[ big_B @ 18.11.2005. 09:07 ] @
Da li mi mi mozete preporuciti neki dobar simulator elektricnih krugova....

Mislim da mogu spojiti sve i svasta i da izracunava i crta graficki trenutno stanje kruga......

Nije bitno da li je free ili komercijalan.....
[ vladd @ 18.11.2005. 15:12 ] @
Ne treba ti to. Zanimljivije je da naucis kako koje komponenta radi, nece ti za 90% "krugova" i shema trebati simulacija.
Prvobitno su zamisljene simulacije da bi se video rad digitalne elektronike u vremenu, sa puno IC, sto je tesko pratiti. I danas su najkorisnije za simulaciju rada procesora, za eventuane provere programa.
Nakon toga, pomagale su za "posmatranje" sklopova u "prelaznim" rezimima, iskljucenje, ukljucenje..i sl.
U svakom slucaju, ionako moras dobro da poznajes komponente, posto su one (definisane) u simulatorima vrlo cesto "idealne'. A to moze da stvori pogresnu sliku. Znaci da ces morati da dobro poznajes "ogranicenja", mane i mogucnosti simulatora, kako su "definisane"(simulirane) komponente u simulatoru, za iole koristan rad. Ostalo je gubljenje vremena.

Poz.
[ _str_ @ 18.11.2005. 17:24 ] @
Imas na www.elektronika.ba/programi/ , Electronic WorkBench v5.12, solidan program.
[ Milan Milovanovic @ 18.11.2005. 21:13 ] @
Bez razmisljanja :PSpice Schematics ( autor softvera je firma "Cadence Design Systems, Inc." ), koji je inace ekstremno skup, ali je program nad programima. Radi analize za koje nisi ni cuo.
[ vladd @ 19.11.2005. 16:08 ] @
Ovo je jedan od najboljih saveta, na skoro svim forumima, nazalost i jedan od cestih. Bez razmisljanja uzmi nesto ekstremno skupo a i ne sluzi ti nicemu, tj bar dok ne zavrsis fakultet, a onda...znaces i sam odgovor.
[ Milan Milovanovic @ 19.11.2005. 16:45 ] @
Covek je rekao bilo kakav program, pa i komercijalan.

@Vladd
O cemu ti pricas ? Ako je o Pspice-u, mnogo gresis. Ja sada studiram i imao sam predmet Simulacija el. kola ( naravno pomocu PSpice-a ). To sto on moze, ne moze ni jedan drugi program.
Moze ga koristiti svako, ko ima pojma o elektronici.
Kada budes budes zavrsio fakultet ( a mnogi i pre toga ), moci ces da resis kolo sa stotinak komponenti ? Da, ali za tri dana. PSpice ce to uraditi za par minuta, a znaces sve moguce parametre tog kola u svakoj njegovoj tacki. Pri radu PSpice koristi realne modele komponenata, uzima u obzir njihove tolerancije, temperaturu, pritisak, sumove ...

Da li si nekada koristio PSpice ?
[ vladd @ 19.11.2005. 23:40 ] @
Da li si ti procitao svoj prethodni post, ili svi treba da ga zaboravimo. Ako nisi, u "stvaralackom" zaru, primetio sta si napisao, procitaj ponovo.
Btw, procitaj i moj post posle toga.

Naravno da ne znam nista o PSpice-u, i nikada nista nisam modelovao, takodje ni napravio, eto me na forumu da se zabavim i naucim nesto.

Poz.
[ SASA M. @ 20.11.2005. 00:07 ] @
Mislim da se retko koji dizajn danas pravi bez prolaska kroz simulator. Naravno da u realnom radu mogu da se dobiju drugaciji podatci pri testiranju nekog proizvoda, ali je to retkost. Lemljenje u simulatoru je ipak lakse nego u prirodi. Manje se potrosi kalaja.
[ mulaz @ 20.11.2005. 00:10 ] @
jel postoji neki opensource simulator?
[ Milan Milovanovic @ 20.11.2005. 10:06 ] @
Citat:
vladd: Ovo je jedan od najboljih saveta, na skoro svim forumima... Bez razmisljanja uzmi nesto ekstremno skupo a i ne sluzi ti nicemu...


Pa , ja te covece ne razumem. Pogledaj sta si napisao.
Mislim da si o PSpice-u govorio u negativnom kontekstu. Ako nisi, ja Ti se izvinjavam.

Neka se javi neko ko koristi PSpice, i kaze svoje misljenje.
[ vladobk @ 20.11.2005. 10:27 ] @
ja sam radio sa Micro-Cap3 jos pod DOS om
sada ima Micro-Cap5 i Micro-Cap8 za win. mada osmica ima ogranicenja jer nije registrovana
vrlo su laki za koriscenje ali ipak dobar je kolegin savet da naucis kako koja komponenta radi