[ degojs @ 17.11.2005. 00:12 ] @
Microsoft has asked the U.S. government and the Department of Justice to intervene on its behalf in the software company's ongoing European Union antitrust case. Microsoft confirmed to eWEEK that it has asked the U.S. government to take action on an aspect of the case specifically involving trade secrets, arguing that the case could have a huge impact on any U.S. company relying on trade secrets.

http://www.eweek.com/article2/...0.asp?kc=EWRSS03119TX1K0000594

[ nkrgovic @ 17.11.2005. 09:31 ] @
Hmmm... Well, ovo je Advocacy, ajde da komentarisemo :

EU za razliku od U.S. ne poznaje patente na softver. EU takodje ima dosta razlicitu politiku prema firmama generalno i ocekuje potpuno drugaciji pristup od U.S.

Sad, ovde jedna U.S. firma ocekuje od svoje vlade da izvrsi politicki pritisak na EU da bi omogucila svojoj firmi da na tudjem trzistu ne postuje zakone koje je to trziste odredilo.

Moj licni stav je : svako trziste ima pravo da odredjuje pravila. Sve dok su ta pravila nediskriminisuca ja cu ih smatrati postenim. Kome se ne svidja moze da ne nastupi na trzistu. Isto kao i Kina i EU je suveren entitet za koji se iskreno nadam da nece podleci ovakvom providnom politickom pritisku. Ovo je ista situacija kao sa osiguranjem u Japanu pre koju godinu : firme iz U.S. ocekuju politicku podrsku svoje vlade da bi dobile preferencijalni tretman u odnosu na domace firme. Kako EU nema okupacione trupe na svojoj teritoriji ocekujem da ce se cela prica zavrsiti neslavno za doticni MS, koji ce morati da igra kako trizste svira, ili da se pokupi i ode.

Ja bi i od svoje zemlje ocekivao nesto slicno, ali sam svestan gde zivim, pa se ne nadam :).
[ Ivan Dimkovic @ 17.11.2005. 09:37 ] @
Jel? ;)

Zaboravio si jedan sitan quote ;)

Citat:

In recent years, the European Commission and EU member state governments have intervened in a number of competition cases and appeals in the United States.


U principu - ovo je sasvim uobicajeno (bar za EU), kompanija se obraca drzavi da pomogne u pregovorima sa drugom drzavom/entitetom radi diplomatskih resenja problema koji su se desili. Jeste malo vise politike od posla.. na zalost, ali tako to ide kad je Brisel u pitanju :(

Jos jedna pikanterija ;)

Citat:

If the United States decides to act, it could conceivably become an "intervener" in the trade secrets case, which would allow it to present arguments in court supporting Microsoft's position. Such a move by a non-EU government is almost unknown, however.


Poslednja recenica kaze - hehe, da su izgleda do sada samo EU zemlje bile poznate po ovakvim direktnim intervencijama ;) Try some of your own medicine, eh? ;)

Kompletna svetska ekonomija nije "set in stone" nego se upravo menja vekovima tako sto se regije/drzave/interesne grupe dogovaraju - sve dok ne dodjemo do stadijuma potpuno slobodne ekonomije. Ni MS a ni USA nisu nikakav izuzetak kao sto se vidi.

Citat:

EU za razliku od U.S. ne poznaje patente na softver. EU takodje ima dosta razlicitu politiku prema firmama generalno i ocekuje potpuno drugaciji pristup od U.S.


Ovde se uopste ne radi o patentima, vec o trgovinskim tajnama (trade secrets) - koje su susta suprotnost patenata koji su javni i koje i ovako i onako po EU zakonima MS mora da licencira po fer uslovima (sto su svakako znali i ranije) - problem je ovde sto EU pokusava da od jedne firme zahteva da ona objavi svoje poslovne tajne drugima. Dakle podatke koji spadaju u privatnu svojinu firme.

Koliko je to OK - to je vec za siru debatu... sve to stoji za de-facto monopol i da MS de-facto zatvorenom tehnologijom radi platform lock-in, ali stoji i notorna cinjenica da EU i nema bas neki flagship OS proizvod ;) Mozda bas zbog svog, kako se vidi, otvorenog anti-kapitalistickog ponasanja ;)

Citat:

Moj licni stav je : svako trziste ima pravo da odredjuje pravila. Sve dok su ta pravila nediskriminisuca ja cu ih smatrati postenim. Kome se ne svidja moze da ne nastupi na trzistu.


U tome je i poenta - pravila jesu bila nediskriminisuca kada je MS ulazio u utakmicu (tj. tvojim recima 'nastupio na trzistu') - a kada su dobili svoj market share, sad pokusavaju da ih diskriminisu i da eto, samo od njih, zahtevaju da svoje poslovne tajne posto poto daju konkurenciji koja ocigledno na druge nacine i nije u stanju da ih nesto uzdrma. Vrlo lep "nediskriminisuci" svet ;)

Ako ce ti se formiranje konkurencije bazirati na otvorenoj diskriminaciji jedne firme radi uzimanja intelektualne svojine onda je sve sto mogu da kazem na to jedna rec: komunizam.

U principu, kao i kod mnogih stvari - cista politika... EU hoce "Airbus OS" (verovatno nekakav Linux surogat), i ucinice sve politicki (tu su najjaci) da ocerupa sto moze od Microsofta... istini za volju, ne verujem ni da bi se USA ponasala i za milimetar drugacije da je u istoj situaciji - ali to uopste ne menja stvar... ovo uopste nisu dobre vesti za one koji veruju u slobodnu ekonomiju bez preteranih drzavnih intervencija.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 17.11.2005. u 11:26 GMT+1]
[ Apatrid @ 17.11.2005. 17:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:U principu, kao i kod mnogih stvari - cista politika... EU hoce "Airbus OS" (verovatno nekakav Linux surogat), i ucinice sve politicki (tu su najjaci) da ocerupa sto moze od Microsofta... istini za volju, ne verujem ni da bi se USA ponasala i za milimetar drugacije da je u istoj situaciji - ali to uopste ne menja stvar... ovo uopste nisu dobre vesti za one koji veruju u slobodnu ekonomiju bez preteranih drzavnih intervencija.


Model "slobodne ekonomije bez preteranih drzavnih intervencija" ce, i ovako i onako, dozivjeti ozbiljne izazove u trenutnom rasporedu snaga. Globalizacija dovodi do nevjerovatne sanse da se za kratko vrijeme premosti tehnoloski jaz izmedju igraca koji su do juce pripadali "trecem" svijetu i dojucerasnjih tehnoloskih lidera, a tehnologija je, uporsceno posmatrano, bila kicma ekonomije, time i raspodjele ekonomskih resursa (i moci) maltene od WWII naovamo.

Svi na Zapadu, ukljucujuci USA koja voli da mase (ma se ne libi da odradi bas suprotno) tom "slobodnom" trgovinom, ce prije ili kasnije, i to u veoma skoroj buducnosti, poceti da se intervencionisticki ponasaju, da bar produze, ako vec ne mogu da sacuvaju, tehnoloski monopol i vodecu ulogu.

[Ovu poruku je menjao Apatrid dana 17.11.2005. u 18:38 GMT+1]
[ skriven.iza.laznih.imena @ 26.01.2006. 13:00 ] @
Citat:
Slashdot | Microsoft Agrees to License Windows Source Code:"Stepping away from previous tradition, "Microsoft Corp. said Wednesday it will license its Windows source code to comply with a European Union antitrust ruling." But in an effort to stop the cloning of the OS, developers will still have to pay an unspecified amount for the code. This is an addition to the "12,000 pages of technical documents and 500 hours of free technical support" to those who purchase a license."

Izgleda da je M$, što se kaže, legao na rudu!?