizuje novim zakonima koji su doneti tipa Deklaracije i autorskih prava...
Toliko o cenama... drugo je sve vec receno.
[ Misa_exclusive @ 27.06.2006. 00:10 ] @
Ha ha ha, 500 eura! :)
Objektivno gledano, to je ok suma za neku pristojnu reklamu, ali to diktira tržište.
Dođi ti u Leskovcu sa takvim cenovnikom - nećeš uraditi ni jednu reklamu, ni "R" od reklame. Ovde se reklame rade za smešne (bolje reći, žalosne) sume novca, pa su i reklame takve nekakve.
Toliko o cenama reklama u (siromašnim) provincijama.
[ MotoManiac @ 27.06.2006. 20:34 ] @
Ima jako puno likova koji rade reklame za male novce u kucnoj radinosti, ali to se tesko moze nazvati reklamom... Vecina televizija nece ni da ih prihvati. To je ipak za one koji hoce da se reklamiraju na jeftinim likalnim ili politickim televizijama, od cega ni nema puno vajde...
A sto se tice pravih reklama par hiljada jevreja i nije neka svota za ono sto dobijes. Puno je tu i troskova (kran, sine, prevoz, glumci, statisti, lokacija, mozda i neki kaskader, kamermani, montazeri, animatori, fizikalci...) a da ne pricam o opremi koja vredi citavo bogatstvo...
I sta je to problem da plati neko ko ce da se reklamira na nekoj od skupih televizija kao sto je npr. pink jedna od nasih najskupljih gde je reklamiranje 80 jevreja sekund!!! A da ne pricam o Produkcijskim kucama tipa "emotion" koji za 5sec imena firme na animiranoj stolici montazera uzmu 5000 jevreja po emisiji... da nije malo puno??? Pa i nije sto se mene tice...
A zahvaljujuci kucnoj radinosti i imamo tolko reklama, sto se polako ogranicava (fala bogu) a iskreno se nadam da ce uskoro deklaraciju moci da izdaju samo kuce koje imaju i sertifikat... :)
Gledam ti ja TV pre neki dan i zamisli... usred reklama oni idioti iz rezije puste film!!! :))))))))))) Ove godine je ipak malo bolje iako smatram da sa 12min treba ograniciti na 5min u satu...
[ Misa_exclusive @ 27.06.2006. 23:28 ] @
Naravno da cena reklame zavisi od klijenta i tržišta.
Po lokalnim televizijama će se sigurno još dugo vrteti jeftine reklame tipa "5 kadra (spojenih kič 3D tranzicijama) i radio reklamom kao zvučna podloga".
A što se tiče pravih, velikih reklama (za velike klijente), tu se radi o velikim sumam koje su potrebne za realizaciju reklame (sa tehničke strane), a plus kad se na to doda i premija nekoj od poznatih ličnosti (Divac, Ceca, Kolina...) - onda je cena OGROMNA!
Ograničenje reklama na TV je ok, a veće skraćivanje reklama ne možemo da očekujemo, jer su to komercijalne televizije i to im je jedan od bitnih izvora, i ako ništa drugo, bar nas ne pljačkaju legalno kao RTS...
[ MotoManiac @ 28.06.2006. 23:42 ] @
Ja RTS ne placam... Samo nekolicina ljudi koje poznajem placa to... A nesto se suska da ce ukinuti... Nije mi jasno zasto da placam nesto sto ne gledam... Ja radim na televiziji i naravno da gledam samo televiziju na kojoj radim i eventualno neke svetske radi hvatanja caka...
A oni su uveli 300din kao 3 kanala po 100 a sta je sad kad nema 3K??? Sto ne spuste??? Ne mogu oni da nateraju nekog da to plati ako nece... Nek mi iskljuce RTS!!! :)))
[ xsianimator @ 27.08.2006. 20:16 ] @
Pa to po pitanju naplate sto sto si pomenuo
ima i veze sa tim sta ti hoces, za pocetak radi i za 50 i za 100eura
nebitno je jer ako hoces da se probijes bitno ti je da radis i da se tvoje delo negde vidi
a ako stvarno imas zelju da ides dalje, budes vidjen i sastavis dobar demo
onda radi i onu reklamu od 50 eura kao da je radis za 1000 eura,
ako vec moras da ispostujes neki kratak rok onda je uradi na brzinu ali je\psoela preradi za sebe
i stvai u svoj demo!
I zapamti i kada radis za dzabe u ovom poslu to nje nikada za dzabe!
Uvek se nesto pre ili kanije izrodi od toga!

ja sam licno davno nesto uradio za nekog dizajnera, sitnu uslugicu, reklamicu neku
i covek mi se posle 5 godina javlja(taman kad sam i ja sazrelio po pitanju produkcije i 3D-a)
da sa recju da hoce da mi se oduzi u ibacuje me madju tim dizajnera koji nastupaju
na galerijama u NS, BG-u i Becu kao multimedijalnu podrsku, pa ti sad vidi!
A ja sam zaboravio da lik i postoji!

Tako da sve ide u krug!
I neke stvari se nevrate onako kako ocekujes ni
od onoga koga ockujes ali ako znas gde ides bez obzira na to
koliko to delovalo suludo i beznadezno za nase trziste jeste tako za ovaj vid rada, umetnosti, whatever)
ostarices cilj na kraju!

Ali zato nijednu reklamu nemoj da odradis vec je uradi u fulu,
jer to je prvenstveno tvoja reklama!
[ d4rk3lf @ 29.08.2006. 07:19 ] @
Slazem se sa xsianimator-om.
Uvek treba davati maksimum.

Sad, hteo bih da dodam jos ovo.
Postoji stvar koji mnogi zanemaruju, a to je "losa navika". Naime, desava se da ljudi, zato sto nisu dobro placeni jednostavno rese da odrade polovicno neku reklamu (nabacaju par, kako neko rece, kic tranzicija na 5-6 kadra ili telopa) ili spicu. Imam par kolega, koji su bukvalno stekli takvu naviku.
Ni ne shvataju da je to najveca steta prvenstrveno za njih, jer ne istrazujuci nove stvari pocinju da stagniraju u poslu.

Poenta je da se makar nauci po jedna nova stvar ili nacin, pri izradi svake reklame.

Sad, postoje i idioti narucioci, koji jednostavno nece nista drugo da vide sem kic tranzicija. Mozes ti da upalis 3D-max ili May-u, da preko video layera sa hromom importujes razne 3D objekte, to nista pojedinim klijentima ne znaci.
Jer on, zaboga, hoce da mu se iz donjeg desnog ekrana, gde stoji neka njegova serpa, njegov proizvod, izadje kadar njegove familije kako masu ispred prodavnice.
Onda se ne treba uzrujavati, upalis motion, odradis i svi srecni.
[ Cileinteractiv @ 29.08.2006. 08:21 ] @
Slažem se sa tobom, uvek treba nešto novo istražiti uz trenutni posao koji radiš a i ovo za klijente je tačno. Ja sam jedno vreme montirao špice za svadbe, spicu uradim za 30 min zajedno sa grebovanjem a likovi se oduševe No dobro ipak je velika razlika u pristupu svadbaroškoj špici i nekoj reklami bar kod mene.
[ editor @ 29.08.2006. 12:08 ] @
Svasta bas me je zacudilo ovo pisanje.Ideja ,musterji se neslaze ,boje neodgovaraju supruzi,cijene itd .Igrom slucaj zivim i radim na zapadu i tako da mi je cudno malo bez pocijenjivanja,ali zna se postoji reklame biro koji prima klanta i napravi ideju i postoje kuce koje samo reklame rade znaci ne moze svako i dobivaju od reklame kuce scenario i kad zavrsi se zavrsna redakcija pregleda i usvoji ili reklama se doradzuje i izbacuje se na tv.Cijene su velike zato sto prenosnik kanali zive od tih reklama.KOMERCIJA znaci.A reklame su podjeljenje na vise faktora glupe reklame, saljive reklame, ili predivne reklame kako da ih nazovem koji se vecinom rade sa praskove za pranje vesa i sudza ujedno najskuplje reklame.Znaci cilj reklame je da bude efikasan i sadrzajan a na koji nacin i koja je bolja zavisi od licne kreativnosti i licni pogleda .Toliko od mene
[ xsianimator @ 30.08.2006. 19:21 ] @
Ej, izvinjavam se na nepismenom mail-u,
bio sam u nekoj zurbi pa sam pokusao da skratim ali
kao sto si primetio nije mi uspesno poslo za rukom jbg.

A onaj nerazumni do je bio da sam dobio priliku da radim sa
pravim umetnicima koji svoje radove izlazu u svetskim galerijama
a sve to se desilo kada sam najmanje ocekivao, a plod je jeddnog posla
koji sam radio bukvalno za dzabe, ali sam se potrudio i uradio ga kao da ga radim
za ne znam kakav kes! poenta je bila da je to bila super reklama za
mene i da nikad ustvari ne radis za dzabe, sve se isplati
pre ili kasnije, na ovaj ili onaj nacin!
U nekim situacijama deluje depresivno radti za neke male pare,
znam po sebi kada pomislim koliko se placa to "tamo negde"
a ja razmisljam da li cu ikada moci konkretno da zivim od toga,
a voleo bih! E to su po meni situacije u kojima prelomis sam sa
sobom jer ova vrsta posla ne trpi prosek, ili se trudi da budes najbolji(ili barem medju njima)
ili odustani i uhvati se neceg drugog, lakse je!

A slazem se i sa [d4rk3lf]

[Sad, postoje i idioti narucioci, koji jednostavno nece nista drugo da vide sem kic tranzicija. Mozes ti da upalis 3D-max ili May-u, da preko video layera sa hromom importujes razne 3D objekte, to nista pojedinim klijentima ne znaci.
Jer on, zaboga, hoce da mu se iz donjeg desnog ekrana, gde stoji neka njegova serpa, njegov proizvod, izadje kadar njegove familije kako masu ispred prodavnice.
Onda se ne treba uzrujavati, upalis motion, odradis i svi srecni.]

Ali to se zove svakodnevni shit work i od njega zivis, stancas instant reklame i uvek imas nekog kesa!
A drugi deo se zove istrazivanje i razvoj, to je deo u kome ti istrazujes, ucis i razvijas se da spreman docekas
pravog klijenta! moja omiljena recenica je "Sansa voli pripremljen um"
a i da prosto iz velikog rada i cimanja pre ili kasnije mora, ali mora, da se izrodi nesto dobro!
[ ERR @ 15.09.2006. 13:17 ] @
Pravilo broj 1. koje je bitno za dobru (citaj ikakvu) reklamu je AVANS od jedno 40ak %,bez obzira na cifru koju si dogovorio,
2. nikad ne daj reklamu dok ti ne legnu sve pare (tj. daj mu reklamu da gleda kuci sa zenom koja se o svemu pita , a o nicemu nema pojma, ali pukni jedan
crveni krst preko cijele slike), jer ako mu das reklamu bez zastite pare nikad neces vidjeti.
3. Kod dogovaranja oko ideje i trajanja reklame vrlo je bitno da se o svemu dogovorite (neke ozbiljnije reklamne agencije koje uzimaju velike pare traze cak od
klijenta da potpise sve faze dogovora(knjigu snimanja, stoaryboard, odabir glumaca, lokacije, boje itd. i onda napises u ugovoru: sve izmjene koje se dese na
zahtjev klijenta u toku produkcije ili zahtjevaju dodatni angazman ekipe i tehnike placa se posebno).

Mozda ovo izgleda iskarikirano , al vjeruj mi da nije ni 1 % iskarikirano . Ovo sve pisem iz licnog iskustva , a sa ekipom sa kojom radim vec 5 godina snimio sam oko 40ak reklama i 20ak muzickih spotova od cega veliki dio veoma "solidnog" budzeta.

Kad ovo gore ispunis onda se moze pricati o kreativnom dijelu realizacije reklame.

Za pocetak moras da osmislis ideju (uglavnom klijent ima neku pocetnu , koja po pravilu nista ne valja). Kad se napokon dogovorite oko ideje, u globalu, na tebi i tvojoj ekipi je da tu ideju dobro procistite, izbacite visak, razradite do najsitnijih detalja. Poslije toga najbitnija stvar je odabir glumaca , a nista manje bitno nije ni odabir lokacije tj. scenografija i kostimi (ovo je strasno bitno jer ako ti je lokacija i scenografija shit citava reklama ce da ti izgleda jeftino bez obzira na ideju i glumce) ,ima izuzetaka npr. ako bas zelis da ti reklama izgleda jaftino i sirovo zbog npr,. nekog dokumentaristicnog tripa ili sl. ali se to opet radi tako da se pripremi sve da izgleda dokumentaristicki , a ne ode se pa se snima u uslovima koji vec postoje npr. reklama za coca colu "love is in the air" sa ono dvoje stose vataju u kolima i cica sa psom koji nailazi, pa oni vade coca colu iz snijega, blablabla ...).
Preporucujem uvijek da se okruzis (naoruzas) sa profesionalcima sa iskustvom bez obzira na cijenu ili ako je manji budzet uzmi barem jednog lika u ekipi koji ima iskustva (npr. reditelja, dir. fotografije, majstora sijetla isl.). Barem za poscetak dok sam ne steknes neko iskustvo.

Sto se tice same ideje za relamu, ili nacina snimanja, ili pak montaze, spec. efekata, muzike, slogana itd. itd. o tim stvarima bi se dalo razglabati nadugo i nasiroko u svom pravcima.

Slazem se da za pocetak treba svasta raditi ,a li je isto tako tesko (skoro pa nemoguce) snimiti dobru reklamu bez "dobre" love. Isto tako ako te ljudi zapamte kao nekog ko radi reklame za 100 eura, velike sanse su da reklame tog budzeta radis do kraja zivota. Ja licno mislim (podvlacim da je to moje subjektivno misljenje zasnovano na licnom iskustvu) da ne treba raditi bas sve sto ti dodje pod ruku vec od tih light verzija reklama samo ono gdje mislis da se mozes pokazati a dati budzet je dovoljan da se uradi solidan proizvod. Ja licno nikada nisam uradio reklamu ispod par hiljada evra (pa cak ni na samom pocetku) ali sam ja na drugi nacin poceo da radim ovaj posao ,prvo sam bio asistent likovima koji su radili vece reklame, pa sam ih sam radio za te iste likove ,a sada imam sa jos nekoliko drugova vlastitu produkciju.

Uglavnom nikako ne zaboravi AVANS i NE DAJ REKLAMU DOK NE IZVALE KEŠ!!!

Sto se vise drzis ova dva pravila (i treceg sa pocetka price) to te klijent vise postuje i prije ce opet da radi sa tobom nego sa nekim koga je vec zapalio za lovu, od njega bjezi u sirokom luku.

etooo!

P.S.
Ne zaboravi da je ovo timski posao i da je vema bitno da oko sebe imas jak i dobar tim.
[ Misa_exclusive @ 16.09.2006. 01:29 ] @
ERR, svaka čast - extra si ovo napisao.
Najbitnije je tržište. Badava ja u Leskovcu mogu da okupim profesionalnu ekipu i sve i kad bih rekao za sve to i 1000 eura - klijent bi samo reko: "U je*aga, ce mi uradi XXX za 50 eura" ...mis'im, šta reći?
[ ERR @ 16.09.2006. 09:19 ] @
Evo i malo pozitive,

Nece Srbija uvijek biti tako siromasna i ljudi bez love (a samim tim i bez para za reklame :-) ). Mora jednom i nju sunce ogrijati. Vrlo je moguce da ce za koju godinu ljudi imati vise para,zivotni standard ce se poboljsati, a samim tim ce firme (male i velike) vise ulagati u reklame jer ce im i konkurencija biti jaca, e pa do tada ti nauci posao i dobro se izvjezbaj na malim budzetima, snimi sto vise reklama tako da "sutra" izaberes 5/6 najboljih i stavis ih u svoj CV, a iskustvo koje ces imati je najvrednija stavka u svemu. Vjeruj mi sve je bolje nego da se sutra zaposlis na npr.nekoj budjavoj televiziji i radis najgluplje poslove na svijetu za 200 eura mjesecno. Na kraju krajeva pogledaj samo sta se radi u BGu i NSu, snimaju se reklame sa budzetima od 50 000 eura pa i vise. Ne vidim zasto ne bi ti sa svojim CVjem (kad bude za pokazivanje) otisao tamo, upao u par agencija i trazio posao. Ako se nekom svidi to sto ti radis sigurno ce ti dati sansu (za pocetak kao npr. asistentu pa posle ko zna...). Jedna sansa je dovoljna onom ko će je dobro iskoristiti.

Misli pozitivno jer gore od ovog ne moze biti :-)
[ Sirenica @ 21.10.2006. 10:23 ] @
MotoManiac, pothitno da si platio TV pretplatu, jer ja od toga zivim!!!
[ Kluzo89 @ 27.12.2007. 10:44 ] @
Draga moja gospodo

U nasem drustvu se ne ceni kvalitet,estetika,ideja,profesionalnost,trud,vreme,intelekt!
Ne ceni se nista sto je potrebno u snimanju filmova,(pa i reklama).
Reziseri,snimatelji,slikari se jos uvek smatraju budalama,zaluđenicima!
"Kakva bre umetnost???Kakva reklama od nekoliko hiljada eura?"-prosecna Srbenda,tzv.domacin.A na to na to nas kolega odg.: Pa dobro,ajd upola cene. E posto takvih domacina nema u Italiji,Engleskoj,Francuskoj tamo se nalaze Luvr,poznati umetnici,univerziteti...Razmislite zbog cega su nasi umetnici uspeli tek u inostranstvu. Sve dok sami ne budete cenili svoju skolu,znanje,trud,vreme potroseno za rad i srazmerno tome posteno naplacivali sve to nece biti bolje.
Izvinite ako sam se odvojio od teme ali mislim da je to povezano!