[ valajbeg @ 23.11.2005. 00:08 ] @
Evo iz prošlomjesečnog computer-a .. (nešt nisam mogao regularno da skeniram pa je čitav šlanak u 4 pdf-a)....
http://www.vedran.ba/ajax

P.S.
Bar meni pada mali milion ideja na pamet kad razmišljam s ovakvim mogućnostima...

Šta vi mislite???
-------------------------------------------------------
:) Iznenada tema je "proširena" uz Ajax na ms GADGET , XAML , FLESH and so on...
Prati te temu, i postujte svoje mišljenje, linkove i korisne upute!!!

Dakle:

Ajax | GADGET-XAML | FLESH | (XML-JavaScript)


*Kakva je budućnost Weba, koje su buduće popularne tehnike za korištenje, šta su perdnosti a šta mane navedenih tehnika?

*Kakve su mogućnosti ovih tehnika?



[Ovu poruku je menjao valajbeg dana 12.02.2006. u 03:49 GMT+1]
[ dejanet @ 21.12.2005. 09:20 ] @
Biće zanimljiva sledećih 1-2 godine. Kupci IT usluga teško vide razliku izmedju standardnih web aplikacija(u 90% slučajeva sa svakim klikom na button ili link prosledjuju se parametri i generiše se nova stranica )...
Nisam koristio AJAX do sada ali čini mi se da bi broj sati na nekom web projektu opasno morao da se poveća. Google maps i GMAIL su svetli primeri upotrebe ovog rešenja, ali većina web aplikacija nema potrebe za tom client podrškom (bilo bi lepo, ali to treba naplatiti). Neznam možda grešim... Voleo bi da se ova tema nastavi.

Evo par linkova:

http://searchvb.techtarget.com...d8_gci1146961,00.html#download

http://ajax.schwarz-interactive.de/csharpsample/default.aspx

Pozdrav.
[ broker @ 21.12.2005. 12:07 ] @
Eto nove zanimacije za poklonike novih tehnologija, a i novih flame tema za forum. Ono sto je do sad bilo In vise nije IN. Sada je Ajax vruca stvar. :)
[ noviKorisnik @ 21.12.2005. 12:43 ] @
Ograničimo da učešće u diskusiji mogu da imaju samo oni koji su radili neku implementaciju Ajaxa... i nema flejma :-)
[ valajbeg @ 21.12.2005. 20:53 ] @
ma iskreno mislim da se oni koji nemaju pojma neće ni javljati, na kraju krajeva sam pojam Ajax je vrlo "nov" i nepoznat..

iskreno-lično užurbano se bavim XML-om koliko mogu i JavaSkriptom...
nažalost do sada UOPŠTE sam našao samo jednu knjigu i jednu skriptu gdje se nazire ono što je Ajax..

a što se tiče primjene...
samo treba imati mašte...
ono gmail.. i google maps su ja mislim tek početak nove generacije stranica...
tu je tek početak primjene..

P.S.
:( nevolim Javu niukojem obliku...
[ valajbeg @ 21.12.2005. 20:54 ] @
dejanet hvala na linkovima.
[ noctua @ 22.12.2005. 08:11 ] @
Pozdrav!

E, ne mogu vise a da se ne umesam! Radio sam na jednom prijektu gde se rabi AJAX, otprilike u vreme pocetka rada gmail-a (zapravo, od gmaila smo i dobili ideju za AJAX).
Dakle, imam iskustva po pitanju prednosti i mana AJAX-a.

Mislim, svi ste u pravu, ali, sa druge strane, niko i nije u pravu!
Ajde prvo kratko, banalizovano uputstvo kako "radi" AJAX:
1. Korisnik klikne, odkuca ili uradi neku akciju negde na strani
2. Jedna Javascript funkcija, zakacena za doticnu oblast strane, prepozna akciju i pozove neki fajl, skript, program na strani servera
3. Na serveru se to izvrsi i vraca se rezultat klijentu
4. Druga JavaScript funkcija prihvata rezultate i, uglavnom, pomocu DOM-a "ugradjuje" rezultate na stranicu

Krenimo redom:
1. Zabluda br 1: AJAX je nov!
Nije. Nov je samo naziv a tehnologija postoji od odavno. Ako neverujete pogledajte W3C sajt i pronadjite datum dokumenta kada je httpXMLRequest opisan. U pitanju su godine...
2. Zabluda br 2: AJAX je jezik!
Nije. AJAX je tehnologija a moze se implementirati u bilo kom jeziku.
3. Zabluda br 3: AJAX je nepoznat!
Manje-vise, nije. AJAX je stara tehnologija sa novim imenom. Popularnost je dobio zahvaljujuci Googlu koji je time pristedeo dosta.
4. Zabluda br 3: AJAX je komplikovan!
Nije. AJAX je izuzetno jednostavan. Komplikovan je JavaScript samo zbog toga sto ga svaki browser (a narocito IE) tumaci na svoj nacin i potrebno je izvoditi akrobacije da bi dobio zeljeno resenje.

Namerno sam naveo ove stavke iako nisu, manje-vise, konkretno i u tom konktekstu pominjane. Evo razloga:
Neko je pominjao knjige. Tesko da postoji veliki broj knjiga o samom mehanizmu kad se cela filozofija moze objasniti na par strana. Ukoliko procesljate google, videcete da postoji gomila tekstova i uputstva o implementaciji ali knjiga vrlo malo. I ono sto postoji je vezano za jezik ili za gotov proizvod...

Neko je pomenuo kupce... Kupci manje-vise uopste ne primecuju razlike (zapravo oni i ne treba da primete razlike i da shvate sustinu programiranja; oni treba da KORISTE samo i da im bude udobno pri tom).
Razlike primecuju prodavci!
Zamislite scenu u firmi koja, npr, radi kao 988 ili CallCentar i pritom non-stop cita gomilu podataka o klijentima sa sve slikama. Sta se desava kada neko klikne na submit? Sa servera krene gomila podataka. Neko ce pomisliti da to nije mnogo. Pa i nije. Ali pomnozimo sve to sa recimo 50 korisnika koji isto rade nad istom stranicom, sa 50 drugih korisnika koji unose podatke, sa 50 nekih trecih korisnika koji recimo nadgledaju proces, itd, itd, plus jedno 1000 korisnika koji on-line rade na sajtu kompanije (surf, search...)... Koliki je sad promet paketa po mrezi? A koliko to sve kosta u smislu resurs/brzina/cena???
E, to je to. AJAXom se "poboljsava" odnos cena/brzina jer nije sve jedno kad posaljes celu stranu odnosno samo jedno polje sa strane. Sa druge strane, onih 50 korisnika ima mnogo brzi odziv jer nema refresh-a vec su podaci "uvek" tu...
Jednostavnim jezikom receno: "Jeftinije".

Neko je pomenuo kupce... (ponovo). Ono sto cini rad udobnijim je cinjenica da ajax priblizava izgled i odziv web aplikacije klasicnim desktop aplikacijama, odnosno ponasanju OS-a. Negde kliknes, neka akcija se dogodi. U OS-u nema svaki cas refresh Desktop ili reload aplikacije. Jednostavno korisnik ima utisak da non-stop aplikacija sa njim komunicira (nema cekanja na ucitavanje, combo koji ima history, icq-like chat, i ostali lepi primeri ponasanja desktop aplikacija), odnosno da je pokrenuo nesto kod sebe u lokalu.

Malo o prednostima i manama.
Prednosti sam, u manjem broju, nabrojao.
Mane... hm.. ima ih. Nije da ih nema.
Ono sa cim smo mi imali velikih problema je: Korisnik mahinalno klikne na refresh dugme u okviru browser-a ili F5 preko tastature... I ajmo sve jovo nanovo...
Druga, mnogo veca, mana je ranije pomenuti JScript i browseri... Ukoliko je neko postavio da JS nije dozvoljen... nista nece raditi... Mnogi proxy serveri "seku" JS kao virus-activity, mnogi win pop-up blokeri to isto rade... Mnogi IE pach-evi ne dozvoljavaju JS da radi kako treba...
Mogracija postojecih web aplikacija je... recimo, zanimljiva. Logiku i jezik moze da prepravi i programer pocetnik sa vrlo malo znanja i prakse ali problem nastaje sa JSom! UVEK! I to najvise zbog problema koje sam pobrojao u prethodnom pasusu...

Posla ce tek biti jer su veliki igraci stali iza te tehnologije (Google, Sun, M$, Yahoo...)
Zakljucak izvucite sami...

Za kraj evo jedan link i jedan google search savet:
Ukucajte javascript framework ili ajax framework pa pogledajte sta cete sve dobiti i vidite stranicu http://www.ajaxpatterns.org/AJAXFrameworks
[ noviKorisnik @ 22.12.2005. 09:11 ] @
http://developer.mozilla.org/en/docs/AJAX:Getting_Started

Inače, zaista nema tu mnogo više toga, evo http://developer.mozilla.org/en/docs/AJAX

O greškama i zamkama Ajaxa http://alexbosworth.backpackit.com/pub/67688

E da - šlepam se ja u ovoj temi - nisam radio s Ajaxom :-D
[ dejanet @ 22.12.2005. 09:35 ] @
Pravi prikaz, vidi se kilometraža...

Da dodam, mene brine BACK BUTTON u kombinaciji sa partial update-om, nešto sam probao na tu temu večeras , mislim da je to veliki problem.

Pozdrav.

[ noctua @ 22.12.2005. 10:42 ] @
Pozdrav!

Odlicna opaska koju sam zaboravio.
Jedno od resenja koje smo mi primenjivali (u slucaju IE) je da otvorimo stranicu sa ukinutim toolbarom na kom su dugmici za REFRESH, BACK i ostali... U stvari, mi smo napravili u okviru stranice nas toolbar sa istim izgledom kao u browseru ali sa drugim funkcionalnostima!
Problem koji je ostao je tastatura! Nista ne moze da spreci korisnika da pritisne neki F taster. Pokusavali smo da premapiramo F tastere ali sa sporadicnim uspehom. Problem su predstavljali upravo tasteri koje kontrolise WIN (konkretno F1) jer je F1 u WINu help i njegovu funkcionalnost prvenstveno odradjuje OS!
Rekoh sporadican uspeh... Tako je i ostalo. Negde (na nekim maxinama) je to uspesno funkcionisalo (nema F tastera) a negde nije! Zasto, to ni dan danas nemamo pojma!
Quick i dirty resenje ali drugo nismo znali...

Ima tu jos mesta za saplitanje: konkretno drag&drop!
Ukoliko niste znali, a verujem da niste jer ni mi nismo znali, D&D je nemoguce izvesti u slucaju IFRAME!!!!
Posle dosta rovarenja po netu, u nastupu ocajanja, napisao sam krace pismo M$ sa konkretnim pitanjem. Za neverovati je da sam odgovor dobio expresno brzo! Doduse, izuzetno ljubazan, precizan i porazavajuc!
Po M$-u IE nema mogucnost D&D kroz IFRAM-e!!! Zapravo, mehanizam je prilicno nestabilan po pitanju D&D i kroz obicne FRAME-ove!!!

Zasto gnjavim sa svim ovim? Pa, tu se naslucuje mnogo toga:
- VISTA izlazi uskoro sa INDIGOm, AVALONom i ATLASom... Zakljucak: Ako se nepristrasno izmaknes na daljinu i posmatras to na apstraktnijem nivou, svodi se na implementaciju postojecih tehnologija!
- DOM 3 je odavno specifikovan (valjda se tako kaze?)... Zakljucak: Svasta se ovde moze zakljuciti ali, hteli mi ti ili ne, moracemo u jednom trenutku da ucimo novo, prepravljamo staro i makar malo se drzimo standarda da bi nesto uopste funkcionisalo!
- IE7 kasni, M$ izdaje non stop obavestenja o tome kako treba na vreme sredjivati/brisati postojece CSS hackove za IE6--. Zakljucak: Ono sto izadje, podrzavace razne tehnologije, i najverovatnije ce moci da radi sve ono sto sada ne moze.
- Odgovor je stigao extremno brzo sa izuzetno konkretnim i korisnim informacijama. Zakljucak: M$ zna za problem, i verovatno pokusava da ga ispravi, zakrpi, sta god...

Trziste je neumoljivo a Office Over Web je tu i kuca na vrata pogotovu sto ga Google ,Sun i OpenOffice forsiraju veoma uspesno...

Ovo poslednje su samo moja razmisljanja... Stoji da mozda gresim, ali... pandorina kutija je otvorena...
[ bojan_bozovic @ 22.12.2005. 10:53 ] @
Ja sam isprobavao AJAX u, ako tako mogu reci, beti mog sajta koja nije koristila OverLibMWS vec http://www.brainjar.com/dhtml/menubar/ i po mom utisku, nepotrebno komplikuje implementaciju... Ljudi, modemi su proslost, 1-2Mbit/s nije nista, za razvijene zemlje, imati kod kuce, AJAX je mnogo buke niokocega. Svaki put pri onMouseover na isvestan deo stranice, ja moram da radim SELECT i to je dobro??? Dalje, SEO i AJAX, pa to je posebna prica. Ne idite u AJAX, to mogu vrlo veliki koji imaju saobracaj na tacni (Yahoo-Flickr, Google-Gmail, Microsoft-Live.com)...

Dakle, sto se osnovne funkcionalnosti sajta tice, AJAX nikako... Dobro je, medjutim, implementirati drag&drop, ako je sajt takav da je to potrebno, pazeci da SEO ne trpi (jer seo nikada ne sme trpeti) i da je opterecenje servera umereno, i takve slicne funkcije, ali stranica mora ostati stranica, zbog SEO...

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 22.12.2005. u 12:02 GMT+1]
[ jablan @ 22.12.2005. 11:05 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Svaki put pri onMouseover na isvestan deo stranice, ja moram da radim SELECT i to je dobro???

Khm, a ko te tera da celu priču koristiš na onMouseOver?

AJAX ima neke jako zgodne primene koje ni broadband ne može da reši (recimo, incremental search u tabeli sa puno slogova (npr. gmailova ponuda za primaoca poruke - addressbook lookup).

Takođe, takva, parcijalna, upotreba AJAXa samo na delovima stranice ne izaziva problem sa Back dugmetom...

Kao i sa svakom drugom tehnologijom, treba imati meru i znati gde je tačno treba, a gde ne treba koristiti.
[ bzero @ 22.12.2005. 11:22 ] @
@bojan_bozovic

Malo ti je konfuzan post, nije mi jasno kakve veze ima onaj DHTML meni koje si naveo gore sa AJAX-om, ni zasto bi se koristio AJAX na OnMouseOver.

[Ovu poruku je menjao bzero dana 22.12.2005. u 12:25 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 22.12.2005. 12:38 ] @
Da se na onmouseover prikaze thumbnail sa slikom clana... Moram li ovde da elaboriram?
[ noctua @ 22.12.2005. 12:39 ] @
Pozdrav!

Khm, khm...
Opet svasta i opet su svi u pravu i niko nije u pravu!
Neko pomenu modeme... E to je totalni promasaj... Lokalno gledano, trenutno, u Nisu, ADSL nije zaziveo, a pouzdano znam da nije u velikom broju gradova po Srbiji...Veliki broj korisnika se i dalje korsiti najobicnijim modemima tako da prica o "1-2Mbit/s" za nas ne stoji...
Sto se tice sveta, da se ponovim, tamo se placa... Pa ako prodavac usluge moze da pristedi na guzvi u saobracaju, veruj da hoce!
A sto se tice modema, zavisi od trzista do trzista... po onome sto sam ja cuo (ne mora da znaci da je tacno) ali jos uvek se koriste i to vise nego dovoljno. Kao dokaz navodim postojanje firmi koje jos uvek proizvode i prodaju kako softverske tako i hardverske modeme. Mislite da nije tako? Ajde onda neka neko navede kako su se zvale firme koje su pravile rucne skenere? One prve, praistoriske? Ili ko se seca Herkules graficke kartice? Poenta ovog je: dok trziste ne pregazi, postoje proizvodi!
A kako su modemi nasa stvarnost, ocigledno je da postoji sasvim veliko trziste za njih! A u skladu sa tom cinjenocim, ide i prica o brzini i upotrebi AJAX-a!

Neko pomenu MENI... Khm, khm... Mislim, nije da ne moze, ali... Moze i cela aplikacija da se napise u main(), bez ijednog drugog modula, metoda, fajla, zar ne? Ali to se, jednostavno, ne radi...
Zasto je to tako? Pa... ne znam... Ali pametniji od mene su to definisali, kad, gde i kako to koristiti, pa postujmo to...
U vezi toga, takodje, onMosueOver nije najsrecnije resenje... I za to vazi gornja prica o main()... nije da ne moze, ali nije ni da tako treba...
Mislim, toliko cimanje servera nije za pohvalu. Neko rece treba biti umeren... Sve zavisi od toga za sta cimas server i da li to bas tako moras da uradis...
Iskreno receno, ja licno ne bih tako uradio, ali, takodje, ne znam ni zahteve pa o tome ne bih komentarisao...

Takodje, neko pomenu "stranica mora ostati stranica, zbog SEO...". Tacno. Ali... po mom misljenju i ne mora to tako da bude... mislim, postoji i cashe, i proxy moduli... i ima tu dosta toga o cemu sam citao... vredelo bi to i probati... Inace, generalno pitanje u vezi toga: zasto koristiti AJAX SAMO za SEO? A i zasto ga korstiti na taj nacin? Ima tu dosta lepih stvari gde moze da se iskoristi i kako to treba ivesti

Neko rece "Ne idite u AJAX, to mogu vrlo veliki koji imaju saobracaj na tacni". Greska. Ja to posmatram ovako: od kuce, preko modema i ptt-a pogledam neku stranicu koja je puna AJAX-a, pa onda isto to uradim sa refresh/reload/click/kako_god i merim vreme... moj zakljucak: Saobracaj je uvek problem na strani klijenta! Na drugoj strani je problem lova!
Isto, hteo-ne-hteo, nakraju ce te naterati na tako nesto...

Neko rece "AJAX je mnogo buke niokocega". U POTPUNOSTI SE SLAZEM!!!

Neko rece nesto i o resavanju problema BACK i ostalih... Inace, ja licno preferiram celu aplikaciju uradjenu jednom tehnologijom, a ne mestimicno saranje po raznim tehnologijama... To kasnije neko treba i odrzavati i unapredjivati... Dakle, meni i dalje postoji problem sa BACK i ostalim dugmicima...

E, sad, da nebi neko mislio da sam popio svo znanje ovog sveta, neka uradi ono sto sam i ja uradio: ode na gmail, otvori stranicu i uradi expand svega, pa lepo pogleda kod takve stranice u nekom editoru... + malo ceprkanja po googleovim js fajlovima + malo razmisljanja kako bi to uradio da nema AJAX-a i onda celokupna ova moja prica pocinje da ima smisla...

Mene licno nije sramota da kazem da sam nesto "video", "naucio", "ukrao" od velikih. Google, Yahoo, MSN... sto i inace obilato radim. Kad god imam neku novotariju pred sobom, proverim kako su je drugi koristili...

I za kraj, kome se ne svidja koncept AJAX-a, neka pogleda sledeci link... Nije ajax a mehanizam je dobar pa ko voli neka izvoli:
http://tiddlywiki.com/
[ shaDy @ 22.12.2005. 12:44 ] @
Implementirati Ajax u manji projekat i nije mnogo tesko.
Zasto pisati ceo Javascript za komunikaciju kad ljudi vec imaju odradjene biblioteke koje se stalno usavrsavaju...

Meni se licno svidja XAJAX mada sam imao malih problema prilikom rada tako da sam na kraju koristio SAJAX koji radi savrseno...

Treba vam mozda 20min da ukapirate kako se koristi SAJAX tako sto ce te procitati prilozeno uputstvo...


Evo jedan veoma prost primer primene AJAX-a, radi se o formi za registraciju...
http://www.cikloberza.com/registracija.php
ukucajte u polje E-mail: "[email protected]" a u polje Korisnicki Ime: "xtr" i pogledajte lampice. Hint lampice je poruku o gresci...
Vise nije potrebno da korisnik posalje formu, da ceka dok se sve ponovo ucita da bi sazno da mu je korisnicko ime zauzeto, pa onda da ponovo popunjava neka polja (password)....
[ noctua @ 22.12.2005. 12:47 ] @
Pozdrav!

Dok sam pisao prethodnu poruku pojavila se nova, pa da se dopunim:

Citat:
bojan_bozovic: Da se na onmouseover prikaze thumbnail sa slikom clana...


Evo kako bi GMail to resio:
Prilikom otvaranja stranice, dokle god se ne ucita sve, njihov server ti salje sve (da sve!) thumb slike koje NE prikazujes, ali kad jednom zavrsi, sve slike su ti u browseru i onda onMouseOver itekako ima smisla a i brz je ko "zmice"
Poenta AJAX-a je da korisnik pocne sa radom na prvoj stranici dok slike koje se ne vide i dalje pristizu u pozadini....
GMail inace, sve sto vidis kada se ulogujes je vec poslao tebi (ili jos uvek salje)... uglavnom u obliku hidden layera... I svaki klik je ustvari samo show=true... To mu je neki generalni mehanizam od koga ima odstupanja tu i tamo...
Na slican nacin rade i ostali...
U svakom slucaju pogledaj njihov kod...
[ bojan_bozovic @ 22.12.2005. 13:05 ] @
Citat:
Veliki broj korisnika se i dalje korsiti najobicnijim modemima tako da prica o "1-2Mbit/s" za nas ne stoji...


Za koga to nas, mislis na moje posetioce? Da vidimo... Japanaca ima vise nego Srba na mom sajtu... I Izraelaca... 40% Sev. Amerika, 40% zapadna evropa i 20% juzna amerika i australija



To Google resenje nema veze sa AJAX tj XMLHttpRequest... To nije AJAX vec klasicno resenje...
To resenje i ja primenjujem sa overlibmws - pokupe se iz baze rezultati i pri hover-u na thumbnail slike clana vidis njegov rejting.. Ajax resenje bi bilo da se na onmouseover posalje XMLHttpRequest PHP-u ili Perlu na sajtu koji ce da odradi SELECT i vrati rejting...




Citat:
Implementirati Ajax u manji projekat i nije mnogo tesko.
Zasto pisati ceo Javascript za komunikaciju kad ljudi vec imaju odradjene biblioteke koje se stalno usavrsavaju...


Dok se one usavrse... Upravo zato sto se stalno usavrsavaju ;)
Ako tek tako ubacis bilo kakav strani kod na sajt ne mozes da znas kako ce da utice na SEO, a sajt se pravi prvo za SEO, pa onda za sve ostalo...

http://www.gap.com/ i Opera 8.51

Citat:
We're sorry, but we do not support the version of the browser you are using.
Our site works best with the following browsers:

PC users
Internet Explorer 5.5 and above. Download browser: http://www.microsoft.com/windows/ie/default.mspx
Netscape 7 and above. Download browser: http://browser.netscape.com
Mozilla (including Firefox) 1.0 and above. Download browser: http://www.mozilla.com/firefox

Mac users
Netscape 7 and above. Download browser: http://browser.netscape.com
Mozilla (including Firefox) 1.0 and above. Download browser: http://www.mozilla.com/firefox


Gde je tu Safari? Gde je tu IE5/Mac? Ja sebi ne mogu da dozvolim da ih ne podrzavam... Ukljucujuci i Operu... Bravo za gap.com! To je 5% posetilaca manje u startu! Ili...
Pravite ajax sajtove (i one koji su 100% CSS2 na kojima su banneri 'Get Firefox') i uzivajte kad bude 10 poseta u toku dana...

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 22.12.2005. u 14:29 GMT+1]
[ noviKorisnik @ 22.12.2005. 14:35 ] @
Ti imaš neki problem.
[ bojan_bozovic @ 22.12.2005. 15:29 ] @
Problem sto ne razmisljam kao ti? Da li je dobro raditi SELECT pri svakom onmouseover eventu da bi se uzeli podaci? Ti mi odgovori... Video sam sajtove koji bas to rade. Ukomplikuje se dalje, ako trebas negde da kesiras te rezultate, a nisi ustedeo nista, jer si ustedeo na 30kb protoka po strani, a za toliko si otprilike povecao Javaskript. Ne kazem da AJAX nije dobro resenje za neke tipove web aplikacija, ali ga gurati svuda predstavlja gresku.
[ bzero @ 22.12.2005. 15:40 ] @
AJAX je definitivno jako zgodna i upotrebljiva stvar, pod uslovom da je uopste potrebna na sajtu. Postoje jednostavno sajtovi gde on nema ni neku primenu, ni svrhu, ali isto tako i oni gde "legne k'o guza na nonu".

Zbog toga, ako ga neko koristi na pogresan nacin ili tamo gde ni ne bi trebao da se koristi ili mu pak uopste ne treba, ne bi trebalo iz toga izvoditi zakljucak da je AJAX kao takav neupotrebljiv i da ga ne treba koristiti.

Inace aplikacija u kojoj je dobro, pametno i za pravu svrhu primenjen AJAX, ce raditi za korisnika sa sporijom internet konekcijom (npr na dial-upu) i brze i bolje, nego ista stvar napisana na klasican nacin, a da se "ubije" server AJAX uopste nije potreban, dovoljno je malo dobre volje i lose napisana aplikacija.

Primenu AJAX-a treba posmatrati u okviru konkretnog problema i konkretne aplikacije u kojoj se koristi (ili ne koristi) i zajedno sa ostalim tehnologijama koje su upotrebljene, kako na server, tako i na klijent strani.
[ bojan_bozovic @ 22.12.2005. 15:47 ] @
@bzero

Bas tako! Nema puno firmi koje mogu da odrzavaju Flickr, a kamoli da priuste usloznjavanje aplikacije zbog Ajaxa. Medjutim ceo hype oko Ajaxa dovodi do trpanja istoga svuda uz neizbeznu Web 2.0 mantru ;) Za mnogo stosta jeste dobro resenje, ali za mnogo stosta i nije ;)
[ valajbeg @ 22.12.2005. 17:18 ] @
evo i ja da dopišem koju:

1. u vezi konekcije i rada aplikacij..
zamolio bih one koji imaju i najbolju vezu da otvore svoj gmail i da prebace otvaranje stranice na HTML...
i nek krenu da listaju svoje mailove...
mislim da neće dugo nastaviti..otvaranje stranice za stranicom taman i od jednog Kb zahtjeva "vrijeme" čekanja-odziva koje je isto za Mb ili Kb..

sljedi zaključak: nije problem toliki ni konekcije već sajtovi-aplikacije jednostavno rade fleksibilnije sa Ajax-om na kojoj god brzini da se pregleda aplikacija

2. složio bih se da ajax nije uopšte neophodan za veliki broj korisnika..
ali lako se da primejtiti uz malo mašte da su pravo moćne stvari moguće uraditi sa ajax-om..

3. ne znam koliko je vas obratilo pažnju na tex-t pdf-ova koje sam stavio na početku teme..
što se tiče neke "budućnosti" weba da kažem.. imate spomenut i FLESH viza vi multimedije.. koja je za Ajax činimi se "nepoznata" stvar..

4. što se tiče "problema" tipa .. "da su se ljudi navikli da pritišću neke tipke na tastaturi ili da pritišću neka drugmad" to je vjerovatno "nedostatak" ne dorađenosti web-aplikacija koji vjerovatno "nemaju baš svaku tipku na svom mjestu" ili jednostavno.. kao što smo se svi navikli da lupimo po F5 trebamo da se odviknemop od toga...
i još jedna stvar JAKO MI SE SVIĐA KOD GMAIL-a tzv. "prečice preko tastature"
(to mi nekako ostavlja utisak kao da sam u... nekom programu a da to nije IE.. :D

P.S.
Slažem se da logika Ajax-a nije extra nov izum.. ali činimi se da u posljednje vrijeme počinje da se pojavljuje ozbiljna potreba...

naravno nemože je vidjeti neko ko nije nikada susreo sa nekim internim sistemima velikih firmi...



[Ovu poruku je menjao valajbeg dana 22.12.2005. u 18:21 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 22.12.2005. 18:26 ] @
Citat:
i još jedna stvar JAKO MI SE SVIĐA KOD GMAIL-a tzv. "prečice preko tastature"
(to mi nekako ostavlja utisak kao da sam u... nekom programu a da to nije IE.. :D


To je svakako dobro, ali za Gmail ili sajt slicne velicine koje korisnici mogu da nauce da koriste. Sto se ostalih 99.999% web-a tice, tu vazi ono "Vasi posetioci su uvek vise na drugim sajtovima" i izmisljati nesto takvo nije uopste dobro.
[ valajbeg @ 22.12.2005. 18:47 ] @
hm..
pa naravno da nebi bilo dobro da imaš tako nešto na svakom sajtu..
ali ja zaista
i "ne želim" na na nekoj maloj aplikaciji tako nešto primjenjivatii...


Zamislim preko browsera upravljanje nekim automatom nekim proizvodnim robotom.... šta ja znam..
upravljanje vodovodnim sistemom
preko browsera... ....


a šta kažeš??

koliko tu ima "objekata" koliko promjena ... itd itd...
[ bojan_bozovic @ 22.12.2005. 19:15 ] @
Citat:
Zamislim preko browsera upravljanje nekim automatom nekim proizvodnim robotom.... šta ja znam..
upravljanje vodovodnim sistemom
preko browsera... ....


a šta kažeš??

koliko tu ima "objekata" koliko promjena ... itd itd...


Sta, preko ovakvih provajdera? Mora da se salis! ;)

Inace, za to se koristi thin client i MS Terminal Services ili Sun Ray - to je daleko bolje, a koristi se i u mission critical okruzenjima. Siguran sam da ne bi zeleo da te hirurg operise kontrolisajuci skalpel iz browsera i neke sklepane web aplikacije, zar ne? ;)

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 22.12.2005. u 20:22 GMT+1]
[ valajbeg @ 22.12.2005. 19:33 ] @
a joooj..
stalno se vraćate na "provajdere" pristupačne "raji"

zamisli kakav zakupljen satelicki link samo u tu svrhu...
:D
[ negyxo @ 23.12.2005. 14:42 ] @
Ne razumem zasto se neki bune protiv AJAX-a. Pa kome se ne svidja neka ne koristi. Prvo sto mi pada na pamet je http://www.telekom.yu/SajtTelekoma/Default1.htm
AJAX ce, nadam se, da pretovori ovo u proslost.
Trenutno radimo na web projektu koji dobar deo podataka vuce preko AJAX-a. Prosto ne mogu da zamislim kako bi se sve ovo obavljalo da nema AJAX-a. Dobro, islo bi to, ali sa mnogo post-back-a, kao inace i ova telekomova stranica.
Mana AJAX je ,ako se moze nazvati mana, mnogo javascripta jer mnoge stvari moraju da se obradjuju na strani klijenta. Ali, pretpostavljam da ce se i ovo vremenom ispraviti pa ce se, nadajmo se, pojaviti neki standardi i gotove biblioteke :)
[ gonadarian @ 24.12.2005. 16:43 ] @
Citat:
negyxo: Ali, pretpostavljam da ce se i ovo vremenom ispraviti pa ce se, nadajmo se, pojaviti neki standardi i gotove biblioteke :)

Ovde imaš, cenim, najbolji pregled svih objavljenih ajax framewokova iliti libraryja po kategorijama, a, opet cenim, najbolja biblioteka sa odrađenim ogromnim brojem javascript potreba je Dojo...

Mogao bi neko da, ako je več koristio gotova rešenja, postuje iskustva i dalje preporuke?

[Ovu poruku je menjao gonadarian dana 24.12.2005. u 17:45 GMT+1]
[ valajbeg @ 24.12.2005. 18:23 ] @
... pošto ima problema sa stavljanjem linka za knjigu..
neću puno filozofirati ko želi
nek mi piše na mail poslaću mu link da je skine ..
ima 9 Mb pdf + 1 Mb popratni sadržaj...
ja sam je čak i isprintao .. fenomenalna je...
[ sojic @ 18.01.2006. 00:14 ] @
Ne pratim ovu diskusiju temeljito, vec "skeniram" postove. Primetio sam da bojan_bozovic nije bas shvatio namenu AJAX-a (barem ne kao sto je ja shvatam).

Konkretno, o SEO. AJAX nije tehnologija za WEB sajtove, vec za WEB aplikacije. WEB sajtove treba raditi bez AJAX-a (eventualno neke sitnice, koje nisu toliko bitne za SEO).

Dali bi google (recimo) indeksirao neki sadrzaj koji se prikazuje samo kad se korisnik najavi (loguje)? Ne. U tom slucaju zasto da taj deo ne bude uz pomocu AJAX-a.

Trenutno ja sam poceo da radim neki "online test" (za srednjoskolce). Ne vidim nikakav razlog zasto da ne koristim AJAX tehnologiju. Ucenik se loguje, odgovara na pitanja koji se ucitavaju "on the fly" (bez preucitavanje stranice).

Za sad toliko.

Ja se izvinjavam ulikoko sam pogresno shvatio bojana.
[ broker @ 18.01.2006. 03:28 ] @
Citat:
sojic:
Konkretno, o SEO. AJAX nije tehnologija za WEB sajtove, vec za WEB aplikacije. WEB sajtove treba raditi bez AJAX-a (eventualno neke sitnice, koje nisu toliko bitne za SEO).


Ovo je sustina. I ja radim na nekoj web aplikaciji i cini mi se da ce mi Ajax dobro posluziti u tu svrhu. Ali da ga stavim na neki sajt... sigurno ne tako da funkcionalnost zavisi od njega.
[ flylord @ 18.01.2006. 09:57 ] @
moze i tu na neka mesta da dobro i korisno posluzi. Npr. search forma.
Ja isto razmisljam da admin deo aplikacije maximalno prebacim na ajax, ali public deo, hmm, mozda samo pretragu i nista vise.
[ noviKorisnik @ 18.01.2006. 10:29 ] @
Ako misliš na forum, to je odlično mesto za primenu Ajaxa. Svi interaktivni elementi vape za ovakvim ponašanjem.

Najbanalniji primer - zašto da se otvara nova stranica za Upload uz poruku?

- Sad klikneš na link, otvara se nova stranica s formularom, pa odradiš formular i opet se otvara stranica s porukom.
* To su 3 (stranice), samo za dodavanje fajla uz poruku (offtopic je zašto se fajl ne može dići pri pisanju poruke).

- Kontra scenario je da klik na Upload uz poruku otvara formular direktno na stranici (kao što moderatori sad imaju uživanciju pri brisanju poruka :-), što ne mora da ima veze s Ajaxom, a prosleđivanje formulara i refresh sadržaja stranice može da se dodeli Ajaxu.
* Ovde je samo jedna otvorena stranica i jedna Ajax operacija.

Lakše korisniku, a lakše i serveru ... čuvamo banere za važnije stvari :-)
[ valajbeg @ 28.01.2006. 22:31 ] @
Hm..
možda bi se mogla otvoriti još jedna tema

Ajax vs. FLASH

ja sa FLESHOM haman nikakve veze nemam iako sam neke stvari ono od osnovne škole (tad je činimi se 3-ca vako' nešto bila aktuelna kao verzija) počeo ustvari sa flešom.. vjerovatno je sada svo programiranje i sve ostalo mnogo zgodnije i naprednije.. ne znam...

mislim da je problem FLESHA što nije baš lako ga povezati sa ostalim stvarima
nije ono "robusan".. nisam vidio velikih sistema i stvari sa fleshom

a i ove manje stvari su .. hm.. "bezveze"

možda integracija u mobilne uređaje što su sada počeli sa NOKIA i ostalim
al' iskreno mislim da to nema neku perspektivu


eto'..
hajte sada "pametne" glave.. u ostalom mnogo više znate o svemu ovome od mene
ja sam samo još jedan radoznali "student ETF-a"
[ valajbeg @ 08.02.2006. 23:25 ] @
Interesantna novina koja nadamse otklanja sve sumnje u vrjednost Ajax-a

Gmail + talk
http://mail.google.com/mail/help/chat.html

mislim da bi teško neka druga tehnika bolje zamjenila to osim ajax-a.

definitivno nema sumnje da je ajax jako važna tema u razvoju web-a trenutno
[ valajbeg @ 11.02.2006. 18:24 ] @
Ajax - Gadget - XAML - JavaScript+XML - Funkcionalnost web-a - budućnost web-a

Šta je zapravo mr. Bily htjeo sa "gadget" ČUDOM?:

* http://channel9.msdn.com/Showpost.aspx?postid=128231 <-- video
http://channel9.msdn.com/ShowPost.aspx?PostID=100221#100221 <-- forum
http://microsoftgadgets.com/ <-- .. {ne znam vala više ko će ih sve pohvatati!}

i šta je zapravo taj XAML!
eo' malo i o XAML-u:

http://www.microsoft.com/betae...sentation_foundation_xaml.aspx <--- malo teksta
http://channel9.msdn.com/Showpost.aspx?postid=18714 <-- eo' i jedan čova priča malo kako se to njemu fino sviđa...

itd itd itd...

Nebih se sada upuštao u raspravi koliko je dobro koliko nije ali mogu samo iskreno reći da mi se zad za sada jako svidjelo :)

Hellem da ne detaljišam
Zbog XML-a i JavaSkripta ja tu vidim da je to haman "Ajax" pa sad nek' ga oni nazivaju kako hoće:)

Nego zbunila me je jedna stvar. A vidi se iz * videa. pitam se kako će mo mi to koristiti računar.
zapravo ispade da će web biti dodatak računaru, tj. web aplikacije će biti čisto dodatak. A činimi se da sam gore prije i naveo otprilike šta mislim kakve zapravo mogućnosti donosi "Ajax-a i sličnih tehnika"...


P.S. Pitam se i kako će se gadget priljepiti i početi da živi na Linux-u i ostalim ne windows operativnim sistemima !!!


ja.. zaboravio sam .. ako kome šta znači ima par dobrih linkova za XAML na wikipediji
http://en.wikipedia.org/wiki/XAML

:)

[Ovu poruku je menjao valajbeg dana 11.02.2006. u 19:56 GMT+1]
[ brcha @ 11.02.2006. 19:21 ] @
XAML nema nikakve veze sa AJAX-om i JavaScript-om.

XAML je jos jedan bilijev pokusaj da reinvent-uje ono sto vec postoji. Gtk+ i Qt odavno koriste XML za opis izgleda i funkcionalnosti dijaloga, prozora i slicnih gluposti (Guile za Gtk i UI za Qt). Jedino sto on oko toga pravi buku kao da je izmislio tocak... Ali ne bi bili bio bili da nije takav.

Ajax je potpuno druga stvar. Ajax omogucava da se koriscenjem XML-RPC-a odrzava komunikacija izmedju web-browser-a i web-server-a. Na taj nacin se smanjuje bandwidth jer se u web-browser ucita samo jednom cela web-aplikacija, a nadalje se samo dodaju i oduzimaju stvari transferovanjem samo podataka (unutar XML-RPC poziva). Zato npr. google-mail radi ekstra brzo jer ne prenosi nista vise od sadrzaja mail-a kada se otvori novi mail, za razliku od drugih web-mail-ova koji prenose celu stranicu, slicice, tabele za formatizovanje i ostalo.

Naravno, i XAML i Ajax su odlicne stvari. Ali, osim XML-a, nemaju nista zajednicko.
[ valajbeg @ 11.02.2006. 19:27 ] @
gadget
me ustvari aveo na "spajanje toga"

Sam Ajax mi ce čini kao moćan alat za "aplikaciju" generalno a ako pogledaš
ovaj gore video material ( :-( malo je podug )
onda ćeš shvatiti zašto sam spomenuo ovdje i gadget a uz njega XAML.
prao' mi se svidjela ta stvarka da ono što imaš i na webu zapravo preneseš i na desktop..
tako da ono.. razumiješ nadam se što sam to "povezao" odnosno stavio zajedno u priču.

ima gore u tom videu pričaju ti developeri o tome...


a naravno to sve što si rekao stoji 100% tačno!

[Ovu poruku je menjao valajbeg dana 11.02.2006. u 20:30 GMT+1]
[ brcha @ 11.02.2006. 19:34 ] @
Citat:
bojan_bozovic
Citat:

Zamislim preko browsera upravljanje nekim automatom nekim proizvodnim robotom.... šta ja znam..
upravljanje vodovodnim sistemom
preko browsera... ....


a šta kažeš??

koliko tu ima "objekata" koliko promjena ... itd itd...


Sta, preko ovakvih provajdera? Mora da se salis! ;)

Inace, za to se koristi thin client i MS Terminal Services ili Sun Ray - to je daleko bolje, a koristi se i u mission critical okruzenjima. Siguran sam da ne bi zeleo da te hirurg operise kontrolisajuci skalpel iz browsera i neke sklepane web aplikacije, zar ne? ;)


Za kontrolu vodovodnog sistema se koristi covek koji sedi u kontrolnoj sali. Ne znam ni za jedan mission-critical sistem koji se kontrolise iz remote-a. Za to postoji puuunooo razloga. Npr. sve sto ide kroz internet je podlozno haxovanju. A jedini savrsen firewall je presecen kabl :). Zbog toga se mission critical aplikacije kontrolisu iz lokala, koliko god da je to moguce.

Ako to nije moguce, gradi se nezavisna infrastruktura koja ce da omoguci kontrolu udaljenih senzora & aktuatora. Takva nezavisna infrastruktura ne koristi nista od gore ponudjenog nego koristi potpuno drugaciji pristup pomesan sa enkripcijom, redundansom i slicnim terminima :).

Inace, za ne mission-critical okruzenjima se za remote kontrolu koriste ili ssh ili specijalizovana aplikacija (sto ti rece thin client). Tesko da ce bilo ko da se jebava sa MS Terminal Services i slicnim grafickim remote okruzenjima. Na stranu sto kontrolni sistem u vecini slucajeva nece da radi na ms operativnom sistemu, tako da msts nije odgovarajuca remote gui aplikacija.
[ brcha @ 11.02.2006. 19:46 ] @
Citat:
noctua:
4. Zabluda br 3: AJAX je komplikovan!
Nije. AJAX je izuzetno jednostavan. Komplikovan je JavaScript samo zbog toga sto ga svaki browser (a narocito IE) tumaci na svoj nacin i potrebno je izvoditi akrobacije da bi dobio zeljeno resenje.


Xaxa, pa to nije problem... Za one koji koriste IE se napravi jedan IE kompatibilan javascript:alert("Vi ne koristite web browser! Skinite Firefox ili Safari ili Konqueror i pocnite da surfujte ko sav normalan svet.");

Ajax ima problem sto ne radi na tekstualnim web-browserima (mada links pokusava da podrzi i javascript, samo ne znam koliko uspesno).

[Ovu poruku je menjao brcha dana 11.02.2006. u 20:47 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao brcha dana 11.02.2006. u 20:51 GMT+1]
[ Dragan Varagic @ 11.02.2006. 19:47 ] @
Funkcionalnost i budućnost Weba stvarno ima veze i sa AJAX tehnologijom, ali i sa nekim drugim (web) servisima i tehnologijama (AJAX je samo deo Web 2.0 koncepta). Na žalost ovaj forum obično koriste oni koji ne razmišljaju o upotrebljivosti tehnologija sa poslovnog aspekta, nego samo "tehničarenje" koje bi trebalo da pripada drugim forumima.

Koliko je vas pročitalo ovaj tekst (ako se bavite AJAX-om i interesuje vas Web 2.0 koncept OBAVEZNO pročitajte ceo text - 14 strana A4):
http://www.oreillynet.com/lpt/a/6228

Pored ovoga, bilo bi dobro ako biste pogledali i linkove sa sajta:
http://squidoo.com/introtoweb20/ tj. veoma kvalitetno objašnjenje Web 2.0 koncepta koje stoji na Wikipediji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Web_2.0

Ukratko, isto kao i za slučaj Web servisa, tj. bilo koje buzz tehnologije (sada je na tapetu Web 2.0), radi se o tome da uvek iza nečega sličnog stoji poslovna logika. Drugim rečima, potrebno je da znate čemu služi čitav set nekih tehnologija, da biste mogli pravilno da je koristite. Najbolji primer za to je spominjani FLASH koji većina zakletih obožavalaca ne zna da upotrebljava po potrebama klijenata (naravno, misli se na SEO). Mislite li da klijenti traže da im se sajt ne vidi na pretraživačima?

U slučaju Web 2.0 koncepta postaje sve bitnije da onaj ko želi da koristi ovu tehnologiju zna koja je "velika slika", jer inače nešto zvati Web 2.0 konceptom je samo marketinški trik koji će da traje veoma kratko.

Imaću rad na "E-trgovini" na ovu temu, pa oni koji dolaze čuće još detaljčića na ovu temu - sa poslovnog aspekta.
[ valajbeg @ 11.02.2006. 19:49 ] @
Ok...
Primjer je bio možda prevelik zalogaj..

hoću reć stvar uopšte nemora do te granice biti "hmm da kažem važna"
to je bio jedan od "mogućih" da kažem načina da se iskorisi ajax. tj.
da se lako uz malo bendwita i na vrlo efikasan način može svašta uradit.

u svakom slučaju sve na stranu Ali ... Google se upravo zahvaljujući Ajax-u NENORMALNO BOGATi..
ljudi JEDNOSTAVNO I NEZNAJU ŠTA JE IZA ALI JAKO VOLE Google...

a nesumnjam da će i ovaj ludi gadget biti pravi bum..

btw nije PC jedino polje primjene toga svega... u svašta se to da integrisati.
eo' recimo media centar, tj. aplikacije za mediacentar.. hmm mislim da je ovo naj jednostavniji, naj brži a ujedno i najbolji način da se za mediacentar prave aplikacije... mislim na gadget! sa ovim se može svašat faakt'

[Ovu poruku je menjao valajbeg dana 11.02.2006. u 20:57 GMT+1]
[ valajbeg @ 11.02.2006. 19:55 ] @
P.S.
nisam još našao nijedan forum "dotjeran Ajax-om"
ako neko zna da je to neko već napravio.
PLS postajte adresu

btw. bilo bi prao' cool da es malo "zategne bore" sa Ajax-om :-D
[ brcha @ 11.02.2006. 20:02 ] @
Citat:
Dragan Varagic:�
Koliko je vas pro&#269;italo ovaj tekst (ako se bavite AJAX-om i interesuje vas Web 2.0 koncept OBAVEZNO pro&#269;itajte ceo text - 14 strana A4):
http://www.oreillynet.com/lpt/a/6228


Znam, citao sam tekst... nije los intro za ajax

Citat:

Najbolji primer za to je spominjani FLASH koji ve&#263;ina zakletih obo&#382;avalaca ne zna da upotrebljava po potrebama klijenata (naravno, misli se na SEO). Mislite li da klijenti tra&#382;e da im se sajt ne vidi na pretra&#382;iva&#269;ima?


Flash je zlo. Flash je dobar za dugmice koji skakucu i slicne gluposti, a nikako nije za web-aplikacije. U sustini ti klijenti traze da im se sajt ne vidi na pretrazivacima. Traze zato sto su nepismeni i neinformisani. Ako bih ja hteo da mi neko napravi sajt i dobio ponudu koja ukljucuje te-i-te tehnologije, prvo bih se raspitao sta su njihove prednosti i sta su njihove mane. Ali, u sadasnjem drustvu, poslodavci prvo gledaju da li aplikacija izgleda dovoljno sareno, a funkcionalnost je na poslednjem mestu. E, pa, takvi poslodavci i ne treba da budu na web pretrazivacima... IMHO, barem.

Citat:
valajbeg:�Ok...
u svakom slu&#269;aju sve na stranu Ali ... Google se upravo zahvaljuju&#263;i Ajax-u NENORMALNO BOGATi..
ljudi JEDNOSTAVNO I NEZNAJU &#352;TA JE IZA ALI JAKO VOLE Google...


Ne zelis valjda da kazes da se google bogati samo zbog google mail-a? Google-ov glavni prihod dolazi od pretrazivaca, a on nema veze sa ajax-om. Ono zbog cega se google bogati je dobar algoritam za sortiranje stranica (semantic web, jel) i efikasan nacin za cuvanje stranica na disku/diskovima (gfs, tj. google filesystem). Gmail je nastao u novije vreme kao jedan od pokusaja google-a da pobije sve potencijalne protivnike. (Gmail, Gtalk, a sada najavljuju i google-store, samo sto se jos ne zna naziv i sl.).
[ valajbeg @ 11.02.2006. 20:41 ] @
Da Ok..
Pretraživanje je primarno svakako.
Ali..
Bez dodatnih servisa SIGURNO nebi bili na vrhu..tj. sa svim ostalim oni ustvari VEŽU ljude za google, ljudi postaju "ovisni" a to je moguće samo uz super dobre web&dr. servise!

I ovi dodatni servisi poput gmaila, google maps i slično (http://www.google.com/options - pogledaj - ima tu više stvari.. gdje Ajax igra)
su sigurno jako važne za google.
nerade oni to sigurno što imaju BRDA para, pa daju za raju...
sve to puno košta da bi se radilo za džabe..
ne znam..
jednostavno mi sve izgleda kako gledam da se googleovi servisi stalno šire a da ljudi počinju sve ovisniji i ovisniji da budu o googl-eu

eo' sada msn je prilično popularan, ovaj google talk se nikako nemže probiti
( iako je meni lično 100X i jednostavniji i pregledniji i šta sve ne.. )

he a gledaj sad fola integrisaće chat u sklopu gmaila, ja se već mogu kladit da će to biti super dobar i korišten dodatak.. te da će malo po malo preuzimati primat od svih drugih mesindžera.
a to je ništa do pametno korištenje Ajax-a
sve se zbomba uveže poveže pez ikakvog šaltanja i 100X nepotrebnog učitavanja stranice itd itd itd

a ms. sa gadgetom e direktna konkurencija google-ovim servisima.
Samo što se tiče "gadget-a" ono što je definitivno cool je kako se lako da integrisati i povezati tako da bude aplikacija na lokalnom nivou!!!.. Je mislim da sad az sad ostali tako nešto nemaju a teško će to sve biti i stići!
[ Marko Bijelic @ 12.02.2006. 00:37 ] @
Citat:
valajbeg:
u svakom slučaju sve na stranu Ali ... Google se upravo zahvaljujući Ajax-u NENORMALNO BOGATi..
ljudi JEDNOSTAVNO I NEZNAJU ŠTA JE IZA ALI JAKO VOLE Google...


Citat:
valajbeg:
Da Ok..
Pretraživanje je primarno svakako.
Ali..
Bez dodatnih servisa SIGURNO nebi bili na vrhu..tj. sa svim ostalim oni ustvari VEŽU ljude za google, ljudi postaju "ovisni" a to je moguće samo uz super dobre web&dr. servise!

I ovi dodatni servisi poput gmaila, google maps i slično (http://www.google.com/options - pogledaj - ima tu više stvari.. gdje Ajax igra)
su sigurno jako važne za google.


Smanji malo Ajax doživljaj. Ajax radi Ajaxa nema nikakvog smisla, i mislim da to možeš i sam pročitati u tekstovima koje si linkovao. Što se tiče konstatacije o nenormalnom bogaćenju Googlea zahvaljujući Ajaxu govori dovoljno u prilog koliko ne poznaješ Google, a niti Ajax ;)

Citat:
brcha:
Flash je zlo. Flash je dobar za dugmice koji skakucu i slicne gluposti, a nikako nije za web-aplikacije.


Btw, pitanje za tebe -- da li Flash može da radi sinhrono ili sam ja pogrešno informisan?
[ bojan_bozovic @ 12.02.2006. 00:41 ] @
Citat:
Flash je zlo. Flash je dobar za dugmice koji skakucu i slicne gluposti, a nikako nije za web-aplikacije.


Ovo u HTML http://devprotalk.com/showthread.php?t=652 , ej, 2006 je! Jos cemo igrati 3D igrice na serveru preko browsera uskoro.... To sto Flash ne vidi pretrazivac je do pretrazivaca, molim napravite OCR.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 12.02.2006. u 01:45 GMT+1]
[ brcha @ 12.02.2006. 01:12 ] @
Citat:
mungos: Btw, pitanje za tebe -- da li Flash može da radi sinhrono ili sam ja pogrešno informisan?


Moze flash svasta da radi. Sta si ti mislio pod "sinhrono"? Ako mislis "da li flash moze da prima i salje poruke od/ka serveru", to moze. Moze da implementira bilo kakvu web aplikaciju koja ce da komunicira sa serverom i da pruzi isto sto i ajax. Nije rec o tome. Flash ne valja zato sto ljudi ne znaju da ga koriste. Flash je zlo zato sto su ljudi koji prave flash aplikacije blesavi i koriste flash tamo gde mu nije mesto.

Web aplikacija mora prvenstveno da bude jednostavna za koriscenje, da omoguci lako i brzo ucitavanje i tako dalje. Ako se napravi web aplikacija u nekom jeziku koja koristi xml-rpc za komunikaciju sa browserom, trivijalno je napraviti klijent i C-u koji ce da radi van browsera. Isto tako je trivijalno obezbediti da ta ista web aplikacija radi bez xml-rpc-a i da podrzava proizvoljan browser (tekstualni browseri, mobilni browseri i td).

Citat:
bojan_bozovic: Ovo u HTML http://devprotalk.com/showthread.php?t=652 , ej, 2006 je! Jos cemo igrati 3D igrice na serveru preko browsera uskoro.... To sto Flash ne vidi pretrazivac je do pretrazivaca, molim napravite OCR.


3D igrice na serveru preko browsera su npr. dobra upotreba flash-a. To niko ne spori. Isto tako online chat se najjednostavnije i najbolje implementira u java-i ili u flash-u. To su dobre upotrebe flash-a. Ali koriscenje flasha za obican web sajt je u principu l'art pour l'art i nema nikakvog smisla. Za web sajt je jedina validna upotreba flasha za blinkujuce dugmice i slicne gluposti koje po potrebi mogu da se zamene sa necim drugim ako browser ne podrzava flash. A i za tu upotrebu su bolji animirani gif-ovi ili png-ovi.

A za web pretrazivace... Nisi valjda bio ozbiljan da treba da naprave OCR zbog flasha?
[ bojan_bozovic @ 12.02.2006. 02:11 ] @
Citat:
A za web pretrazivace... Nisi valjda bio ozbiljan da treba da naprave OCR zbog flasha?


Nego sta bio sam ozbiljan. Bas kao sto trebaju botovi i javaskript da izvrsavaju. Nije 1996. Google i Yahoo i MS su teski preko 100 milijardi dolara, i mogli bi i par superkompjutera da kupe za te pare.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 12.02.2006. u 03:12 GMT+1]
[ Marko Bijelic @ 12.02.2006. 09:56 ] @
Citat:
brcha:
Moze flash svasta da radi. Sta si ti mislio pod "sinhrono"? Ako mislis "da li flash moze da prima i salje poruke od/ka serveru", to moze. Moze da implementira bilo kakvu web aplikaciju koja ce da komunicira sa serverom i da pruzi isto sto i ajax. Nije rec o tome. Flash ne valja zato sto ljudi ne znaju da ga koriste. Flash je zlo zato sto su ljudi koji prave flash aplikacije blesavi i koriste flash tamo gde mu nije mesto.


Mislim, znaš razliku između sihrono i asinhrono. Stvar je u tome što je Flash sihrona tehnologija, to jeste plastično da kažem uštekaš kabl u utičnicu i on radi real-time, dok ga ti ne isključiš iz te utičnice. S druge strane Ajax je po prirodi asinhron i npr. vidiš na Gmailu da se svako malo automatski refreshuje u potrazi sa svježim podacima.
[ noviKorisnik @ 13.02.2006. 12:12 ] @
Citat:
valajbeg:
P.S.
nisam još našao nijedan forum "dotjeran Ajax-om"
ako neko zna da je to neko već napravio.
PLS postajte adresu

btw. bilo bi prao' cool da es malo "zategne bore" sa Ajax-om :-D

Ne znam šta misliš pod tim "doteran" - ajax funkcionalnosti ulaze u sve svežije verzije forumskih softvera, u većoj ili manjoj meri.

... a stići će jednog dana red i na ES :-)))
[ valajbeg @ 13.02.2006. 19:07 ] @
hm.. lično nemam puno vremena da se bavim razvojom weba

a mislio sam otprilike hajd da kažem ovako neke stvari koje sam vidio, probao napravit i vidim da su zgodne prao'....


naprimjer Login, listanje postova na forumu.. ovo što sada ima naprimjer praćenje teme moglo bi jednostavno da bude "pokrij temu" i ono stoji samo što ti se sviđa, zatim moglo bi biti otvaranje postova kao recimo na gmailu isto tako i pisanje odgovora.. mislim ono forum bi postao puno dinamičniji

eto' otprilike ima sigurno još stvari...
[ Marko Bijelic @ 23.02.2006. 10:57 ] @
Lista od desetak projekata otvorenog kôda koji se bave razvojem AJAX biblioteka:
http://www.biznisblog.com/tekstovi/lista-ajax-biblioteka