[ timi263057 @ 18.11.2005. 20:30 ] @
Koji je najbolji i na kojem se programu najlakše pravi, obrađuje... film. Osim Windows Movie Maker jel taj program mi ne radi.
[ Misa_exclusive @ 19.11.2005. 11:33 ] @
Što se tiče video editing software-a, ja bih izdvojio:
Sony Vegas
Adobe Premiere
To su najbolji i najozbiljniji programi ove namene, a pored njih, imaš i jednostavnija rešenja poput Pinnacle Studio ili Ulead studio i sl.
[ Mister_rap @ 19.11.2005. 12:02 ] @
Pa najlaksi i najbolji nije isto :) Ako te zanima samo izbor softa pogledaj ovo:http://www.elitesecurity.org/tema/138543
kao i top teme...
[ deki999 @ 21.11.2005. 12:22 ] @
treba probati Ulead...
[ Mladen_Perisic @ 30.11.2005. 16:08 ] @
Kako za šta :) Za menije DVDa i kompilaciju na disk koristim DVDlab pro je je stvarno ODLIČAN za taj posao. Dubbing? VirtualDub -MPEG, naravno. Vegas, editing itd.
[ cyclops @ 06.12.2005. 15:10 ] @
a koji je najbolji opensource alat za obradu videa (Jahshaka, Virtual Dub ili pak nesto trece)?

ali za pocetnike, nista previse napredno.

[Ovu poruku je menjao cyclops dana 06.12.2005. u 16:12 GMT+1]
[ Mister_rap @ 06.12.2005. 15:53 ] @
Pa open source alata ima malo a i tesko je da neko izbaci "kompleksan" open source alat.
Ipak VirtualDub je zakon za neke stvari dok je Jahskaha nestabilna u radu i malo je ko cuo za nju ali kako nas narod kaze sto je dzabe to je i dobro:)
Vise o softveru mozes pronaci na:http://www.elitesecurity.org/tema/138543

[Ovu poruku je menjao Mister_rap dana 06.12.2005. u 16:54 GMT+1]
[ Burgos @ 06.12.2005. 17:00 ] @
Mogu samo da se slozim sa Mister_rapom, da je Jahskaha izuzetno nestabilan softver.
[ lancia88 @ 06.12.2005. 21:12 ] @
Pozdrav,

ja samo malko da uklizam sa strane :)

Kakve veze ipak ovakve stvari imaju sa videoprodukcijom? Ovo je sve vise-manje osakacivanje kvaliteta videa aa ne proizvodnja u sto boljem kvalitetu, odnosno ono sto definise videoprodukciju.

Malo se salim ali neko pomenu da najjednostavnije nije i najbolje uvek, sto se odnosi i naproizvodnju i na osakacivanje videa. Zapravo, postoji mnostvo gotovih resenja bez suvise podesavanja sa nekim zadovoljavajucim kvalitetom a vremenom korisnik takvih resenja ipak shvati da su u pitanju poluresenja koja od jednog stecenog nivoa znanja ne zadovoljavaju vise njegove vlastite kriterijume. Kao sto rekoh, kako za proizvodnju, tako i za sakacenje videa :)
[ cyclops @ 07.12.2005. 07:41 ] @
dobro ljudi sta mi onda preporucujete? trebam stabilan opensource alat za obradu videa (nesto poput Adobeovog Premiere).
[ lancia88 @ 07.12.2005. 11:05 ] @
Pozdrav,

a sta nije u redu sa Premierom?
[ cyclops @ 07.12.2005. 11:09 ] @
problem je sto Premiere treba licencu - kompercijalan je sto znaci da se placa. Ja trebam besplatan alat - alat s otvorenim kodom.
[ lancia88 @ 07.12.2005. 11:36 ] @
Pozdrav,

da, to moze biti problem ali da adekvatna zamena postoji, niko ne bi placao licencu za Premier, zar ne?

U svakom slucaju mislim da ces morati necega da se odreknes, novca, kvalitetnog programa za obradu ili legalnosti :)
[ cyclops @ 07.12.2005. 11:52 ] @
postoji sigurno, i iam ih dosta samo trebam neciji savjet tko je radio sa alatom
[ Mister_rap @ 07.12.2005. 18:58 ] @
Vec je receno da "kompleksan" free alat ne postoji...
Ps. znao sam da ce ovo da ode u softver:)
[ Cileinteractiv @ 08.12.2005. 12:14 ] @
Da bi dobio sto jasniji odgovor trebalo bi definisati pitanje: Za koje potrebe bi se koristio neophodni program: 1]obrada divX filmova, 2]enkodovanje iz mpeg2 [DVD] u mpeg4[divX],3] obrada i arhiviranje kucnih video snimaka sa raznih medijuma,4] profesionalna videomontaza i produkcija? Kolicina i potreba za novceu u izboru softvera je odrnuto srazmerna redosledu navedenih potreba/zelja/delatnosti. Prvo i drugo ne zahtevaju novac ostalo zahteva ili novac ili kompromise!
[ tomislavbo @ 08.12.2005. 13:45 ] @
Najbolji program za obrađivanje filmova je;
VEGAS VIDEO
Instaliraj i proveri.
Pozdrav
[ cyclops @ 08.12.2005. 14:54 ] @
Citat:
Cileinteractiv: Da bi dobio sto jasniji odgovor trebalo bi definisati pitanje: Za koje potrebe bi se koristio neophodni program: 1]obrada divX filmova, 2]enkodovanje iz mpeg2 [DVD] u mpeg4[divX],3] obrada i arhiviranje kucnih video snimaka sa raznih medijuma,4] profesionalna videomontaza i produkcija? Kolicina i potreba za novceu u izboru softvera je odrnuto srazmerna redosledu navedenih potreba/zelja/delatnosti. Prvo i drugo ne zahtevaju novac ostalo zahteva ili novac ili kompromise!


ok, trebam alat za obradu video zapisa koji nudi dosta mogucnosti ali bi bio namijenjen pocetnicma. ideja je da je besplatan ili da je neka trial verzija komercijalnog od min 30 dana da je studenti mogu skinuti. uz to trebam i softver za obradu audio zapisa.

molim vas savjete, nesto kao Adobeov Premiere. kad bi Premiere imao trial od 30 dana, to bi mi bilo rjesenje.

hvala
[ -sfx- @ 11.12.2005. 13:45 ] @
Resenje je Avid FreeDV. Radi sve sto i premiere, i vise! A besplatan je.
[ mulaz @ 11.12.2005. 13:53 ] @
http://heroinewarrior.com/cinelerra.php3
http://lives.sourceforge.net/
[ cyclops @ 13.12.2005. 17:26 ] @
Citat:
-sfx-: Resenje je Avid FreeDV. Radi sve sto i premiere, i vise! A besplatan je.


to sam i odlucio! hvala, ima li kakva literatura ili tutorijal za Avid FreeDV.

kako stoji Avid FreeDV sa obradom zvuka?
preporucite mi neki alat za obradu zvuka isto besplatan.
[ *.Dekii @ 13.12.2005. 19:25 ] @
Da i ja se slazem Adobe je sam po sebi veoma raznolik sto se tiche audio i video zapisa...
Adobe Premier je program "po meni" iskljuchivo dobar za montazu spotova ili ti pak filmova... Ipak njegova mana je u tome sto na masini na kojoj je instaliran zahteva dosta memorije, chak sto vise on guta memoriju... Mada mi se svidja jer radi u chistom "real time-u"... Takodje osnovne komande nisu toliko komplikovane dakle nemora se biti veliki struchnjak da bi neko koristio ovaj program ... Sto je "Adobe" bas i hteo da izvede...

Adobe je pustio u prodaju i paket softvera pod imenom "Adobe After efects"
Radi na principu slichnom Adobe Premiera mada je dosta raznolik i razlichit...
Na njemu "opet, po meni" rade se iskljuchivo efekti reklame mini single animacije...

[ Ni ten ichi ryu @ 14.12.2005. 01:41 ] @
Citat:
-sfx-: Resenje je Avid FreeDV. Radi sve sto i premiere, i vise! A besplatan je.


a uz to je i odlican uvod u Avid sisteme, koji su manje-vise standard za editing u filmskoj industriji (99% holivudskih filmova zavrsi u Avid-u).
[ KarakorukaJapan @ 14.12.2005. 09:05 ] @
Windows: Sony Vegas 6
Mac: Shake 4

Evo ga Shake u akciji:

[ cyclops @ 15.12.2005. 11:16 ] @
Citat:
Ni ten ichi ryu: a uz to je i odlican uvod u Avid sisteme, koji su manje-vise standard za editing u filmskoj industriji (99% holivudskih filmova zavrsi u Avid-u).


jel ima kakav tutorijal ili literatura za njega??
[ Sasa_NS @ 24.12.2005. 10:35 ] @
Nisam dosad čuo za ovaj free Avid, pa se obradovah jer i meni treba baš nešto takvo...
Međutim, oduševljenje je brzo splaslo... Je li neko pogledao hardverski minimum za ovo čudo? Procesor - O.K, ali sistemska memorija?
Minimum je 1 GB, poželjno 1,5 GB!
Nisam upućen, je li isto i sa ostalim programima ovog tipa?
[ Cileinteractiv @ 24.12.2005. 20:40 ] @
Opet dilema; Sta se vise isplati hardverski minimum ili licenciran softver!? Za blagostanje uvek nesto nedostaje :(
[ Mladen_Perisic @ 25.12.2005. 16:12 ] @
Što se tiče Video produkcije i hardverske zahtijevnosti, ipak nemam primjedbu. Ljudi, pa ipak je ovo profi program i normalno je da će se koristiti na izuzetno jakim mašinama. I, da lično imam potrebe za ovim programom, kupio bih i odgovarajući hardver za tako nešto... Avid čak i ima posebne tastature namjenjene bržem radu u ovom programu. Ali, mislim da smo zašli u duboke vode. Ne vjerujem da je iko od nas spreman platiti ovolike stotine i hiljade € samo zato da bi ponekad obradio neki DVd i ostatak.
[ Mladen_Perisic @ 25.12.2005. 16:14 ] @
A što se tiče legalnosti, apsolutni sam legalista kad su ove stvari u pitanju. Ako već neko hoće profesionalno (u firmi) da se bavi ovijem, treba to i da plati...
[ Cileinteractiv @ 25.12.2005. 18:20 ] @
Kad je u pitanju legalnost potpuno se slazem sa Mladenom. Takodje, smatram da je za normalan profesionalni rad neophodno platiti licencu za valjani softver i lepo raditi.
[ Mister_rap @ 25.12.2005. 18:35 ] @
Postovani korisnici molim Vas da diskusiju nastavite u skaldu sa temom...
Hvala.