[ c00l_daem0n @ 22.06.2001. 18:12 ] @
posto mi linux i FreeBSD dele swap (namestao sam po howto-u)
pa bi ja da proverim da li to radi u linuxu .
na koji nacin da vidim stanje swapa i da li je uopste mount-ovan?

[Ovu poruku je menjao c00l_daem0n dana 06-22-2001 u 06:14 PM GMT]
[ random @ 22.06.2001. 20:28 ] @
kucaj
Code:
$ free

mozes i sa
Code:
$ top
[ m r v a @ 23.06.2001. 00:07 ] @
yedno pitanjce vezano za swap,
jel' normalno da sys od 64 MB RAM-a, sa veoma zahtevnim aplikacijama na njemu, tipa: postgresql, ircd, samba, apache, squid, sendmail ... da ne pominjem sta se sve start-a iz inetd-a ...
dakle, da li je normalno da ovaki sys uopste ne swapuje ??!?!??!
ili je to neka anomalija ??
[ frenne @ 23.06.2001. 03:13 ] @
mene interesuje da li je normalno da kde 2.x trosi 61mb rama?
i svaka aplikacija koja se startuje ide u swap?

BTW .. da li postoji neki nacin da se optimizuje kde 2.x?
sve ovo sam gledao iz kde control centra
[ tOwk @ 25.06.2001. 06:04 ] @
Citat:
m r v a je napisao:
yedno pitanjce vezano za swap,
jel' normalno da sys od 64 MB RAM-a, sa veoma zahtevnim aplikacijama na njemu, tipa: postgresql, ircd, samba, apache, squid, sendmail ... da ne pominjem sta se sve start-a iz inetd-a ...
dakle, da li je normalno da ovaki sys uopste ne swapuje ??!?!??!
ili je to neka anomalija ??

To je veoma normalno po mom iskustvu. NaroŔito ako se koristi inetd - on obezbe­uje manju upotrebu memorije po cenu brzine. VeŠina pomenutih daemona ima relativno mali footprint u memoriji (kod mene najvi╣e zauzima postgres sa nekih 4.5mb, squid, ircd i sambu ne koristim, ali se apache ne startuje iz inetd-a veŠ samostalno). Prema tome sve bi trebalo da stane i u 32mb rama, najverovatnije i mnogo manje, ali pri vi╣estrukom instanciranju i inicijalizaciji bafera sigurno poraste.
[ tOwk @ 25.06.2001. 06:14 ] @
Citat:
frenne je napisao:
mene interesuje da li je normalno da kde 2.x trosi 61mb rama?
i svaka aplikacija koja se startuje ide u swap?

BTW .. da li postoji neki nacin da se optimizuje kde 2.x?
sve ovo sam gledao iz kde control centra

Za svaki slu─Źaj predla┼żem da pogleda┼í "cat /proc/meminfo", i naro─Źito obrati┼í pa┼żnju na "cached:" odeljak, po┼íto toliko memorije se koristi za cache, pa prvo treba da bude oslobo─Ĺeno pre nego ┼íto bi se moglo koristiti. Me─Ĺutim, KDE tro┼íi dosta memorije, ali je 61MB za sam KDE definitivno previ┼íe, pa pretpostavljam da deo toga otpada na sam X, razne deamons koji se startuju u sistemu, i ko zna koje sve programe.

Jedino ukoliko si sam kompajlirao KDE i ubacio debug symbols i ko zna šta sve ne, je moguće da KDE zauzme mnogo memorije. Naravno, tokom korišćenja iskorišćenost memorije će polako rasti.
I jo┼í jedna napomena iz li─Źnog iskustva: ukoliko je aRts uklju─Źen, a zvu─Źna kartica neispravno pode┼íena, on ─çe znatno usporiti sam sistem po┼íto ─çe se stalno iznova startovati i na taj na─Źin tro┼íiti memorijske resurse i procesorsko vreme.

Toliko.