[ dukeStepa @ 20.11.2005. 10:54 ] @
U skorije vreme ću najverovatnije menjati moj monitor za neki TFT. Uzeo bih 19 inča, ali koji? Napominjem da mi je vernost boja prioritet zbog DTP-a. Cenio bih iskustva korisnika u realnom radu (npr. štamparija,...). Cena u principu nije bitna.
Unapred hvala:)
[ StORM48 @ 20.11.2005. 22:13 ] @
Kao neko ko je više godina proveo u DTP-u mogu reći samo jedno - TFT neće još dugo, dugo moći da parira CRT monitorima, upravo zbog boja.

Pošto je i ranije bilo rasprava na ovu temu, ovaj put neću da se ponavljam, ali ukratko - ko ne veruje neka proba. Boje, koje različito vide dizajner i asistent (komintent, šef itd) po meni su totalno neupotrebljive. Kako očekivati da boje izađu verne na filmovanju, kada u toku pripreme ni ne znamo njihovu zasićenost i toplinu?

Bolje investiraj u neki profi CRT. Ili čekaj par godina da se pojave high-end TFT monitori, ali čija cena neće biti manja od četvorocifrene (YXXX, gde je Y>=3)

Pozdrav
[ Kosta ******um Rex Persia @ 20.11.2005. 23:55 ] @
dukeStepa,poslušaj savet našeg Storma,jer je apsolutno u pravu.Ako hoćeš realne boje,ne gine ti 21" Sony Trinitron(ako nađeš negde polovan),ili bilo koji drugi vrhunski model Philipsa ili Samsunga od 21".

Ako se ipak odlučiš za TFT,napravićeš ogromnu grešku.
[ broker @ 21.11.2005. 01:47 ] @
A kako tih 21 inca pozitivno uticu na boje?
[ Kosta ******um Rex Persia @ 21.11.2005. 02:10 ] @
A kakvo ti je to pitanje??? Pa svako upućen u DTP zna da za ozbiljan rad ne treba ni razmišljati o manjim dijagonalama od 21 inč.Boje nemaju tu veze,one su isto tako kvalitetne kao i na 19 inča.
[ lancia88 @ 21.11.2005. 02:17 ] @
Pozdrav,

definitivno razgovaramo o zasebnim kategorijama uticaja na rad u pripremi za stampu: velicina dijagonale, boje a mozemo i o osvezavanju itd. ali ne treba brkati to medjusobno. Ne bih ponavljao ali Storm je uglavnom sve rekao, posebno sa delom u kome ostavlja svakome na izbor da sam pokusa pa neka zakljuci, dosta je preganjanja vise oko ovakvih trivijalnosti. Zna se tacno za sta je dobar TFT, za sta solidan, za sta moze da prodje a za sta se ne preporucuje.
[ miki_ja @ 21.11.2005. 22:54 ] @
Verujem da su te priče oko TFT monitora tačne, nego jedna stvar mi nije jasna u celoj toj priči. Grafičari masovno koriste Macintosh računare (svraćao sam pre neki dan do jedne firme, imali su nekoliko novih modela).
Sad, kakvi su to TFT monitori koji koriste Mac računari?
[ broker @ 22.11.2005. 10:31 ] @
Citat:
Kosta ******um Rex Persia: A kakvo ti je to pitanje??? Pa svako upućen u DTP zna da za ozbiljan rad ne treba ni razmišljati o manjim dijagonalama od 21 inč.Boje nemaju tu veze,one su isto tako kvalitetne kao i na 19 inča.


Ja sam te pitao zato sto si izjavio sledece:

Citat:
Kosta ******um Rex Persia: Ako hoćeš realne boje,ne gine ti 21" Sony Trinitron(ako nađeš negde polovan),ili bilo koji drugi vrhunski model Philipsa ili Samsunga od 21".


Pitao sam upravo zato sto je besmisleno petljati ince u kvalitet boja na monitoru.

Sto se tice dijagonale i ozbiljnog rada, moje iskustvo od skoro 15 godina, kaze da smo mi to lepo radili i na 14" kad nije bilo bolje. 21" ili vece je komforno i najbolje, ali uopste nije neophodno. Bitnije je da monitor daje tacne boje i da je kvalitetan, tako da mozes da izdrzis da svaki dan 12 ivise sati zuris u njega. Dijagonala je samo stvar komfora.
[ lancia88 @ 22.11.2005. 13:32 ] @
Pozdrav,

e do ovog zadnjeg dela cu se sloziti ali zadnji deo ne stoji. Obrada tacke u PShopu je zaista stvar koja je zahtevna za oci ali i za citav sistem uopste, veci monitor pruza i vece rezolucije u odnosu na 14" te je uz manje zamaranja ociju i sistema uopste definitsan i kvalitet i brzina rada i to prostom linearnom progresijom - sto veci monitor to je kvalitet rada bolji i brzina veca, mozda bismo mogli cak i kapacitet poslova ovde vezati te prosiriti to i na i na nize cene, vise posla, veci obrt itd.itd. ali nema potrebe, zadrzacu se samo na ove prve dve tvrdnje. To sto su se nasi stari i prastari poradjali srpom na livadi i nastavljali da kose, ne znaci da je inkubator za bebe puki komfor, nekada je posao za racunarom bio daleko placeniji i ko je umeo, mogao je itekako ziveti lepo od toga. danas je skroz drugacija situacija, trziste je toliko neozbiljno da je par oglasa klinaca studenata koji umeju ponesto da urade u stanju da ugrozi solidan deo populacije koji zive na individualnom planu u IT-u, makar kod nas. Prema tome, sve ove faktore kada uzmemo u obzir, dolazimo do cinjenice da je veci monitor danas daleko vise potreba u radu nego nekada, odnosno da je daleko manje komfor nego ranije...a da se radilo na 14" je istina, ja sam se preporodio kada sam poceo obradjivati tacku na preskupom 17" Sony-ju ali sam svakog dana bio sve ubedjeniji da je vredelo toliko dati za njega, mozda ne bas toliko ali to je i inace tesko biti skroz nacisto. Naravno, sve sto sam naveo vazi za stabilne ostale faktore, pre svega da je u oba slucaja isti korisnik racunara/monitora koji realno zna da radi posao.
[ StORM48 @ 22.11.2005. 22:50 ] @
Macintosh je (uz sve poštovanje prema Apple-u i svemu što su uradili u domenu DTP-a) ipak prošlost. Tačnije, njihova "posebnost" je prošlost. Macintosh svoju slavu duguje, pre svega upotrebljivosti, koju je imao kada PC nije mogao ni da primiriše u tom domenu.

Sada, kada su Illustrator, QXP, PS i CDraw prisutni na PC-u, distanca između ova dva sveta je značajno smanjena. Neslavno krunisanje (nažalost) Apple-ove potpune propasti biće konačni prelazak na x86 tehnologiju, kada će isčeznuti i ono malo posebnosti koje je, poput aure, lebdelo oko celog Mac sveta.

Ovo moje pisanije treba samo da služi kao uvertira za činjenicu da je Macintosh počeo da forsira TFT na sve strane. I to sasvim običan TFT, ali sa avangardnim dizajnom. I danas postoji mogućnost da se uz Mac zahteva profi monitor, a činjenica da neki studiji (čak većina) dopušta sebi priklanjanje dizajnu, na uštrb kvaliteta prikaza, samo govori o ozbiljnosti tih firmi.

TFT jeste budućnost i čak i danas postoje profi TFT monitori, ali ne postoje u slobodnoj prodaji i ne dele se uz PC, MAC, niti bilo šta slično. Nažalost.

Pozdrav
[ StORM48 @ 26.11.2005. 22:45 ] @
Ovo može da posluži za pripremu štampe.

Nec SpectraView Reference 21



Retail price: 3000£ (~5000€)

To je ono što se zove "profi TFT monitor". Primetićete da je cena totalno nepristupačna širokim narodnim masama (mada bi se i najveći broj firmi zagrcnuo na tu sumu). Njoj mnogo manje kumuje nešto veća dijagonala (21.3) nego sve ostalo.

Mislim da je ovim i definitivno jasna razlika između low-low-end, low-end i profi, iliti high-end klase monitora. Nema profi monitora za trocifrenu cenu. Voleo bih da ima, ali nema.

Ono što je još indikativno je odziv, na kojem se očigledno NE insistira u ovom segmentu. 20ms zvuči gotovo bedno prema tajmingu koji nudi Samsung, recimo. Ali, očigledno je težište na kvalitetu, a ne na brojkama. Drugo, ugao vidljivosti je 176/176, što je Samsung ("kao") "postigao" još odavno, samo što je u stvarnosti to daleko od istine. Inače, zvanično je Nec prvi proizvođač, koji je (sa ovim monitorom) uspeo da izvuče kompletnu Adobe RGBtm paletu, bez gubitaka topline, bez obzira na ugao gledanja.

To "isto" nudi Samsung, samo po 15 puta nižoj ceni... 'Oće to.

Link: http://www.nec-display-solutio...x__uk__en,docId=112408,type=SV

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 26.11.2005. u 23:54 GMT+1]