[ dejancho @ 29.11.2005. 20:30 ] @
Dakle...
Radim u firmi koja koristi prepotopske programe nepoznatih autora, zasnovane (po mojim saznanjima) na DBASE-u.
Imam za zadatak da ove grdobne "tabele" pretocim u Wordove/Excelove tabele u extremno kratkom roku.
Na raspolaganju imam fajlove tipa *.txt koji , izgledaju ovako (malo sam skratio, ima oko desetak kolona):
Code:
                                                                                                        
         EV. BROJ      KRATAK SADRZAJ      DATUM        ROK CUVANJA                                                                                                            
                                                                                                
         110/14-40     OBAVESTENJE  O      01.04.1994   1 GODINA         
                      OBUSTAVI                                                
                        ISPLATE                                                   
                                                                                                        
                                                                                                        
                                                                                                
         110/22-13     DOLAZECI AKT        03.04.1994   2 GODINE         
                        BR.                                                     
                        A04/02-001                                                 
                                                                                                        
                                                                                                        
                                                                                                
         110/14-41     IZVOD IZ            01.04.1994   1 GODINA         
                      STANJA POKRETNIH                                           
                       SREDSTAVA                                    



Ja, ne bih da prekucavam par hiljada strana :(
Ima li neko ideju?
[ Jpeca @ 23.12.2005. 14:32 ] @
Pošto sam poruku video tek sad, verovatno si nešto našao, ali za buduće posetioce foruma nek se nađe.
Excel ima prilično dobro rešeno importovanje tekstualnih datoteka, pa može da se počne od toga: Data/Import External Data/Import Data. Kod izbora izvora podataka stavi File type: Text file. U čarobnjaku za uvoz/izvoz treba izabrati fixed width. Obrati pažnju na opcije za konverziju numerika i datumskih polja.

To je tek deo posla. Nakon što si prebacio podatke u tabelu treba spojiti tekst iz više ćelija u jednu - kolona 'Kratak sadrzaj' Umetni kolonu iza 'Kratak sadrzaj' pa tu stavi formulu koja ce spojiti tekst = C2 & C3 & C4. Na žalost pošto može da bude 2, 3 ili više ćelija koje se spajaju, mora da se formula malo složenije napiše - sastavljamo tekst iz više susednih ćelija za koje je ćelija u prvoj koloni prazna Č

= c2 & IF (A1 <> '', C3, '') & IF (A1 <> '', C4, '') ...
IF ponavljati za maksimalni broj ćelija. Onda ovu formulu iskopirati za sve redove, sačuvati tabelu pa obrisati redove koju su višak. To bi trebalo da bude to.

Druga varijanta je da se napravi kod koji će proći kroz celu listu i izvršiti spajanje teksta iz više susednih ćelija - ovo nije problem ako si nekad koristio VBA.