[ qpqp @ 15.11.2005. 19:05 ] @
Kako ste ljudi???
Imam problemčinu. Po prvi put u svojih 20 godina života srećem iMac.
donosi mi ga prijatelj na popravku. ja ga uzimam i suočit ću se s njim,
sjednem i gledamo se oču u ekran, upalim ga ja, ono, pojavi se bijeli ekran i sličica datoteke, i tu stoji. stvarno ne znam ništa o njima. uglavnom neki njegov je probao snimiti sveti (bez uvrede) WIN na njega, i otada je takav. računalu ima bar 5 godina, i dobio ga je na poklon, tj. nema nikakvih kjniga ni cd-ova uz njega. pa se ja nemogu snaći. jeli moguće uraditi format i kako? i jel moguće snimiti na njega win, jer mu je potreban za školu. pa ako je moguće pomozite.
[ madamov @ 15.11.2005. 19:14 ] @
Pukao je sistem na disku, to znači ta sličica. Da bi mogao da formatiraš disk potreban ti je sistemski CD, u stvari da bi mogao bilo šta da uradiš.

Windows ne možeš da instaliraš, to zaboravi. Možeš da instaliraš emulator za Windows, pa onda Windows, ali da bi to uradio moraš prvo da instaliraš Mac OS.

Ukratko, bez sistemskog CD-a ne možeš ništa da uradiš.
[ Darko Selakovic @ 15.11.2005. 22:12 ] @
Idi na http://www.apple-history.com/ pa vidi koji je to model koji ti imaš... onda se vrati da nam kažeš.

dopuna:
Eto, mnogi žele da vide kakve je sve to Apple modele računara imao do sada pa samo skinite ceo ovaj site u HTML formatu
http://apple-history.com/downloads/apple.zip

[Ovu poruku je menjao Darko Selakovic dana 15.11.2005. u 23:15 GMT+1]
[ qpqp @ 16.11.2005. 15:03 ] @
ok hvala vam puno, ali ima još toga.
unutra je zaglavljen cd, pa sada nemogu ništa drugo ubaciti.
ima li načina da ga izvučem iznutra? jer nepostoji nikakva tipka da uprem da on iziđe.
ispričavam se na neznanju, ali kao što sam već rekao ovo mi je prvi susret s MAC-om

Što se tiče moldela to je (ja mislim) prvi iMac, iz '98 godine.
ako vam to nešto govori.

[Ovu poruku je menjao qpqp dana 16.11.2005. u 16:09 GMT+1]
[ madamov @ 16.11.2005. 15:21 ] @
Citat:
unutra je zaglavljen cd, pa sada nemogu ništa drugo ubaciti.


Probaj da držiš taster na mišu odmah po uključivanju Maca.
[ Darko Selakovic @ 16.11.2005. 16:45 ] @
Idi na http://www.apple.com/support/imac/g3/
tu ćeš naći dosta odgovora...
http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=58465
[ iMiki @ 17.11.2005. 14:08 ] @
To je eMac G3 (iMac je nov, G5).

Da bi izbacio CD:

Pregledaj tastaturu. Ako iznad numerickog dela imas tastere za pojacavanje i stisavanje zvuka, mozda imas i taster za izbacivanje CD-a (trougao koji pokazuje na gore i crticom ispod, treba lo bi da se nalazi skroz desno gore na tastaturi). Ukljuci Mac-a i pritisni taster.

ili

Pokusaj da ga otvoris (normalno, pritiskanjem tastera na CD-u) odmah po ukljucivanju Mac-a (pritiskaj taster vise puta).
Fora je da kad Mac skapira da je CD unutra, nema rucnog vadjenaja kao kod PC-a, pa ako cekas da ga kasnije izvadis kad prijavi da nema sistem, nema sanse.

ili

Ispravi spajalicu (napravi jedno 5 cm pravog dela), lociraj rupicu na CD-u, negde u blizini dugmeta za otvaranje. Dok je Mac ukljucen lagano gurni ispravljenu spajalicu u rupice (pod pravim uglom). Posle 1-2 cm ces osetiti otpor, nastavi lagano da guras (guras polugu) i posle jos 1-2 cm ce nestati otpor a CD ce se otvoriti. Ovim nista ne lomis.

Da bi instalirao OS, nabavi instalacioni CD (Mac OS 9 ili OS X) ubaci ga u Mac-a i drzi taster C.
Ako ne skapira restartuj ga pa drzi C. Butovace se sa CD-a i ponuditi opcije za instalaciju OS-a.
Sve je graficki tako da ces se lako snaci. Probaj instalaciju bez formatiranja (particionisanja) hard diska. Ostace ti svi podaci, pa posle brisi nepotrebno.
[ milke @ 17.11.2005. 14:22 ] @
Citat:
iMiki: To je eMac G3 (iMac je nov, G5).

Prijatelju, nemoj da se provaljuješ i zbunjuješ čoveka još više. Nije ništa loše biti neobavešten, ali imati pri tome još takav nastup sigurnosti u svoju tvrdnju, ne izgleda baš lepo, a ni pametno (bez uvrede).
[ madamov @ 17.11.2005. 15:09 ] @
Citat:
To je eMac G3 (iMac je nov, G5).


To je iMac, bez oznake procesora jer je tada to bio jedini iMac. Ovaj novi je iMac G5, lampa iMac G4.

eMac je all-in-one mašina sa monitorom od 17 inča koju je Apple izbacio mnogo kasnije i koju je nedavno prestao da prodaje (vest je prošla veoma nezapaženo, ali se moglo pročitati da će se eMac još neko vreme prodavati samo Univerzitetima).


[Ovu poruku je menjao madamov dana 17.11.2005. u 22:33 GMT+1]
[ hulja @ 17.11.2005. 18:16 ] @
madamov
je potpuno upravu.meni sada za vikend stize imac iz 99 (mislim plavi ili tangerine) napakovan sa 1gb rama video sam takvu makinu u akciji i ljudi uopste nije sporo.g3 na 500mhz ne zvuci puno ali 10.4.2 a mogu samo da zamislim kako radi 10.4.3 (koji je definitivno poboljsao odziv sistema) rade totalno ok.
ja sam mislio da se te masine vuku ali kao internet flat host masina to je dovoljno.ja cu se cak usuditi da stavim i virtual pc:).
[ New Village DC @ 11.07.2007. 06:38 ] @
Pozdrav svima!

Posto i ja imam prvi susret sa mekintosom pa mislim da je u redu da ovde postavim pitanje:

imam iMac racunar koji je upakovan zajedno sa monitorom od 17 inch-a
na njemu pise 400MHz/512kB L2/128MB/13GB/DVD/56k

a) pominjali ste serijski broj i da se iz njega moze videti koji je komp u pitanju? (g3 ili g4)

b) da li mogu da koristim obicnu tastaturu za PC sa onim USB adapterom?

c) kako da nabavim taj servisni CD koji je neko pominjao? Moze li preko neta da se skine?

hvala, unapred

evo i slike u atacmentu
[ cikaKosta @ 11.07.2007. 07:37 ] @
a) Ne treba ti serijski, to je G3, jer je g4 sa tft-om...
b)Mozes da koristis standardnu usb tastaturu, samo neces imati dugmice u redu F1,F2... tastera za zvuk i opticki drajv, sto znaci da treba da drzis taster misha odk palish rachunar da bi ti otvorio tray.
c) Odesh na www.apple.com ili www.apple.co.yu pa nadjesh dilera kod koga bi mogao da kupish Sistemski disk. O drugim nacinima nabavke cd-a je na forumu zabranjeno diskutovati.Nadji nekog ko ima mac u krajnjem sluchaju pa pozajmi disk...
[ madamov @ 11.07.2007. 11:06 ] @
Citat:
imam iMac racunar koji je upakovan zajedno sa monitorom od 17 inch-a

To je iMac G3 i monitor je od 15 inča.
[ New Village DC @ 11.07.2007. 11:50 ] @
Momci hvala vam puno za informacije!
Bas ste brzi svaka cast!

Idem odmah da kupujem tastaturu ili adapter.

edit:

a da mislio sam da je taj cd nesto kao drajver pa moze da se skine za free.

i ekran je u stvari 15 inch-a.

thanks.
[ New Village DC @ 16.07.2007. 14:57 ] @
Imam jos jedno pitanje:

Kako da na Mac OS 9 pustum divix filmove. Da li je to uopste izvodljivo?


Znam da ce neko sad da kaze da koristim pretragu, ali koristio sam je i nije mi pomogla a za vasu informaciju aktivno koristim i google. Medjutim treba mi vasa pomoc.

Koliko sam primetio na netu ima brdo programa plejera, konvertora i kodeka za Mac, ali za novije verzije Mac OS X.

Jos nisam uspeo da nadjem neki softver uopste za Mac OS 9.

Tako da ocekujem vas odgovor!

Unapred zahvalan!

P.S. Nemojte samo da mi kazete da update-ujem OS.
[ madamov @ 16.07.2007. 15:55 ] @
Citat:
ali koristio sam je i nije mi pomogla a za vasu informaciju aktivno koristim i google.

Ne znam kako si aktivno iskoristio Google, ali ovaj search string:

http://www.google.com/search?c...os+9&ie=UTF-8&oe=UTF-8

je dao sledeće rezultate:

Peti link sa strane sa rezultatima: http://www.mireth.com/pub/mvme.html
Sedmi link sa iste stane: http://www.tempel.org/divx/

I da, nadogradi sistem, Mac OS 9 je odavno mrtav a imaš mašinu koja uz dovoljno RAM-a može komotno da tera OS X.
[ captainn @ 17.07.2007. 14:55 ] @
Baci to i uzmi novi Mac i resices se muka...
[ New Village DC @ 17.07.2007. 17:12 ] @
Citat:
captainn: Baci to i uzmi novi Mac i resices se muka...

ha, ha mozda...

@madamov

Hvala na odgovoru.
[ Marko Lisinac @ 24.07.2007. 00:05 ] @
Nabavio sam iMac G3 (350Mhz, 512Ram, 40gb hdd). Kako ce raditi OS X 10.3 na ovakvoj konfiguraciji? Konkretno, zanima me da li vredi cimati se oko sredjivanje ove masine za koju sam planirao da bude online 24/7?
[ madamov @ 24.07.2007. 09:20 ] @
Mojoj sestri jedan takav radi perfektno sa istom količinom memorije. Nije šampion brzine, ali za surfovanje, mail i ponekada Word i Excel plus slušanje muzike i da tetka pogleda slike od bratanca je perfektan. B)
[ qpqp @ 25.07.2007. 10:27 ] @
Hey, ako vas zanima, onaj mac s pocetka je uspjesno vrace onakav kakav sam i dobio :). Nisam mogao naci intalacijski cd....
Sada novi problem: "kupio" samo mac os x 10.4.7 i kada sam ga ubacio u dvd (win vista) nemogu ga otvoriti, izbaci mi poruku :"The disc might be corrupt. Make sure that disc uses a format that Windows recognizes. If the disc is unformatted, you need to format it before using it."
Jel netko zna u cemu je problem?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.07.2007. 10:52 ] @
A što hoćeš da otvaraš Mac instalacioni DVD u Windowsu?
[ qpqp @ 25.07.2007. 11:14 ] @
Prvo sam htio instalirati, ali nije mi htio boot-ati sa dvd-a, pa sam u einu htio vidjeti jel sve uredu s DVD-om, i izbaci mi tu poruku.
[ madamov @ 25.07.2007. 14:04 ] @
Windows ne može da čita HFS format.
[ MacOS @ 25.07.2007. 16:31 ] @
> Sada novi problem: "kupio" samo mac os x 10.4.7 i kada sam ga
> ubacio u dvd (win vista) nemogu ga otvoriti, izbaci mi poruku :"The
> disc might be corrupt. Make sure that disc uses a format that
> Windows recognizes. If the disc is unformatted, you need to format
> it before using it."
> Jel netko zna u cemu je problem?

Problem je sto u svojoj poruci pominjes win vistu. :) Ajd ti lepo
osmisli i napisi kakav problem zapravo imas sa tim 10.4.7. Da nisi ti
kupio OSX za Intel masine?
[ madamov @ 25.07.2007. 17:10 ] @
Citat:
Da nisi ti kupio OSX za Intel masine?

I meni se čini da je o tome reč. Ako jeste, sva pitanja postavljati u http://www.elitesecurity.org/t...-Mac-OS-na-ne-Apple-racunarima prethodno pročitavši šta su ljudi tamo već pričali.