[ branecns @ 14.11.2005. 23:36 ] @
Pozdrav svima. Evo o cemu se radi. Hteo sam za svoj diplomski rad (informatika, pmf, ns) da uzmem da pravim jedan internet forum u phpu. Ubrzo nakon sto mi je ta ideja pala na pamet, dobio sam ponudu da tako nesto i unovcim. Zato sam hteo da se posavetujem koliko novaca bih mogao da trazim za kompletan posao, a buduci da bih glavnicu trebao da uradim u phpu, mislio sam da potrazim misljenje na ovom forumu. Evo sta bi ukljucivala sve buduca web aplikacija:
- osnova bi bila standardan sajt u html-u sa po kojim java apletom ili flash animacijom, sa mailing listom, brojacem, mogucnoscu da se oceni sajt i jos par sitnica mozda. I isao bi link ka forumu sto je sledeca stavka;
- forum za koga sam mislio, posto je ipak to za diplomski, da probam da spojim funkcionalnost foruma kao sto je ovaj, sa preglednoscu poruka kakva je postignuta na news grupama. U svakom slucaju, ako to ne bih uspeo, pokusao bih svakako da ispravim neke nedostatke postojecih foruma;
- sledeca stvar koja bi uticala na cenu je da li ga radim za fizicko ili pravo lice. To bi bio ustvari projekat za jednu, naravno nevladinu, organizaciju, u okviru grupe za zastitu zivotne sredine na ftn-u. Znaci, sav novac bi iso od sponzora, sto bi bile vladine institucije Novog Sada i pokrajine, i velike firme;
- sto dovodi do poslednje stavke: posto bi forum pre svega trebao da spaja studente ekologije sirom zemlje, sajt bi sluzio i kao mesto za razmenu ne samo ideja vec i projekata. Mislio sam da napravim i migrator baza podataka u xml, bilo kao zasebnu aplikaciju okacenu na sajt, bilo integrisano u sam sajt. Ideja je da svaka grupa studenata koristi neku svoju bazu podataka, ako im treba baza uopste, a da univerzalno sredstvo sporazumevanja bude isto za sve - xml. Za predmet Izborni seminar 2 sam radio ovakav jedan migrator u xml pa mi ne bi bilo tako tesko da nastavim da ga razvijam. Naravno, polazno moje razmisljanje je: sto bi oni kupili neki gotov xml konverter ako ga ja mogu napraviti i time uvecati sebi svotu novaca;)).

Eto na osnovu svega ovoga sto sam napisao, mene zanima koliko bih ja kao programer svega ovoga mogao da trazim novaca. Znaci, ne zanima me menadzer, pa onaj ko radi logoe, pa onaj ko ce mi obezbediti materijal za sajt, vec samo ja - koliko otprilike novaca za mene?

Unapred zahvalan na odgovorima.
[ obucina @ 15.11.2005. 01:27 ] @
Tricky...
Pošto to sve već postoji, i to besplatno, a bolje od onoga što ti možeš da napraviš za kratko vreme, ne smeš da preteruješ sa cifrom jer će ljudi još nekoga pitati da li to vredi toliko i onda ćeš ostati bez posla.
Moj predlog je da diplomski ostane diplomski, a njima instaliraj neko gotovo rešenje (Mambo + phpBB) i napravi kombinaciju za održavanje istog. U okviru ovog održavanja možeš da radiš te konvertere, i menjaš stranicu u skladu sa njihovim zahtevima, a znanje koje stekneš je ponovo upotrebljivo :)

E, da, zaboravih... Cena? Nemam pojma...

[Ovu poruku je menjao obucina dana 15.11.2005. u 02:29 GMT+1]
[ flylord @ 15.11.2005. 08:15 ] @
A imas jako dobar forum vBulletin za oko 140evra. Razvoj novog foruma mnogo kosta, i pitanje zasto bi to neko platio :)
Ova tema ce da ode u forum Web Razvoj
[ bojan_bozovic @ 15.11.2005. 08:37 ] @
To ti je dobro samo ako pises sajt od nule (dakle ne samo forum) za klijenta jer naprimer postojeca resenja ne zadovoljavaju (sajtovi za upoznavanje na primer). Ne mozes da konkurises phpBB2 na primer, ali u gornjem primeru (forum za sajt za upoznavanje) mozda ces bolje proci da iznova pises nego da modifikujes postojeci forum (posebno ako je sajt veliki i moras vrsiti normalizaciju baze).
[ noviKorisnik @ 15.11.2005. 09:40 ] @
A ne znam zašto bi tema otišla u Web razvoj, kada se i tamo diskusija o cenama vodi valjda isključivo u jednoj temi... Jedino da se prebaci i zaključa... Onda baš i nema potrebe da se prebacuje... Da se jednostavno briše?
[ flylord @ 15.11.2005. 10:36 ] @
Prebacivanje i zakljucavanje. Cekam da korisnik vidi ovo, jer je nov :) Pa nisam hteo odma da prebacim tamo