[ lostpass @ 17.11.2005. 02:26 ] @
pozdrav ES!

skoro sam kupio HD WD 200GB i zadobio glavobolju koju mi jedino vi mozete otkloniti (:

naime, stari hd je maxtor 60gb, podeljen na dve particije i na njemu je winxp sp1, koji sam kada sam kupio novi hard stavio kao slave, a wd stavio kao master.
dakle, nisam hteo da mi WD bude sistemski disk, medjutim poznata stvar kod sp1 jeste da "kapira" samo diskove do 137gb te sam morao da nabavim sp2 i pocnem instalaciju na novom hardu.
kroz instalaciju sp2 odabrao sam 40gb za sistemsku particiju i instalirao sp2 na istoj. posle toga sam u partition magic-u iz novoinstaliranog win-a podelio preostali prostor na jos dve particije od po 60 i 80gb otprilike, tako da je slika podele novog harda izgledala ovako:

1. 40gb (system sp2)
2. 60gb
3. 80gb
(sve u ntfs filesystem-u)

a starog:

1. 40gb (system sp1)
2. 20gb

vratio sam se u win sp1 sa starog harda, ali u pocetku nije prepoznavao poslednju particiju wd-a, dok je iz sp2 video sve particije kako treba, medjutim, nekim cudom se pojavila i u sp1 tek posle par spontanih restarta. s obzirom da se to desilo i sve je izgledalo u redu, nastavio sam da koristim stari win, dok u novi nisam imao potrebe da zalazim (razmisljao sam nesto kao "neka stoji tu u slucaju da zeznem ovaj sp1")..
poceo sam lagano da kopiram podatke na drugu i trecu particiju i sve je par dana radilo kako treba, do malopre.
dok sam otvarao cubase sa starog harda, komp mi je prijavio gresku da je jedan fajl na sistemskoj particiji novog diska corrupted. krenuo sam da vidim sta se desava, medjutim particija je bila nedostupna i pojavila mi se poruka da li zelim da je formatiram.
nisam prihvatio jer sam u dilemi kako pravilno da postupim..
nije mi problem da je formatiram jer su mi svi bitni podaci na drugoj i trecoj particiji, samo se pitam kako ce se to odraziti na iste i postoji li mogucnost da izgubim podatke, s obzirom da mi je i dalje aktivan win sp1 sa starog harda?
HELP!


hvala unapred!
[ JOJO847 @ 17.11.2005. 13:08 ] @
Kao prvo onaj disk s kojeg dižeš windowse koje koristiš, stavi kao primary master.

E sad, koliko shvaćam ti pitaš hoće li se podaci pobrisati i nestati na nekoj x particiji ako ti formatiraš y particiju? Odgovor je neće naravno. Format na y particiji ( u tvom slučaju je y pod brojem 3 na wd-u) briše podatke samo na toj particiji.Nema nikakvog utjecaja na ove ostale dvije. Usput, možeš koristiti i razne programe za povrat particije tipa acronis disk director suite ako neželiš formatirati.Također ti predlažem da pregledaš taj disk i tu "problematičnu" particiju s nekim utility alatom.
( i PM ima svoj "check disk" )
[ lostpass @ 17.11.2005. 13:33 ] @
samo mala ispravka, ta Y particija, kako si naveo je kod mene particija 1 na WD-u na kojoj je bio instaliran sp2. podaci sa nje mi nisu potrebni, tako da cu te poslusati i sada cu je formatirati.

takodje me zanima sta bi mogao biti uzrok otkazivanja particije i da li bih ubuduce mogao imati problema slicne prirode, s obzirom da sam nastavio da koristim sp1 sa hardom od 200gb.

hvala.
[ JOJO847 @ 17.11.2005. 13:41 ] @
samo ti stavi sp2 na ovo i pregledaj tu particiju i disk s nekim utilityem i sve ce biti za 5.
[ lostpass @ 17.11.2005. 14:04 ] @
evo ga, format fino proshao.

e sad.. trebao bih da instaliram sp2, jel'te, a nece valjati da ga instaliram preko sp1, opstepoznato, tako da bi bilo logicno da ga instaliram na ovoj formatiranoj particiji novog diska i da njega osposobim za rad, a da ovaj sp1 posle "killujem" jer nije "zdravo" raditi sa njim uz ovaj hard..

nadam se da ce ovo proci kako treba, ne bih da postavljam vise pitanja, javljam se kada dodjem do nekih rezultata vrednih pomena (:

iiiidemo..
[ JOJO847 @ 17.11.2005. 20:05 ] @
Pa koliko znam, nemora biti da ce biti lose ako stavis SP2 preko SP1 ali to je vec van storage foruma i nije toliko bitno za ovaj problem; pa ako ti treba štogod o instalaciji i podešavanju windowsa skokni ovamo:
http://www.elitesecurity.org/t...Windowsu-obavezno-za-pocetnike
[ lostpass @ 18.11.2005. 13:10 ] @
hvala na podrsci jos jednom.

sada sam u novoinstaliranom win-u i sta se desava - particija 3 na novom hardu je vidljiva, medjutim kada zelim da otvorim neki folder sa iste kaze "[folder] is not accessible. Acces is denied." :|
Istoj particiji iz starog win-a pristupam bez problema, a na njoj su mi najbitniji podaci.

kako da resim ovaj problem?
[ JOJO847 @ 18.11.2005. 13:37 ] @
E, desni klik na tu particiju pa properties i pogledaj pod sigurnost iliti security dal imas dozvolu za otvaranje te particije. Ako nemas, onda dodaj ma snaci ces se
nije ništa strašno, riječ je o zaštiti.
ima tu nesto slicno
http://www.pcreview.co.uk/forums/thread-257030.php

[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 18.11.2005. u 14:42 GMT+1]
[ lostpass @ 18.11.2005. 14:43 ] @
iz sp1 prebacio sam podatke sa trece particije na drugu, vratio se u sp2 i evo sada radim format trece, sto mislim da ce resiti stvar.

to bi trebao biti kraj celoj ovoj peripetiji sa novim hardom, pa javljam ubrzo sta se desilo.
to ce biti ili kraj ili pocetak moje muke :) heh ko bi rekao da hard-disk moze da posluzi kao sredstvo za mucenje ;)
a tebi jojo moram jos jednom da se zahvalim za info i saradnju!

peace.
[ lostpass @ 18.11.2005. 15:22 ] @
izgleda da je sve u redu, videcemo kako ce se odraziti kroz dalji rad..