[ Mc. Blade @ 13.11.2005. 18:23 ] @
Matična ploča A8V Deluxe ima dvije mrežne kartice: jedna je Marvel i to gigabitna, a druga je 1394 mrežna kartica. Prva ima dosta neobičan utor, dok druga ima običan utor gdje ide crossover kabl. Instaliran je Windows XP sa SP2. Nemogu nikako da pokrenem mrežnu karticu u život (1394). Dodjelim IP adresu ali je onda kasnije nema u trayu na LAN ikonici sa dva monitora i naravno da se nemogu umrežiti ni s kim jer nije ispisana IP adresa iako sam je dodjelio. Imali kakvog lijeka! Jel neko imao iskustva baš sa ovom pločom jer drugi komp s drugom pločom radi bez problema
[ AleksandarNS @ 13.11.2005. 22:38 ] @
chekaj...nije mi jasno shta pokushavash? IEEE 1394 je FireWire. sa chim si povezao komp i kako?
[ Mc. Blade @ 14.11.2005. 09:41 ] @
Povezao sam crossover kablom, čuj sad FireWire, znači to nije mrežna ili šta...??? Jesili se susretao sa ovom ASUS A8V Deluxe pločom?
[ broker @ 14.11.2005. 09:47 ] @
FireWire je potpuno druga stvar i ne mozes to spajati sa LAN-om.
[ Milan Andjelkovic @ 14.11.2005. 12:15 ] @
Misliš ne može da spaja sa ethernetom? Firewire je moguće koristiti za umrežavanje, ako se ne varam, upravo si se ti bavio time malo detaljnije...
[ AleksandarNS @ 14.11.2005. 17:55 ] @
ma, ja mislim da jeste moguce spajati firewire sa ehternetom (mozda greshim). ali, ne vidim zashto bi to neko radio kada vec ima mreznu kartu koja verovatno moze da radi i na 100mb/s (poshto ne verujem da hoce da se umrezava na pun gigabit).

@Mc. Blade
znachi uzeo si xTP kabel (kategorije 5e, pretpostavljam) napravio crossover i ubo 8-pinske konektore u mrezne karte? jel tako?

[Ovu poruku je menjao AleksandarNS dana 14.11.2005. u 18:58 GMT+1]
[ Mc. Blade @ 14.11.2005. 18:03 ] @
Da!
[ Mc. Blade @ 14.11.2005. 18:06 ] @
U Windowsima piše za 1394 da je to network adapter kakav sada FireWire hoće li mi neko objasniti šta je FireWire? Što se tiče kabla to je Crossover kabal UTP CAT5 kupljen već gotov i već rade mrežne kartice Xircom i Realtek 8019 na drugim kompjuterima!
[ AleksandarNS @ 14.11.2005. 21:01 ] @
nisi mogao ubosti 8pinski konektor u firewire jer on ima skroz drugachiji konektor. ti si ubo u drugu mreznu. nju treba da konfigurishesh, a ne IEEE 1394.
[ Mister Big Time @ 16.11.2005. 00:22 ] @
Pa windowse pise... hehehe on ga vodi kao "Network adapter", meni tako pise i za Bluetooth USB
IEEE 1394 - FireWire -

http://en.wikipedia.org/wiki/FireWire



P.S. Sta je termin "utor" iz prvog posta?!

[Ovu poruku je menjao Mister Big Time dana 16.11.2005. u 01:23 GMT+1]
[ plavigor @ 16.11.2005. 13:07 ] @
Utor = Uticnica, Port... ono u sta gurnes kraj kabla.
Pozdrav
[ Mc. Blade @ 20.11.2005. 21:25 ] @
OK sada ću malo da pojasnim problem. Dakle na ploči ASUS A8V Deluxe ima IEEE 1394 Firewire kartica u koji ide verovatno neki poseban konektor koji izgleda dosta začuđujeće jer pre nisam viđao, ako može neko objasniti kakav kabal treba za umrežavanje preko FireWire-a. To sad nije ni bitno, jer sam pogrešno izneo problem. Dakle mene muči druga kartica koja je isto integrisana na ploči ASUS A8V Deluxe ona je Marvel Gigabitna kartica sa RJ-45 utorom ili utičnicom. Povezao sam crossover kablom UTP CAT5 (ispravite me ako koristim pogrešan kabal) sa karticom Realtek 8019 koja se pak nalazi na drugom kompjuteru. U BIOSU ploče nema postavki niti bilo kojih podešenja za karticu, inače prijavljena je u Device Manageru i naravno je enabled. Kada dodelim IP adresu 192.168.0.1 stisnem OK taj se prozor zatvori, ali kada odem tray gde je ikonica LAN ne ispisuje mi IP adrese koje sam maločas dodelio. Znači to je problem da nema IP adrese koju sam dodelio. Kada odem ponovo da je dodelim ona već piše u Network Connections, ali je zato nema u trayu kada klikneš gde treba da se pojavi trajanje veze, promet u Dolazu i Odlazu, itd... Da kažem da se kartica neodaziva signalnim lampicama, iako je prepoznata od strane sistema. Da je neispravna verovatno je windows ne bi ni prijavio. Da kažem da se radi o WinXP-u. Pokušao sam sa ponovnom instalacijom WinXP-a. Inače u windowsu nisu instalirani originalni driveri za tu karticu jer je je windows sam prepoznao. Pošto imam i originalne drivere i njih sam instalisao al' opet ništa! Šta bi moglo biti pa se kartice nevide, niti komuniciraju!

Hvala
[ AleksandarNS @ 21.11.2005. 02:18 ] @
hm. 'ajde pogledaj u knjizici koju si dobio uz plochu da li postoji neki specijalan nachin instalacije drivera za karticu.

takodje otkucaj u command promptu "ipconfig/all" i prebaci ovde shta ispisuje.
[ Mc. Blade @ 22.11.2005. 06:46 ] @
Nepiše ništa što bi imalo veze sa instalacijom u knjižici, a što se tiče ipconfig/all to ću pokušat večeras jer komp nije ovdje već u drugom mjestu pa kad odem tamo probaću! Iako mislim da mi je već neko to rekao ali nije pomoglo!
[ whitie2004 @ 22.11.2005. 07:19 ] @
Nisi pazljivo citao. Kao sto je napisano, i fajavajer i ( eventualno ) vajerlis kartica se smatraju komunikacionim hardverom i njihove ikonice mozes poslati u trej. Isto tako mrezna kartica ne mora biti u treju. Sve mi je sumljivo da je doslo do zamene...

Adresa i protokoli nisu toliko vazni kada ti ne reaguju ledice na konektoru. Imas problem na mnogo nizem nivou. Moguci problemi na oba kompa, plus kejbl. Verovatnoca fifti-fifti.
[ Mc. Blade @ 22.11.2005. 10:08 ] @
Citat:
whitie2004: Nisi pazljivo citao. Kao sto je napisano, i fajavajer i ( eventualno ) vajerlis kartica se smatraju komunikacionim hardverom i njihove ikonice mozes poslati u trej. Isto tako mrezna kartica ne mora biti u treju. Sve mi je sumljivo da je doslo do zamene...

Adresa i protokoli nisu toliko vazni kada ti ne reaguju ledice na konektoru. Imas problem na mnogo nizem nivou. Moguci problemi na oba kompa, plus kejbl. Verovatnoca fifti-fifti.


E, isključio sam tu Firewire IEEE 1394 karticu tako da se ona ne mješa, tako da je ikona ipak od ove Marvel Gigabit jer tako piše, znači nije greška. Znači ikona u trayu je od Marvel Gigabitne - nema podataka o IP adresi.

Kabal je ispravan jer radi u umrežavanju s drugim kompjuterima, a kartica na drugom Realtek 8019 je ispravna jer radi u s drugim kompjuterima. Znači problem nije u drugom kompjuteru već baš na ovom u kojem je ploča A8V Deluxe.

Pitam se, da li je neko na ovom forumu dovoljno stručan po pitanju hardvera koji je baš imao iskustvo s ovakvom pločom, jer sve što govorite mi ne pomaže baš mnogo jer i ja znam mnogo o kompjuterima, tako da kad neradi ova kartica znači da mi treba neko ko je stručan za hardver, jer sam ja dovoljno stručan za softverske probleme, a ovo je vjerovatno hardverski problem (bug, error)

Nisam htio nikoga uvrijediti samo kažem da znam dovoljno o softveru i kompjuterima, tako da je smiješno pitanje, recimo "Jesam li instalirao drivere" ili "jesam li spojio kabal" te "jeli ispravan kabal", "jeli ispravna druga mrežna kartica", jer su to pitanja za običnog neznalca i početnika, a takvi, složićete se, igraju igrica ili hakerišu, a ne bave se naprednim svarima kao što je mreža
[ AleksandarNS @ 22.11.2005. 16:09 ] @
Citat:
Mc. Blade: Nisam htio nikoga uvrijediti samo kažem da znam dovoljno o softveru i kompjuterima, tako da je smiješno pitanje, recimo "Jesam li instalirao drivere" ili "jesam li spojio kabal" te "jeli ispravan kabal", "jeli ispravna druga mrežna kartica", jer su to pitanja za običnog neznalca i početnika, a takvi, složićete se, igraju igrica ili hakerišu, a ne bave se naprednim svarima kao što je mreža


Ne verujem da se bilo ko uvredio (ja ponajmanje), ali evo jedne real life situacije od pre par dana (znam da je offtopic, ali samo da bih objasnio poentu).

umrezavao sam 8 kompjutera u jednoj kancelariji...sve je bilo okej sem jednog, koji nikako nije hteo da radi. tj mreza nikako nije funkcionisala kako treba. 3 mrezne karte sam promenio u tom kompjuteru. 2 nisu htele da pingaju, treca je gubila oko 10% paketa. sve kablove koje sam probao na tom kompjuteru su provereni testerom, a izmedju ostalog rade na ostalim kompjuterima bez bilo kakvih gubitaka. na kraju sam bio totalno ochajan (nisam znao shta je problem). na kraju sam otishao i kupio fabrichki kabel koji sam utakao u komp...i odjednom...proradio...znachi...neverovatno. nema logike, ali tako je. naime, 2 dana sam izgubio oko tog zezanja.

e sad...da se vratimo ontopic.
ako si ti siguran da je u pitanju hardwareska greshka na plochi, mozda bi trebao da postujesh u hardware forum jer ljudi tamo imaju mnogo vishe iskustva u tome nego mi ovde.

poz :)

[Ovu poruku je menjao AleksandarNS dana 22.11.2005. u 17:19 GMT+1]
[ whitie2004 @ 23.11.2005. 09:24 ] @
Ni ja se nisam uvredio, ali nisam siguram za McBlade-a. Saveti na forumu su uglavnom prilagodjeni tvojim pitanjima. Procitaj jos jednom svoja pitanja.

Sto se hardvera tice, kada kartica primeti na drugom kraju kabla srodnu karticu, dogovore se o brzini ( mozes da ih sprecis, ali onda rucno podesis istu brzinu komunikacije). Zavisno od rezultata tog posla pale se led diode na kartici / konektoru. Sve ovo je u logici same kartice i radice bez obzira dali je ona instalisana, dali su bindovani protokoli, dodeljene adrese. Radice cak i ako je racunar uspavan -> jedini uslov je da je kartica pod naponom i ispravna.

Po cenu da se stvarno naljuti, moram da primetim da se adresa ne dodeljuje adapteru u divajs menadzeru, vec IP protokolu u netvort koneksnu, eventualno neki vizard. Ne hardver - cisti softver.

Ostaje i problem same adrese. Ako je OS bindovao ( povezao ) internet protokol sa konkretnim adapterom, sigurno mu je dao neku adresu. Pokusace da nadje server ili da poslusa tvoju izravnu naredbu, ali ako bas nista ne uspe, opet ce mu dodeliti adresu iz tamo nekog opsega .... A to je opet soft.

Bilo bi mnogo lakse da si postovao rezultate ipconfiga ....
[ Mc. Blade @ 23.11.2005. 20:07 ] @
OK, znam da se IP adrese ne upisuju u Device Manageru nego u Network Connections, a što se tiče IPCONFIG/ALL evo šta je ispisao.

Windows IP Configuration

Host Name.....................................: a-n27jlfmtzajz6
Primary DNS Suffix...........................:
Node Type......................................: Unknown
IP Roting Enabled.............................: No
WINS Proxy Enabled.........................: No

Ethernet adapter Local Area Connection:

Media State....................................: Media disconnected
Description.....................................: Marvell Yukon 88E8001/8003/8010
PCI Gigabit Ethernet Controller
Physical Address..............................: 00-13-D4-6F-30-47

[ AleksandarNS @ 24.11.2005. 01:53 ] @
Citat:
Mc. Blade: Media State....................................: Media disconnected


ja sad moram da postavim glupo pitanje. da li je (dok si kucao ipconfig) kabel bio uboden u mreznu (tj da li je taj komp bio kablom povezan sa drugim kompom)?
ovo pitam zato shto se "media disconnected" pojavljuje kada je "network cable unplugged".
[ Mc. Blade @ 24.11.2005. 09:20 ] @
Nije bio povezan kablom s drugim kompjuterom ali i kad jeste povezan ispisuje da network cable unplugged i ne pale se lampice
[ AleksandarNS @ 24.11.2005. 11:22 ] @
okej, pouchem svojim skorashnjim iskustvom savetovao bih ti da probash fabrichki utp kabel za povezivanje, ali verovatno si to probao vec. mozda bi trebalo da nastavish temu u hardware forumu, tj. da pitash nekoga ko je struchan u hardware-u.
[ Mc. Blade @ 24.11.2005. 17:10 ] @
Jel to treba da bude UTP CAT5 kabal s obzirom da je kartica Gigabitna, ako jeste CAT5 taj sam i probao!
[ whitie2004 @ 24.11.2005. 18:51 ] @
Pokusavamo da povezemo 10 M ojs-ojs sa 1000 M rols-rojsom. To ce ici, uz malo neophodne srece, manjom od ove dve brzine. Nadam se da si karticama dopustio da se dogovore oko brzine, a ne bi bilo lose i sa direktnim ubedjivanjem giga kartice da radi na 10 M - ful dupleks.

Svojevremeno je bila prica da na habu mogu biti do dve 8019A kartice. Vec treca zezne stvar. Sa ove istorijske distance, to je malo tanja prica, ali eto, da je spomenem. Ipak je to vreme dosa 6.22 a P&P je jos bila mnogo sumnjiva novotarija. Ono, vrlo brzo je izasla i 8029A, bez nekog vidnog dobitka u brzini. Verovatno su imali razlog negde duboko u srcu cipa...

Elem, ako znamo da realtek vec pouzdano radi, a brzina je takva da je mozes proturiti i kroz telefonski kabl -> ostaje nam Yukon ...

Da je cip hajtek, nema sumnje. Da ga mozes lako zeznuti, nema sumnje. Zlatno pravilo: hrani svinje i nista ne diraj. Ako te bas mnogo svrbe prsti, procitaj jos jednom predhodno pravilo.

Mi smo vec pokusali da IP adresu dodelimo adapteru, a tu se u stvari radi o onoj MAC adresi. Mora se i tada postovati format, okta brojevi sa crticom izmedju. Ni tada ne smes nabosti bilo koji broj, odredjeni bitovi imaju svoje znacenje...

Moje predhodno izlaganje o tome kako hardver nadgleda link se odnosi na tzv. "CLS" (Check Link State) metodu. Danas je mnogo modernije slanje specijalnog helo paketa. Ako ocekujes da ti realtek uzvrati halo, ce' se nacekas...

Yukon pravi multiport cipove i kartice, a drajver je jedan -> lepa prilika da prebacis komunikaciju na nepostojeci port. Svakodnevno vidjam strucnjake koji iskoriste ovakvu mogucnost na mobitelu ....

Volis da probas ubrzanja pri promeni velicine bafera, paketa, broja jednovremeno obradjenih IRQ, interesuje te dzmbo frejm, brzina budjenja iz letargije, i jos 1000 fora za optimizaciju .... Jedan pogresan broj i drajver ti se nece ni ucitati! Poseban je zez sto kad jednom pocnes, vise ne vazi pravilo sa svinjcetom -> morac rucno da vratis sve na normalne vrednosti. Baksuz pamti sta si nabadao pri novoj instalacij ...

A kada nista ne radi i nista ne pomaze .. -> procitaj upustvo. Nadji YK51X86.TXT Tu imas objasnjenja i difolt vrednosti.
[ Mc. Blade @ 24.11.2005. 21:27 ] @
OK! Znači tvoj stav je da ta Marvell Yukon zahtjeva neko specijalno podešenje IP adrese i ostalog! Neznam zašto su to zakomplikovali. Nema šta goreg kada ne koriste standarde nego svaki proizvođač radi po svom ćejfu, zar ne!