[ c00l_daem0n @ 22.06.2001. 18:12 ] @
posto mi linux i FreeBSD dele swap (namestao sam po howto-u)
pa bi ja da proverim da li to radi u linuxu .
na koji nacin da vidim stanje swapa i da li je uopste mount-ovan?

[Ovu poruku je menjao c00l_daem0n dana 06-22-2001 u 06:14 PM GMT]
[ random @ 22.06.2001. 20:28 ] @
kucaj
Code:
$ free


mozes i sa
Code:
$ top
[ m r v a @ 23.06.2001. 00:07 ] @
yedno pitanjce vezano za swap,
jel' normalno da sys od 64 MB RAM-a, sa veoma zahtevnim aplikacijama na njemu, tipa: postgresql, ircd, samba, apache, squid, sendmail ... da ne pominjem sta se sve start-a iz inetd-a ...
dakle, da li je normalno da ovaki sys uopste ne swapuje ??!?!??!
ili je to neka anomalija ??
[ frenne @ 23.06.2001. 03:13 ] @
mene interesuje da li je normalno da kde 2.x trosi 61mb rama?
i svaka aplikacija koja se startuje ide u swap?

BTW .. da li postoji neki nacin da se optimizuje kde 2.x?
sve ovo sam gledao iz kde control centra
[ tOwk @ 25.06.2001. 06:04 ] @
Citat:
m r v a je napisao:
yedno pitanjce vezano za swap,
jel' normalno da sys od 64 MB RAM-a, sa veoma zahtevnim aplikacijama na njemu, tipa: postgresql, ircd, samba, apache, squid, sendmail ... da ne pominjem sta se sve start-a iz inetd-a ...
dakle, da li je normalno da ovaki sys uopste ne swapuje ??!?!??!
ili je to neka anomalija ??


To je veoma normalno po mom iskustvu. Naro�ito ako se koristi inetd - on obezbe�uje manju upotrebu memorije po cenu brzine. Ve�ina pomenutih daemona ima relativno mali footprint u memoriji (kod mene najvi�e zauzima postgres sa nekih 4.5mb, squid, ircd i sambu ne koristim, ali se apache ne startuje iz inetd-a ve� samostalno). Prema tome sve bi trebalo da stane i u 32mb rama, najverovatnije i mnogo manje, ali pri vi�estrukom instanciranju i inicijalizaciji bafera sigurno poraste.
[ tOwk @ 25.06.2001. 06:14 ] @
Citat:
frenne je napisao:
mene interesuje da li je normalno da kde 2.x trosi 61mb rama?
i svaka aplikacija koja se startuje ide u swap?

BTW .. da li postoji neki nacin da se optimizuje kde 2.x?
sve ovo sam gledao iz kde control centra


Za svaki slučaj predlažem da pogledaš "cat /proc/meminfo", i naročito obratiš pažnju na "cached:" odeljak, pošto toliko memorije se koristi za cache, pa prvo treba da bude oslobođeno pre nego što bi se moglo koristiti. Međutim, KDE troši dosta memorije, ali je 61MB za sam KDE definitivno previše, pa pretpostavljam da deo toga otpada na sam X, razne deamons koji se startuju u sistemu, i ko zna koje sve programe.

Jedino ukoliko si sam kompajlirao KDE i ubacio debug symbols i ko zna šta sve ne, je moguće da KDE zauzme mnogo memorije. Naravno, tokom korišćenja iskorišćenost memorije će polako rasti.
I još jedna napomena iz ličnog iskustva: ukoliko je aRts uključen, a zvučna kartica neispravno podešena, on će znatno usporiti sam sistem pošto će se stalno iznova startovati i na taj način trošiti memorijske resurse i procesorsko vreme.

Toliko.