[ Pigoza @ 28.11.2005. 16:39 ] @
Evo slike i recite mi posto ne znam od koje frekvencije izdizu se basovi i visoki-po ovoj semi, i kako mogu izracunati-promenon kondenzatora da pomerim, recimo ako je po ovoj semi izdizanje basova i visokih na 20Hz i 10kHz, kako mogu to uraditi i promeniti na 53Hz i 8.43kHz???
[ vladd @ 06.12.2005. 17:12 ] @
Pa efekat boje tona je "da izdize" basove ili visoke. U stvari, ona "davi" malo jedne malo druge. Radi ovako. Prvo pojaca celokupan signal, a onda opsege propusta sa jednim ili drugim filterom, C3 i C4 su elementi low pass filtera, i on propusta niske frekvencije, i deluje "izdignut" bas. On to i jeste u odnosu na "prvobitan" signal. C5 i C6 su elementi high pass filtera. Njihovim variranjem, mozes da pomeras nagib filtera, ali neke precizne frekvencije tesko da mogu da se "pogode". To su po definiciji sirokopojasni filteri. Znaci posto su high i low PASS filteri, smanjivanjem kondenzatora, ompgucavas da se filteri vise preklapaju, a povecavanjem da se vise "odmicu" na frekventnom opsegu.
[ 1OXB @ 07.12.2005. 13:27 ] @
Pozdrav tebi PIGOZA a i ostalima!
Vidis, nije neki poseban problem da tebi ili bilo kome drugom, neko sada napise: ...stavi ovu ili onu vrednost da dobijes to i to... ali ja to smatram pogresnim pristupom. Sustina ovog foruma (BAREM KAKO JE JA VIDIM!!!) je da se mladji drugari ohrabre i nauce da sto vise sami citaju, tragaju po literaturi i WEB-u ali i prakticno istrazuju i eksperimentisu. Nemam ni volje ni namere da podrzavam "sastavljace" elektronike. Ja tako zovem one koji uvek samo sastavljaju necije tudje seme i uredjaje i najcesce nemaju (ili nemaju zelju da razvijaju) u sebi onu zicu entuzijazma i poriv da se sami uhvate u kostac sa nekim eventualnim problemom u toku gradnje vec se odmah okrecu onome ko je napravio tu semu da im da kompletno i "sazvakano" resenje i odgovor. Svakako, nisu svi sposobni da konstruisu sve sto ih zanima ili sto bi zeleli i nema nista lose u tome da se uzme i napravi neka sema. Ako si kupio taj KIT iz RadioKluba, sastavi to tako kako je dato i probaj. Ako zelis korak dalje... da nesto menjas... da poboljsavas, prvo pokusaj da malo pronadjes neke informacije na tu temu u literaturi ili na NET-u pa probaj sa promenom vrednosti komponenata. Uz malo teorijske podloge i uz beleske vodjene u toku eksperimenata o tome sta se dogadja posle svake promene vrednosti elemenata, trebalo bi da mnogo bolje naucis i steknes uvid u to sta je sta i kako utice na funkcionisanje sklopa.

Stvarno ocekujem da se ni ti niti bilo ko drugi na ovom ili nekom drugom forumu nece osetiti povredjenim zbog ovog mog teksta. Vrlo slicno sam svojevremeno savetovao i nasem drugaru "Viktoru1986" jer je u pocetku imao slican pristup pitajuci sve i svasta. Mislim da me on nije pogresno shvatio a verujem da nije ni pogresio sto je ovakav moj savet poslusao! Sada je vec (uz puno sopstvenih napora!) stigao do toga da je SAM projektovao jedno snaznije pojacalo i verujem da ce ga uskoro i uraditi.
[ Pigoza @ 09.12.2005. 07:52 ] @
Ne osecam se povredjeno, hvala ti Boro na savetima.Upravo zbog toga sto zelim da naucim pitam iskusnije da mi pojasne neke stvari-jeste da svasta pitam,ali audio elektronika nije tako uska oblast.Citam i trazim po netu,kad nadjem na neke formule izvini ali ja nisam inzinjer-nazalost-eletrotehnicar sam,i mnoge formule i nemogu da izracunam i sprovedem u delo, pokusavam da koristim razne programe za simulaciju,koji sami izracunavaju-recimo poput Winsd,naravno to mi je samo polazna tacka, a onda pokusam da nadjem na netu i teorijska pojasnjenja o tome na cemu radim i na kraju malo i eksperimentisem.Mislim da mi princip nije los.Jeste da davim malo moje prijatelje na forumu, ali onaj ko nije dosadjivao profesorima a nije bas mnogo razumevao knjige i formule-ili je ostao pusti teoreticar i nije nista naucio,ili je to dobro savladao,pa vas molim moje prijatelje kad mozete i koliko mozete da nama mladjim elektronicarima-mislim po stazu ne po godinama,jel imam 30 godina,pomognete.
Hvala jos jednom i nemojte se vi ljutiti na mene sto sam ponekad uporan(dosadan)?
[ vladd @ 10.12.2005. 01:45 ] @
Ja se slazem sa 10XB-om, i otprilike takav mi je i "nastup". Mozda i preterujem, kada insistiram na "razmisljanju". A i mrzi me da "proracunavam", da kazem posteno.
Bolje je malo skapirati principe i povezati znanje u neku celinu. Makar i pogresno, ali treba "raditi" na tome. I na greskama se uci, ali najvise se nauci pri ispravljanju i prepoznavanju gresaka.

Poz.
[ Pigoza @ 10.12.2005. 13:06 ] @
OK hvala!