[ Momo Rogosic @ 30.09.2002. 18:21 ] @
Pre nnekoliko dana izgorio mi je modem Intel 56 k i graficka kartica.
Indikacije su bile nemogucnost dizanja Windows-a.Pre nego sto se to desilo normalno sam iskljucio PC, a zatim i UBS.Modem je ostao konektovan na telefonsku liniju, ali te noci nije bilo nikakavog atmosferskog praznjenja.
Interesuje me sta je uzrok ovome sto se desilo, kao i to da li je pregorevanje modema moglo prouzrokovati i pregorevanje graficke kartice.
Da mi se ovio nebi i u buduce desavalo molim za savet sta da uradim.Napominjem da me je opravka kostala tacno 100 Eura.
Hvala i pozdrav
[ jc denton @ 30.09.2002. 19:05 ] @
Pretpostavljam da je 'UBS' u stvari UPS.
Ne vidim onda kako je moglo da dodje dodje do crkavanja u toku te noci - pre ce biti da se to dogodilo kada si ukljucivao kompjuter. Verujem da je napajanje krivo ili komsija koji je prikacio 220 V na tvoju telefonsku liniju :)

pozdrav
[ Jbyn4e @ 01.10.2002. 13:03 ] @
Nedavno je jedan moj prijatelj imao "opravku" racunara od 400 evra... da, izgorelo je skoro sve, a njegov prijatelj koji se bavi hardverom (ne znam coveka) ga je posle toga pitao - je li ti napajanje od firme JNC, i posto jeste bilo- rekao mu je da to NIJE prvi slucaj za koji cuje da je stosta izgorelo zbog tog napajanja. Inace napajanje koje je izgorelo je zanimljivo - izgorelo je stosta u njemu ali je OSIGURAC ostao citav!!! - zato je sve ostalo i izgorelo), i propustio je na 12V delu - 220V, dok je 5V deo normalno propustio 5V.... tako da su mu crkli svi uredjaji koji su koristili 12V napajanje....

Dakle, proveri da li imas to napajanje, i ako imas - menjaj ga jer ce ti uslediti jos neka poperavka od 100 ili vise evra.
[ Momo Rogosic @ 01.10.2002. 17:16 ] @
Izvinjavam se ,naravno UPS- greska u kucanju.Inace to je "OLIDATA", italijanski.
Ovaj iz Servisa tvrdi da je crkavanje prouzrokovano "nekim" praznjenjem ko zna gde-ponavljam te noci u Podgorici nije bilo grmljavine, pa je zato razlog jos misteriozniji.Po njemu prvo je crkao modem ,a onda je on prouzrokovao pregorevanje graficke.Ja vise verujem da je napajac kriv i da se to desilo prilikom ukjlucivanja PC-osigurac nije crkao ali ovo drugo da.
Ovo je zaista vrlo nezgodno kada neznas sta da radis i ocekujes da se opet dogodi nesto slicno, ili jos gore.Sada odmah po skidanju sa Neta izvlacim telefonski kabl, a napajac koji sam i ranije po prestanku rada sa racunarom isljucivao, takodje iskljucim sa mreze.
Hvala na pomoci i puno pozdrava