[ Marko Bijelic @ 30.09.2002. 15:07 ] @
Da li neko moze da mi objasni o kakvoj je bolesti tacno rijec. Koje su posledice, kada se javlja, kod koga, zasto i koji su siptomi ?
[ Zoran Rašković @ 30.09.2002. 18:10 ] @
Pogledaj film "Beautiful mind".
[ Ivan Dimkovic @ 30.09.2002. 18:16 ] @
Evo, braca Hrvati su lepo sumirali sve interesantno:

http://www.tel.hr/mzrh/Klinicke_Smjernice/Shizofrenija.html


Dobra preporuka za film :)
[ DUNADAN @ 30.09.2002. 18:39 ] @
idi bre, Judgde ala si mu odgovorio, kao da ce mu film dati savrsheno jasnu sliku bolesti.
tim pre shto je film film i pola stvari nije onako kako jeste in real life.

simptomi: paranoja, glasovi, halucinacije ... postoji mnogo oblika te bolesti i simptomi variraju

visoko je hereditarna, moze nekad da preskochi jednu generaciju pa da se pojavi u trecoj
moze da je dobije i neko ko nema istoriju bolesti u porodici, ali visok rizik postoji za potomke mushkarca ili zene chiji rodjaci su je imali

pravog leka nema

bolest je organskog porekla ali ima psihichke posledice

[ EagleOne @ 01.10.2002. 10:28 ] @
KOd koliko nobelovaca je u poslednjih 20-tak god dijagnostikovana shizofrenija (fiz, mat, bio, i hemicara)?
[ Trunks @ 01.10.2002. 19:45 ] @
Ja nisam šizofreničar, a nisam ni ja.
[ DUNADAN @ 01.10.2002. 22:47 ] @
Citat:
EagleOne:
KOd koliko nobelovaca je u poslednjih 20-tak god dijagnostikovana shizofrenija (fiz, mat, bio, i hemicara)?


hm hm
kakvo je ovo pitanje?
gomila shizofrenih sluchajeva se manifestuje u potpunoj disocijaciji od realnog sveta i tu mesta nekom intelektualnom radu nema.
to shto je on imao shizofreniju a ipak uspeo da se donekle sastavi sa sobom pretpostavlja da je verovatno imao blazi oblik shize.

sestra mog bivsheg momka ne da nije uspela da dobije Nobelovu nagradu vec je sasvim uspeshno izvrshila samoubistvo bacivshi se sa petog sprata.

tako da...
[ Marko Bijelic @ 02.10.2002. 14:07 ] @
Hvala svima na odgovorima.

Dosta korisno stivo gore. Gledajuci razne filmove (ah taj TV :) prepune raznih likova koji su navodno sizofrenicari, pa onda onih cini mi se 5 oskara sa savrseni um (mada nisam stigao film pogledati) navelo me na razmisljanje o ovoj bolesti. Takodje kao sto je EagleOne vec spomenuo, ne znam da li je u pitanju medijski fazon, ali cuo sam recimo da je dosta
nobelovaca, uspjesnih ljudi, uglavnom onih sa nadprosjecnom inteligencijom zavrsili kao zrtve te bolesti. Mada recimo to DUNADAN
demantuje.... btw od cega su umrli Anstajn i Tesla ?

Takodje da li ste poznavali/poznajete neke sizofrenicare (Dunadan je spomenula da jeste), kakvi su ti ljudi u stvarnom svijetu i sl. ?
[ DUNADAN @ 02.10.2002. 16:43 ] @
ne znam odakle ti ono za Teslu i Ajnshtajna, ja to niti sam ikad chula, niti sam sad na netu pronashla bilo shta za vezano za to da su patili od nekih mentalnih poremecaja (nashla sam samo da je Tesla imao germ phobia, shto nije toliko retko, niti bacili niti fobije i svi se necheg plashimo)

shto se tiche shizofrenichara, otkud ti to da ljudi znaju za neke svoje poznanike da su shizofreni.
kao prvo: mentalna oboljenja chlanova porodice se retko kad preprichavaju van okvira iste.
to ti dodje maltene kao javna tajna.
pogotovo ako je manja sredina, ljudi nekako saznaju ali nishta ne pitaju
kao drugo: ne manifestuju se svi oblici shizofrenije tako da i laik moze da ih prepozna.

evo ti primera:
moja najbolja drugarica je zavrshila psihologiju i zaposlila se na neurologiji kao psiholog.
tamo dolaze mahom neuroze ali se ponekad nadje i neka shiza ili manichna depresija...
sve u svemu, izadjemo mi jednom, bilo je leto i masa je sedela u bashti kafica.
negde oko trojke odlazimo nas dve prema parkingu i kako smo odlazile ona pochinje da mi pricha za nekog tipa koji joj se tamo u kaficu javio kako joj je to pacijent i kako je tezi oblik shize.
taman sedamo u kola, kad eto njega za nama, stane sa moje strane kola i ne da mi da zatvorim vrata. pun priche, hteo bi da se malo provoza sa nama bla bla bla.
odbile smo ga shto smo uchtivije mogle.
kasnije mi pricha da ima zeshce paranoje, tripuje da mu roditelji neshto stavljaju u hranu, nece da koristi lekove, chuje glasove...klasika

fora je u tome shto tip uopshte ne izgleda ludo, barem ne koluta ochima, ne pravi javne excese i slichno

nedavno se pojavio na klinici i napravio rshum jer njegovog dosijea nije bilo, pocheo da se svadja sa dezurnim lekarem, doshao i do moje drugarice u ordinaciju i rekao: "svi cete mi vi platiti" i napravio onaj znak rukom ala "bang bang"
kada te shizofren ubaci u svoj sistem bolje se preseli u Timbuktu.

sestra mog ex o kojoj sam prichala je bila normalna sve so 6 meseci pred smrt. posle toga neverovatno eruptivna shiza et voila! mozda bi se i dalo izbeci to shto se desilo da su joj ukucani bili bolje upoznati sa takvim vidovima bolesti.
[ DUNADAN @ 02.10.2002. 16:50 ] @
zaboravila sam da dodam.
moj drugar iz srednje shkole se ubio sa 20 godina, pokushavao je nekoliko puta tipa stavljanja metka na uzarenu ringlu, pijenja zive iz toplomera itd...
bio je prilichno lud i to je mogao svako da primeti.
dok je boravio na psihijatriji, moj drugar je doshao da ga poseti, pri chemu je dotichni bolesnik izjavio: "Video sam Kurt Kobejna, dao sam mu jabuku"
i sl
tata mu je bio poremecen, a devojci iz prethodnog sluchaja, stric

jako teshko ce takva bolest ostaviti mesta lucidnim mislima a josh manje takvim koje bi dovele do Nobelove nagrade
[ Nebojsa Milanovic @ 03.10.2002. 07:32 ] @
Sizofernija je jedna od najtezih psihickih bolesti i krajnje je neukusno pricati o tome na bilo koji drugi nacin. Leka nema niti ce ga ikada biti zato sto je to jedan skup raznolikih organskih poremecaja u mozgu (postoji desetak vrsta sizofrenija) i kod svakog pacijenta se manifestuje na razlicit nacin.

[ EagleOne @ 03.10.2002. 08:18 ] @
Ok to su vasa iskustava i utisci o toj bolesti, ja sam ono gore i pitao da bih video sta cete napisati ...
NIje sve tako, ovo ne pricam laicki, a opet ne mislim da pisem duge postove i objasanjavam ...

Pozdrav!

p.s. nikad' ne reci nikad ... ne istrazuju ljudi za dzaba ....
[ Marko Bijelic @ 03.10.2002. 12:59 ] @
Citat:
DUNADAN:
ne znam odakle ti ono za Teslu i Ajnshtajna, ja to niti sam ikad chula, niti sam sad na netu pronashla bilo shta za vezano za to da su patili od nekih mentalnih poremecaja (nashla sam samo da je Tesla imao germ phobia, shto nije toliko retko, niti bacili niti fobije i svi se necheg plashimo)


Kao sto rekoh pitao sam onako usput budi receno kako su umrla dva najveca svjetska uma (ne racunajuci Bilija :)

Citat:

evo ti primera:
moja najbolja drugarica je zavrshila psihologiju i zaposlila se na neurologiji kao psiholog.
tamo dolaze mahom neuroze ali se ponekad nadje i neka shiza ili manichna depresija...

Ajde pliz ako ti nije frka mozes malo da mi pojasnis ova dva pojma: manicna depresija i neuroza

Citat:

kasnije mi pricha da ima zeshce paranoje, tripuje da mu roditelji neshto stavljaju u hranu, nece da koristi lekove, chuje glasove...klasika


Uf ovo je jebeno

Citat:

nedavno se pojavio na klinici i napravio rshum jer njegovog dosijea nije bilo, pocheo da se svadja sa dezurnim lekarem, doshao i do moje drugarice u ordinaciju i rekao: "svi cete mi vi platiti" i napravio onaj znak rukom ala "bang bang"


Svi mi ponekad poludimo... [jel ti ovaj citat bi iz Psiha :]
Citat:

kada te shizofren ubaci u svoj sistem bolje se preseli u Timbuktu.

Neznam jel ko gleda u Srbija (ne znam da li i ima) serija "Sainfield", bio je dobra epizoda na ovaj fazon kad te shizo ubaci u svoj sys

Citat:

sestra mog ex o kojoj sam prichala je bila normalna sve so 6 meseci pred smrt. posle toga neverovatno eruptivna shiza et voila! mozda bi se i dalo izbeci to shto se desilo da su joj ukucani bili bolje upoznati sa takvim vidovima bolesti.


Jebiga, da li je utvrdjeno sta je uzrok ? Stric, odnosno porodicno, mozda ljubav, skola, finansije ?

Citat:

"Video sam Kurt Kobejna, dao sam mu jabuku"


Ovo je stvarno zestoko...

btW, sta mu je ovaj lik odgovorio - sa glavom or bez [sacmarica cinu cuda]
btW, sta je tacno bilo Kurtu jel ko to istrazivo, fanovi tvrdi da se nije sam kokno, ostali razna shit tipa mrzio je sebe, nije mogao da podnese popularnost, etc.

Onda neko iskopa da je kao klinac sa 13,14 god. rek'o da ce postati ultra-mega-popularan [ko nase t-folk zvjezde :] i da ce se na vrhuncu koknuti, mislim cisti shit, mada mozda je i reko pod dejstvom cuge, vutre, or zajebancije.
[ Mihailo @ 03.10.2002. 13:27 ] @
offtopic

Kurt je bio džanki koji je trpao dopa za 500bucks u tetku svaki dan, verovatno je nakupio 5-6 vrsti raznih mentalnih bolesti. Mislim, koliko treba da si lud (ma kako to 'lud' definisao) ili da mrziš sebe da rascopaš sebi glavu sačmarom. Što bi rek'o narod, prs'o je, a i ko ne bi u takvoj situaciji. Postoji verzija i da je kučka Love umešala prste, ali je to malo verovatno, pre će biti da se samo ogrebala o situaciju. Pre neki dan čitam da su ona i Novoselic uvaljali copyright za neke neobjavljene pesme za dobru lovu.
[ xtraya @ 07.10.2002. 22:18 ] @
e pa ovako...

SCHIZENN (VALJDA SE TAKO PISE) znaci RASCEP
FRENOS znaci DUSHA!

i sami mozete naslutiti sta bi znacio rascep dushe

e sad...shizofrenija je pored manija maltene najteze stanje u psihijatriji...
u principu tu leka nema...samo se pacijent smiruje da se bolest ne pogorsava...da bi bio u remisiji (stanje kad je stabilan)

sad sve zavisi od slucaja do slucaja...svako ima razlicit trip...ima svega i svacega... ume to mnogo da duboko progredira..pa da se pacijent ukoci...ne govori , ne prica , ...sve u svemu mnogo ozbiljno stanje koje se leci mnogo jakim lekovima...(LEPONEX i slicni) koji su mnogo jaki i stetni za jetru coveka.
Sve u svemu...pazite na sebe...ukratko jedno pravilo iz psihijatrijskih ustanova bolnickog tipa : Ko jednom dodje uvek ce dolaziti.....
[ DUNADAN @ 08.10.2002. 02:40 ] @
>>Sve u svemu...pazite na sebe...<<

hm a kako neko da pazi na sebe da ne oboli psihichki?
[ McKracken @ 08.10.2002. 02:53 ] @
Citat:
EagleOne:
KOd koliko nobelovaca je u poslednjih 20-tak god dijagnostikovana shizofrenija (fiz, mat, bio, i hemicara)?


Za matematicare sam siguran da nema nijednog. Ne postoji Nobelova nagrada za matematiku

Prica je da se Alfredova zena kokala sa nekim matematicarom pa se ovaj naljutio Koliko je verodostojno procenite sami.
[ Oxana @ 13.11.2002. 13:02 ] @
Zna li iko da li droga moze biti uzrok nastanka sizofrenije kod osobe koja nema istoriju bolesti u porodici, ali je od ranog puberteta trpala u sebe sve i svasta, ukljucujuci i heroin (ne intravenozno, bar mislim da nije). Radi se o osobi koja ima 19 godina, i dijagnozu sizofrenije, ali i puno droge iza sebe, o cemu nece da prica. Danas se ne drogira, ali i ne izlazi iz kuce. Ima li iko ideju o nekom sajtu, knjizi, licno iskustvo ili neko koga poznaje?
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2002. 13:09 ] @
Hmm... nisam strucnjak, ali ono sto znam je da u principu ovisnici o vise droga koji imaju dijagnostifikovane psihicke anomalije obicno imaju te psihicke probleme pre ulaska u narkomaniju. LSD moze izazvati permanentne promene i psihoticna stanja vec posle prvog uzimanja. Kokain i amfetaminske supstance (xtc, spid, kristal-met i ostali derivati) moze izazvati paranoidna i psihoticna stanja naglim pretankom uzimanja - promene u licnosti mogu biti takvih razmera da povecavaju tendenciju ka suicidu, npr.

Heroin sam po sebi ne moze izazvati sizofreniju, ali apstinencijalni sindrom koji nastaje naglim prestankom uzimanja posle dugog perioda konzumiranja izuzetno povecava depresiju zbog nedostatka prirodnih rezervi endorfina i fizioloskim promena na endorfinskim (opijatnim) receptorima. Sto je uzimanje heroina duze (a samim tim i intenzivnije), promene su vece, a prirodne zalihe endorfina su manje i potrebno je dosta vremena da se sve vrati na normalu (uz dosta anti-depresiva i dodatnih lekova). Nacin uzimanja uopste nije bitan. IV uzimanje moze samo povecati rizik za dobijanje nekih drugih bolesti (hep. c, aids).

Koliko se secam, u Srbiji je Dr. Stevan Petrovic lepo pokrio posledice uzimanja narkotika i psihostimulansa ("Droga i ljudsko ponasanje" ako me pamcenje ne vara), gde su pokrivene sve supstance koje se na teritoriji YU koriste i moguce posledice koje nastaju preteranom upotrebom istih.

U svakom slucaju, sizofrenija koja je dijagnostifikovana sa dodatnom visestrukom narkomanijom je tezak psihijatrijski problem, i takvoj osobi moze da pomogne samo tim usko strucnih psihijatara.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 13.11.2002. u 15:22 GMT]
[ xtraya @ 13.11.2002. 13:18 ] @
dakle...
AMFETAMNINSKI PREPARATI prave ozbiljno ubrzanje u glavi...
e sad...kad je neko sklon da pukne, sa amfetaminom se ubrza sve u glavi...
osoba se iscrpljuje jer zbog amfetamina NIJE umorna ni gladna, ima energije na pretek a ustvari trosi unutrasnje rezerve

latentna psihoza (sch) onda nastane veoma lako....tako da... svako ko je IMALO sklon psihotickom ponasanju mora da pazi sta radi.... naravno amfetamini kao i svaka droga pravi zavisnost...veoma ozbiljnu zavisnost
METAMFETAMIN POGOTOVO!


[ tosa @ 14.11.2002. 11:13 ] @
Citat:
mungos:
btw od cega su umrli Anstajn i Tesla ?


Tesla je umro (najverovatnije) prirodnom smrcu ...
Postoji teorija da je otrovan toplim mlekom koje je pio svaki dan,
mada to je veoma malo verovatno zbog njegovih cula !

Anstajn i nije bitan... samo je izneo deo Teslinih ideja koje je dobio preko
Mileve Maric, koja je opet bila veliki Teslin obozavalac i u vise navrata
pricala sa njim (o temama koje su blisko povezane sa Anstajnovim uspehom)...

Moj komentar: dok je Anstajn teoretisao o putovanju kroz vreme,
Tesla je pravio male vremeplove ...

Bilo kakva insinuacija da je Tesla bio bolestan je van pameti - to je
najveci um koji je ikada hodao zemljom

ps. da, hobi mi je Tesla :)

[ anon315 @ 14.11.2002. 16:03 ] @


Hmm, pogledajte ove članke:

http://www.parascope.com/en/0996/tesla5.htm

http://www.parascope.com/en/0996/tesla6.htm

A kompletno:

http://www.parascope.com/en/0996/tesindex.htm
[ tosa @ 14.11.2002. 18:30 ] @
Clanci na koje si ostavio linkove imaju neke od klasicnih pokusaja dikreditovanja Tesle.
Primera radi, jedna od najpopularnijih knjiga o Tesli od margaret chainey
je izuzetno netacna (cak pogrdna) u nekim svojim tvrdnjama. Takodje prof. Aleksandar Marincic koji se predstavlja kao nas veliki Teslolog veoma cesto u svojim govorima ima veoma izrazene negativne stavove prema Tesli umotane u divljenje u cisto pronalazacki aspekat njegove licnosti (zapostavljajuci mnoge druge bitne faktore) i to iskljucivo u prvoj polovini njegovog zivota... Oni su samo dva primera u moru ljudi koji su u zabludi...

Primer diskreditovanja 2: jos uvek zovu Markonija pronalazacem radia u svim filmovima, casopisima i sl :))

itd...

Sto se tvrdnji tice da aparat za fotografisanje misli nije konstruisan,
ja imam fotografiju tog aparata.. a verovatno i mnogi drugi koji imaju
malo vise knjiga o njemu.

Da li ste imali prilike da procitate da je tesla ubrazavao elektrone do 450.000 km/s ?

U ostalom, mi smo svi ljudi koji sigurno nisu u stanju da shvate kako
takav um funkcionise, a jos manje ima neko od nas prava da ga omalovazava na bilo koji nacin...

ne bih da pokrecem flame, ovo je komentar koji sam morao da napisem
[ ventura @ 14.11.2002. 19:22 ] @
Ovaj nacin 'drogiranja' sigurno ne izaziva sizofreniju...

Japan Times, 16. april 1997. "Vlada mora zaustaviti to odvratno ludilo zvano 'pumpanje'", rekao je novinarima zvanicnik Nakon Racasima bolnice u Tajlandu. "Ako ta perverzija uzme maha, unistice krem tajlandske muske populacije". On je to izjavio nakon sto su ostaci 13-to godisnjeg Carncai Puanmuangpaka hitno dovezeni u bolnicko prijemno odeljenje. "Najvise 'pumpadzija' koristi standardnu pumpu za bicike", on je objasnio, "gurajuci crevo pumpe duboko sebi u rektum da bi potom pumpanjem doveli sebe u haj stanje. To je greh Boziji". Uduvavanje vazduha pod pritiskom u debelo crevo izaziva efekat slican uzimanju heroina. Ispostavilo se da je mladi Carncai isao jos dalje. Poceo je da koristi noznu pumpu sa dva cilindra, ali ni to mu nije bilo dovoljno uzbudljiv o pa je poceo da se hvalise prijateljima da namerava da proba sa crevom kompresora obliznje benzinske pumpe. Oni su ga izazivali da to uradi, tako da se jednom pod okriljem mraka
usunjao na pumpu. Ne svatajuci koliko je kompresor jak, ubacio je crevo sebi duboko u rektum i ubacio novcic u automat kompresora. Sledila je skoro trenutna smrt, ostavljajuci slucajne prolaznike jos uvek u soku. Jedna zena je izjavila da je ono sto je tada videla bio vecernji vatromet, nakon cega je bila pocela da aplaudira. "Jos nisu nadjeni svi njegovi delovi", rekli su zvanicnici policije. "Kada tolika kolicina vazduha dodje u dodir sa crevnim gasovima, trenutno nastupa eksplozija. To je bilo kao eksplozija atomske bombe ili neceg slicnog". "Pumpanje je djavolja dokolica, a svi mi moramo Satani reci ne", zakljucio je zvanicnik bolnice. "Pumpajte gume na sve nacine, ali tada sklonite pumpu za bicikle tamo gde vas nece izazivati".
[ jelena011 @ 10.01.2003. 01:56 ] @
nisam se na vreme ukljucila u raspravu, ali samo ukratko, vezano za uticaj droge i sl. u izazivanju shizofrenije...Koliko je meni poznato, pomenite vrste sredstava mogu da izazovu ostecenja nervnog sistema i da na taj nacin dovedu do poremecaja psihickih funkcija i pojave psihickih bolesti, ali je za shizofreniju (kojoj se ne zna tacan uzrok) i vecinu psihickih bolesti, potrebno da u nama postoji dispozicija (ako uzrok nije cisto fizicko ostecenje) koja se pod uticajem odredjenih faktora aktivira...tako imate i eksperimente sa deprivacijom sna bla bla (da ne davim), koji su morali da budu prekinuti jer su neki pacijenti oboleli od neurastenije, ali ne zato sto ju je eksperiment izazvao, uzrokova, vec je samo pokrenuo vec postojecu dispoziciju...koja se, ako se sve kockice sloze, aktivira...
Isto tako je u psihijatriji opste prihvaceno da se u svima nama nalaze 3 jezgra psihickog zivota - `normalno`, neuroticno i psihoticno...dakle, niko nije 100% normalan (a i definisati pojam `normalno` u psihologiji je jaaaako tesko;)...i to je jedno od tumacenja straha koji osecamo prema dusevnim bolesnicima...
potpuno izlecenje shizofrenije nije (jos uvek) moguce, ali postoje laksi i tezi slucajevi, i kod nekih se simptomi (dakle jos uvek ne i uzrok) mogu drzati pod kontrolom i covek, uz redovno uzimanje medikamenata, moze relativno normalno da funkcionise...dok neki na lekove uopste i ne reaguju...
a kazu da su najtuznije situacije kod ozbiljnih slucajeva bolesti kad pacijent na kratko uspostavi vezu sa stvarnoscu i nekako shvati sta mu se desava...
a sto se tice prevencije - postoji nesto sto se zove mentalna higijena...i takodje i to da niko nije 100% bezbedan...bu! :)
[ salec @ 10.01.2003. 09:40 ] @
Negde sam procitao ili mozda cuo na TV, da je shizofrenia autoimuno oboljenje, kao sto je na primer i dijabetes (ako dodje do kontakta mozdane mase sa sopstvenom krvlju, stvori se imuni odgovor koji dovede do toga da se telo bori protiv svog mozga), mada bi to znacilo da svako ko prezivi mozdani udar ili povredu mozga stice shizofreniju, tako da to verovatno nije tacno. Ako neko zna o tome, voleo bih da saznam sta je istina.

Sa druge strane, prilicno je uverenje da to jeste organsko oboljenje (ne bi trebalo da strahujete da cete poludeti samo od previse razmisljanja :) ), jer navodno se na NMR skeneru moze videti koliki deo mozga je zahvacen i uzimanje lekova sprecava dalje sirenje bolesti.

E, sad ono sto je sigurno - shizofrenija "jede" inteligenciju, tj. ko se i izleci od nje, nece nikad biti "kao sto je bio" (tako da sumnjam da je radnja "Blistavog uma" sasvim verodostojna). U mojoj staroj firmi bio je "podmetnut" (poslali ga iz njegove firme sa najboljim preporukama, a nas psiholog je bas za taj konkurs bila odsutna!) covek koji je svojevremeno bio student generacije i imao je neke patente koji nisu bili "van pameti". Cak i ako je bolestan, voli da izmislja resenja za razne probleme (njegova varijanta je manicno-depresivna). Ali sada je neupotrebljiv - ne moze da se koncentrise niti da smisli bilo sta upotrebljivo. Kad izlaze neku zamisao, kao da slusate malo dete...
[ metamorphoza @ 13.02.2003. 09:50 ] @
vidim i citam neke postove ovdje i ne mogu da vjerujem onome sto citam. opet kontam - nema sta da ne vjerujes, ako hoces nesto da promijenis - promijeni;

da se ne bi niko zbunio ja nisam neuropsihijatar niti psiholog ono sto znam znam laicki i iz vlastitog iskustva.

prvo bih da zamolim ove koji se javljaju i govore o mentalnim bolestima sa nekim "cool" skracenicama i komentarima "kad te shiza stavi na svoju listu" i slicno - treba malo da razmislite da ako neko traga za odgovorima na ovakve probleme takvi komentari mogu biti jako obeshrabrujuci - u najmanju ruku.

takode vidim savjete tipe - treba ici doktoru al "kod nas se to krije" pa malo scrollam dole na teme i vidim tu istu osobu kako govori o svojoj prijateljici koja radi sa bolesnicima i ocito bez problema krsi pacijentovu privilegiju na privatnost pa cak ide i tako daleko da objasnjava sta je taj pacijent radio prosle sedmice - nije mi onda jasno zasto se cudite sto ljudi ne zele da idu doktoru, ocito kod nas savjest i svijest te profesije jos uvjek nije na profesionalnom nivou i naravno da ce se ljudi plasiti da potraze (ne)profesionalnu pomoc.

sada sto se tice par pitanja na koje zaista zelim da odgovorim jer se nadam da ce to nekome pomoci:

pitanje kakve veze imaju mentalne bolesti sa visokim IQ - nemaju ama bas nikakve. i mentalni bolesnici kao i oni zdravi imaju podjednake sanse da budu intelektualno nadareniji od vecine ljudi ali definitivno se ne moze reci da jedno uzrokuje drugo. isto tako mnogi ljudi koji imaju mentalne bolesti u stanju su da vode koliko toliko normalan zivot i mnogi su u stanju i da izgrade poprilicno uspjesnu karijeru. lijeka za bolest nema ali prigodan tretman vam moze omoguciti da vodite koliko toliko normalan zivot i ima prostora i za normalnu porodicu i za uspjesnu karijeru. kazem koliko toliko normalan jer osoba koja je bolesna cesto mora mjenjati lijekove, mora imati jaku strukturu i pridrzavati se nekih pravila da bi sebi omogucila da funcionise u drustvu kao zdrava osoba. dakle ako ste bolesni - nije kraj svijeta, mozete svoj zivot izgraditi tako da vam ta bolest ne pravi probleme, ali se morate pridrzavati nekih pravila na koje vas bolest primorava, slicno dijabeticarima - morate imati neku strukturu u zivotu koja ce vam omoguciti da zivite sa tom bolescu.

drugo pitanje koje mi je privuklo paznju je pitanje da li koristenje droga moza uticati na oboljevanje. premda mnogi narkotici uticu na "zdravlje mozga" shizofrenijia i manija nisu bolesti koje se "dobijaju od droge". nacin na koji koristenje droga nekada ima veze sa tim bolestima je taj da ljudi cesto ne znaju kako da se nose sa osjecanjima koje ove bolesti prouzrokuju pa se cesto moze naci upotreba droge kao pacijentov pokusaj da sam sebe tretira - olaksa svoje stanje. kod dosta bolesnika u istoriji porodice se moze naci upotreba droge ili alkoholizam i to se obicno pripisuje ovome sto sam vec objasnila.

i u jednom i u drugom slucaju, mada bih volila da pomognem i shvatam nagon da se neke stvari "uzmu u svoje ruke" ovakve forume ne preporucujem za obrazovanje po pitanju mentalnih oboljenja. na internetu mozete naci dosta profesionalnih papira koje objasnjavaju mnoge dileme po pitanju ovih oboljenja. na zalost, vecina ih je na engleskom jeziku tako da ako ne znate engleski - to vam nece puno pomoci. u tom slucaju najtoplije preporucujem da se obratite klinickom centru ili psihijatriji (i onaj komentar o tome ko jednom tamo ode uvijek se vraca je zaista bio u najmanju ruku budalast jer su to bolesti koje se moraju tretirati i dolaziti u te bolnice nije nista gore nego redovan odlazak na dijalizu bubrega ako ste bubrezni bolesnik) i potrazite savjet strucnjaka. oni vam sigurno mogu dati vise informacija i izvora putem kojih se mozete obrazovati po pitanju ovih bolesti.

Good luck!
[ elli @ 16.02.2003. 20:00 ] @
Da ... pa, eto...svasta se da procitati na ovom forumu. Moj prvi impuls je bio da napisem "wow,kakva gomila gluposti!". Medjutim,moja reakcija,kao i pretpostavljam reakcija svih onih koji znaju ponesto o "kraljici svih psihijatrijskih oboljenja" provocirana je ociglednim neznanjem,poluinformacijama,strahom i predrasudama, koje postoje kod vecine ljudi kada je shizofrenija u pitanju. Ljuti me sto je to jos uvek tako.
Mislim da je sjajno sto je Mungos pokrenuo bas ovu temu. Izuzetno je bitna i ma koliko da mi se dopadaju duhovite opaske na temu iste (a cija je svrha rasplasivanje, jer SHIZA JE JOS UVEK VELIKI BAUK ZA MNOGE), moram da priznam da je moj stav najpriblizniji onome sto je rekao , mislim,Metamorfoza. Svakodnevno, prirodom posla,kontaktiram sa ljudima koji boluju od ove bolesti. Kao i zdravi ljudi, i oni su beskrajno razliciti. A, sama shizofrenija je... beskrajna prica - pocev od razlicitih teorija nastanka, preko opet razlicitih formi oboljenja,do psihofarmako- i socioterapije. Bas zato,moram da priznam da mi vise prija naucniji pristup ovoj bolesti, koji su neki od clanova ovog foruma isforsirali (tipa razmene informacija), od nekog subjektivno-anegdotsko-zajebantskog stava (koji moze da bude krajnje simpatican,priznajem,ali sam ukapirala da je ovo ozbiljan forum).
[ branves @ 07.11.2003. 02:16 ] @
Ja sam student novinarstva i zelim da pisem clanak o sizofreniji. Moj tata je sizofrenicar, pa sam vrlo, vrlo zainteresovana za ovu temu. Zanima me odakle da krenem sa istrazivanjem, s obzirom na to da sad zivim u Novom Beceju? Gde mogu da pronadjem podatke o broju sizofrenicara u Srbiji, njihovom tretmanu, nacinima lecenja itd. Citala sam ponesto o ovoj bolesti, od rodjenja zivim sa sizofrenicarem i odgovoricu na svako pitanje, ukoliko budem umela, tj. nisam od onih koji to zele da sakriju.Malopre sam se uclanila u forum(odlican je-svaka cast!), pa se ne snalazim bas najbolje.
[ Lin&Mac @ 08.02.2004. 19:06 ] @
hm,sizofrenija
bolesnik koji ima sizofreniju je psichicki poremecen tako se i tretira,cuje razgovore,vidi nesto sta normalno nije tu,ima previse emocije cas moze da place cas se smije,ima osecaj da mu drugi zele zlo,da ga prate,da ga hoce ubiti,vidi UFO i ima kontakt sa njima,agresivnost,nemaju konzentraciju,pogresno izgovaraju reci,govore nerazumno,cuju (tumace) pogresno,prave cudne pokrete,kod govora ponavljaju jednu rec vise puta,zaboravljaju (nepamte)posto si pune glavu sa glupostima pa potrebne stvari nemaju mesta,bezpotrebno kasljanje,prevrtanje ociju ...
isto sve to sta sam napisao je i kod sledecich
NARKOMANA (droga izaziva iste posledice,haluzinazije).
BOLESNIKA (Jaki medikamenti) tablete.
Polizija sve ove smatra za nesposobne i oduzima im vozacku dozvolu.
Ako gresim ispravite me.
pozdrav
[ Ve$eli @ 08.02.2004. 22:46 ] @
Dusevno oboljenje tipa endogene psihoze znaci da je rec o psihozi,tj. takvoj vrsti oboljenja u kojoj dolazi do otudjenja od realiteta,a 'endogen' znaci da je nasledni,genetski faktor vazniji u nastanku ove bolesti nego faktori spoljne sredine i individualnog zivotnog iskustva.
MISLJENJE-MOZE da bude poremecenou smislu postojanja sumanutih ideja uticaja,verovanja bolesnika da mu se kradu misli,da mu se misli emituju,ubacuju,a cesto se javljaju i ideje odnosa i proganjanja.
EMOCIJE-Jedna od bitnih karakteristika shizofenog procesa je gasenje emocija.Znacajan simptom je i emocionalna neadekvatnost,nesklad misli i emocija i emocija i mimike(paratimija i paramimija).Izraz shizofrenija (rascep duse)podrazumeva rascep emocija i misli.
VOLJA-Simptomi su hipobulija i abulija(snizenje i gasenje volje),katatoni poremecaji(stanje stupora na pr.-pacijent je ukocen i tako moze da ostane satima u jednom polozaju)
SVEST-CESTI su poremecaji:depersonalizacija(dozivljaj izmenjenosti sopstvenog ja,pacijent veruje da je neko drugi),derealizacije(dozivljaj izmenjenosti okoline),autizam(videli ste autisticnu decu na tv-u)
INTELIGENCIJA-Izvestan procenat ima tendenciju ostecenja inteligencije po tipu shizofrene demencije.
OPAZANJE-Halucinacije se javljaju kod 1/2-2/3 bolesnika.
NAGONI-Slabljenje socijalnog,sexualnog,nagona za zivotom-karakteristicna brutalna samoubistva bolesnika.

CINJENICE PREUZETE IZ KNJIGE PRAVNA MEDICINA PROF DR.JOVANA MARICA I PROF DR.MIHAJLA LUKICA.
[ aleksandaraleksandar @ 15.11.2004. 01:15 ] @
ili moj mail nije stigao, ili je post neko obrisao.

moze li malo da se cenzurise ovaj post iznad?
[ Manonegra @ 16.11.2004. 18:44 ] @
Jednom procitah podatak u nekom clanku, vezanom za magiju i vidovnjastvo, kako je uzrok ove bolesti kod 90% obolelih zapravo posledica delovanja magijskih sila ili "nepravilno" izvodjenje rituala prizivanja duhova. Naime, ako duhove prizivaju "neiskusni", moze im se desiti da duh udje u telo jednog od prisutnih i tako postaju dve licnosti u jednom telu...
Naravno, ja se sa ovim ne slazem! Zelela sam samo da cujete i jedno "nenaucno" objasnjenje.
[ abishai @ 16.11.2004. 23:49 ] @
Citat:
Manonegra: Jednom procitah podatak u nekom clanku, vezanom za magiju i vidovnjastvo, kako je uzrok ove bolesti kod 90% obolelih zapravo posledica delovanja magijskih sila ili "nepravilno" izvodjenje rituala prizivanja duhova. Naime, ako duhove prizivaju "neiskusni", moze im se desiti da duh udje u telo jednog od prisutnih i tako postaju dve licnosti u jednom telu...
Naravno, ja se sa ovim ne slazem! Zelela sam samo da cujete i jedno "nenaucno" objasnjenje.


Pa..... ne slazem se ni ja. Ne verujem da su svi sizofrenicari pre toga prizivali duhove :). Mada sada sa druge strane ima ljudi kao se bave svim i svacim, pa neki od njih mozda stvarno i polude kasnije zbog tako nekih stvari, ali o tome je bezveze diskutovati iz prostog razloga sto mnogi ne veruju u to, a i oni koji veruju ponekad odu u krajnost (tipa sve je moguce zbog magije ;).