[ Pigoza @ 15.11.2005. 11:34 ] @
Boro izvini ako sam te na ovaj nacin prozvao, ti si veoma lepo objasnio na tvojoj web strani o zvucnicima i zvucnim kutijama mnogo toga si lepo objasnio i svaka cast, rekao si da se koriste razne vrste kompenzacija ili kako ih neki nazivaju usisni filtri,eh-kad bi mogao jos samo malo da pojasnis o Zobel mrezi, i rednim i paralelnim Notch filterima,koliko sam razumeo oni se koriste radi poboljsanja i ravnanja impendanse zvucnika u celom svom opsegu, kao i uklanjanja-dampingovanja pika pri rezonantnoj frekvenciji.
Ono sto me zanima dali su ti filteri potrebni pri upotrebi bi-amping,tri-amping sistemima ili ne?Dali se upotrebljavaju iskljucivo za visokotonce i srednjotonce, a za bas-wofer se izbegava zbog velike vrednosti upotrtebljenih elemenata.
Znaci kako se moze postici linearnost i kontinuiranost realne impendase tokom celog opsega jednog zvucnika, bilo da je wofer,srednjotonac ili visokotonac, i kako smanjiti pik pri rezonantnoj frekvenciji samog zvucnika?
Molim vas i Proko i Gujo, pomozite oko ove teme na forumu, jel je mnogo receno oko samogradnje i pravljenje zvucnih kutija, ali oko poboljsanja zvuka,poboljsanje samog drajvera-njegove impendanse-kriticnog rezonantog pika(ako je kritican po zvuk-izoblicenje?) raznim filterima,skoro nista, jel to suvise komplikovano ili nebitno u krajnjem cilju- dobar HI-FI zvuk?
[ 1OXB @ 16.11.2005. 20:51 ] @
Pozdrav svima!

Mislim da je neophodno da na samom pocetku jednom za svagda pokusamo da razumemo neke stvari. Cinjenice , metode, koncepcije i jos dosta toga u elektronici su vise-manje univerzalna stvar i nije moguce korektno obraditi neku temu sa podatcima koji se razlikuju od univerzalno prihvacenih i dokazanih. Ovo napominjem zbog povremeno prisutne zabune pa i sumnjicavosti kada neko na vise razlicitih sajtova na Internetu pronadje veoma slicne ili istovetne navode ili formule ili metode. Samo zato da bi se razlikovao od drugih i da to ne bi licilo na kopiranje, i ja mogu da izmenim formulu Omovog zakona i da napisem da glasi R=U/I^2 (napon kroz struja na kvadrat), ali to jednostavno nije tacno! Sve ovo govorim u kontekstu nedavnog posta koji je dao Pigoza nakon sto je nasao vrlo slicne podatke na sajtu Roda Eliota. Pa ne moze biti nista normalnije, jer kada bi i Ajnstajn a i Zika kazandzija (kada bi se i jedan i drugi bavili audio tehnikom) pisali o Omovom zakonu ili merenju TS parametara ili izlaznoj impedansi pojacala, morali bi da pricaju o istim stvarima i koriste iste formule ako zele da to o cemu govore bude tacno i od koristi. Ako pak, po svaku cenu zele da budu jedinstveni i neponovljivi, morali bi da ili obmanjuju ili pisu belosvetske gluposti i bajke koje nemaju veze sa realnoscu i naukom.

Verujem da na Internetu mozete naci mnogo izvrsnih podataka o Zobelovoj mrezi ili Buseroovoj celiji (Boucherot cell) jer su to dva naziva za istu stvar. Upravo se na Eliotovom sajtu nalazi nekoliko izvrsnih clanaka u kojima se izmedju ostalog i o tome govori, kako o njenom koriscenju i uticaju na izlazu pojacala tako i za korekciju neravnomernosti impedanse drajvera u zvucnim kutijama, jer se u oba slucaja koristi ista stvar ali za razlicite namene. Svakako, to nije jedino mesto gde ce te to naci. Znam da izvestan broj ljudi nije u prilici da lako koristi Engleski jezik pa to moze biti problem. Mada se u zadnje vreme iz odredjenih privatnih i porodicnih razloga vrlo malo bavim bilo kakvim drugim stvarima ukljucujuci i audio i elektroniku, ako bas bude neophodno, mozda bih mogao da nekako pokusam da nadjem vremena i koncentracije da o ovoj temi nesto napisem. Nadam se da ce te razumeti moje razloge.
[ Pigoza @ 17.11.2005. 13:10 ] @
Hval ti puno Boro,potpuno razumem, ako budes imao i kad budes imao vremena napisi nesto na tvom sajtu o ovim filterima,hvala ti jos jednom,ono sto je mene mucilo je dali zaista takvi filteri uticu na kvalitet zvuka, ne sumnjam ja u dijagrame i formule itd, vec u praksi dali ima potrebe za takvim stvarima ili ne.Pozdrav jos jednom druze-Boro!