[ sangoku @ 29.11.2005. 15:33 ] @
Ovako ljudi imam 2 pico servoa ali nedostaje mi mogucnost da ih upravljam ni u sebi imaju IC SAK150BT, inace oni su iz modelarstva imam jedan avion na daljinski koji sam sam sastavljao pa ako iko ima ideju kako da upravljam sa tim servo motorima, ima li igdje pomoc oko ovaoga?
[ lord Vader @ 01.12.2005. 14:43 ] @
Ja bih ti rado pomogao ali ne znam šta je to. Ako imaš neki pdf ili nešto slično...
Objasni malo šta imaš u čemu je problem.
[ sangoku @ 01.12.2005. 16:58 ] @
Ovako u ovome je stos ja sam nabavio iz austrije jedan model aviona, ima u sebi 2 sevosa za upravljanje horizontalom i vertikalom, oba imaju snagu da dignu 9kg, idu na napajanje iz baterija. ako si upoznat sa modelarstvom onda znas o cemu pricam, e sada ja nemam daljinske jedijnice, znaci nemam sa cime da ih upravljam zato sam pitao ima li ikakakav nacin da upravljam sa njimpa preko mem. kola koje programiram sa racunara?
[ lord Vader @ 04.12.2005. 10:13 ] @
Nisam upoznat sa modelrstvom ali znam šta pričaš. samo ne znam ačno kako radi taj servo motor. Postiš mi pozitivan napon on ide u jednom smeru, negativan u drugom smeru. Jel' tako? Pitanje je da li treba da staneš na polovini, četvrtini hoda ili ti samo treba od kraja do kraja. To je što setiče pokretanja motora.

Koliko sam ja shvatio ti nemaš daljinski pa bi hteo nekako da preprogramiraš šta će avion da radi, da sm zna gde da ide i šta da pokreće. Jel' tako. Ovo može da se uradi sa mikrokontrolerom.

Možeš da koristiš i radio transmitere pa da napraviš svoj daljinski.

Sada kaži šta bi ti pre da uradiš, meni se čini da nikako ne možeš da napraviš da on sam radi kako treba, ipak je to avion.

[ sangoku @ 05.12.2005. 16:56 ] @
e ovako nije bas tako jednoastavno servosi u sebi imaju ic kolo koje ima na obrtnom tocku promijenjivi orpotnik i po tome zna za koliko je okrenut. servos ima tri ulaza -,+, i kontrolni signal mene sada interesuje kako da saznam signale za upravljanje sa njim? Imas pravo ocu da napravim sebi daljinski da ga upravljam ne da ga predprogramiram.


Imao sam ovo o glavi, da u predajnik ugradim neko ic kolo koje bi pamtilo,znaci komande od servosa a njih bi slao preko predajnika a u model ugradio sam prijemnik sa tri kanala.

e sada u ovome je stos ima li iko ideju kako da iznadjem signal binarni je najvijerovatnije, koje koriste servosi. ima li ikakva alatka zato?

[ lord Vader @ 06.12.2005. 13:29 ] @
Sada mi je jasno kako rade ti servo motori. Ti treba da mu spojiš napajanje na + i - i da držiš sve dok ne dođe do određenog ugla. Svaki ugo ima određeni otpor na tom izlazu, ili napon ne znam kako je odrađeno, tako da kada detektuješ napon koji predstavlja određani steper tj. položaj osovine ti treba da prekineš napajanje. Kada hoćeš da ponovo pomeriš osovinu ponovo pustiš napajanje i tako sve u krug. Kaži mi da li sa tog siglnlnog imaj jednosmeran napon, u kojim granicama ili je otpor ili impulsi?

Jel' ti amlo jasnije.

Ovo je bez daljinca, za daljinac ti trebaju mikrokontroleri da bi komunicirali. Jesi li ti spreman na veliki radi ili si možda više za to da kupiš taj deo gotov?

Koliki ti treb domet daljinca?
[ guja011 @ 24.12.2005. 21:54 ] @
svi servoi..tačnije 99 posto njih rade na istom principu. upravljanje im je širinom impulsa. znači servo dobija signal fiksne frekvencije (perioda 20ms) a čijom se promenom širine impulsa zadaje komanda servu. neutralni položaj je oko 1,5ms , a krajnji 2ms odnosno 1ms. servo poredi potenciometrom položaj u odnosu na komandu i ako nastane razlika, sledi okretanje osovine u cilju izjednačavanja.
imaš podosta žvake na tu tematiku po netu, recimo
http://www.epanorama.net/links/motorcontrol.html#rcservo

iako je lako napraviti sve živo od predajnika pa do prijemnika, to jednostavno nije više isplativo. odeš naprimer na www.conrad.de pa u sekciju modellbau i vidiš cene i modele i kupiš. kompatibilno je sve ,nema zamki.
[ guja011 @ 24.12.2005. 21:59 ] @
naravno, za avion ti nisu dovoljna 2 kanala za pravac, treba ti i minimum još jedan, za upravljanje motorom (ukoliko nije jedrilica u pitanju)
u konradu imaš komplet trokanalni predajnik i prijemnik već od 35€