[ Dragan Varagic @ 05.10.2002. 07:41 ] @
U sklopu teme "Tekst u Internet ogledalu" spomenuta je inicijativa za pokretanje medijske anti-spam kampanje na ovim prostorima. Ovo je po mom mišljenju veoma dobra ideja.

Da bi ovakva kampanja uspela s aspekta prihvatanja medija da objave informaciju, i da se realno uključi veći broj sajtova koji bi podržavali ovu kampanju, potrebno je uraditi nekoliko stvari:

- Određivanje cilja i koncepta kampanje. Ovo se može uraditi interno, ili još bolje preko ovog foruma, npr.
- Formiranje operativnog tima. Zna se da "puno babica - dete kilavo". Lepo je ako ova inicijativa bude šire prihvaćena, ali samo manji broj ljudi može tehnički da je izvede (hosting, kreranje dizajna i samog sajta...).
- Određivanje jedne osobe koja bi bila rukovodilac. Ovo bi moralo postojati ako želimo rezultate, a ja bih predložio Vladana Alexića. Čovek je između ostalog bio direktor marketinga Eunet-a, a jedan je od inicijatora priče o medijskoj anti-spam kampanji.
- Kreiranje zasebnog sajta kampanje. To je bitno da bi se mogućnost odbijanja podrške zbog nečije promocije svela na najmanju moguću meru.
- Kreiranje slogana kampanje. Ovo je potrebno da bi se kreirala mogućnost slanja radio i tv spotova (eventualnih) na adekvatne elektronske medije.
- Lobiranje u medijima, zainteresovanim organizacijama. Ima nas ovde dovoljno koji znamo različite predstavnike medija, ali i vlasti, koji bi nam veoma lepo mogli pomoći u ostvarivanju kampanje. I ovo se mora dobro osmisliti (nešto kao za ES leto).

Mislim da bi cela stvar mogla ići po principu kampanja tipa "Biraj život - droga ne" (ili sl.), s tim da bi se napravio sajt s jakim tekstovima na temu anti-spam edukacije, a kampanja bi stovremeno pozivala da se to ne radi, ukratko objašnjavala o čemu se radi i upućivala bi na sajt.

Evo toliko od mene, pa predlažite
[ ShojkE @ 08.10.2002. 19:52 ] @
Dragane...
Ideja je i vise nego konstruktivna... Miloje i ja vec nemalih dva meseca pricamo o toj akciji, a tvoje ideje i saglasnost su samo pospesile pricu i upotpunile je...
Mislim da je Vladan pravi covek, ukoliko bude voljan, da bude head tog nekog buduceg tima... Medijska podrska je vec stigla sa strane "Internet ogledala" i "COMa" (sto nije dovoljno)... Preostaje da se ujedine ljudi koji se vec izvesno vreme ozbiljno bave tom tematikom i krenu da osmisljavaju propagandu i da definisu ciljeve...
[ broker @ 10.10.2002. 11:11 ] @
Otprilike sve ovo sto je Dragan naveo je bilo predmet dogovora, cak i nesto vise. Dobar deo dogovora u vezi kampanje isao je na private. Ja licno ne volim da se na javnim mestima dogovaram o takvim stvarima. Ideje jeste da se napravi manja ekipa ljudi koja bi to sprovela. Ono sto nam treba je komunikacija unutar ekipe a tu postoji mogucnost ili da ja napravim mail listu na svom serveru ili da vidimo sa Gojkom da nam napravi forum koji ce biti privatan, tj, nece ga videti ostali korisnici ES.

Sto se tice izbora "sefa" kampanje, ja mislim da imamo tri coveka koji bi to mogli glatko da obave tu funkciju. Vlada je naravno jedan od njih. Druga dvojica su Miloje i Dragan. Ko ce biti sef nije bitno, vazno je da je rad i da mu to ne bude opterecenje pored drugih obaveza.

Sto se sajta tice, da, obavezno se sajtom mora podrzati kampanja, u stvari sajt je i najprirodnije resenje za komunikaciju sa zainteresovanima. Meni se opet cini prirodno da to bude YASI sajt posto mu je to iskljuciva namena svih ovih godina koliko postoji. Sam sajt ne afirmise nikoga pojeidnacno, jedino sto moze da semta to je sto se nalazi na mom domenu www.uzice.net. Razlog za to je nemogucnost da registrujem yasi.org.yu domen iz poznatih birokratskih razloga. Ako je uslov da sajt bude odvojen od UziceNet-a, ok, registrovacu yasi.org domen i zakupiti hosting samo za tu namenu. Naravno i ja ima jedan uslov, a to je da se formira ekipa od makar dva coveka koji bi se angazovali oko sajta.

U svakom slucaju prvo treba da resimo nacin medjusobne privatne komunikacije da bi smo se dogovarali oko detalja kampanje.
Moj predlog je da napravimo mail listu. Meni je to uvek najvise odgovaralo jer poruke mogu kao covek da arhiviram i cuvam kod sebe. Ako ste za samo mi posaljte email adrese.

Do sada u ekipi su: Miloje, Shojke, Valexa, Dragan i ja. Pominjano je josnekoliko imena ljudi koje bi smo pozvali u tim: profesorka Drakuilic i profesod Vukmanovic sa FON-a, kao i Mihajlo koji je inace jedan od moderatora ovog foruma a inace se dobrovoljno javio i vec odradio deo posla oko redizajna YASI sajta.
[ Miloje Sekulic @ 10.10.2002. 11:43 ] @
'Ajde da se ne guramo na funkcijama.
Ako se ne varam Shojke je pomenuo kampanju u postu povodom tuzbe koja mi je visla nad glavom. Sem toga on se vec ozbiljno angazovao oko lobiranja u novinarskim krugovima. Rezultat bi trebao da bude skup novinara iz IT&Internet oblasti krajem meseca.
Time ga svakako treba uzeti u obzir.

Podrzavam ideju da se oformi lista i da na njoj koordinisemo aktivnosti a da omogucimo osobama koje zele da se ukljuce da se pridruze.

Najveca muka ce biti da se novinari i urednici koji nisu "fahovski" kao mi privole da uopste obrate paznju na problem, tim pre je ukljucivanje ljudi od znanja i zvanja neophodno. ;)
[ broker @ 10.10.2002. 12:43 ] @
Ne treba smetnuti sa uma da su nam i Internet provajderi ciljni mediji, njih
ne treba preskociti.
[ Miloje Sekulic @ 10.10.2002. 13:01 ] @
Naravno a obzirom da je predsednik Udruzenja ISP clan foruma mislim da nece biti tesko da se uspostavi komunikacija sa njima.

Pozdrav Miloje
[ Miloje Sekulic @ 19.10.2002. 08:13 ] @
Evo teksta iz Ekonomista.
http://www.ekonomist.co.yu/magazin/ebit/11/saveti/saveti.htm

Broker odgovara na pitanje o vecitoj dilemi, kako komunicirati mejlom u poslovne svrhe i kontaktirati firme zarad poslovne saradnje a ne biti spamer.

Mislim da je od najvece vaznosti za uspeh ove kampanje ulazak u ne racunarske medije.

Pozdrav Miloje
[ srlexic @ 27.10.2002. 19:05 ] @
Kao i sve pametne ideje koje se radjaju na ovom Forumu, nudim i svoju pomoc i podrsku kako bi se stalo "dosadama" na put...

Da Vas pitam, dnevno dobijam bar 2-3 spam maila iz Turske. Jel smo to posebno zanimljivi Turcima ili je u pitanju tematika mog sajta?