[ R A V E N @ 25.11.2005. 14:38 ] @
Na internetu sam naišao na jednu web adresu,koja,kada se otvori,prikaže bijelu stranicu sa samo jednom manjom slikom u sredini(jedan logo).Kada pređem pokazivačem miša(a ne kliknem!),automatski se otvori istovremeno oko 20ak maksimiziranih novih tabova u Operi koji sadrže razne šokantne i odurne fotografije(srećom,pa sam na dial-upu),a automatski se lansira i zvuk(konkretno glas).Kada krenem "pješke" zatvarati ove tabove,na jedno 4-5 preostalih,oni se nastave dalje otvarati.

Na Wikipediji sam našao da je ovo realizirano iz pomoć ActiveX-a na IE-u,a uz pomoć Flash plug-ina na ostalim preglednicima.Konkretno na Operi sam to uspio tek onemogućiti kada sam odabrao Tools>Quick Preferences i skinuo kvačicu sa Enable plug-ins.Čak ni "Block All Pop-ups" nije pomoglo.Koristim Operu 8.5 i Flash plug-in
8.0.22.0 .

Iaz ove "naprave" stoji grupa internet trolova(osobe koje uznemiravaju korisnike na chat servisima ili web stranicama ubacujući flood ili šokantne sadržaja)Tek nakon onemogućavanja Flash plug-in,može se ući na na njihovu stranicu klikom na logo.

Ono što je mene zaintrigiralo je da li neko zna način na koji je to realizovano(znam da u Flashu postojoi onRollover() funkcija ili slično,no na ovoj stranici nije bilo ni mrve Flasha).Dobro,ovo je možda tema za Flash foruma,ali mislim da je ovdje aktuelnija.Ovo je dokaz da i Operin status superpreglednika u odnosu na IE nije nepovrediv,a upravo je zaštita od pop-upova jedna od njenih osnovnih aduta zašto tako dobro tuče(je tukla)IE.Ovo je prvi takav ozbiljniji "ispad" da mi se dogodio sa Operom.Osim ovoga,nevezano za ovo,na nekim stranicama sam primjetio da se klikom na željeni link pored tog linka automatski otvara i pop-up iako je pop-up blokada uključena.

U nadolazećoj Operi 9 će biti uključena kvalitetnija zaštita protiv pop-upova,pa će biti zanimljivo vidjeti hoće li biti imuna i na naprijed opisano.

Zanima me vaš komentar i to da li ste imali sličnih iskustava.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 26.11.2005. u 16:46 GMT+1]
[ zderavko @ 25.11.2005. 15:25 ] @
Koristio sam Operu 8.5 samo zbog DL managera, ali sam katkad primecivao da se neki popup prozori otvaraju i nisam se mnogo uzrujavao zbog toga. Koristim Firefox i on ima popup bloker koji takodje nekad propusti neki da blokira ali se ni oko toga ne nerviram :) Inache, ne znam da li si probao da dotichnu stranicu otvorish sa nekim drugim brauzerom eg. IE ili FF ili Mozilla, Netscape... probaj pa nam reci svoje utiske :)
[ R A V E N @ 25.11.2005. 15:29 ] @
Ne nerviram se ni ja,samo sam zainteresovan.
[ bojan_bozovic @ 26.11.2005. 09:19 ] @
@Raven

Trebao sam da te poslusam i da ne trazim link... Ono sto cete videti je STRAHOVITO ODVRATNO
Koji *ebeni *ovnari mamicu im spalim!
[ zderavko @ 26.11.2005. 12:24 ] @
Nashao sam stranicu.... FUuuuuUUJ!!!!

Elem, kad je otvorim naravno ima ona slika u hiljadu primeraka, chuje se glas i to je posve normalno, ima hiljade sajtova koji koriste istu tehniku samo u neke normalnije svrhe. Naravno, Firefox je odmah izbacio poruku da je blokirao popup sa ovog sajta i jednostavnim klikom na X, stranica je otishla u zaborav. Ono sto moram da napomenem je da sam josh ranije namestio u brauzeru da Java ne mozhe da menja oblik prozora, da ih pomera, da menja slike, da spushta i podizhe prozore itd... vrlo praktichna stvar. Tako da osim ogavnih slika i urlanja nishta chudno se nije dogodilo. Pokushaj u Operi da nadjesh ta podeshavanja.. verovatno da imaju. IE necu ni da pominjem
[ R A V E N @ 26.11.2005. 15:44 ] @
Editovao sam post.Sad bi ljudi iz znatižlje tražili da ovo pogledaju.Nije u redu da im se serviraju nove žrtve.

Citat:
zderavko: Elem, kad je otvorim naravno ima ona slika u hiljadu primeraka, chuje se glas i to je posve normalno, ima hiljade sajtova koji koriste istu tehniku samo u neke normalnije svrhe.


Npr.koja normalna stranica?

Citat:
Naravno, Firefox je odmah izbacio poruku da je blokirao popup sa ovog sajta i jednostavnim klikom na X, stranica je otishla u zaborav.



Upravo sam skinuo i instalirao Firefox 1.0.7(inače ga ne koristim uopšte),instalirao Flash plug-in za njega i mogu reći da je Firefox višestruko ranjiviji na ovo i uzrokuje gore probleme.Naime,otvorilo se oko 70ak prozora,a ne tabova kao u Operi(otprilike toliko ih je bilo prije nego što sam morao restartovati računar),a nastavili su se dalje nekontrolisano i bjesomučno otvarati.Sistem je bio toliko blokiran da se ni Task Manager nije mogao pokrenuti.U opcijama sam prije testiranja onemogućio Javu,JavaScript i Allow web sites to install software.Jednim klikom pomaže u Operi,ali tek na glavnom prozoru aplikacije.

Citat:
Ono sto moram da napomenem je da sam josh ranije namestio u brauzeru da Java ne mozhe da menja oblik prozora, da ih pomera, da menja slike, da spushta i podizhe prozore itd... vrlo praktichna stvar. Tako da osim ogavnih slika i urlanja nishta chudno se nije dogodilo. Pokushaj u Operi da nadjesh ta podeshavanja.


Nije do Jave,a ni do JavaScripta.U prvom postu sam napisao zbog čega je,ali ne znam tehničke detalje,a Firefox je zahtijevao Flash plug-in.Javu uopšte nemam instaliranu na računaru,tako da otpada mogućnost i za Operu.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 26.11.2005. u 17:37 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 26.11.2005. 15:54 ] @
A to su uradili tako sto su u ActionScriptu napravili jednu petlju i samo otvaraju nove prozore preko Flash-a... Jaka stvar...
[ R A V E N @ 26.11.2005. 16:03 ] @
Brutalno...

I iznimno maliciozno!

Teško mi je vjerovati,ako je tako kao što kažeš,da je tvorcima Flasha izmakla problematična mogućnost tog tzv. beskrajnog "loopa" u kombinaciji sa prelazom pokazivača miša.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 26.11.2005. u 17:49 GMT+1]
[ zderavko @ 26.11.2005. 17:23 ] @
Pod normalnom stranicom podrazumevam stranicu koji pochinje multimedijalno eg. sa nekom zvuchnom melodijom, govorom itd i naravno slika ili video whatever.

Evo sad sam ushao na istu stranicu pod Windows XP SP2, sa iskljuchenim antivirusom i vatrozidom, ali sam zadrzhao ona podeshavanja koja sam naveo: Tools>Optoins>Web Features>Enable Java Script>Advanced> i tu ponishtio sve naznachene stavke.

Efekat je sledeci: kad udjem na stranicu, osim odvratne slike i zvuka nista drugo se ne desava, nema izbijanja zilion prozora i tabova ili bilo chega izuzev obaveshtenja da je firefox blokirao popup sa tog sajta. Firefox je verzija 1.07 takodje.

Ne znam shta tu nije jasno, a i rekao sam da potrazhite da li imaju slichna podeshavanja za Operu.

P.S. Kada sam ukljuchio sve navedene opcije u Tools>Optoins>Web Features>Enable Java Script>Advanced>, desi se da se prozor firefoxa smanji, i jednom prilikom je pocheo da mrda po ekranu levo desno.

U svakom od ta dva sluchaja je pisalo sledece:




Sto me navodi na zakljuchak da popup bloker radi, a da iskljuchivanje navedenih opcija sprechava josh neke efekte koje sam naveo da su se deshavali kad ih ostavim ukljuchene.

Proveri josh jednom da li ti u podeshavanjima mozhda nije ostalo Allow popups from this sajt. Jednom sam iz radoznalosti dozvolio i poiskakalo je chudo prozora. Onda sam samo ponishtio prethodnu dozvolu i sve je opet radilo kao na slici :)
[ bojan_bozovic @ 26.11.2005. 17:32 ] @
Firefox 1.5 RC3 potpuno blokira





[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 26.11.2005. u 18:33 GMT+1]

Sta je bilo ukjljuceno - sve (JS, Jacva, Flash) samo sam zabranio u naprednim Javaskript opcijama da JS menja velicinu, pomera prozor itd. sad cu da proverim i bez toga.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 26.11.2005. u 18:40 GMT+1]

Isto je i kad je JS potpuno ukljucen tj FF 1.5 RC3 je bezbedan 100%

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 26.11.2005. u 18:41 GMT+1]
[ zderavko @ 26.11.2005. 19:31 ] @
Evo instalirao sam 1.5 rc3 i meni je sve blokirao, tachnije nekih 14 popup-a sa onog sajta :)

[ R A V E N @ 26.11.2005. 20:38 ] @
zderavko,onda je tu riječ o Flash tehnologiji na webu generalno.

Ista mogućnost unutar Opere postoji,ko koristi Operu sa srpskim prevodom,ona se nalazi na Alati>Podešavanja...>Napredno>Sadržaj.Tu ima mogućnost da se isključe/uključe detaljnije opcije za JS na zasebnom prozoru kao i generalno JavaScript.Ja sam testirao oba slučaja i da isključim JS generalno a i da ga ostavim uljučenim,a da isključim sve podopcije i ne pomaže.Čak sam primjetio sada da,ako se klikne na neki od tabova,automatski se lansira još njih 5-6 i to se tako umnožava.

Što se tiče Firefoxa 1.0.7,ostavio sam uključen JavaScript na glavnoj postavci a isključio sve podopcije i nije pomoglo.Bila je to svježa instalacije Firefoxa i lista "Allow pop-up from this site" je bila prazna.

Moguće je da ti koristiš neku Firefox ekstenziju za pop-up zaštitu (pored uobičajene pop-up blokade koja dolazi sa Firefoxom) koja ima u sebi integriranu zaštitu upravo za ovaj specifični slučaj ili još vjerovatnije je da imaš instaliranu famoznu Ad-Block ekstenzija koja možda ima u sebi tu zaštitu.To kažem jer sam na Internetu našao specijalnu JavaScript skriptu pisanu upravo za blokadu ove stranice.

Inače čuo sam za jednu,možda opasniju,modifikaciju ove "naprave",koja veoma brzo izbacuje blještave pop-upove u različitim bojama na monitoru u namjeri da kod žrtve izazove epileptični napad.

I ja sam testirao sa Firefox 1.5 RC3 i uspješno je blokirao.

Čak štoviše testirao sam sa nadolazećom Operom 9 prewiev 1 Build 8031 i problem nije riješen,čak ni isključivanjem JS na dva opisana načina i uključivanjem "Block all pop-ups".Možda je uzrok tome da se prožimala sa postavkama "stare" Opere,jer sam ovu alfa-verziju samo instalirao u drugi direktorij.

Bilo bi zanimljivo vidjeti šta ActionScript eksperti imaju reći o ovome.Linkovat ću ovo tamo na forum.

I učinite uslugu ljudima,zamrljajte te vidljive linkove na slikama!

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 26.11.2005. u 23:40 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 27.11.2005. 20:12 ] @
Dabome, ali je Opera dobila bug report od mene sa linkom na http://maestitia.net/popup/untitled.htm (uz napomenu da isto koristi i GNAA exploit, tako da sam mirne duse ako pocnu da traze na web-u )
[ R A V E N @ 01.12.2005. 15:52 ] @
Hah...svaka pohvala!

Inače,mala digresija na prijašnje postove:izgleda da gore nismo govorili o istim modifikacijama exploita:tek kasnije sam našao link na onaj koji izbacuje jednu sliku i emituje zvuk(kako je i opisano),za razliku od onog koji izbacuje pregršt pop-upova.