[ kikkan @ 18.11.2005. 09:12 ] @
Pozdrav svima,

koliko je isplativo relizovati small office solution baziran na asterisku?
Znaci imas IP/PBX baziran na asterisku u manjoj firmi.
Ima li smisla tako nesto platiti (nekoliko hiljada eura npr. ne znam koliko to kosta vec)?
Znaci, pored toga sto bi takva firma imala lokalnu centralu koju moze koristiti za sebe
(tj za razgovore unutar firme)
da li se takva konfiguracija moze isplatiti jednoj firmi u smislu iskoristena VoIP-a
i mogucnosti koje pruza (prvenstveno mislim na smanjenje cijena telef. poziva)?
Npr. Hrvatska vec ima 2 VoIP providera pa me interesuje da li se jednoj hrvatskoj
firmi moze isplatiti da plati takvu jednu konfiguraciju?
Ako se isplati, na koji nacin im se isplati i zasto?

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.12.2005. 19:37 ] @
Pa samo ta firma zna da li im se isplati!! Kakvo je to pitanje uopšte!? :)

Ako imaju jako puno komintenata u svetu, a sa kojima, zbog prirode posla, moraju biti često u telefonskoj komunikaciji, to je dovoljan razlog da na duge staze otplate opremu i ostvare uštedu.
[ smsnet @ 03.01.2006. 17:53 ] @

Kao sto je prethodnik vec napisao, isplati se samo ako zovete inostranstvo zbog prirode posla.

Medjutim, potoji jos jedan detalj. Imao sam prilike da uradim par callcentara baziranih na asterisku. Uporedjivanjem cena izmedju onoga sto Asterisk nudi i odgovarajuce centrale koju nudi recimo siemens dolazi se do podatka da je asterisk platforma ( racunar + odgovarajuca PCI kartica ) mnogo puta isplativija.

Ukoliko firma ( bilo mala ili velika ) ima potrebe za nekim specificnostima ( voice mail, voice recording... ) isplati joj se opensource proizvod!

Pozdrav
[ kikkan @ 05.01.2006. 10:35 ] @
Hvala obojici,
kada sam postavio pitanje tek sam poceo da citam
pomalo o Asterisku i VoIP-u tako da i samo pitanje izgleda
nekako besmisleno.
Sad su stvari vec jasnije :)
Zahvaljujem jos jednom
[ whitie2004 @ 19.01.2006. 07:18 ] @
Da li si negde na nasim prostorima nasao ponudu hardvera podrzanog od ove alijanse ili nerucujes direktno od Amera. Kakve su cene hardvera ...

[ kikkan @ 19.01.2006. 09:23 ] @
Kod nas nisam,
a cijene zavise od konfiguracije koju zelis.
Npr. od racunara gledao sam SuperMicro i opet zavisi sta
zelis, jednospreocesorku ili viseprocesorsku masinu...
Zatim ide digiumova kratica ili sangoma, channel bank (ako treba ili IP telefoni) itd...
Preporucio bih da pogledas ponudu od Fonality-a, oni imaju
interesantnu ponudu, bazirano na astersiku a ne moras da brines
o kompatibilnosti komponenata, mislim da je ponuda prilicno povoljna
(http://www.fonality.com/)
a volio bih da se javi neko ko ima iskustva u tome pa da vise malo kaze.
Eto, isplativ jeste :)
Znaci, osnovu sam sklapas (racunar + odgovarajuca kartica...), a ostatak zavisi
od toga sta zelis, da li je isplatnije koristiti IP Telefone ili zadrzati stare a kupiti
channel bank koji je prilicno skup. Cijene telefona poprilicno variraju...
Za cijene kartica pogledaj :
http://www.digium.com/ i
http://www.sangoma.com/
[ whitie2004 @ 20.01.2006. 07:10 ] @
Periferna oprema nije problem. Netiks ima dosta dobru ponudu ATCOM-a. Mene je vise interesovala ponuda kartica koje idu direktno u racunar. Prvenstveno konekcija ka posti. Prodavac mora da obezbedi atest te opreme u nasim prostorima. To je i skupo i traljavo i mitabilno .... Bez toga mi uvoz ne znaci nista!

Hvala za brz odgovor.