[ bundo @ 28.11.2005. 17:36 ] @
jel postoji tako šta uopće?
[ del-boy @ 28.11.2005. 18:53 ] @
Ja je imam u štampanoj verziji i mogu ti reći da mi se sviđa kako je napisana knjiga! A nije ni mnogo skupa, tako da možeš i da je kupiš!
[ u_m @ 28.11.2005. 19:37 ] @
pregledaj ovaj sajt: http://rti7020.etf.bg.ac.yu/
[ cicika @ 28.11.2005. 20:58 ] @
I kupi knjigu!
[ Marko Stankovic @ 28.11.2005. 22:30 ] @
Slazem se, mislim da je knjiga odlicno napisana, a i nije mnogo skupa, koliko se ja secam pre neku godinu je bila oko 300-400 dinara a mislim da sada nije vise od 500-600. Mada mozda sam i strasno lupio sto se tice cene :) ali sigurno ne lupam kada kazem da stvarno vredi imati je u papirnom obliku.
[ General_Red @ 28.11.2005. 23:14 ] @
Zna li ko odakle moze da se skine kao e-book? Naravno besplatno.
[ Tasa! @ 30.11.2005. 23:00 ] @
Knjigu mozesh da kupish na ETF_u u skriptarnici, Vishoj elktrotehnichkoj, Univerzitetskoj knjizhari na Studenskom trgu... Cena je 570din.
[ tosa @ 01.12.2005. 03:51 ] @
Citat:
General_Red: Zna li ko odakle moze da se skine kao e-book? Naravno besplatno.


Kupi knjigu ako mislis da valja.
[ General_Red @ 01.12.2005. 07:47 ] @
Sto ako mislis da valja?

Pa trenutno nemam para da je kupim pa je zato trazim kao E-Book.
[ tosa @ 01.12.2005. 08:23 ] @
Evo par reci u vezi Lasla, za vreme nekih predavanja ja sam mu ispravljao greske
koje je pravio na tabli, i to ne u pisnju vec algoritamske, i covek je to fino podnosio...
...dok nije stisnuo pesnice, okrenuo se ka studentima i rekao "a sto vi ne predajete
kolega" i to prilicno drskim tonom.

Kako se ne vredi raspravljati u takvim situacijama, dobio je moje izvinjenje.

"Budala te prvo spusti na svoj nivo, pa te pobedi iskustvom" ;)
[ pisac @ 01.12.2005. 08:27 ] @
Ako je vama to dobro napisana knjiga, onda očigledno niste nikad videli zaista dobro napisanu knjigu. U svakom slučaju, za C ne znam bolji primer jer nisam čitao nijednu sem te.

Knjiga je svarljiva, i to je maksimum što može da se kaže. Možda studenti kojima je on asistent (ili šta već) kapiraju bolje šta je pisac hteo da kaže :-) ali u knjizi nedostaje malo više primera i postepenost u izlaganju, i mnogo toga još...

Za razliku od te knjige, njegova druga knjiga za C++ je potpuno nesvarljiva, i nikome je ne bih preporučio (sem neprijatelju). Ono što Laslo sroči tehničkim terminima (profesorskim rečnikom) na jednoj strani bez ikakvog primera, treba ti pola sata da ukapiraš, a to isto u knjizi "Borland C++" od nekog skandinavca (ne mogu da se setim imena) je objašnjeno na 2-3 strane uz razvijanje određenog primera od jednostavne do složenije verzije, knjiga prevedena ljudskim jezikom a ne profesorskim, a to pročitaš za 10 minuta i sve ti je jasno
[ leka @ 01.12.2005. 15:16 ] @
Neki moji prijatelji iz Svedske su skoro kupili tu knjigu (na licnu preporuku) putem Knjizara.com sajta - evo direktnog linka: http://www.knjizara.co.yu/pls/sasa/knjizara.knjiga?k_id=96694 .
[ Marko Stankovic @ 01.12.2005. 15:54 ] @
Citat:
pisac: Ako je vama to dobro napisana knjiga, onda očigledno niste nikad videli zaista dobro napisanu knjigu. U svakom slučaju, za C ne znam bolji primer jer nisam čitao nijednu sem te.


Ne kazem da nema bolja knjiga ali ja zaista nisam video bolju knjigu, a procitao sam par. Zasto mislim da je Krausova knjiga dobra? Pa zato sto je dobro indeksirana, lepo su izdeljene oblasti, odnosno kad prica o operaterima prica sve o njima ili kada je rec o pokazivacima onda se detaljno objasnjavaju pokazivaci, dok je u vecini knjiga pomenu nesto na strani 15 i nauci to tako napamet pa ti tek na strani 300 objasne o cemu je rec.

Citat:

Knjiga je svarljiva, i to je maksimum što može da se kaže. Možda studenti kojima je on asistent (ili šta već) kapiraju bolje šta je pisac hteo da kaže :-) ali u knjizi nedostaje malo više primera i postepenost u izlaganju, i mnogo toga još...


On meni nije bio asistent jer vec par godina ne predaje na tom predmetu gde se radi c, tako da knjigu sam razumeo kao i svako drugi ko je procitao. Inace cinjenica je da knjiga nije pisana sa previse primera ali to je verovatno zato sto je to ipak udzbenik za fakultet pa da se ipak ljudi nateraju da prate i vezbe za malo dodatnog objasnjenja i vise primera.


Citat:

Za razliku od te knjige, njegova druga knjiga za C++ je potpuno nesvarljiva, i nikome je ne bih preporučio (sem neprijatelju). Ono što Laslo sroči tehničkim terminima (profesorskim rečnikom) na jednoj strani bez ikakvog primera, treba ti pola sata da ukapiraš, a to isto u knjizi "Borland C++" od nekog skandinavca (ne mogu da se setim imena) je objašnjeno na 2-3 strane uz razvijanje određenog primera od jednostavne do složenije verzije, knjiga prevedena ljudskim jezikom a ne profesorskim, a to pročitaš za 10 minuta i sve ti je jasno


Sa ovim se apsolutno slazem. Knjiga o C++ je tako lose napisana da je meni trebalo po 10-15 minuta da shvatim jednu recenicu, a najgore sto nema ni primera da ti to docara. Takodje preporucujem sto dalje od ove knjige sem ako niste mazohista.

pozdrav
[ Goran Arandjelovic @ 01.12.2005. 17:04 ] @
Nisam baš sve od ovih postova pročitao... kada si pomenuo mazohističku knjigu o C++-u, to je u stvari "Programski jezik C++ sa rešenim zadacima"?
[ slacker @ 01.12.2005. 17:35 ] @
Ako koga zanima dobra knjiga o programiranju u C++ evo:
http://free-zg.htnet.hr/jsribar/

Može se skinuti pdf od prvih 100 stranica tako da čitatelj stekne dojam o čemu se radi.

Vjerujem da bi se moglo nabavit i kod vas, knjiga je skroz jednostavno pisana. Ja sam je koristio kao literaturu za Programiranje I. i Programiranje II.
[ tosa @ 02.12.2005. 05:57 ] @
"Thinking in C++" - Bruce Ekcel (tako nesto) ima sve sto treba.
A nije lose procitati/prelistati posle toga ANSI standard ;)
[ Odin D. @ 02.12.2005. 09:59 ] @
Slazem se sa kolegama koji kritikuju Laslovu knjigu "Programski jezik C++ sa resenim zadacima", u smislu literature za pocetnike.
Prvo, ona podrazumeva da citalac vec poznaje jezik C i da je u nekoj meri uvezban u njemu.
Drugo, pisana je vrlo kondenzovano, tako da se na 200-300 strana nalazi onoliko informacija koliko u drugim knjigama na 1000 i vise.
Obicno se tokom celog poglavlja iznosi vise koncepata suvoparnim jezikom i bez primera, a onda se na kraju poglavlja radi jedan ili dva primera koji objedinjuju celi sadrzaj poglavlja.
Uceci iz te knjige, ja sam dogurao do preklapanja operatora, a onda sam video da me zaista zamara i da mi stvara averziju prema ucenju, te sam presao na drugu literaturu.

Sa druge strane, posto je pisana vrlo sazetim stilom i obiluje informacijama, dosta je dobra kao podsetnik onima koji u nekoj meri vec poznaju C++, ili su skoro procitali neku uvodnu knjigu tipa "C++ za 21 dan" i sl. Ako vec poznajete C++ u nekoj meri i ako ste i ranije otkucali poneki primer iz nekih laksih knjiga, onda vam citanje Laslove knjige nece tesko pasti, jer necete morati toliko da apstrahujete i zamisljate o cemu se tu radi.

Laslo, izgleda, dosta insistira na domacim nazivima, pa tako tu ima pojmova kao sto su upucivaci (to su reference), doseg (oblast vazenja imena) i sl. , no nije problem snaci se u tim nazivima.

Knjiga jeste dobro indeksirana, te potvrdjuje ono sto rekoh ranije - da je zgodna kao podsetnik i piriucnik.

Laslova knjiga za C je dosta bolja od ove za C++, ja smatram.

Na ovom forumu se cesto raspravljalo o literaturi za ucenje nekog jezika, i koliko sam mogao da zakljucim, najcesce se daju odgovori - ta knjiga nista ne valja, ili - ova je najbolja, i sl. Medjutim, uvek treba gladati na to i kome se knjiga preporucuje.
Ja mislim da je za pocetnike ipak najbolje da pocnu od neke knjige tipa "C++ za 21 dan" i njoj slicnih. Iako se iz tih knjiga moze nauciti uglavnom sintaksa jezika i poneki jednostavniji koncepti to je upravo ono sto pocetnik i treba da uci. Te knjige obiluju jednostavnim programima cijim kucanjem pocetnik uci sintaksu i na jedan lak nacin (posto se skoro uvek radi samo po jedna stvar u jednom trenutku na jednostavnom primeru) savladava deo po deo jezika. Posto relativno brzo napreduju ( ta knjiga se zaista moze proraditi za 21 dan!) on ostaje motivisan za dalje.

Kada se savlada POCETNI nivo, onda dolazi literatura za SREDNJI nivo. Tu je stvar dosta sarenija (ima daleko vise knjiga), i nije lako preporuciti neku odredjenu knjigu.
Medjutim, srecna okolnosti je da ima dosta dobrih knjiga.

Posle srednjeg nivoa, tek onda dolazi VISI, profesionalni nivo. Na tom nivou bi vec trebali poceti razmisljati o tome sta zelimo da radimo sa jezikom koji ucimo (npr. sa C++ -om). Programiranje baza podataka nije isto sto i programiranje igrica ili RT sistema. U skladu sa tim bi trebalo odabrati literaturu koja doticni jezik posmatra iz te perspektive.

Kad sam ja pocinjao da ucim C++, sticajem okolnosti sam imao pristup profesionalnoj literaturi, medjutim, kao sto rekoh, u tom momentu nije mi bila ni od kakve koristi, jer joj nisam bio dorastao.

Dakle, kada preporucujete literaturu, od presudne je vaznosti kome je preporucujete.

Evo da vam ispricam jedan dogadjaj iz mog iskustva. Pre nekoliko godina jedan moj prijatelj je odlucio da uci bas C++. Nikakvo iskustvo sa C++ -om nije imao pre toga. Posle toga ja ga nisam video par godina i kada sam ga ponovo sreo pitah ga sta je uradio sa C++ -om, a on mi rece da je pokusao da ga uci, medjutim video je da je to pretesko za njega i da "on nije za to". Kad sam ga pitamo odakle je poceo da uci, on mi rece da je to bila knjiga "Visual C++ 6 Biblija"!? Oni koji su mozda nekad listali ovu knjigu znace o cemu se radi.
Eto sta pogresan savet moze da uradi coveku.

Pozdrav svima.


[ tosa @ 02.12.2005. 10:48 ] @
Da, da, potpuno sam zaboravio taj njegov fazon sa domacim imenima, sto je izuzetno
velika greska. Iskusni programeri to nece moci da podnesu a novajlije kad vide prava
imena nece moci da se snadju... Laslo, pali u penziju...
[ Goran Arandjelovic @ 02.12.2005. 11:58 ] @
Problem sa tom knjigom... (ako je već za početnike) je što su primeri zaista komplikovani, a ne bi trebalo da budu takvi. Naime, ako se pomene preklapanje nekog operatora, on ispiše 2 strane na kojima se nalazi primer ogromne klase...dok je sve to moglo sa mnogo manje koda (sažetije i konkretnije). Slažem se da je knjiga kao podsetnik odlična.
[ Ivand @ 02.12.2005. 17:23 ] @
Recimo da su Krausove knjige zamisljene tako da prate nastavu koju on drzi i u tu svrhu su jednostavno skoro savrsene. Napisane su na specifican nacin svojstven Krausu, koji nekom lezi savrseno a nekome ne. Krausov stil pisanja je kocizan cak i previse tako da ako jednostvano niste procitali sve sto predhodi niste odslusali predavanja bili na vezbama tesko ce te se snaci u knjizi.
Sto se tacno knjige o C++ ona je napisana tako da se nastavlja na knjigu za C, znaci sada kada smo naucili C, migriramo na C++ , inace po mom misljenju ciljna grupa za ovu knjigu su programeri koji vec imaju iskustva u C-u ili nekom slicnom programskom jeziku.

Cini mi se da na vecini knjiga u predgovoru stoji nesto u fazonu ".... je namenjena za upotrebu u fakultetskoj nastavi .... ".

[Ovu poruku je menjao Ivand dana 05.12.2005. u 13:31 GMT+1]
[ since1986BC @ 03.12.2005. 22:33 ] @
Pogledao sam Laslovu knjigu, Richijevu (pdf na engleskom),neku no name o c-u,i Cet-ovo valjda izdanje (ili Mikro knjige) i glasam za Lasla.

Za nase uslove odlicna je,verujte jer studiram FTN a cepidlaka sam u pogledu sto se tice funkcionalnosti/korisnosti stvari.

Dvoumio sam se krace vreme i uzo Laslovu knjigu, sad se mnogi kaju sto i oni nisu.
U svakom slucaju imate Richija kao ispomoc(mada vam 100% nece trebati)na netu.
[ HCl @ 04.12.2005. 10:36 ] @
Ne zaboravie, Laslove knjige su pisane za studente ETF. Odredjeni nivo percepcije i apstrakcije se tu podrazumeva.
[ tosa @ 05.12.2005. 09:21 ] @
Yeah right! Podrazumeva se da zovem na srpskom, koristeci neprikladne reci,
termine koje CEO SVET zove isto? Ispade jos pametan sto je napisao nerazumljivu
knjigu...
Primecujem tendenciju opadanja kvaliteta knjiga koje pisu profesori, makar kada
je u pitanju matematika i jos po neka prirodna nauka. Nesto sto je bilo napisano
tako da je lako svarljivo i razumljivo (bitan faktor pri ucenju), je zamenjeno danas
"ozbiljnijom" materijom za koju se profesori medjusobno tapsu po ledjima ne obaziruci
se na to koliko studenti to stvarno mogu (u slucaju Lasla zele) da prate...

[ franticnick @ 05.12.2005. 09:58 ] @
"Programski jezik C++ sa rešenim zadacima" je jedna od najboljih knjiga koje sam procitao. Na nekih 150 strana nalazi se sve sto se u drugim knjigama vuce na po 1000 i vise strana. Odlican stil. I dan danas je koristim kad mi zatreba brzi refresh znanja.

Bravo za Lasla!
[ Ivand @ 05.12.2005. 12:47 ] @
Citat:
tosa Ispade jos pametan sto je napisao nerazumljivu
knjigu...


Ajde sada ti meni lepo reci koja knjiga vezana za programiranje je "razumljiva" , pa nije to davinicijev kod - knjiga koju procitas jednom za jedno popodne. Ucenje programiranja je malcice slozeniji proces ... Daleko od toga da cu sada braniti ovog ili onog pisca literature, cak se i slazem da nijedna knjiga to sada nije dovoljno "razumljiva" ...

Interesantno da smo spomenuli udzbenike matematike , uzmimo za primer neki recimo "Uvod u visu matematiku" ili slicno , jednostavno da bi ista razumeo moras da vladas strucnom terminologijom koju si trebao da upoznas do sada kroz skolovanje. Jednostavno ni jedna Krausova knjiga nije pisana za osnovnu skolu nego za fakultetsku nastavu, gde se jelte od studenata ocekuje neka predznanja, odredjeni nivo opste kulture ...
[ cubicle @ 05.12.2005. 13:05 ] @
@Ivand

Mozes da napises knjigu koja ce da bude razumljiva svakome, cak i onima koji nisu imali prilike da se sretnu sa materijom. Pitanje je samo koliko si to u stanju da uradis. Uzmi na primer Stivena Hokinga... ako ne znas o cemu pricam, procitaj "A Brief History of Time".

A to da Laslo Kraus pise tesko razumljive udzbenike stoji. Ja sam, na primer, zavrsio ETF i "vladam terminologijom", ali su njegove knjige daleko od pitkih. To na zalost vazi za vecinu knjiga domacih profesora na tehnickim fakultetima (cast izuzecima).

@franticnick

To sto je neka knjiga napisana na 150 strana, umesto na 1000, ne mora da znaci da je dobra stvar. Ko god je studirao, imao je prilike da se sretne sa boljim ili losijim skriptama koje bi trebalo da studentu olaksaju polaganje ispita. Ni jedna od njih ne moze da se meri sa pravom knjigom u kojoj je sve lepo i na tenane objasnjeno.

[Ovu poruku je menjao cubicle dana 05.12.2005. u 15:20 GMT+1]
[ the.kum @ 05.12.2005. 15:38 ] @
Laslova zbirka iz C-a je jedna krajnje zamorna i tesko razumljiva knjiga, da je to strasno. Mada s obzirom koliko su mu smorna, i glupa predavanja(tj. vezbe(Laslo je samo asistent)), knjiga je jos i dobra! ;)
[ Pharos @ 05.12.2005. 16:38 ] @
Hteo bih da glasam za višnju :D
Knjiga za C mu je ok. Zbirka nije loša, ali ima malo primera. Više je pravljena kao podsetnik, a ne kao glavni izvor informacija i sredstvo odakle može da se nauči C.

p.s.

Ne slažem se da je knjiga/zbirka zamorna. Malo "gnjavi" sa teorijom, ali teorija je teorija i više-manje je nepohodna kako bi se shvatili zadaci. Zadaci u zbirci nisu nerazumljivi, "lako su svarljivi". Po mom mišljenju, zbirka bi trebala da bude malo opširnija i da obuhvati veći broj zadataka kako bi što bolje ispratila teoriju iz knjige.
Na VETS-u postoje lab. vežbe iz C-a koje upotpunjuju prazninu iz zbirke.
Ne znam kako je za ETF-ovce.

[Ovu poruku je menjao Pharos dana 05.12.2005. u 17:43 GMT+1]
[ Zeromicin @ 05.12.2005. 18:21 ] @
 Programski jezik C++ sa resenim zadacima je, po meni, ok knjiga ako se koristi kao referentni prirucnik, a sto se tice terminologije, to je posebna pesma. Jedinstvena terminologija na srpskom jeziku sto se tice racunarstva ne postoji. Probajte da potrazite neke strucne reci iz informatike u nekom recniku.... Sto se tice C-a, ja koristim knjigu Programski jezik C od Brian W. Kernighan i Dennis M. Ritchie iz 1989 godine, drugo izdanje, kao knjiga za pocetni/nepredniji nivo je ok. cu
[ Ivand @ 05.12.2005. 21:21 ] @
Citat:
cubicle: @Ivand
Mozes da napises knjigu koja ce da bude razumljiva svakome, cak i onima koji nisu imali prilike da se sretnu sa materijom. Pitanje je samo koliko si to u stanju da uradis. Uzmi na primer Stivena Hokinga... ako ne znas o cemu pricam, procitaj "A Brief History of Time".


Izuzetno dobar primer Stiven Hoking i njegove knjige, licno sam proveo dve godine na fizickom fakultetu i pomenuta oblast me je tada izuzetno vrlo interesovala. Procitao sam vecinu Hokingovih knjiga ako ne i sve. Prosto su fantasticne, napisane su prostim narodskim jezikom tako da svaki srednjoskolac moze da ih razume. Ali meni su delovale totalno nekompletno bez matematickih dokaza , formula ... Vise kao slikovnice "Kosmos u orahovoj ljusci" . Njegove knjige su napisane u stilu tekstova iz Politikinog zabavnika, znaci prilagodjeni siroj publici samim tim im manjka informacija. To su knjige koje ce ljude zainteresovati za temu, ali to nisu udzbenici, ti neces postati fizicar citajuci to.

Krausove knjige nemaju za poentu da nam predstave lepi i sareni svet programiranja u C-u , C++-u , Javi .... Nego da nas stvarno nauce kako da postanemo programeri.

[ franticnick @ 05.12.2005. 22:58 ] @
Citat:
cubicle:

@franticnick

To sto je neka knjiga napisana na 150 strana, umesto na 1000, ne mora da znaci da je dobra stvar. Ko god je studirao, imao je prilike da se sretne sa boljim ili losijim skriptama koje bi trebalo da studentu olaksaju polaganje ispita. Ni jedna od njih ne moze da se meri sa pravom knjigom u kojoj je sve lepo i na tenane objasnjeno.



Ocigledno je da nam se ukusi razlikuju. Tako da tu ne pomaze ubedjivanje :) Ja sam studirao i imao sam prilike da se susretnem sa svim i svacim. Kao sto rekoh, Laslov stil mi lezi jer ne volim da citam nesto na 10 strana ako to isto moze da se jednako kvalitetno (a u Laslovom slucaju i bolje) objasni na 1 strani.

Od novijih autora, jako mi se dopada Martin Fowler ("Refactoring: Improving The Design Of Existing Code" i "UML Distilled: A Brief Guide To The Standard Object Modeling Language").

Pozdrav,
Nikola.
[ the.kum @ 06.12.2005. 02:52 ] @
Pa dobro, necemo onda raspravljati o ukusima. Meni se ne svidja Laslov stil iz razloga sto je strasno krut, terminologija losa, definicije ubiboze zapetljane, bar je meni eto tako neki utisak u glavi ostao od pre par godina, moguce da nije bas sve tako kao sto kazem, ali imam los utisak u glavi. Da napomenem da sam u srednjoj skoli znao odlicno da programiram (asembler, prolog, pascal, c, delphi) i da se onda jedno 2 godine nisam narocito bavio programiranjem, i vrlo mi je bilo zamorno i tesko kasnije na etf-u podsecati se C-a i uciti C++ iz Laslove knjige...Postoji gomila pitkijih i razumljivijih knjiga, a da se u njima ne dovodi u pitanje konciznost i tacnost definicija...e sad ako nekom treba zbirka zadataka, Laslova zbirka je ok, ali u svrhu ucenja C-a, pa cak i podsecanja gradiva, zaobisao bih Lasla u sirokom luku...

[Ovu poruku je menjao the.kum dana 06.12.2005. u 03:53 GMT+1]
[ cubicle @ 06.12.2005. 08:42 ] @
@Ivand

Samo sam hteo da kazem da Krausove knjige, ukoliko nisi primoran, ne treba koristiti. A Hokinga sam pomenuo kao primer coveka koji totalno nerazumljivu materiju moze da priblizi coveku na najpitkiji moguci nacin. Nisam rekao da on tim knjigama pravi astrofizicare. Mada, ubedjen sam, da je hteo da ide tim putem, jos par knjiga sa formulama, koje bi bile nastavah ovih koje smo pomenuli, bi i to postigle.

@franticnick

Stvar ukusa. Medjutim, iz psihologije i mehanike pamcenja verovatno znas da se stvari koje su slikovito, opsirno i potanko objasnjene, bolje i duze pamte od jedne suvoparne definicije.
Opet kazem, stvar ukusa. Neko voli da uci iz Refernce Manuala, a neko voli da cuje rec dobrog predavaca (ili da je procita). Isto kao sto neko voli da sam prcka po motoru automobila, a drugi ga pak odvezu kod dobrog, iskusnog, servisera... stvar ukusa.
[ the.kum @ 07.12.2005. 01:53 ] @
E da, ubo si ga posred srede ;) - prava rec za Laslove knjige je SUVOPARNO, ni vise ni manje...
[ opi @ 10.12.2005. 02:49 ] @
Nabavite laslove zbirke, a knjige zaobidjite.
Zbirke su odlicne i dovoljne za ucenje.
[ since1986BC @ 11.12.2005. 12:47 ] @
Dosta odgovora ali se uglavnom svode na dve kategorije:suvoparno i tesko ili ok.

Pa sto niste mozda seli nekad i napravili kratku analizu knjige i poslali coveku na mail (koji je namerno i ostavljen u knjizi) ono sto mislite.

Upravu ste kad kazete da je zbirka zadataka ok (verujem u to mada je nisam kupio),ali jeste li probali i druge?Svaka je dobra,samo zavisi koliko primera ima i da li je fino prilagodjena da svako moze da savlada C tj da skala od LAKIH ka TEZIM zadacimja bude fino nivelisana bez naglih "skokova", pa da se covek zabuni. Kao sto radi moj asistent na ETF-u

Zbirke jesu ok zato sto se programiranje i uci kroz praksu -najbolje.
A ne ja odem na predavanje,profa istrtlja teoriju-ja skapiram u tom trenutku (mada sumnjam da oni koji u nasem *ebenom srednjoskolskom sistemu nisu imali programiranje pa im je ovo prvi susret sa tim).
Za nedelju dana su mi vezbe ali mi tamo asistenti moraju skoro sve ponovo pojasniti, jer ili ne znam da primenim na konkretan primer zadatka ili sam vec zaboravio sta je profa rekao (racunaj da imam i dve matematike pored ovoga).

Uostalom mnogo kukamo i zalimo se.Drzava mora da se sredi i vidi koliko joj u kojoj oblasti treba radne snage i prema tome odredi broj buducih studenata tzv "akademskih gradjana".
Jer nismo svi ni stvoreni za faks, sto ne znaci naravno da si manje covek od onog ko ga zavrsi.

[ Goran Arandjelovic @ 11.12.2005. 13:11 ] @
Ne bih se baš složio da je ta Laslova knjiga sveobuhvatna...
Naime, odličan je podsetnik, ali svakako ima samo "osnovne" stvari za raliku od neke druge literature...
[ android~paranoid @ 05.03.2006. 12:53 ] @
Meni Krausov stil lezi, odnosno knjiga o C-u je odlicna, a pored nje sam morao da koristim i Cabarkapu, iz koje sam ucio tehnike programiranja i kako to sve izgleda u praksi. Sad sam presao na C++, i za neke delove mi treba dosta vremena da shvatim, kao da ga je neko prisilio da pise tako malo strana a da ipak kaze sve :) , ipak je tu receno SVE sto treba da znas a tice se teoretskog dela. Sad bih onda trebao da nadjem jos jednu uz ovu, pa koju bi mi preporucili? Ako ima neki domaci autor, ne bih prevodjene knjige, a na engleskom mi je suvise zamorno ovakvu literaturu da citam.
[ Rade90 @ 08.11.2006. 18:40 ] @
Zna li neko gde ima da se kupi knjiga o programiranju engine-a za igre?
[ Nibble @ 09.11.2006. 16:22 ] @
prva pa zensko :)
[ X Files @ 10.11.2006. 06:41 ] @
Rade90,

Da ne brisem sad tvoju poruku (jer ti je prva), ali za ubuduce obavezno pitanje postavi
kao posebno, ukoliko se ne odnosi na temu u naslovu. To su pravila foruma.

Pozdrav.


[ X Files @ 10.11.2006. 07:27 ] @
Sve je stvar ukusa...

Odavno sam prestao da kupujem i čitam knjige domaćih autora, ali po nekom
ranijem iskustvu, nisam (bio) zadovoljan stilom. Stekao sam utisak da što je
autoritet (profesor) veći - piše knjige teže za čitanje (za početnike).

Zapravo, te knjige su odlične, ali tek kad naučiš materiju, pa ti knjiga služi kao
nekakava referenca da upoznaš i najsitnije detalje. Kao da poglavlja diktira
nekakav "generator kombinacija", a ne čovek.

Valjda je sramota spustiti se na nivo studenta, tj. čitaoca koji je u fazi učenja
i koji svim silama (za početak) teži da razdvoji "bitno" od "manje bitnog".

Šta znam, možda je takav stil nekakav studentski standard, ali ja više volim
drugačiji stil. Sećam se (stranih) knjiga, u kojima autor taj suvoparni stil
ponegde razblaži rečima tipa: "obratite pažnju na ovo, ja sam se tu jednom ranije
prevario...", i sl.

Na primer, na ovom forumu je u više navrata tražena pomoć oko razjašnjenja
pointera. Kako da ne bude, kad svaka knjiga koju sam video (sem jednog
prastarog umetka u casopisu Računari, Jezik C, autor: Dejan Ristanovića),
razjašnjavanje pointera počinje sa totalno netipičnog primera, koji se u C/C++
nikada ne koristi.

Po meni, najbolje je imati više knjiga i paralelno iščitavati oblasti.

Omiljena knjiga iz jezika C mi je bila od Dušana Petkovića, mislim da vise
ne postoji u prodaji.

Što se tiče OOP-a, u sećanju mi je ostala knjiga od "kaare christian", Borland C++
4.5, koja na prvih 40-tak strana neverovatno nadahnuto, jezgrovito, jasno i
cesto sa ilustracijama govori o OOP-u.
[ Buffy @ 10.11.2006. 12:19 ] @
Da, Dusan Petkovic je car ;)
[ DjoleReject @ 03.12.2006. 02:02 ] @
Ja bih samo dodao da mi Laslova knjiga i zbirka nisu bile dovoljne u periodu upoynavanja sa Com i C++om, ali pored "C++ Izvornika" jedina knjiga koju nekad uzmem sa police da resim neki konkretan problem je upravo Lajkovo stivo! Za mene nema bolje preporuke - Krause, ziv ti meni bio jos 100 godina!!! Sabiti onoliko stvari na ono malo prostora je za mene majstorstvo!
[ easyyu @ 17.04.2008. 19:45 ] @
Svako ko ima ima problema sa razumevanjem C++ ja mu preporucujem C++ in 21 days.
Skripta je fantasticno objasnjena..bas onako da ti toliko puta ponovi da vec na kraju i ti sam znas sta hoce sledeci primer da kaze..
Sve je lepo objasnjeno..svaki red..bas onako kako treba..postoji na kraju "svakog dana" test i quiz, da dopunis kod ,da kazes sta tacno nevalja, zasto (sa resenim odgovorima naravno).Engleski jezik kojim je pisan je zaista lak stoga i oni koji slabije znaju nece imati problema!
Za Laslo Krausa nemam reci..procitao sam i jednu i drugu knjigu (C i C++) ali daleko mi bila.Da je dobro indeksirana, slazem se.
Ali stil pisanja..neverovatno j**no tezak!Svaki zarez svako slovo mu je bitno u txt-u koji stoji u knjizi.
Uzmimo za primer klase..krenuo je sa tako teskim zadatkom da, dok sam ga shavtio, izgubio je smisao zadatak koji je hteo pokazati pojam klase.
Zato preporucujem C++ in 21 days gde je sve lepo natanane objasnjeno sa izuzetno logicnim primerima iz zivota.
Ako slucajno ko ne moze na netu da nadje..ja mu saljem na mail rado u http formatu..